2022. Που πάμε;

Traveler5

Member
Μηνύματα
82
Likes
16
Αν και είναι πολύ νωρίς η Αυστρία μιας και από Φλεβάρη θα είναι η πρώτη χώρα που έχει κάνει υποχρεωτικό το εμβόλιο για όλες τις ηλικίες αυτό ισχύει και για τουρίστες? Δεν σκεφτόμουν άμεσα να πάω αλλά μια σκέψη για Σεπτέμβρη Οκτώβρη του 22
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Αν και είναι πολύ νωρίς η Αυστρία μιας και από Φλεβάρη θα είναι η πρώτη χώρα που έχει κάνει υποχρεωτικό το εμβόλιο για όλες τις ηλικίες αυτό ισχύει και για τουρίστες? Δεν σκεφτόμουν άμεσα να πάω αλλά μια σκέψη για Σεπτέμβρη Οκτώβρη του 22
Το να επιλεγεις την πιο "σκληροπυρηνικη" χωρα στο θεμα των εμβολιασμων εχει καποια βαβουρα οσο να ναι.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
7.625
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Αν τελικά δεν έχει έρθει κάτι , η κάποια άλλη . αλλαγή , μετάλλαξη , νέα πανδημία , Λοιμός, σεισμός…καταποντισμός ! ΚΔ στο Tromso , Διακαινήσιμος εβδομάδα CMN !
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
κανονικα σε τετοιο τοπικ εγραφα τα κλεισμενα, με τις συνθηκες που επικρατουν θα γραψω αυτα που σκεφτομαι... για μαρτιο σκεφτομαι γουατεμαλα και μπελιζ. καμια 10αρια μερες γουατεμαλα (αντιγουα, ατιτλαν, τικαλ, ισως και κατι ακομα) και μετα λιγες μερες παραλια μπελιζ. σκεφτομαι μηπως κλεισω τα ξενοδοχεια ακυρωσιμα και σιγα σιγα μετα τις γιορτες να δω αν θα κλεισω και αεροπορικα. θελω να δω εκτος απο pcr και τα περιοριστικα μετρα, κυριως νυχτερινη απαγορευση. πχ αν η γουατεμαλα ζητησει pcr θα πρεπει να κανω 1 να μπω γουατεμαλα, 1 μπελιζ και ξανα γουατεμαλα. και δεν ειναι μονο τα λεφτα αλλα και το αγχος
και για σεπτεμβριο σκεφτομαι κολομβια που θα χα παει το 20 και ακυρωθηκε, αλλα φυσικα ολα αυτα ειναι σκεψεις, θελοντας και μη περιμενω και βλεπω
Για μένα κρίμα με τόσα πράγματα το Μπελίζ να μείνεις απλώς στις παραλίες.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Για μένα κρίμα με τόσα πράγματα το Μπελίζ να μείνεις απλώς στις παραλίες.
Πλησιάζει ο καιρός και ακόμα κατεβάζω λουκούμια στην Τουρκία...πέραν των αεροπορικών δεν έχουμε κανονίσει τίποτα άλλο.
12 μέρες Μπελίζ προλαβαίνουμε;
 
D

Delmem38110

Guest
επειδή ότι περνάει η Ευρώπη τώρα λογικά θα το περάσει και το νότιο ημισφαίριο το καλοκαίρι (ελπίζουμε πως όχι) και για να μην χάσουμε τις διακοπές μας ξανά φέτος όπως γίνετε τη τελευταία διετία ενεργοποιήσαμε το σχέδιο 2,
αν κλείσει η Αργεντινή και η Χιλή θα πάμε Περού από Βραζιλία παρακάμπτοντας τις δύο αυτές χώρες.
αν κλείσει και το Περού, που δεν δείχνει τέτοια σημάδια, θα απολαύσουμε τον ήλιο στη Βραζιλία.
αν βέβαια δεν θα υπάρχει πρόβλημα με αυτές τις χώρες το ταξίδι θα γίνει ως έχει.
βλέποντας και κάνοντας.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Για μένα κρίμα με τόσα πράγματα το Μπελίζ να μείνεις απλώς στις παραλίες.
Τα αρχαια που ειδα στο Μπελιζ πάντως δε με ξετρελαναν - πολυ "μια από τα ίδια" ήτανε. Το highlight ηταν το snorkeling με manatees, καρχαρίες κλπ στο barrier reef. Κι αυτα παρότι ως γνωστον δεν είμαι και ιδιαίτερα της φύσης...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Πλησιάζει ο καιρός και ακόμα κατεβάζω λουκούμια στην Τουρκία...πέραν των αεροπορικών δεν έχουμε κανονίσει τίποτα άλλο.
12 μέρες Μπελίζ προλαβαίνουμε;
πολλες, imho.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τα αρχαια που ειδα στο Μπελιζ πάντως δε με ξετρελαναν - πολυ "μια από τα ίδια" ήτανε. Το highlight ηταν το snorkeling με manatees, καρχαρίες κλπ στο barrier reef. Κι αυτα παρότι ως γνωστον δεν είμαι και ιδιαίτερα της φύσης...
Δε μιλούσα μόνο για τα αρχαια αλλά για χώρια ινδιάνων , κοινότητες από Μενονιτες, τρομερή φύση στην ενδοχώρα αλλά και στα αρχαία τα καλύτερα είναι με τρεκ.

Και χαίρομαι που σε βλέπω εδώ!
 

christosk_7

Member
Μηνύματα
106
Likes
162
Για Μάρτιο ελπίζω να μπορέσω να πάω ή Ισραήλ ή Πράγα .... Θεωρω πλεον ότι οσο πιο κοντα στο καλοκαίρι προγραμματίζουμε κάτι, τοσο πιο πολλές πιθανότητες εχει να πραγματοποηθεί το ταξίδι, υπο ευνοικές συνθήκες βεβαίως βεβαίως.
 

mpempa91

Member
Μηνύματα
111
Likes
274
Καλή χρονιά σε όλους!🙂
Έχω στο μυαλό μου για άνοιξη Μπολόνια/Φλωρεντία (που ακυρώθηκε το 2020) ή Βιέννη/Σάλτσμπουργκ. Για καλοκαίρι Ελλάδα, κάποιο νησί ίσως κάτι ανάμεσα σε Σκόπελο, Ζάκυνθο ή Ηράκλειο/Αγ. Νικόλαο Κρήτης. Και για Χριστούγεννα θέλω πολύ να πάω Μόναχο/Νυρεμβέργη που ακύρωσα φέτος. Για να δούμε τι μας επιφυλάσσει η νέα χρονιά!❤❤❤
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.851
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Καλως εχοντων των πραγματων κι αν δεν αλλαξει τιποτα -λετε να κανουν κατι οι 15 προσευχες που κανω τη μερα;;;- στις εισοδους των χωρων, στις 20 γεναρη παω Κολομβια. Απο κει Εκουαδορ με μια βδομαδα στα Γκαλαπαγκος. Ηθελα να περασω και Περου, να κανω το βορειο κομματι του και να επιστρεψω απο Λιμα, αλλα φοβαμαι μηπως κλεισει τα συνορα του με το Εκουαδορ και εγκλωβιστω. Ακομα δεν εχω βγαλει εισιτηριο επιστροφης, αλλα μαλλον θα γινει ξανα απο Μπογκοτα.
Αλλο ενα κλεισμενο εισιτηριο εχω για την Τυνησια αρχες Απριλη, αλλα ειναι αρκετα μακρια, οποτε θεωρω δεδομενο οτι κπορει να μην μπορω να παω.
Για τον υπολοιπο χρονο, βλεποντας και κανοντας...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom