ΗΠΑ Το D.N.(Y).A μου.....

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Περιεχόμενα
  1. Κεφάλαιο 1
  2. Κεφάλαιο 2ο
  3. Κεφάλαιο 3ο][URL="http://www.travelstories.gr/attachments/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%F3%E5-%E5%EE%DD%EB%E9%EE%E7/7459d1300137608-%F4%EF-d-n-y-%EC%EF%F5-p1010006-jpg"][IMG]http://www.travelstories.gr/attachments/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%F3%E5-%E5%EE%DD%EB%E9%EE%E7/7459d1300137608t-%F4%EF-d-n-y-%EC%EF%F5-p1010006-jpg[/IMG][/URL
  4. Κεφάλαιο 4ο
  5. Κεφάλαιο 5ο
  6. Κεφάλαιο 6ο][URL="http://www.travelstories.gr/attachments/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%F3%E5-%E5%EE%DD%EB%E9%EE%E7/7470d1300171207-%F4%EF-d-n-y-%EC%EF%F5-%ED%F5%F5%F5%F5%F5%F5%F5%F5%F5-146-jpg"][IMG]http://www.travelstories.gr/attachments/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%F3%E5-%E5%EE%DD%EB%E9%EE%E7/7470d1300171207t-%F4%EF-d-n-y-%EC%EF%F5-%ED%F5%F5%F5%F5%F5%F5%F5%F5%F5-146-jpg[/IMG][/URL
  7. Κεφάλαιο 7ο
  8. Κεφάλαιο 8ο][URL="http://www.travelstories.gr/attachments/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%F3%E5-%E5%EE%DD%EB%E9%EE%E7/7483d1300209332-%F4%EF-d-n-y-%EC%EF%F5-p1010180-jpg"][IMG]http://www.travelstories.gr/attachments/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%F3%E5-%E5%EE%DD%EB%E9%EE%E7/7483d1300209332t-%F4%EF-d-n-y-%EC%EF%F5-p1010180-jpg[/IMG][/URL
  9. Κεφάλαιο 9ο
  10. Κεφάλαιο 10ο
  11. Κεφάλαιο 11ο
  12. Κεφάλαιο 12ο
  13. Κεφάλαιο 13ο
  14. Κεφάλαιο 14ο

“Βρεθηκα εγω στη Νεα Υορκη;:shock: Πηγα σ΄αυτή την πολη αραγε; Περπατησα στους δρομους της σηκωνοντας το κεφαλι μου για να χαζεψω τους ουρανοξυστες;»
Αυτες οι ερωτησεις στριφογυριζαν μεσα στο μυαλο μου για πολυ καιρο μετα την επιστροφη μου στην Ελλαδα.Δυσκολευομουν να χωνεψω ότι ειχα βρεθει εκει για μια εβδομαδα στα τελη Ιουνιου και ειχα κανει το ονειρο μου πραγματικοτητα.
Αυτη η πολη,η οποια ειχε περασει για τα καλα στο DNA μου τοσα χρονια μεσα απο ταινιες,βιβλια,εκπομπες ασκουσε μια γοητεια πρωτογνωρη .Η ιδεα γεννηθηκε τον Αυγουστο του 2008,δουλευτηκε για ένα ολοκληρο χρονο σχεδον με μελετη στο ιντερνετ,αναλυσεις επι αναλυσεων και συζητησεις επι συζητησεων και υλοποιηθηκε την τελευταια βδομαδα του Ιουνη 2009 μεσα σε ενα κλιμα φοβου και υστεριας, εξ αιτιας της γριππης των χοιρων ,που τοτε ειχε σκασει μυτη στο Μεξικο και ειχε αρχισει να εξαπλωνεται και στις ΗΠΑ.Υστεριας όχι δικης μας (ειμασταν τοσο ενθουσιασμενες που ουτε γριππες ,ουτε χοιροι μας εκοβαν τον αερα),αλλα των συγγενων μας.Υπηρξαν σπαραξικαρδια τελεσιγραφα του στυλ: :mad:«Αν κολλησετε τιποτα ,να μην διαβειτε το κατωφλι αυτου του σπιτιου».Οποτε και μεις βαλαμε στη βαλιτσα μαζι με τα υπολοιπα μασκες,απολυμαντικα για τα χερια ,τα ποδια ,τις μυτες ,τα αυτια και όλα τα προιοντα που ληγουν σε –ol (βλεπε Dettol).
Δεν ειχα την τυχη ,ομολογω ,να εχω κανει τη γνωριμια μου με το travel stories τοτε,οποτε ολες οι πληροφοριες μας ηταν απο το θειο Γκουγκλη ,από ταξιδιωτικους οδηγους και από βιβλια.Σιγουρα το φορουμ θα με βοηθουσε πολύ περισσοτερο.
Εφτασε λοιπον η πολυποθητη μερα η 23η Ιουνιου και ο ενθουσιασμος ειχε χτυπησει κοκκινα.Πεταξαμε με Ολυμπιακη-ηταν λιγο πριν αλλαξει η εταιρια και γινει Olympic Air.Σχεδον 2 ωρες μετα την απογειωση μας εκλεισαν τα σκιαδια ,γιατι ειπαν ότι βρισκοταν το αεροσκαφος σε μεγαλο υψος και οι υπεριωδεις ακτινες θα πειραζαν στα ματια .3 μικροι τυφλοποντικες περασαν αρκετες ωρες μελετωντας οδηγους,σημειωσεις,βλεποντας τηλεοραση,ροχαλιζοντας και τρωγοντας.Ενας τυφλοποντικας περασε αρκετη ωρα κρατωντας ένα μαντηλι στη μυτη του ,γιατι ενας αθεοφοβος στη διπλα σειρα εβηχε ασταματητα σε ολο το ταξιδι(γριππη ειπαμε …ειμασταν ψαρωμενοι..ακομα).Μολις το αεροπλανο επιασε πανω από τον Καναδα ανοιξαν τα σκιαδια .Εμεις κοιτουσαμε τα ποταμια που φιδογυριζαν αναμεσα σε καταπρασινες πεδιαδες.Μου ειχε κανει εντυπωση που δεν εβλεπα βουνα ,παρα μονο ένα ατελειωτο πρασινο χαλι.
«Αφιξη Ολυμπιακης Αεροποριας στο Διεθνες Αεροδρομιο JFK της Νεας Υορκης.Ευχαριστουμε που ταξιδεψατε μαζι μας.Ελπιζουμε να σας εχουμε κοντα μας και σε μια επομενη πτηση μας»(μην ανησυχειτε ..θα μας εχετε ..παλι με σας γυρναμε)
Πριν παρουμε τα συμπραγκαλα μπαινουμε σε μια τεραστια αιθουσα και πεφτουμε πανω σε μια τεραστια ουρα που περιμενε για ελεγχο διαβατηριων,βιζας ,δαχτυλικων αποτυπωματων και ολων αυτων των χαριτωμενων που κανουν οι Αμερικανοι.

-Ω μοντιε…κοιτα ολους αυτους τους μαζεμενους , ο ενας κοντα στον άλλο.Τι θα κανουμε τωρα …κοιτα αυτος βηχει:(:roll:
-Σκασε μωρη πια με την υστερια σου!:mad:
-Μα τι να κανω …εσενα δεν σου ειπαν να μην περασεις το κατωφλι της οικιας …εμενα μου το ειπαν!

Κοτσαρουμε και οι 3 τις μασκες και στηνομαστε στην ουρα.Πανικος :shock:στα ματια του πληθους …περιεργες ματιες …κρυφοχαμογελα..εκνευρισμος ..σου λενε αυτές ηρθαν εδώ να μας κολλησουν τα μικροβια τους ..δε μπορει κατι θα εχουν αυτές.Μασκοφορεμενες λοιπον περιμενουμε …και περιμενουμε ..θα περασε καμια ωρα στην ουρα (ΟΛΟΙ θελουν να πανε ΝΥ!!!!)..στο τελος κοντεψα να πνιγω ..εσκαγα με αυτή τη μασκα στη μουρη ..την πεταω λοιπον ..αι σιχτιρ …θα κατσουμε να σκασουμε τωρα με τη γουρουνο γριππη (καλου κακου βεβαια ας κρατησω και μερικα χρηματα στην ακρη ..μην τα ξοδεψω όλα …μπορει να χρειαστω ξενοδοχειο μολις επιστρεψω Αθηνα).
Οποτε αυτό ηταν και το αδοξο τελος των μασκων ..κλειδωθηκαν στη βαλιτσα και δεν ξαναβγηκαν από τα εγκατα.Επιτελους ηρθε και η σειρα μας ..περασαμε από ολες τις διαδικασιες ,πηραμε μπαγκαζια ,βρηκαμε ταξι και βρεθηκαμε στον πηγεμο για Μανχατταν.
Ο cabbie(ταριφας )ηταν ενας Ινδουλης με τουρμπανι και χαιμαλια ..γελουσε από μεσα του με τις 3 μουρλες που φωτογραφιζαν,τραβουσαν βιντεο και εβγαζαν συνεχως επιφωνηματα θαυμασμου.Αρχικα περασαμε από μια συνοικια του Κουινς με χαμηλα σπιτακια οπου εβλεπες μονο Αφροαμερικανους ..μου εκανε εντυπωση αυτό.Κακη εντυπωση μας εκαναν στη συνεχεια τα τεραστια μπλοκ με διαμερισματα ..μιλαμε για πολύ πραμα ..πολλες ψυχες ζουσαν εκει μεσα .Οταν πρωτοφανηκε το skyline του νησιου ,ο Ινδος πηγε να τρακαρει από την τσιριδα!Περασαμε ένα γιοφυρι και μπηκαμε στο Μανχατταν.Μας αφησε στο ξενοδοχειο στη Herald Square και εφυγε… τρεχοντας ο ανθρωπακος .
-Λοιπον η ωρα εχει παει 6 μ αυτα και μ αυτα .Πρεπει να προλαβουμε να δουμε ηλιοβασιλεμα από το Top Of the Rock.Κουνηθειτε μουλαρες!:D
Μεχρι να τα βρουμε και μεχρι να παμε πηγε 7 η ωρα.Ευτυχως είναι Ιουνιος και νυχτωνει αργα.Προτιμησαμε το Rockfeller Center από το Empire State Building ,γιατι το πρωτο προσφερει ανεμποδιστη θεα (και εχεις και το ESB μεσα στη θεα σου),ενώ το δευτερο εχει κατι σιδεριες σαν καγκελα και εισαι υποχρεωμενος να βλεπεις μεσα από αυτά.Και να το νησι που απλωνεται μπροστα στα ματια μας.Τα κλικ διαδεχονται το ένα το άλλο..κοσμος πολυς …καλε ο αγκωνας σας μπαινει μεσα στο frame μου..κανε παρακει μωρη ..δεν καταλαβαινεις τιποτα από ευγενειες…σπρωξε με να σε σπρωχνω …….
Δεν χορταινουμε τη θεα …ο ηλιος βυθιζεται περα από το Νιου Τζερζι …εχουν αρχισει να αναβουν τα πρωτα φωτα στους ουρανοξυστες.Μαγευτικο !!:clap:Δεν υπαρχει τιποτα ομορφοτερο από αυτά τα φωτα μεσα στη νυχτα.Με πολυ βαρια καρδια αποχαιρετησαμε το νυχτερινο Μανχατταν.
Παμε να κανουμε την πρωτη γνωριμια με την Times Square.Να γινεται της κακομοιρας!!!
Τι κοσμος ..ολες οι φυλες του Ισραηλ..στριμοξιδι μεγαλο…παντου φαντασμαγορικες πινακιδες,φωτεινες επιγραφες ,neon lights ,οι περιφημες καρεκλες με τον κοσμο να καθεται και να χαζευει τριγυρω,χωρις καποιο συγκεκριμενο σκοπο….παρα πολλοι μικροπωλητες ..διαφορες καντινες με street food …μαγαζια,βιτρινες,φωτα,χρωματα..Νεα Υορκη το μεγαλειο σου!!!!Πολλοι περιμεναν στην ουρα για ένα εισητηριο της τελευταιας στιγμης ,τα θεατρα του Μπροντγουει διαφημιζαν τα εργα τους με τεραστιους τιτλους …αα να και το Planet Hollywood ..να και το Hard Rock Café …να και το Virgin ,το MTV και δε συμμαζευεται….
Στη ΝΥ όλα επιτρεπονται …μπορεις να φορας ότι σου αρεσει και να κινεισαι όπως θελεις .Υπαρχει μια ανωνυμια μεσα στο πληθος ..κανεις δεν σου ριχνει κουτσομπολιστικες ή περιεργες ματιες ,όπως γινεται εδώ.Μπορεις να βγαλεις ένα παγκο και να ζωγραφιζεις ή να φτιαχνεις κομποσκοινια ή να παιζεις κιθαρα.Ειδαμε χαρακτηριστικα ακομα και υπαιθριο χτυπημα τατουαζ να γινεται ..και να μην μαζευονται περιεργοι να κανουν χαζι ,όπως μπορει να εκαναν εδώ.
Η ωρα όμως με τοσες εικονες ειχε περασει …οποτε τσιμπησαμε κατι προχειρο και γυρισαμε στο χοτελ για να οριζοντιωθουμε.
 

Attachments

tripakias

Member
Μηνύματα
8.030
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Η πιο λακωνικη εναρξη ιστοριας. Μ' αρεσει ο τιτλος, μ' αρεσει κι η πολη!
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Και μένα μ' αρέσει....Keep on Kleo....Να πάρω σκαμνάκι;;;:cool:
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Ωραία έμπνευση ο τίτλος! Εις αναμονή...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Παιδες ας οψεται η ΔΕΗ που ολο το Σκ εκανε κατι εργα..χαλασε τα καλωδια του τηλεφωνου και ξεμειναμε απο τηλ και ιντερνετ ..δεν ξερω για ποσο.Γραφω πυρετωδως ...ελπιζω αυριο να μπορεσω να ποσταρω την εναρξη.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
7.996
Είσια σίγουρη πώς φταίει η ΔΕΗ και δεν είναι καμία δολιοφθορά από τον άντρα σου να μην μπαίνεις το σ/κ στο φόρουμ??? :roll::bleh:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
ΛΕς ρε συ?:haha:
Ολο το σκ παντως γκρινιαζε γιαυτο το θεμα.ΜΕγαλη μπλοφα...!
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Παιδες ας οψεται η ΔΕΗ που ολο το Σκ εκανε κατι εργα..χαλασε τα καλωδια του τηλεφωνου και ξεμειναμε απο τηλ και ιντερνετ ..δεν ξερω για ποσο.Γραφω πυρετωδως ...ελπιζω αυριο να μπορεσω να ποσταρω την εναρξη.
Είπα κι εγώ, δεν ακούστηκες καθόλου το σκ και σκέφτηκα ότι την έκανες για κανένα μπανάκι!

Για τη συνέχεια, ποια συνέχεια δηλαδή, για την αρχή παίρνω κι εγώ σκαμνάκι.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Παιδες ας οψεται η ΔΕΗ που ολο το Σκ εκανε κατι εργα..χαλασε τα καλωδια του τηλεφωνου και ξεμειναμε απο τηλ και ιντερνετ ..δεν ξερω για ποσο.Γραφω πυρετωδως ...ελπιζω αυριο να μπορεσω να ποσταρω την εναρξη.
Τι φταίει η ΔΕΗ για το τηλέφωνο; Μήπως τα έργα τα έκανε ο ΟΤΕ;
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ειπαμε παιδι μου οι Δεητζιδες πειραξαν κατι καλωδια του ΟΤΕ πανω στα σκαψιματα.

Εχουν ηδη γραφτει οι πρωτες 4 μερες .
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.514
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom