Ιταλία Μιλάνο - Κόμο - Πέργαμο Μπελάτζιο - Λέγκο με το αυτοκίνητο

MPLECAFE

Member
Μηνύματα
148
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΡΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ

Μια που τα έχω και φρέσκα σήμερα γύρισα και ήθελα να σας τα πω
θα ξεκινήσω με τα tips :
έκλεισα αεροπορικά easyjetπρόσφορα στα 50 ευρώ το άτομο roundtrip
Ξενοδοχείο dateohotel στα 49 ευρώ το δίκλινο (196 σύνολο ). πολύ κεντρικό 1500 μετρά από την duomo
Αμάξι 4 μέρες autoeurope 25 ευρώ την ημέρα (σύνολο 100)

Δεν θα σας κουράσω πολύ διάβασα παρά πολλές ιστορίες από το travelstories και γενικά πήγα τελικά πολύ ενημερωμένος
1 μέρα
Αφού φτάσαμε στο αεροδρόμιο malpensa!! Το ταξίδι διαρκισε 2 ώρες τόσο είναι !!! πήγαμε κατευθείαν έξω να πάρουμε το αστικό για να μας πάει στο terminal 1 (αυτό γιατί το αεροπλάνο προσγειώνεται στο terminal 2 αλλά όλα τα rentacar είναι στο terminal 1 ) κάθε 7 λεπτά έχει και κάνει αυτό το δρομολόγιο maplesterminal 2 σε terminal 1 και αντίστροφα 24 το 24ωρο
Κατευθείαν βρήκαμε την εταιρία εκεί autoeurpe και ξεκινήσαμε για το κέντρο (ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΛΕΝΞΤΕ ΓΙΑ ΤΥΧΟΝ ΓΡΑΝΤΖΟΥΝΙΕΣ ΚΑΙ ΣΗΜΑΔΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΣΗΜΕΙΩΣΕΤΕ ΠΡΙΝ ΤΟ ΠΑΡΑΛΑΒΕΤΕ ΓΑΤΙ ΠΑΙΖΟΥΝ ΠΟΛΛΑ , ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΔΙΚΟ ΜΟΥ gps ΜΕ ΧΑΡΤΕΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ΑΛΛΙΩΣ ΝΟΙΚΙΑΣΤΕ )
Μας πήγε φυσικά στο ξενοδοχείο και μετά με τα πόδια κάναμε μια πρώτη βόλτα στην duomo γενικά στο κέντρο δεν θα σας κουράσω με λεπτομέρειες
2μερα
Ξυπνήσαμε στις 8.30 πρωινό και κατευθείαν ξεκινήσαμε για Πέργαμο σε 30 λεπτά φτάσαμε εκεί πολύ ωραία καμία σχέση με Μιλάνο καφέ βόλτα και ξεκινήσαμε για Lecco κάπου στα 50 λεπτά και εκεί πολύ ωραία ήταν δεν θέλω να σας κουράσω μια όμορφη πολύ , μετά αφού φάγαμε κάναμε τις βόλτες μας μπροστά στην παράλια ξεκινήσαμε για Bellagio (δεν μου άρεσε καθόλου αν και μας είπαν είναι μόνο το καλοκαίρι αυτό το μέρος ήταν όλα κλειστά λες και ήμασταν σε κανένα νησί χειμωνιάτικα και μετά από εκεί στο περιβόητο Como που ήταν μια μεγάλη πολύ πραγματικά ωραία πάλι καμία σχέση με Μιλάνο γιατί έχουν όλα λίμνες !!! το βράδυ αργά μετά την 10 φτάσαμε πάλι πίσω φυσικά κουρασμένοι και πάμε για την επομένη
3 μέρα
Συνεχίσαμε Μιλάνο ότι δεν είδαμε δηλ την δευτέρα sanrhinokaisPirelli και ξεκινήσαμε τα outlet βρει
Basement»(Via Senato 15 2012 Milan) καιτο «Corso Como Outlet (Via Tazzoli 3 ) Dmagazine (Via Montena*poleone 26 - T www.dmagazine.it
ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΑ μόνο με gps τα βρίσκεις φυσικά παιδιά είναι κάτι σαν αποθήκες έχουν μόνο ονόματα και είναι 10 χρόνια πριν και πιο κάτω από τα 400 ευρώ δεν έβρισκες , νομίζω ότι θα συμφωνήσουν πολύ μαζί σου , να μην σας πολύ λόγο ξενέρωσα και δεν ήθελα να πάω σε κανένα outletαφού κάναμε και τις βόλτες και κάτι χαζούλικα ψώνια από την Buenosπάγαμε σπίτι για το βράδυ να βγούμε ……. Αυτά για βράδυ σας το έχω έκπληξη στο τέλος
4 μέρα
Είχε το εμπορικό χωριό που διάβασα και τελικά άξιζε πολύ και από εκεί έγιναν τα ψώνια 100 Χλμ περίπου σε μια ώρα ήμουν εκεί Il Salvagente (Via Fratelli Bronzetti 16 www.salvagentemilano.it
Πραγματικά παίδες άξιζε μόνο από εκεί για ψώνια και πολλές μάρκες όχι μόνο τις ΤΟΡ αξίζει θα με θυμηθείτε
Και το μεσημέρι πίσω με κάτι τελευταίες βόλτες στο κέντρο και σπίτι γιατί στι 7 είχε πτήση
Για την επιστέφει πάλι τι ίδιο με το αμάξι στην malpensaterminal 1 αφήσαμε τα κλειδιά χωρίς να ελέγξει κάποιος το αμάξι σε ένα κυτίο και λεωφορείο για το terminal 2 και φτάσαμε καλά
ΣΑΣ άφησα κάτι για το βράδυ !!! βγήκαμε 2 φορές την πρώτη φορά πήγαμε στην corsoComo στην περιοχή στάση μετρό genova-navigli και στην bares αν την γραφώ καλά δεν με άρεσε πουθενά ήταν καθημερινή κιόλας και δεν είχε κόσμο πολύ χάλια την δεύτερη μέρα πήγαμε (είχα ψάξει στο ιντερνέτ ) θέλαμε να πάμε σε ένα κλιπ και άλλου ξεκινήσαμε άλλου καταλήξαμε , εκεί που λέγαμε ήταν το oldfashion (ψάξτε και στο ιντερνέτ ) αλλά πήγαμε justcavallicafeé είχε μια παρουσίαση ενός φωτογράφου το ημερολόγιο του και είχε πολύ καλό κόσμο ζήσαμε λίγο μιλανέζικη διασκέδαση αλλά μην φανταστείς τίποτα ουαου αλλά ήταν καλά
ευχαριστω :clap::clap::clap::clap::clap:
 

Attachments

Last edited by a moderator:

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
ευχαριστουμε για την ωραια περιγραφη!!!;)

απ'ο,τι διαισθανομαι ομως δεν πρεπει να σου αρεσε πολυ το Μιλανο ε;:lol:

(πεσ'το μαλακά, γιατι ειναι το επομενο μου ταξιδι εκει:bleh:)

α και κατι ακομα:το ξενοδοχειο, περα απο τις αποστασεις ήταν καλο;;τα αξιζε τα λεφτα του;;

και τελος ποιο ηταν το καλυτερο ολων που εκανες και ειδες και το προτεινεις;:p


(πω πω πολλες ερωτησεις εκανα:D)
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
ευχαριστουμε για την ωραια περιγραφη!!!;)

απ'ο,τι διαισθανομαι ομως δεν πρεπει να σου αρεσε πολυ το Μιλανο ε;:lol:

(πεσ'το μαλακά, γιατι ειναι το επομενο μου ταξιδι εκει:bleh:)

α και κατι ακομα:το ξενοδοχειο, περα απο τις αποστασεις ήταν καλο;;τα αξιζε τα λεφτα του;;

και τελος ποιο ηταν το καλυτερο ολων που εκανες και ειδες και το προτεινεις;:p


(πω πω πολλες ερωτησεις εκανα:D)
θα ξεκινήσω απο το τελευταίο
το καλύτερο του θα σου πει ηταν τα ψώνια στο outlet.

Ξενοδοχείο στο Μιλάνο με 49 ευρώ και ρωτας αν άξιζε :shock::shock:.
Θα σου πέι θεικό με πρωινούς μπουφέδες αλλα χίλτον .

Καλα τωρα περιμένει απάντηση για το αν του αρεσε το Μιλάνο ,μήπως το είδε κιόλας ,όλο απο outlet σε outlet γύρναγε που να βρει χρόνο να δει και το Μιλάνο .

και τελος το χειρότερο του θα σου πει ηταν που πήγε στο como και bellagio !!!!!:D:D

Τι άλλο θα διαβάσουμε πλεόν εδώ μεσα :cool:.
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
:haha::haha::haha:

γουστα ειναι αυτα!!και εμενα μ'αρεσει να τα ακουω ολα:clap:και μετα να παιρνω ιδεες ή να απορριπτω..

ε δεν ειναι δα και σπανιο γεγονος να πηγαινει καποιος μιλανο μονο για ψωνια..

(αν και εγω μονο αυτο δεν θελω να κανω:roll:)

(σαν να τον πηρες απο τα μουτρα τον φιλο μας:bleh:)
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
:haha::haha::haha:

γουστα ειναι αυτα!!και εμενα μ'αρεσει να τα ακουω ολα:clap:και μετα να παιρνω ιδεες ή να απορριπτω..

ε δεν ειναι δα και σπανιο γεγονος να πηγαινει καποιος μιλανο μονο για ψωνια..

(αν και εγω μονο αυτο δεν θελω να κανω:roll:)

(σαν να τον πηρες απο τα μουτρα τον φιλο μας:bleh:)

Φυσικά και ο καθένας κανει οτι γουστάρει στα ταξίδια του και δεν θα δωσει και αναφορά ,αλλά εσυ τον ρωτάς αν του αρεσε το Μιλάνο ???
Γιατι μηπως σου ξαναλέω το είδε ???

Θεμα Λίμνες
Αν ήθελε να παει μονο για ψώνια δεν υπήρχε λόγος να παει Φλεβάρη Μήνα στο Como και στο Bellagio και να γραφει οτι ''ηταν σαν νησι το καταχείμωνο ''.Αφού βρήκε εστω και καποιον που του είπε οτι ολα εινοια κλειστά παλι καλά .


Διαβασε ταξιδιωτικές ιστορίες για Μιλανο και Λιμνες και θα καταλάβεις αν πραγματικά αρέσει το μερος η όχι

Απο τα μούτρα δεν πέρνουμε κανεναν εδω μεσα ;)
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
ναι βρε εχω διαβασει:D

καποιες ειναι εξαιρετικες(ειδικα της paty:clap:) και με εχουν βοηθησει ιδαιτερα!
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Και πάλι έχεις απορίες για το αν αξίζει ????

Τοτε που θα πας εσυ θα είναι εντελώς διαφορετικά τα πράγματα λόγο καιρού και μόνο
 

MPLECAFE

Member
Μηνύματα
148
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΡΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ
ευχαριστουμε για την ωραια περιγραφη!!!;)

απ'ο,τι διαισθανομαι ομως δεν πρεπει να σου αρεσε πολυ το Μιλανο ε;:lol:

(πεσ'το μαλακά, γιατι ειναι το επομενο μου ταξιδι εκει:bleh:)

α και κατι ακομα:το ξενοδοχειο, περα απο τις αποστασεις ήταν καλο;;τα αξιζε τα λεφτα του;;

και τελος ποιο ηταν το καλυτερο ολων που εκανες και ειδες και το προτεινεις;:p


(πω πω πολλες ερωτησεις εκανα:D)

οπα οπα παιδια :bleh::bleh::bleh::bleh::bleh::bleh:
πηγα να τα κανω ΟΛΑ ΚΑΙ πιστεωψε με εκανα αρκετα δεν ηθελα να μπω σε λεπτομερεισ για τον καθεδρικο ναο την σκαλα το γηπεδο και πολλα αλλα διοτι εχουν γραψει αλλοι φιλοι μασ και δεν ηθελα να πω τα ιδια πιο πολυ ηθελα να σασ πω για το γενικο !!! οσο μπορουσα φυσικα :roll::roll::roll::roll::roll:
το ξενοδοχειο που ειχε την απορια για 49 μια χαρα ηταν (σεντονια και πρωινο φτωχο μειον ) καθαρο κοντα και φτηνο !!!!
οσο για τα outletκαι ολα τα αλλα απλα κοιμηθικα στισ 4 μερεσ καπου στισ 22 ωρεσ απο τισ 8 το πρωι μεχρι τισ 2 και ειμε εξω με αρεσε να μην χανω λεπτο (για κουραση παω εγω διακοπεσ ) απλα ειπα για τα outlet τοσοσ ντοροσ για το τιποτα !!!!
 

MPLECAFE

Member
Μηνύματα
148
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΡΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ
ααα και κατι ακομα δεν ειναι οτι δεν με αρεσε απλα ενιωσα πολυ φτωχοσ γιατι τα prada kai ta vitton tτα ειχαν λεσ και ηταν ......... ασε δεν το λεω και οι ιταλοι πραγματικα ειναι πολυ περιποιημενη με εντυπωσιασε μπορω να πω !!!!!
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
ΣΑΣ άφησα κάτι για το βράδυ J !!! βγήκαμε 2 φορές την πρώτη φορά πήγαμε στην corsoComo στην περιοχή στάση μετρό genova-navigli και στην bares αν την γραφώ καλά δεν με άρεσε πουθενά ήταν καθημερινή κιόλας και δεν είχε κόσμο πολύ χάλια την δεύτερη μέρα πήγαμε (είχα ψάξει στο ιντερνέτ ) θέλαμε να πάμε σε ένα κλιπ και άλλου ξεκινήσαμε άλλου καταλήξαμε , εκεί που λέγαμε ήταν το oldfashion (ψάξτε και στο ιντερνέτ ) αλλά πήγαμε justcavallicafeé είχε μια παρουσίαση ενός φωτογράφου το ημερολόγιο του και είχε πολύ καλό κόσμο ζήσαμε λίγο μιλανέζικη διασκέδαση αλλά μην φανταστείς τίποτα ουαου αλλά ήταν καλά
ευχωριστω J:clap::clap::clap::clap::clap:
Μήπως μπερδεύτηκες εδώ λίγο?Η Corso Como είναι στη στάση P.ta Garibaldi, ενώ η στάση Genova είναι για το Navigli...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom