1. Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Ιανουάριο - Απρίλιο 2016! Κάντε κλικ εδώ!
Απόκρυψη ανακοίνωσης
Με την πλοήγησή σας στο Travelstories.gr αποδέχεστε τη χρήστη cookies που ενισχύουν την εμπειρία χρήσης. -- ΟΚ --

Μάλτα 4 ήμερο στη Μάλτα...Αξίζει το κόπο?????

Συζήτηση στο φόρουμ 'Ταξιδιωτικές Ιστορίες - Ευρώπη' που ξεκίνησε από το μέλος stayros, στις 23 Μαρτίου 2013.

1. karfitsa

karfitsa Member

@eleva και @Drinker of Wine πολυ καλες οι πληροφοριες σας για τη Μαλτα...ειχα παει πριν 6 χρονια και πιστευω,οτι αξιζει ενα ταξιδακι προς τα εκει :)

2. Wandering Soul

Επόμενο Ταξίδι:
    Ελλάδα / Ιταλία
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ροβανιέμι Φινλανδίας
    Σε συνέχεια του post του @Drinker of Wine θα ήθελα να τονίσω την ευκολία με την οποία κάναμε διακοπές στην Μάλτα έχοντας μαζί ένα μωρό 16 μηνών σε καρότσι. Όλα τα λεωφορεία είχαν ειδικό χώρο για καρότσια και χαμήλωναν για να μπορέσουμε να μπούμε. Επιπλέον κανένας οδηγός δεν ξεκίναγε πριν βεβαιωθεί ότι είμαστε εντάξει. Εντύπωση μου έκανε επίσης η ασφάλεια που νιώθαμε, γνωρίζαμε βέβαια από τον φίλο μας ότι είναι πολύ ασφαλές μέρος χωρίς εγκληματικότητα, αλλά για κάποιο περίεργο λόγο το νιώθεις κιόλας.

Πολύ όμορφο μέρος αν και όχι τόσο συζητημένο είναι το San Anton Gardens στο Attard. Κήποι με ελεύθερα παγώνια, πάπιες κ.λ.π. και ένα εστιατόριο που μας προσέφερε καταφύγιο σε μια ξαφνική χαλαζόπτωση!

Η τοπική σπεσιαλιτέ με κουνέλι ήταν πραγματικά τέλεια καθώς ενδιαφέρον παρουσίαζαν και τα Παστίτσι (τοπικό έδεσμα με σφολιάτα και γέμιση)

Όλος ο κόσμος σχεδόν μιλούσε αγγλικά οπότε δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα με τις συνεννοήσεις και γενικά ήταν πολύ ευγενικοί και εξυπηρετικοί.

Σίγουρα η Μάλτα είναι από τα μέρη που θέλω πολύ να ξαναεπισκευτώ καθώς έχει πάρα πολλά ακόμα να δούμε και να κάνουμε!

3. alfiss

alfiss New Member

Ξερεις αν υπαρχει ελευθερο wifi στη μαλτα;
    μπραβο για τις πληροφοριες σου.

4. Wandering Soul

Επόμενο Ταξίδι:
    Ελλάδα / Ιταλία
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ροβανιέμι Φινλανδίας
    Υπάρχει ελεύθερο wifi σε κάποια πάρκα αλλά ακριβώς σε ποιά δυστυχώς δεν το θυμάμαι...

5. Οι αταξιδευτοι

Πρωτη φορα γραφω,γραφω σωστα?? Δε ξερω! Το ονομα μου (συν ο συζυγος) τα λεει ολα!! Αταξιδευτοι ειμαστε!! Τα φωτα σας λοιπον! Τωρα ζουμε κυπρο. Εχει απευθειας πτησεις για μαλτα. Δεδομενου οτι εχουμε κ εναν μικρο 17 μηνων, αξιζει να παμε στην μαλτα για γιορτες χριστουγεννων, πρωτοχρονιας?? Ειναι καλη περιοδος για την μαλτα? Ειναι ανοιχτα μουσεια, θελγητρα κτλ? υπαρχει κατι το ιδιαιτερο για παιδια?? Που θα μου συμβουλευατε να μεινω?? Ευχαριστω αγαπητοι τραβελερς!!

6. vickokka

vickokka Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    παντου
    Η Μάλτα είναι όμορφος και εύκολος προορισμός,πιστεύω δεν κάνει ιδιαίτερο κρύο οποτε θα μπορειτε να κυκλοφορείτε άνετα και να δείτε αρκετα μέρη και αξιοθέατα.Εχει όμορφη πρωτεύουσα και θα σε συμβούλευα να μείνετε εκει μια και τα υπόλοιπα μέρη ειναι παραθαλλάσια και καταλύτες για καλοκαίρι.Τα λεοφωρεία σε πανε παντου Μεδίνα,Σλιέμα,Σένα Τζούλιαν και γενικα σε ολο το νησι.Εχει αρκετα αξιοθέατα αλλα ειναι και ωραιο μέρος για βόλτες.Φαγητο καλο και κατά στα δικά μας γουστα οποτε σας προτρέπω να πάτε.Αν θέλετε να μείνετε στη Βαλέττα σας προτείνω το ξενοδοχειο Osborne που ειναι στο κέντρο και κοντα σε ολα.

7. Οι αταξιδευτοι

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Βοηθησες πολυ! Το ψαχνω προς τα κει που με κατευθυνες...

vickokka likes this.
  8. skiace

skiace Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Μόναχο-Σάλτζμπουργκ-Βιένν
    Καλημερα και καλομηνα,
    Αυτη η εκδρομη του 3ημερου η 4ημερου πουλιεται απο πολλα πρακτορεια ξερουμε ομως μηπως απο ποιο οργανωνεται ;
    Ποια ειναι η πηγη δηλαδη ;

9. gew

gew New Member

παιδια καλησπερα σας!!! νέα εδώ οπότε χρειαζομαι λιγο help .!!! 10 με 15 δεκεμβρη μάλτα λοιπον( ζευγαρι). Με ryanair 24 ευρω τα εισητηρια πηγαινε ελα απο αθηνα!! τιποτα!! θα μεινουμε στη sliema στο charlton hotel.. επισης πολυ οικονομικο ξενοδοχειο... μιας και οι περισσοτεροι λενε οτι η μαλτα ειναι καλοκαιρινος προορισμος , πιστευετε θα αξιζει τον κοπο??? εχει πραγματα να δεις και να κανεις? η απλα ειναι ενας μετριος προορισμος?

10. vickokka

vickokka Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    παντου
    Φυσικά και είναι πανεμορφη ακι εχει πολλα ωραια μερη να δεις! Βαλετα, Μεντινα, Ραμπατ, Σλιεμα και άλλα! Κι εγω εχω μεινει στο ιδιο ξενοδοχειο και ηταν μια χαρα!
    Αν θέλεις εγω γραψει πληροφορίες στο blog μου με αναλυτικάαξιοθέατα, φαγητά, βόλτες κλπ. Σου δίνω το link να το δεις:

http://victoriaisblogging.blogspot.gr/search?updated-max=2016-10-15T11:01:00+03:00&max-results=7

καλα να περάσετε!

11. bobos

bobos Member

Καλησπέρα φίλοι μας! Έκλεισα εισιτήρια για Μάλτα τέλη Ιανουαρίου ως δώρο γιορτής στον αγαπημένο μου, αλλά σα να παραξενευτηκε με την απόφαση μου, λόγω της εποχής. Πιστεύει πως είναι καλοκαιρινός προορισμός.
    Λέτε να έκανα όντως λάθος? Θα υπάρχουν πράγματα να δούμε και να κάνουμε ή λόγω off season τα μουσεία κλπ θα'ναι κλειστά? Στα νησάκια, πιστεύετε θα αξίζει να πάμε? Φαντάζομαι και από τουρισμό θα είμαστε μόνο εμείς και οι υπόλοιποι που θα ταξιδέψουν με ryanair με το ίδιο αεροπλάνο ..

12. ThanasisU2

ThanasisU2 Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Brno
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    RTW
    Εγώ έκανα μπάνιο τέλη Γενάρη, άλλα εγώ πυροβολημένος από χέρι.
    Κόσμο είχε αρκετό, από την Βόρεια Ευρώπη και άτομα Γ ηλικίας που ήρθαν τότε.

Μια χαρά καιρό είχα τότε.