Μάλτα 4 ήμερο στη Μάλτα...Αξίζει το κόπο?????

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
υπάρχει παντού...από τα πρόσωπα των Μαλτέζων μέχρι τα μπαλκόνια των σπιτιών...ιδιαίτερα στα χωριά νομίζεις ότι είσαι σε χώρα της Ανατολής ή στο Μαρόκο....
Το πακέτο στοιχίζει 384 Ε μαζί με φόρους για διαμονή στο Tulip.
Περιλαμβάνει αεροπορικά εισητήρια, 3 διανυκτερεύσεις με πρωινό, 2 ξεναγήσεις (Βαλέτα και ''Τρεις Πόλεις ''),μεταφορά από και προς αεροδρόμιο και ελληνόφωνο ξεναγό.
Σοβαρά? Είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον αυτό με το αραβικό στοιχείο που λες! Γιατί, θέλω τόσο πολύ να βρεθω σε ανατολική χώρα (έχω πάει μόνο Τουρκία κι έχω πάθει την πλάκα μου), αλλά με τα γεγονότα τώρα φοβαμαι να παώ και πάντα αναρωτιόμουν αν είναι όντως έτσι η Μάλτα.

όσο για το πακέτο, καλο ειναι, αλλά πιστεύω ότι αν το κλείσω μόνη μου θα μου βγει πιο φθηνό, εκτός αν ισχύει και για last minute
 

stayros

Member
Μηνύματα
78
Likes
181
Σοβαρά? Είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον αυτό με το αραβικό στοιχείο που λες! Γιατί, θέλω τόσο πολύ να βρεθω σε ανατολική χώρα (έχω πάει μόνο Τουρκία κι έχω πάθει την πλάκα μου), αλλά με τα γεγονότα τώρα φοβαμαι να παώ και πάντα αναρωτιόμουν αν είναι όντως έτσι η Μάλτα.

όσο για το πακέτο, καλο ειναι, αλλά πιστεύω ότι αν το κλείσω μόνη μου θα μου βγει πιο φθηνό, εκτός αν ισχύει και για last minute

πραγματικά θα σου αρέσει η Μάλτα...ιδιαίτερα οι καστροπολιτείες θα σε εντυπωσιάσουν....
όσο για το αν είναι φθηνότερα πηγαίνοντας μόνη σου θα σου πω ότι η τιμή με την Alitalia για την Παρασκευή 29 Μαρτίου με επιστροφή τη Δευτέρα 1 Απριλίου είναι 378 Ε το άτομο...με την Airmalta ανεβαίνει στα 500Ε....(στοιχεία απο το airtickets.gr).
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.936
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
όσο για το αν είναι φθηνότερα πηγαίνοντας μόνη σου θα σου πω ότι η τιμή με την Alitalia για την Παρασκευή 29 Μαρτίου με επιστροφή τη Δευτέρα 1 Απριλίου είναι 378 Ε το άτομο...με την Airmalta ανεβαίνει στα 500Ε....(στοιχεία απο το airtickets.gr).
Δουλευόμαστε? Σύγκριση με εισιτήρια μόλις 1 εβδομάδα μετά? Για δες πόσο κάνουν για Νοέμβριο...
 

stayros

Member
Μηνύματα
78
Likes
181
Δουλευόμαστε? Σύγκριση με εισιτήρια μόλις 1 εβδομάδα μετά? Για δες πόσο κάνουν για Νοέμβριο...
δεν δουλευόμαστε....γι αυτό και έβαλα ημερομηνίες και πηγή....για να είναι κατανοητό σε όλους πόσο είναι το κόστος όταν πιέζεσαι χρονικά...αν τώρα εσύ θες να κλείσεις για Νοέβριο...και βέβαια δεν θα είναι ίδια η τιμή αλλά πολύ καλύτερη....
όλα εξαρτώνται από μας και τι δυνατότητα προγραμματισμού μπορούμε να κάνουμε....
εμείς που δεν είχαμε δυνατότητα να κλείσουμε εισητήρια από τον προηγούμενο Οκτώβριο αλλά 5 μέρες πριν πετάξουμε....ναι ήταν χαμηλό το κόστος της όλης εκδρομής....
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Μήπως θα ήταν καλύτερα να νοικιάσει κάποιος ένα αυτοκίνητο, με 10€ περίπου την ημέρα, από το εξαρτάται από τα λεωφορεία και τα δρομολόγια τους?
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Μήπως θα ήταν καλύτερα να νοικιάσει κάποιος ένα αυτοκίνητο, με 10€ περίπου την ημέρα, από το εξαρτάται από τα λεωφορεία και τα δρομολόγια τους?
Εννοείται σε μια μέρα έχεις δει το κάθε νησί. Ειδικά το Γκότζο δεν έχει και τίποτα σπουδαία αξιοθέατα
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.034
Μήπως θα ήταν καλύτερα να νοικιάσει κάποιος ένα αυτοκίνητο, με 10€ περίπου την ημέρα, από το εξαρτάται από τα λεωφορεία και τα δρομολόγια τους?
Βεβαια ειναι καλυτερα,αλλα να μπορει να οδηγει στα αριστερα....
(ειναι τοσο φτηνα?)
 

stayros

Member
Μηνύματα
78
Likes
181
η Μάλτα είναι σε έκταση όσο η Άνδρος....αν δεν σε δυσκολεύει η ανάποδη οδήγηση...οκ κανένα πρόβλημα την γυρίζεις μέσα σε δύο μέρες....αλλά....10Ε? εμείς την μικρότερη τιμή που μπορέσαμε να βρούμε ήταν τα 25 Ε χωρίς περιορισμό χιλιομέτρων αλλά με υποχρεωτική μίσθωση 72 ωρών τουλάχιστον!!!!!!!!
η προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν αξίζει το κόπο....τα δρομολόγια των λεωφορείων είναι τόσο συχνά και τόσο πυκνά που δεν αντιμετωπίζεις κανένα απολύτως πρόβλημα....
και μην ξεχνάτε ότι είναι καινούργια, με κλιματισμό και πολλές - πολλές στάσεις σε όποια διαδρομή και να επιλέξεις, ενώ αν βγάλεις εισητήριο των 7 ημερών τότε με μόλις 12 Ε έχεις λύσει το πρόβλημα όλων των μετακινήσεων σου....
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Υποθέτω δεν ψάξατε καλά... 40$ για 3 ημέρες συγκεκριμένα...

Εγώ πάλι θα πω ότι αν ξεπεράσεις τις φοβίες σου για την ανάποδη οδήγηση το αυτοκίνητο είναι εξαιρετική λύση... έχεις την αναξαρτησία σου , πηγαίνεις όπου θέλεις και κάθεσαι όσο θέλεις, χωρίς να έχεις το άγχος των δρομολογίων... στα συν το parking το οποίο επίσης είναι πολύ φτηνό...


Συμπέρασμα... η Μάλτα για σκάρτη βδομάδα είναι άριστη λύση... δεν λέω ότι είναι το Παρίσι, αλλά έχει τρεις καταπληκτικές πόλεις-χωριά Mdina, Birgu και Valletta, την Sliema, που πιστεύω πως αδικεί τον εαυτό της με την καταστροφή της προκυμαίας της, ενώ εσωτερικά είναι κούκλα ενώ αν το ψάξεις έχει εξαιρετικό φαγητό και αν διαθέτεις χρήματα 3-4 πολύ καλές περιπτώσεις διαμονής...

Στον αντίποδα, έχει διαβόητες tourists traps, όπως ο ανεκδιήγητος κόλπος του Αγ.Παύλου και το υποτίθεται γραφικό ψαροχώρι της Μάρσαλακ, ενώ από παραλίες είναι το απόλυτο τίποτε...
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Άρα ποια είναι η ιδανική περίοδος διακοπών? Γιατί για καλοκαιράκι που το έψαξα, έχουν αρχίσει να ΄τσιμπανε΄ οι τιμές. Μηπως τελη Σεπτέμβρη, αρχές Οκτωβρη είναι πιο ήρεμα, όμορφα και φθηνά?
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Όχι αρχές Οκτώβρη δεν είναι ούτε πιο ήρεμα, ούτε πιο όμορφα, ούτε πιο καλά... απλά είναι πιο φτηνά...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.684
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom