Γαλλία Γερμανία Πορτογαλία Σουηδία 3 επιλογες ..για να δουμε ...για να δουμε...

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Εγώ θα πήγαινα Σουηδία. Εκτός απο τον τη βάφτιση και και τον τζερτζελε γενικά, μπορεις να "πεταχτεις" και μεχρι τη Νορβηγία αν διαθέσεις μια δυο μέρα ακομα. Μια φιλη πηγε Σουηδια τον Δεκεμβριο και επισκεφτηκε και τη Νορβηγία για 2 μερες. Της άρεσε πολυ.. για δες και αυτην τη προοπτική...
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Αλλοι μιλουν για ζεστη πολυ.
Ειδες ποσο διαφορετικες αποψεις εχουμε σε μια ομαδα τελικα.
Οντως εχουμε διαφορετικες αποψεις και γουστα.. συμφωνω με dik κ εμεις αυγουστο ειχαμε παει, τελεια ηταν σαν μεσογειακο καλοκαιρι, (μεσα στον ιουνιο και στη λισσαβωνα γινεται μια υπεροχη γιορτη με ιστιοφορα στον ταγο και ειναι μαγικα αλλα δεν ξερω ακριβως ποτε)
ειναι τοσο υπεροχη αυτη η πολη και της παει τοσο πολυ το καλοκαιρι..
βεβαια και το παρισι ειναι παρισι αλλα η λισσαβωνα ειναι πιο μποεμισσα και πιο ανεμελη..
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Κούκλα η Στοκχόλμη. Άσε που δεν θα νυχτώνει παρά λίγες ώρες.
Αλλά κι η Λισσαβώνα δε λέω αααααα όμορφη
Και μια βολτίτσα στο Λουξεμβούργο δεν είναι άσχημη. Για τόσες μέρες ιδανικά είναι!!
Μμμμμμμμ ξέρω δεν βοήθησα ιδιαίτερα...
Να σοβαρευτώ: θα διάλεγα μεταξύ Στοκχόλμης και Λουξεμβούργου. Η Λισσαβώνα παίζει καλύτερα σαν ταξίδι στην Πορτογαλία. Αν έχεις διαμονή στη Στοκχόλμη τότε μη το συζητάς.
Αφιερωμένο εξαιρετικά το τραγούδι προποσης των Σουηδών (για να τους ταπώσεις άμα πας)

Helan går
Sjung hopp faderallan lallan lej
Helan går
Sjung hopp faderallan lej
Och den som inte helan tar
Han heller inte halvan får
Helan går
(Drink)
Sjung hopp faderallan lej
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Σουηδία δεν έχω πάει, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη, αν και αυτό με τα βαφτίσια δεν μου κάθεται και πολύ καλά.
Γερμανία έχεις ξαναπάει, όπως φαντάζομαι και Παρίσι.
Οπότε μονόδρομος Λισαβώνα. Για μένα πόλη έκπληξη με ωραία μέρη κοντινά να επισκεφθείς (η Σίντρα είναι must), αρκετά αξιοθέατα (Πύργος Μπελεμ, Ναυτικο Μουσείο, σούπερ ενυδρείο, όμορφο κάστρο με εκδηλώσεις το καλοκαίρι,), καλό φαγητό και οικονομικό (ιδίως τα θαλασσινα), μουσική fado και μερικές πανέμορφες γειτονιές με ωραία ταβερνάκια με καλό κρασί.
Και από ζέστη το 2004 ήμουν αρχές Αυγούστου και ήταν μια χαρά.
Ναι ναι το ομολογω αλλα δεν εχω παει Παρισι ακομα .Σιγουρα η Λισσαβωνα θα ειναι πιο οικονομικη λυση απο Παρισι.Εννοειται οτι ειναι φοβερη πολη.Για Λισσαβωνα εχουμε βρει εισητηρια+χοτελ στα 350-400 περιπου.
Γιατι δεν σου καθεται καλα η Σουηδια?

Δεν καταλαβαίνω γιατι δεν μπορείς να πας΄εύκολα στην Σουηδία...Δεν είναι και στην άλλη άκρη του κόσμου..

Ιούνιος-ιούλιος είναι οι καλύτεροι μήνες για Σκανδιναβία. Η φύση είναι τελείως καταπράσινη, δεν έχει το κρύο της Ανοιξης ή του Χειμώνα και η μέρα είναι μεγάλη...

Από την άλλη η Λισσαβώνα είναι πολύ ωραία πόλη...καιρος σαν την Ελλάδα...ωραίες γειτονιές,μουσικες,...

νομίζω πως επιλέγω Λισσαβώνα!! Νομίζω πως για Σουηδία αξίζει να σπαταλήσεις περισσότερο χρόνο...Οχι βέβαια, ότι η Πορτογαλία δεν έχει άλλα πανέμορφα μέρη, αλλά αφού θα επικεντρωθείς Λισσαβώνα..
Για Σουηδία, μιλάς για Στοχόλμη ή για αλλόύ...?
Ακομα δεν ειναι σιγουροι οι ανθρωποι για ημερομηνιες...κανουν μια σκεψη να γινουν τα βαφτιασια Σουηδια -στη χωρα του γαμπρου και εγω βεβαια αδραξα την ευκαιρια .Μενουν σε προαστιο μιση ωρα εξω απο Στοκχολμη ..κατι τετοιο.
Οντως εχουμε διαφορετικες αποψεις και γουστα.. συμφωνω με dik κ εμεις αυγουστο ειχαμε παει, τελεια ηταν σαν μεσογειακο καλοκαιρι, (μεσα στον ιουνιο και στη λισσαβωνα γινεται μια υπεροχη γιορτη με ιστιοφορα στον ταγο και ειναι μαγικα αλλα δεν ξερω ακριβως ποτε)
ειναι τοσο υπεροχη αυτη η πολη και της παει τοσο πολυ το καλοκαιρι..
βεβαια και το παρισι ειναι παρισι αλλα η λισσαβωνα ειναι πιο μποεμισσα και πιο ανεμελη..
Οπως ξαναειπα και παραπανω η Λισσαβωνα ειναι πολυ ωραια πολη ,αλλα και η Στοκχολμη δεν παει πισω.Και κακα τα ψεμματα παιδια ..βαφτισια ή μη ενα ταξιδι στην Σουηδια δεν γινεται τοσο ευκολα για μας τους αλλους που δεν ειμαστε taver :)bleh: φιλακια ..φιλακια),ειναι καλη ευκαιρια.
Μεχρι στιγμης υπερεχει λιγο η Σουηδια στο μυαλο μου.
Βλεπω Γερμανια-Λουξ.-Χαιδελβεργη δεν τα προτεινει κανεις.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Δεν διαβάζω τίποτα απ'ότι έχει γραφτεί διοτί η απάντηση είναι μονόδρομος.Λισσαβώνα ασυζητητί.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Επειδή "κυνηγάω" αρκετό καιρό τη Στοκχόλμη, η πρώτη μου σκέψη στην παρούσα φάση είναι για εκεί.

Όμως, η Λισαβώνα είναι μια από τις αγαπημένες μου πόλεις και δεν μπορώ να μην την προτείνω. Και είναι και πολύ πιο οικονομική.

Το Παρίσι μου άρεσε μεν, δε με ξετρέλανε δε (μην αρχίσετε να βαράτε :D)
Βέβαια, κάποια στιγμή στη ζωή σου πρέπει οπωσδήποτε να περάσεις και από εκεί.

Τη Γερμανία άστη για άλλη φορά. Νομίζω ότι σου είναι πιο εύκολο να "σβερκωθείς" στους φίλους σου ανά πάσα στιγμή και εποχή. :D
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Επειδή "κυνηγάω" αρκετό καιρό τη Στοκχόλμη, η πρώτη μου σκέψη στην παρούσα φάση είναι για εκεί.

Όμως, η Λισαβώνα είναι μια από τις αγαπημένες μου πόλεις και δεν μπορώ να μην την προτείνω. Και είναι και πολύ πιο οικονομική.

Το Παρίσι μου άρεσε μεν, δε με ξετρέλανε δε (μην αρχίσετε να βαράτε :D)
Βέβαια, κάποια στιγμή στη ζωή σου πρέπει οπωσδήποτε να περάσεις και από εκεί.

Τη Γερμανία άστη για άλλη φορά. Νομίζω ότι σου είναι πιο εύκολο να "σβερκωθείς" στους φίλους σου ανά πάσα στιγμή και εποχή. :D
Αννουλα στειλε μου οποτε μπορεις ενα πμ να μου πεις τι δε σου αρεσε στο Παρισι ..γιατι -που ξερεις? οι αποψεις μας για την πολη μπορει να ταυτιστουν σε καποια σημεια (το λεω με βαση αυτα που εχω δει σε φωτο....μη βαρατε ρεεε ..ειπαμε....:haha:)
 

marakes

Member
Μηνύματα
13
Likes
5
χαιρετώ την ωραία παρέα!

χωρίς να έχω πάει στις 2 πρώτες επιλογές, θα ψήφιζα ασυζητητί Στοκχόλμη -- αφού υπάρχει σπίτι και κάτι διάβασα και για φεστιβάλ; (εντάξει, έχω και μια αδυναμία στη Σκανδιναβία...)

Γερμανία εξάλλου πας ανά πάσα στιγμή (που λέει ο λόγος!)

Για Λισσαβωνα εχουμε βρει εισητηρια+χοτελ στα 350-400 περιπου.
με ποια εταιρεία αν επιτρέπεται; γιατί ψάχνω κι εγώ - για τέλη μαρτίου βέβαια - και βρίσκω γύρω στα 300 μόνο την πτήση (είμαι λίιγο οφφ τόπικ)
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Αννουλα στειλε μου οποτε μπορεις ενα πμ να μου πεις τι δε σου αρεσε στο Παρισι ..γιατι -που ξερεις? οι αποψεις μας για την πολη μπορει να ταυτιστουν σε καποια σημεια (το λεω με βαση αυτα που εχω δει σε φωτο....μη βαρατε ρεεε ..ειπαμε....:haha:)
Δε χρειάζεται πμ. Μπορώ και δημοσίως. :D Άλλωστε δεν είμαστε και εκτός θέματος εφόσον πρόκειται για μια από τις πιθανές επιλογές σου.

Δεν είπα ότι δεν μου άρεσε. Απλά δε μου "μίλησε". Αυτό που όλους τους άλλους τρελαίνει, εμένα δεν κατάφερε να με αγγίξει.
Ίσως γιατί είχα μεγαλύτερες προσδοκίες. Στο μυαλό μου υπήρχε η ιδέα ότι μπορεί να είναι και η ωραιότερη πόλη του κόσμου, όπως πολλοί πιστεύουν. Αυτό λοιπόν εγώ δεν το ένιωσα.

Δεν παύει όμως, να είναι μια ωραία πόλη, που έστω και μια φορά στη ζωή σου θα πρέπει να τη δεις. Απλά για μένα δεν μπόρεσε να είναι η ωραιότερη πόλη του κόσμου.

Οι Γάλλοι όμως αποδείχθηκαν πολύ καλύτεροι από τη λανθασμένη εντύπωση που είχα στο μυαλό μου.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Δε χρειάζεται πμ. Μπορώ και δημοσίως. :D Άλλωστε δεν είμαστε και εκτός θέματος εφόσον πρόκειται για μια από τις πιθανές επιλογές σου.

Δεν είπα ότι δεν μου άρεσε. Απλά δε μου "μίλησε". Αυτό που όλους τους άλλους τρελαίνει, εμένα δεν κατάφερε να με αγγίξει.
Ίσως γιατί είχα μεγαλύτερες προσδοκίες. Στο μυαλό μου υπήρχε η ιδέα ότι μπορεί να είναι και η ωραιότερη πόλη του κόσμου, όπως πολλοί πιστεύουν. Αυτό λοιπόν εγώ δεν το ένιωσα.

Δεν παύει όμως, να είναι μια ωραία πόλη, που έστω και μια φορά στη ζωή σου θα πρέπει να τη δεις. Απλά για μένα δεν μπόρεσε να είναι η ωραιότερη πόλη του κόσμου.

Οι Γάλλοι όμως αποδείχθηκαν πολύ καλύτεροι από τη λανθασμένη εντύπωση που είχα στο μυαλό μου.
Eμενα παντως στο μετρο της Πραγας 2 φορες Γαλλοι με βοηθησαν και μαλιστα μιλουσαν και αγγλικα.
Τωρα αναφορικα με το Παρισι και καθαρα κοιτωντας φωτο ,διατηρω επιφυλαξεις γιατι μου αρεσουν οι "χρωματιστες" πολεις(μη γελατε ρε...)
Μου αρεσει πιο πολυ το μεσαιωνικο,τα χρωματιστα σπιτια με τις κοκκινες στεγες .Το Παρισι βλεπω οτι εχει πολυ ασπριλα σαν πολη.(ρε μη γελατε ειπαμε ...μπαααα)
Βεβαια δεν λεω τιποτα μεχρι να παω ..μπορει και να ξετρελαθω ...αναμενω!

χαιρετώ την ωραία παρέα!

χωρίς να έχω πάει στις 2 πρώτες επιλογές, θα ψήφιζα ασυζητητί Στοκχόλμη -- αφού υπάρχει σπίτι και κάτι διάβασα και για φεστιβάλ; (εντάξει, έχω και μια αδυναμία στη Σκανδιναβία...)

Γερμανία εξάλλου πας ανά πάσα στιγμή (που λέει ο λόγος!)



με ποια εταιρεία αν επιτρέπεται; γιατί ψάχνω κι εγώ - για τέλη μαρτίου βέβαια - και βρίσκω γύρω στα 300 μόνο την πτήση (είμαι λίιγο οφφ τόπικ)
Βρηκα με Tap Portugal (αυτη μαλιστα πεταει και απευθειας αλλα μονο καλοκαιρινους μηνες) στα 22τοσο περιπου.Εβαλα ομως τελος Ιουνιου.Μηπως δεν αρχιζει απο Μαρτιο τις πτησεις.

Μην κοιτάς που δε μιλάνε όλοι, υπάρχουν πολλοί. Κι εγώ συμφωνώ απόλυτα με την anny όσον αφορά το Παρίσι.
εσενα baba τι σε χαλασε?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.141
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom