2023. Που πάμε;

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.297
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
σορυ απο περιεργεια: η διαφημιση ηταν στα ελληνικα? γιατι η φουλ τιμη 141€ (την ειχα δει και 150€ το 2019) δεν αναφερεται σε ελληνες...ανετα την εκλεινες σε πρακτορειο και τοτε και τωρα στη μιση τιμη με ελληνικο διαβατηριο παντα.
λιγο σχετικο: εδω πασχαλινη 4ημερη κρουαζιερα με το υπεροχο Olympia πουλιεται στα 400€ ολα μεσα, θα πουλαγαν 140 αιγινα? ελεος.
Έτσι είναι κι εγώ μπήκα σε πρακτορείο στο Μοναστηράκι και μου είπαν "για Έλληνες τόσο". Δε θυμάμαι αν είχε κι ένα δεκάρικο παραπάνω αν σε έπαιρναν από το ξενοδοχείο σου, που για μας δεν υπήρχε λόγος, πήγαμε στο σημείο συνάντησης.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.776
@Señor_Nada δωσε εικονα απο Γαλλια και απεργιες.
Εχω κλεισει 2 διαφορετικα ταξιδια στις ιδιες ημερομηνιες το Πασχα που ειναι αδιαπραγματευτες λογω σχολικων υποχρεωσεων. Το ενα ταξιδι Γαλλια.
Αν οι απεργιες στη Γαλλια κλιμακωθουν, θα ενεργοποιησω το plan b για Ιταλια, αλλα θα πεταξουμε καναδυο αεροπορικα/εισιτηρια τρενων κλπ.
Για τα τρενα το ξερω οτι συνηθως νεκρωνουν. Τα λεωφορεια κινουνται στις απεργιες? Οι πτησεις γινονται?
Ο Μακρον φαινεται οτι τεντωνει την κατασταση.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.469
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
@Señor_Nada δωσε εικονα απο Γαλλια και απεργιες.
Εχω κλεισει 2 διαφορετικα ταξιδια στις ιδιες ημερομηνιες το Πασχα που ειναι αδιαπραγματευτες λογω σχολικων υποχρεωσεων. Το ενα ταξιδι Γαλλια.
Αν οι απεργιες στη Γαλλια κλιμακωθουν, θα ενεργοποιησω το plan b για Ιταλια, αλλα θα πεταξουμε καναδυο αεροπορικα/εισιτηρια τρενων κλπ.
Για τα τρενα το ξερω οτι συνηθως νεκρωνουν. Τα λεωφορεια κινουνται στις απεργιες? Οι πτησεις γινονται?
Ο Μακρον φαινεται οτι τεντωνει την κατασταση.
Δύσκολο να πω με σιγουριά τι θα γίνεται σε ένα μήνα. Δεν υπάρχει σίγουρη απάντηση γι'αυτό, μόνο την προσωπική μου άποψη μπορώ να γράψω. Πιστεύω ότι οι απεργίες θα συνεχιστούν όσο πάει.

Τα τρένα δεν νεκρωνουν, ειδικά αν μιλάμε για TGV, κάποια δρομολόγια γίνονται κανονικά. Απλά δεν γνωρίζεις ποια τρένα θα κινηθούν μέχρι να ανακοινωθεί η απεργία... Αν μιλάμε για flixbus, νομίζω λειτουργούν κανονικά. Η κίνηση μπορεί να είναι απαλευτη βέβαια. Φυσικά οι απεργίες μπορούν να επηρεάσουν και τις πτήσεις.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.229
Likes
7.618
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
ΣΚ στον Βόλο ! Θα είναι κανείς άλλος εκεί ?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.051
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Αν οι απεργιες στη Γαλλια κλιμακωθουν, θα ενεργοποιησω το plan b για Ιταλια, αλλα θα πεταξουμε καναδυο αεροπορικα/εισιτηρια τρενων κλπ.
Για τα τρενα το ξερω οτι συνηθως νεκρωνουν. Τα λεωφορεια κινουνται στις απεργιες? Οι πτησεις γινονται?
Ο Μακρον φαινεται οτι τεντωνει την κατασταση.
Φαίνεται πως θα τραβήξει αρκετά. Ο λαός δεν είναι διατεθειμένος να χάσει και πλέον πέρα από την απόσυρση του νόμου για το συνταξιοδοτικό ζητά και την παραίτηση Μακρόν καθώς βλέπει στο πρόσωπο του έναν απολυταρχικό ηγεμόνα παρομοιάζοντας τον με το Ναπολέοντα και το Λουδοβίκο XVI. Σήμερα ήταν η πιο μαζική κινητοποίηση των τελευταίων συνεχόμενων 9 ημερών με περισσότερους από 800Κ διαδηλωτές στο Παρίσι και 3,5Μ σε όλη τη Γαλλία (σύμφωνα με τα συνδικάτα) να ζητούν ξεκάθαρα το κεφάλι του Γάλλου προέδρου.

Αλλά μέχρι το ελληνικό Πάσχα έχει αρκετές μέρες αν και από την εμπειρία μου οι Γάλλοι δεν τα παρατούν εύκολα κι αυτό το πράγμα δεν το έχω ξαναδεί όσα χρόνια είμαι εδώ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.776
Φαίνεται πως θα τραβήξει αρκετά. Ο λαός δεν είναι διατεθειμένος να χάσει και πλέον πέρα από την απόσυρση του νόμου για το συνταξιοδοτικό ζητά και την παραίτηση Μακρόν καθώς βλέπει στο πρόσωπο του έναν απολυταρχικό ηγεμόνα παρομοιάζοντας τον με το Ναπολέοντα και το Λουδοβίκο XVI. Σήμερα ήταν η πιο μαζική κινητοποίηση των τελευταίων συνεχόμενων 9 ημερών με περισσότερους από 800Κ διαδηλωτές στο Παρίσι και 3,5Μ σε όλη τη Γαλλία (σύμφωνα με τα συνδικάτα) να ζητούν ξεκάθαρα το κεφάλι του Γάλλου προέδρου.

Αλλά μέχρι το ελληνικό Πάσχα έχει αρκετές μέρες αν και από την εμπειρία μου οι Γάλλοι δεν τα παρατούν εύκολα κι αυτό το πράγμα δεν το έχω ξαναδεί όσα χρόνια είμαι εδώ.
Το εχω καταλαβει. Αν δεν εχει απεργιες στα αεροδρομια, το ταξιδι εν μερει θα σωθει γιατι εχω κλεισει μετακινησεις και με λεωφορεια για να μην παμε σε απολυτη καταστροφη.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.051
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Το εχω καταλαβει. Αν δεν εχει απεργιες στα αεροδρομια, το ταξιδι εν μερει θα σωθει γιατι εχω κλεισει μετακινησεις και με λεωφορεια για να μην παμε σε απολυτη καταστροφη.
Οι εργαζόμενοι στον SNCF όπως και οι εργάτες καθαριότητας απεργούν ήδη για περισσότερο από 2 βδομάδες για τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας και θα συνεχίσουν τουλάχιστον μέχρι τη Δευτέρα. Ενώ νέα γενική απεργία έχει κηρυχθεί για την Τρίτη 28 Μαρτίου. Να παρακολουθείς καθημερινά τα site των εταιριών που έχεις κάνει κρατήσεις.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.776
Plan A: πτηση Αθηνα-Μασσαλια, Εξ εν Προβανς, Αβινιον, Μονπελιε , πτηση απο Μασσαλια για Μιλανο και μετα Αθηνα (αν λειτουργουν ολα κανονικα)
Plan B: πτηση για Μασσαλια, Εξ εν Προβανς, Μονπελιε, ολα με λεωφορεια, πτηση απο Μασσαλια για Μιλανο και μετα Αθηνα (αν απεργουν μονο τα τρενα)
Plan C: Αθηνα-Μιλανο-Σαρδηνια και πισω ομοιως,( αν απεργουν τα παντα στη Γαλλια)
Plan D: Tourism4all σε καμια μλκια στην Ελλαδα.

Θα οριστικοποιηθει 3 μερες πριν. Το ποσα αεροπορικα πανε για πεταμα δεν θελω να το σκεφτομαι. Τα λεωφορεια ακυρωνονται μερικως. Ειναι πολυ φθηνες πτησεις παντως.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Έχω την εντύπωση ότι κ στην Ελλάδα θα έχουμε θέματα με απεργίες...σε μετακινήσεις κλπ..ειδικά μόλς ανακοινωθούν οι εκλογές...κ σίγουρα δε θα σκεφτούν τις διακοπές του λαού..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.776
Έχω την εντύπωση ότι κ στην Ελλάδα θα έχουμε θέματα με απεργίες...ειδικά μόλς ανακοινωθούν οι εκλογές...
Η ανακοινωση των εκλογων κινητοποιει αλλες διεργασιες που ευνοουν την πολιτικη εκφραση με αλλους τροπους.
Εξαλλου ειπαν για Μαη εκλογες και το Πασχα ποτε των ποτων δεν εχει απεργιες, δεν θα επηρεαστει.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.051
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Plan A: πτηση Αθηνα-Μασσαλια, Εξ εν Προβανς, Αβινιον, Μονπελιε , πτηση απο Μασσαλια για Μιλανο και μετα Αθηνα (αν λειτουργουν ολα κανονικα)
Plan B: πτηση για Μασσαλια, Εξ εν Προβανς, Μονπελιε, ολα με λεωφορεια, πτηση απο Μασσαλια για Μιλανο και μετα Αθηνα (αν απεργουν μονο τα τρενα)
Plan C: Αθηνα-Μιλανο-Σαρδηνια και πισω ομοιως,( αν απεργουν τα παντα στη Γαλλια)
Plan D: Tourism4all σε καμια μλκια στην Ελλαδα.

Θα οριστικοποιηθει 3 μερες πριν. Το ποσα αεροπορικα πανε για πεταμα δεν θελω να το σκεφτομαι. Τα λεωφορεια ακυρωνονται μερικως. Ειναι πολυ φθηνες πτησεις παντως.
Σε κάποια σημεία οι αστυνομικοί κατεβάζουν γκλομπ και ασπίδες και συντάσσονται με το λαό. Η νύχτα θα είναι μεγάλη, ο δικτάτορας δεν μοιάζει να έχει πολλές μέρες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.658
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom