2022. Που πάμε;

Taksidiwtis

Member
Μηνύματα
105
Likes
275
Καλως εχοντων των πραγματων κι αν δεν αλλαξει τιποτα -λετε να κανουν κατι οι 15 προσευχες που κανω τη μερα;;;- στις εισοδους των χωρων, στις 20 γεναρη παω Κολομβια. Απο κει Εκουαδορ με μια βδομαδα στα Γκαλαπαγκος. Ηθελα να περασω και Περου, να κανω το βορειο κομματι του και να επιστρεψω απο Λιμα, αλλα φοβαμαι μηπως κλεισει τα συνορα του με το Εκουαδορ και εγκλωβιστω. Ακομα δεν εχω βγαλει εισιτηριο επιστροφης, αλλα μαλλον θα γινει ξανα απο Μπογκοτα.
Αλλο ενα κλεισμενο εισιτηριο εχω για την Τυνησια αρχες Απριλη, αλλα ειναι αρκετα μακρια, οποτε θεωρω δεδομενο οτι κπορει να μην μπορω να παω.
Για τον υπολοιπο χρονο, βλεποντας και κανοντας...
Αν βγαλεις επιστροφη απο Μπογκοτα μπορεις στο Περου να πας Ικιτος και με ποταμοπλοιο να φτασεις στην Ταμπατινγκα/Λετισια και απο εκει με αεροπλανο να γυρισεις Μπογκοτα.Ετσι θα δεις και τον Αμαζονιο που ειναι ενδιαφερον κομματι.
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ετοιμάζω ένα Κεραμαριό για Ιανουάριο, να σβήσω τα 33 μου κεράκια στη φύση (κάποτε τα έσβηνα στην Piazza di Spagna ή στην Piazza del Campo αλλά ας μη τα σκέφτομαι τώρα και τρελαίνομαι...).

Από εκεί και πέρα, ο προγραμματισμός που έχει γίνει για το 2022 (χωρίς να έχει κλειστεί ακόμη κάτι) είναι ο παρακάτω:
  • Τέλη Απριλίου-Αρχές Μάϊου (εξαρτάται από τα αεροπορικά που θα βρούμε), οδικό 1 εβδομάδα Πορτογαλία.
  • Πρώτη εβδομάδα Ιουλίου, οδικό 1 εβδομάδα Σικελία.
  • Τέλη Αυγούστου-αρχές Σεπτέμβρη, Κάρπαθο και Καστελλόριζο (που πήγα φέτος και έπαθα λαλά).
Το κακό είναι ότι δεν υπάρχει κάτι, ούτε καν σαν σκέψη, για το καθιερωμένο χριστουγεννιάτικο του έτους.. Δεν ξέρω τι μου συμβαίνει, κάποτε ήξερα για τα επόμενα 3 Χριστούγεννα που θέλω να πάω.. Τι να πω, μεγάλωσα; φοβάμαι να σκέφτομαι πια τόσο μακριά, μετά το στραπάτσο που έφαγα το '20 με την Ισλανδία; Δεν ξέρω πραγματικά...
Καλησπέρα και Καλή χρονιά σε όλους!!

Για να μπει λοιπόν καλά η νέα χρονιά, είπα να το τολμήσω!! Η Πορτογαλία κλείστηκε για 30/04-07/05 και εντάξει, αν όταν φτάσει η ώρα να πάμε, ξαφνικά από πιο ασφαλής ευρωπαϊκή χώρα γίνει κανένα τοπικό lockdown, θα το πάρω για τα καλά απόφαση και δε θα ξανακάνω σχέδια...

Όσο για το χριστουγεννιάτικο του 22 που δεν είχα ιδέα τι να κάνω, μαντέψτε, πλέον έχω έτοιμο πρόγραμμα για οδικό στην Αυστρία αφού το χριστουγεννιάτικο του 21 δεν έγινε ποτέ...
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Αν βγαλεις επιστροφη απο Μπογκοτα μπορεις στο Περου να πας Ικιτος και με ποταμοπλοιο να φτασεις στην Ταμπατινγκα/Λετισια και απο εκει με αεροπλανο να γυρισεις Μπογκοτα.Ετσι θα δεις και τον Αμαζονιο που ειναι ενδιαφερον κομματι.
Φοβάμαι μωρέ το κλείσιμο των συνόρων. Αν είναι να μπω Περού θα προτιμούσα να πάω Τσικλάγιο, Καχαμάρκα, Τρουχίγιο και να καταλήξω Λίμα. Ήδη το Εκουαδόρ είναι πορτοκαλί, ενώ κολομβία και περού ειναι ακόμα πράσινα.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.406
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Φοβάμαι μωρέ το κλείσιμο των συνόρων. Αν είναι να μπω Περού θα προτιμούσα να πάω Τσικλάγιο, Καχαμάρκα, Τρουχίγιο και να καταλήξω Λίμα. Ήδη το Εκουαδόρ είναι πορτοκαλί, ενώ κολομβία και περού ειναι ακόμα πράσινα.
Απιθανο το βορειο Περου. Ειδικα σε αυτες τις πολεις που αναφερεις αν βαλεις και Χουαραζ, ειναι πολυ δυνατο προγραμμα. Εμενα μου αρεσε περισσοτερο το βορειο απο το νοτιο κομματι της χωρας. Απλα πρεπει να εχεις ευελιξια σε περιπτωση που κλεισει μια χωρα να εχεις κατι αλλο σαν plan b. Θεωρω απιθανο απο Περου να μη μπορεις να πας Κολομβια. Το μονο ειναι αν θα γινει κατι απο Εκουαδορ για Περου. Αλλα και παλι δε νομιζω κλεισιμο συνορων. Αντε να κανεις και ενα pcr +πιστοποιητικο εμβολιασμου.
 

Taksidiwtis

Member
Μηνύματα
105
Likes
275
Φοβάμαι μωρέ το κλείσιμο των συνόρων. Αν είναι να μπω Περού θα προτιμούσα να πάω Τσικλάγιο, Καχαμάρκα, Τρουχίγιο και να καταλήξω Λίμα. Ήδη το Εκουαδόρ είναι πορτοκαλί, ενώ κολομβία και περού ειναι ακόμα πράσινα.
Δεν ξερω ποσες μερες διαθετεις συνολικα για αυτο το ταξιδι αλλα αν μπεις βορειο Περου και συνεχισεις Λιμα δεν θα πας στο Ματσου Πιτσου?Παντως υπαρχει ποταμοπλοιο απο pucalpa για iquitos και απο iquitos στην Leticia και μπαινεις παλι Κολομβια.Εγω τετοιες μερες το 2012 ημουν στην Λιμα και πηρα πτηση για iquitos και μετα με ποταμοπλοιο εφτασα στα συνορα Περου Κολομβιας Βραζιλιας.Στην Ταμπατινγκα περπατωντας περνουσες τον συνοριακο ελεγχο και εμπαινες Λετισια Κολομβια ,εγω συνεχισα για Μαναους.
Αυτο στο λεω σε περιπτωση που εισαι στο Περου και δεν μπορεις να γυρισεις απο Εκουαδορ αλλα και ποιος ο λογος να ξαναμπεις Εκουαδορ.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Δεν ξερω ποσες μερες διαθετεις συνολικα για αυτο το ταξιδι αλλα αν μπεις βορειο Περου και συνεχισεις Λιμα δεν θα πας στο Ματσου Πιτσου?Παντως υπαρχει ποταμοπλοιο απο pucalpa για iquitos και απο iquitos στην Leticia και μπαινεις παλι Κολομβια.Εγω τετοιες μερες το 2012 ημουν στην Λιμα και πηρα πτηση για iquitos και μετα με ποταμοπλοιο εφτασα στα συνορα Περου Κολομβιας Βραζιλιας.Στην Ταμπατινγκα περπατωντας περνουσες τον συνοριακο ελεγχο και εμπαινες Λετισια Κολομβια ,εγω συνεχισα για Μαναους.
Αυτο στο λεω σε περιπτωση που εισαι στο Περου και δεν μπορεις να γυρισεις απο Εκουαδορ αλλα και ποιος ο λογος να ξαναμπεις Εκουαδορ.
Αν είμαι στο Περού θα επιστρέψω από λίμα, δεν θα ξαναγυρίσω Εκουαδόρ η Κολομβία. Όσο για το Μάτσου Πίτσου, θα μείνει για άλλο ταξίδι. Μια ζωή παλεύω να υποταξω την ταξιδιωτική μου πλεονεξια. Όχι βέβαια ότι τα έχω καταφέρει και πολύ καλα!!!
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Μετά από 2 χρόνια ταξιδιωτικής απραξίας τόλμησα να κλείσω εισιτήρια- για εμένα σύζυγό και τέκνο 10 ετών -για Ελσίνκι με σκοπό να περάσω και Ταλίν και Ρήγα όπου και θα μείνουμε τις περισσότερες ημέρες την πρώτη εβδομάδα του Μάρτη.Cross fingers
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
2 εβδομαδες μαρτιο γουατεμαλα, ηθελα και μπελιζ για παραλιες, αλλα δεν μπορω την φαση με τεστ και εξισωσεις με ραπιντ, pcr (να γυρισω γουατεμαλα θελει τεστ, μετα ηπα τρανζιτ αλλα εντος 24ωρου τεστ, μετα ελλαδα pcr 72 ωρες, νταξ να χαλαρωσω και λιγο, περα απο τα λεφτα, ειναι και το αγχος, αλλη φορα λοιπον το μπελιζ). προτιμω κατι πιο λιτο και το κεφαλι μου ησυχο


αυτα κανονισμενο, μπουσταρισμενοι ειμαστε, κοβιντιασμενοι εχουμε υπαρξει, δεν εχω μεγαλα αγχη, πιστευω καλα θα παει.
τωρα ελπιζω σε κολομβια σεπτεμβρη και μετα τιποτα 3ημερα, 4ημερα μονη μου, θα δουμε
 
Last edited:

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.001
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Προγραμματισμένο roadtrip στις Δολομιτικές Άλπεις για hiking το καλοκαίρι για 9 μέρες.
Tο πρόγραμμα που θα ακολουθήσουμε είναι Bergamo - Limone - Riva - Levico Terme - Moena - Canazei - Marmolada - Alleghe - Passo Gaiu - Cortina d' Ampezzo - Passo Gardena - Ortisei - Bolzano - Sirmione - Bergamo. Τα ταξίδια στη φύση σε συνδυασμό με δραστηριότητες, είναι ο αγαπημένος μου τρόπος να ταξιδεύω.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.715
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom