Μάλτα 4 ήμερο στη Μάλτα...Αξίζει το κόπο?????

Μηνύματα
32
Likes
173
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα / Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ροβανιέμι Φινλανδίας
Σε συνέχεια του post του @Drinker of Wine θα ήθελα να τονίσω την ευκολία με την οποία κάναμε διακοπές στην Μάλτα έχοντας μαζί ένα μωρό 16 μηνών σε καρότσι. Όλα τα λεωφορεία είχαν ειδικό χώρο για καρότσια και χαμήλωναν για να μπορέσουμε να μπούμε. Επιπλέον κανένας οδηγός δεν ξεκίναγε πριν βεβαιωθεί ότι είμαστε εντάξει. Εντύπωση μου έκανε επίσης η ασφάλεια που νιώθαμε, γνωρίζαμε βέβαια από τον φίλο μας ότι είναι πολύ ασφαλές μέρος χωρίς εγκληματικότητα, αλλά για κάποιο περίεργο λόγο το νιώθεις κιόλας.

Πολύ όμορφο μέρος αν και όχι τόσο συζητημένο είναι το San Anton Gardens στο Attard. Κήποι με ελεύθερα παγώνια, πάπιες κ.λ.π. και ένα εστιατόριο που μας προσέφερε καταφύγιο σε μια ξαφνική χαλαζόπτωση!

Η τοπική σπεσιαλιτέ με κουνέλι ήταν πραγματικά τέλεια καθώς ενδιαφέρον παρουσίαζαν και τα Παστίτσι (τοπικό έδεσμα με σφολιάτα και γέμιση)

Όλος ο κόσμος σχεδόν μιλούσε αγγλικά οπότε δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα με τις συνεννοήσεις και γενικά ήταν πολύ ευγενικοί και εξυπηρετικοί.

Σίγουρα η Μάλτα είναι από τα μέρη που θέλω πολύ να ξαναεπισκευτώ καθώς έχει πάρα πολλά ακόμα να δούμε και να κάνουμε!
 

alfiss

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Αγαπητοί φίλοι travellers,
Δεν είναι ο Σταύρος αλλά η συνταξιδεύτριά του η Πηνελόπη!

Είχα επισκεφθεί το νησί της Μάλτας περίπου 10 χρόνια πριν και έτσι όταν αναζήτησα έναν κοντινό και οικονομικό προορισμό να περάσουμε το τριήμερο της Καθαράς Δευτέρας την θυμήθηκα.
Η air Malta προσφέρει ένα συμφέρον πακέτο με πτήση που απογειώνεται κάθε Παρασκευή στις 12.30 από το Ελ. Βενιζέλος και επαναπατρίζει τους επιβάτες της την επόμενη Δευτέρα στις 20.00 το βράδυ, σούπερ ωράριο δηλαδή!!! Η πτήση μόλις μιάμιση ώρα και οι διαδρομές μέσα στο νησί κοντινές.

Από ξενοδοχεία είχαμε 3 επιλογές.Εμείς προτιμήσαμε το 4άρι ξενοδοχείο το οποίο και αποδείχθηκε η πιο σωστή επιλογή. Προκειμένου το πακέτο να διαμορφωθεί σε γκρούπ ταξίδι, μαζί με μία δωρεάν ξενάγηση που συντελείται την ατυχή στιγμή της άφιξής σου στο νησί (για περίπου 45 λεπτά και αφορά στη Βαλέτα), προτείνονται 2 προαιρετικές εκδρομές μία στη Ραμπάτ - Μεδίνα αντί 25€ κατά κεφαλήν και η άλλη στο νησί Γκόζο αντί 45 €.
Σας προτείνω να χρησιμοποιήσετε το γκρούπ ώστε να επωφεληθείτε του πολύ συμφέροντος «πακέτου» της airMalta αλλά μην πραγματοποιήσετε καμία από τις εκδρομές αυτές αφού μπορείτε να δείτε τα πάντα στο νησί μόνοι σας!

Πρόκειται για ένα μικρό νησί, ( πολύ πιο μικρό από τη Ρόδο,σχεδόν όσο η Ανδρος), το οποίο, κατά την προσωπική μου άποψη, ωχριά σε φυσικό κάλος σε σχέση με το πιο άσχημο (αν υπάρχει τέτοιο) Ελληνικό νησί….. Τώρα για πιο λόγο η Μάλτα, Μάρτιο μήνα, έσφυζε από τουρίστες ? είναι απλό. Οι Μαλτέζοι έχουν πάρει πολύ σοβαρά τον τουρισμό και την προώθηση των τουριστικών αξιοθέατων της χώρας τους. Τα αξιοθέατα αυτά είναι η πρωτεύουσα Βαλέττα που προσπαθεί με την βοήθεια της ΟΥΝΕΣΚΟ να αναστηλώσει τα κτίριά της, η Μεδίνα μία αρκετά καλά διατηρημένη μικρή καστρούπολη,το Υπόγειο Χαλ Σαφλιενί και οι μεγαλιθικοί ναοί της Μάλτας. Αυτά!

Το πακέτο της air Malta που λέγαμε δεν προτείνει ξενοδοχείο στη Βαλέτα παρά μόνο στα προάστιά της Σέν Τζουλιάν και Σλιέμα. Όπου διαλέξετε είναι το ίδιο. Σας προτείνω το Βιβάλντι 4 αστέρων στο Σεν Τζουλιάν γιατί βρίσκεται απέναντι στο παλαιό καζίνο, (ένα παρακμιακό κτήριο στη θάλασσα), πολύ κοντά στο νέο καζίνο (που καλύπτει 2 ορόφους υπερμοντέρνου ξενοδοχείου) και στο πανέμορφο κλειστό λιμανάκι Πορτομάσσο που φαίνεται πιάτο από την καφετέρια του ξενοδοχείου Ηilton. Σε όλα αυτά πηγαίνεις με τα πόδια άσε που το Βιβάλντι είναι πολύ ωραίο και με φιλικό προσωπικό πάντα στη διάθεση σου.

Θα πραγματοποιήσετε τις εκδρομές σας με το λεωφορείο, όταν είχα πρωτοπάει στην 10ετία του 1990 υπήρχαν ακόμη τα παλαιά χαρακτηριστικά λεωφορεία τώρα όμως όλα είναι καινούργια. Κοστίζει για μία ημέρα 2,60€ το εισιτήριο και μπορείς να πραγματοποιήσεις όσες διαδρομές θέλεις.. Όλα τα δρομολόγια ξεκινούν από Βαλέτα (έξω από τα τείχη είναι ο τερματικός σταθμός) . Τα δρομολόγια είναι συχνά και συνεπή, οι διαδρομές μικρές συνεπώς όπως καταλαβαίνετε γυρίσαμε όλο το νησί.

Την ημέρα που οι υπόλοιποι του γκρούπ πλήρωσαν 25 ευρώ για να επισκεφτούν το εργοστάσιο υαλικών στη Ραμπάτ και την Μεδίνα, εμείς ξεκινήσαμε για Βαλέτα, περιηγηθήκαμε στα στενά της, επισκεφθήκαμε το Παλάτι του Μεγάλου Μαγίστρου με το Οπλοστάσιο που είναι μουσείο πανοπλιών (η Μάλτα ήταν Βασίλειο μέχρι το 1976), τον Καθεδρικό Ναό του Αγίου Ιωάννη,παρακολουθήσαμε την αλλάγή φρουράς μπροσταά στο Παλάτι,και παρακολουθήσαμε τα νερά να χορεύουν πίνοντας καφέ στο Gordinaένα εντυπωσιακά μπαρόκ ζαχαροπλαστείο. Στο σημείο αυτό να σας πληροφορήσω ότι οπουδήποτε μπαίνεις πληρώνεις εισιτήριο το οποίο είναι αρκετά ακριβό να φαντασθείτε ότι στον Καθεδρικό Ναό καταβάλαμε 10 € έκαστος… Τουλάχιστον θαυμάσαμε πρωτότυπα έργα του Καραβάτσιο (Αποκεφαλισμός του Ιωάννου του Βαπτιστή)…… Στη συνέχεια επιβιβαστήκαμε στο λεωφορείο για Μεδίνα όπου φθάσαμε την στιγμή ακριβώς που κατέφθανε και το πούλμαν με το γκρουπ μας. Αισθανθήκαμε πραγματικά ωραία που εμείς είχαμε ήδη δεί τόσα αξιοθέατα και βολτάραμε στην Μεδίνα,τη σιωπηλή πόλη. Εκεί θαυμάσαμε την θέα από τα τείχη της πόλης, πληρώσαμε πάλι 10 ευρώ μαζί αυτή τη φορά, προκειμένου να μπούμε στον καθεδρικό ναό του Αγίου Παύλου και να θαυμάσουμε τα μαρμάρινα δάπεδα, (ταφόπλακες εξαιρετικής τέχνης), επισκεφθήκαμε το μουσείο και γυρίσαμε διάφορα μικρομάγαζα που προωθούσαν σουβενίρ από φυσητό γυαλί που κατασκευάζονται στην μόλις λίγο πιο κάτω πόλη Ραμπάτ. Εμείς δεν επισκεφθήκαμε το εργοστάσιο φυσητού γυαλιού αφού θυμόμουνα ότι επρόκειτο απλά περί ενός μεγάλου δωματίου με υψικάμινο πράγμα που μου επιβεβαίωσαν οι συνταξιδιώτες μας.

Την επομένη το πρόγραμμα είχε το νησί Γκόζο, το άλλο νησί που κατοικείται στο Αρχιπέλαγος της Μάλτας αντί 45 € το άτομο. Εμείς δεν πήγαμε αφού δεν θυμόμουνα τίποτα το εξαιρετικό από το νησί αυτό αλλά και για έναν άλλο λόγο. Ήταν Κυριακή και κάθε Κυριακή στο ψαροχώρι Marsaxlokk γίνεται ένα μεγάλο παζάρι στην ακροθαλασσιά.Από ζωντανά ψάρια που τα καθαρίζουν μπροστά σου μέχρι πεντανόστιμες φράουλες,ρούχα,υφαντά και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς. Ακολουθήσαμε πάλι την ίδια τακτική, λεωφορείο για Βαλέτα από εκεί με το ίδιο εισητήριο λεωφορείο για ψαροχώρι και σε 40 λεπτά γυρίζαμε μία τεράστια αγορά που είχε στηθεί και μου θύμιζε τα δικά μας πανηγύρια… Αφού χορτάσαμε εικόνες αλλά και φωτογραφίες, (Σταύρος είναι αυτός), επιβιβαστήκαμε σε λεωφορείο ξανά προκειμένου να πάμε στην πόλη Πάολα για να αλλάξουμε από εκεί λεωφορείο για τη Vittoriosaή Birgu, ώστε να παρακολουθήσουμε μία ζωντανή αναπαράσταση της εισβολής του Ναπολέοντος στο νησί και του τελικού εκδιωγμού των Γάλλων από τους Μαλτέζους παρτιζάνους βοηθούμενους από τους Βρεττανούς. Ο Σταύρος το είχε διαβάσει στο σαιτ του Τουριστικού Οργανισμού της Μάλτας. Οσον αφορά στην αλλαγή των λεωφορείων, ήταν αστεία υπόθεση πιστέψτε με αφού είχαμε παραλάβει από τον σταθμό λεωφορείων έντυπο με τα δρομολόγια και τις ανταποκρίσεις και όπως προείπα οι συγκοινωνίες είναι συνεπείς.
Η παράσταση έλαβε χώρα μέσα σε ένα κάστρο και ήταν εντυπωσιακή. Οι Μαλτέζοι αρέσκονται στις αναπαραστάσεις και φροντίζουν τα όπλα και τα κοστούμια τους να είναι πιστά αντίγραφα της εποχής. Επίσης αγαπούν τις κανονιές και τους πυροβολισμούς και έτσι έγινε..σωστός πανζουρλισμός!!
Μετά από αυτό είχαμε τα θηρία όρεξη να ξαναπάρουμε το λεωφορείο για να πάμε σε ένα άλλο ψαροχώρι το Μαrsaskalaγια να φάμε και καλά κάναμε! Το ψαροχώρι αυτό δεν είναι τόσο τουριστικό όσο το προηγούμενο αλλά συγκεντρώνει ντόπιο τουρισμό δηλαδή οικογένειες που πάνε βόλτα Κυριακάτική για φαγητό. Ηταν πολύ ωραία και φάγαμε καλά.

Ευχαριστήθηκα βρέ παιδιά ψάρι στη Μάλτα! Λατρεύω το ψάρι και εδώ στη θαλασσινή μας Ελλάδα πρέπει να δώσεις μια μικρή περιουσία να απολαύσεις ένα μεγάλο ψαράκι ψητό…. Στη Μάλτα το παραέκανα!!! Ο Σταύρος μου βέβαια τα μπιφτεκάκια του αλλά δοκίμασε και το παραδοσιακό τους πιάτο τον λαγό στιφάδο..

Μην παραλείψετε να πιείτε ένα ποτό στο ξενοδοχείο Χίλτον στο Σεν Τζιουλιάνς. Αν μείνετε στο Βιβάλντι θα πάτε με τα πόδια αν όχι με το λεωφορείο. Η καφετέρια του δίνει ακριβώς επάνω στο λιμανάκι για κότερα του Πορτομάσσο που είναι υπέροχο!
Περάσαμε όμορφα και ξεχαστήκαμε. Γυρίσαμε ικανοποιημένοι και …έτοιμοι για άλλα καινούργια και ενδιαφέροντα ταξίδια!!!!

Πηνελόπη!!!!!!!!
Που είναι τα TIPS?????????
Μπράβο καλά τα έγραψες..αλλά εδώ είναι φόρουμ για ταξίδια…γράψε και κάποιες λεπτομέρειες που χρειάζονται οι ταξιδευτές μας….
Καλά…θα γράψω εγώ…τη τύχη μου….πάλι εγώ….
Μάλτα..το νησί των Ιπποτών με τα φρούρια,τις πανοπλίες και τον χαρακτηριστικό Μαλτέζικο σταυρό με τις 8 ακμές.

Πραγματικά ήταν ένα πολύ όμορφο 4ήμερο….και ας έφαγα χαλάζι στο κεφάλι μόλις βγήκαμε από το αεροδρόμιο….μην γελάτε…αλήθεια λέω…ρωτήστε το φίλο μου το Δημήτρη ο οποίος ήταν δίπλα μου και προσπαθούσαμε να βάλουμε τις βαλίτσες στο πούλμαν γιατί όπως καταλαβαίνετε οι γυναίκες είχαν μπει στο πούλμαν μην χαλάσουν τα μαλλιά τους!!!!! .άρα….προσοχή στον καιρό…έλεγχος από το διαδίκτυο και ανάλογα ρούχα και ομπρέλα!!!

Οδηγίες προς ναυτιλομένους
Διαφορά ώρας….μία ώρα πίσω.
Νόμισμα…Ευρώ
Ρεύμα…σαν το δικό μας…αλλά οι μπρίζες αμερικάνικες!!!! Άρα…πάρτε αντάπτορα.
Μουσεία…Ανοικτά κάθε μέρα πλην Δευτέρας.
Κύρια Αξιοθέατα…

Στη Βαλλέττα
Παλάτι Μεγάλου Μεγίστρου (Έδρα του Προέδρου της Δημοκρατίας).Είπαμε..εδώ βλέπουμε πανοπλίες!!!! Έξω ακριβώς από το Παλάτι γίνεται η αλλάγη στων σκοπών και ακριβώς μπροστά υπάρχει το συντριβάνι που τα νερά του χορεύουν σύμφωνα με τη μουσική που ακούγεται.Κάθε ακέραιη ώρα για 5 λεπτά.Οσοι έχουν δει το αντίστοιχο στο Ντουμπάι έχουν μέτρο σύγκρισης…αυτό εδώ είναι η παιδική έκδοση!!!!!!
Καθεδρικός Αγ.Ιωάννη…Εντυπωσιακός ναός…μην ξεχάσετε να δείτε τα έργα του Καραβάτζιο στο μουσείο.

Μεδίνα
Η παλαιά πρωτεύουσα της Μάλτας.Καστροπολιτεία.Αξίζει τη προσοχή σας. Να μπείτε στην εκκλησία του Αγ.Παύλου.Με το ίδιο εισητήριο μπαίνετε και στο μουσείο που είναι απέναντι από την εκκλησία, εκεί που είναι τα εκδοτήρια των εισητηρίων.
Μην ξεχάσετε από εδώ να πάρετε τα σουβενίρ σας!!!!

Υπόγειο HalSaflieni.(Χωριό Paola)
Τεράστια υπόγεια νεκρόπολη σε 3 επίπεδα.Ένα από τα πιο συναρπαστικά αρχαιολογικά μέρη στο κόσμο.Βρέθηκαν 7.000 άνθρωποι θαμένοι εδώ για χιλιάδες χρόνια.
Θυμηθείτε!!!!! Λίστα αναμονής…..Κράτηση από Ελλάδα αν θέλετε να τη δείτε.
Ενοείται ότι και αρχαίοι ναοί υπάρχουν και άλλες εκκλησίες…και πολλά μουσεία (από το Εθνικό Αρχαιολογικό μέχρι Πολεμικό και Ναυτικό μουσείο),σε σας απομένει να κάνετε τη σωστή κατανομή του χρόνου σύμφωνα με τα ενδιαφέροντα σας.

Συνεχίζουμε……
Κωδικός Μάλτας από Αθήνα…0035621….
Ελληνική Πρεσβεία ..για παν ενδεχόμενο…00356 21 320889
Σάιτ για πληροφορίες επί παντός επιστητού (από καιρό μέχρι εκδηλώσεις)
http://www.visitmalta.com/
Σάιτ για λεωφορεία….
http://www.arriva.com.mt/home?l=1
Κυριώτερα δρομολόγια για χρήση από επισκέπτες.(εισητήριο βγάζεις είτε από τα μηχανήματα που υπάρχουν στις στάσεις, είτε στο λεωφορείο από τον οδηγό)
Balletta-Sliema- St. Julian’s…12,13,14,24
Balletta-Mdina-Rabat….51,52,53
Balletta-Paola….81,82,83,84,85,91,92,93,94,
Balletta-Marsaxlokk…81,85
Balletta-Marsaskala…91,92,93
Υπ όψιν ότι κάθε Παρασκευή και Σάββατο έχει δρομολόγια και το βράδυ από 23.00 μέχρι 04.00 με κόστος ανά διαδρομή 2,50Ε
Aπό το αεροδρόμιο φεύγει το Χ2 κατ ευθείαν για San Giljan και Sliema, ενώ το Χ5 και Χ7 για Balletta.
Σάιτ για εισητήριο για Υπόγειο….
http://www.heritagemalta.org/hypogeum2012/hypogeum_update.html
Προσοχή!!!! Στο υπόγειο δέχονται κάθε μέρα μόνο 80 επισκέπτες οπότε όπως καταλαβαίνετε καλύτερα κράτηση από Ελλάδα.
Επειδή πολλοί ρωτούν αν είναι ακριβά στη Μάλτα σας δίνω μερικές ενδεικτικές τιμές παροχών σε είδη εστίασης….
Ricotta pie…2,80
Portion cake …2,50
Cappuccino…1,90
Espresso…1.65
Potoftea…1.85…….ναι…είναι οι τιμές του Caffe Gordina δίπλα ακριβώς από το Παλάτι και πάνω στο πιο κεντρικό δρόμο της Βαλέτα.
Διαβάστε και αυτό…
Seabass (ψάρι δικό τους)…18,50
Rabbitstew….13,85
Salad (σαν τη δική μας τη χωριάτικη)…2
Μπύρα τοπική Cisk…2
Μεγάλο μπουκάλι νερό…3,10…..και όλα αυτά στο εστιατόριο Gozitan που το tripadvisorτου δίνει 4,5 αστέρια!!!!
Αυτά τα λίγα αλλά πιστεύω ουσιαστικά από εμένα….
Κλείνοντας θέλω να πω ότι όντως αξίζει σαν προορισμός, μην τον υποτιμάτε και είναι σίγουρο ότι και καλά θα περάσετε και τις μπαταρίες σας θα γεμίσετε…..
Τι είπατε???? Αν αξίζει να πάτε το καλοκαίρι???? Μα υπάρχουν καλύτερα νησιά από τα δικά μας?????
Πηνελόπη….σε ευχαριστώ για την υπέροχη ιδέα που είχες…άξιζε!!!!!!!
Ξερεις αν υπαρχει ελευθερο wifi στη μαλτα;
μπραβο για τις πληροφοριες σου.
 
Μηνύματα
3
Likes
2
Πρωτη φορα γραφω,γραφω σωστα?? Δε ξερω! Το ονομα μου (συν ο συζυγος) τα λεει ολα!! Αταξιδευτοι ειμαστε!! Τα φωτα σας λοιπον! Τωρα ζουμε κυπρο. Εχει απευθειας πτησεις για μαλτα. Δεδομενου οτι εχουμε κ εναν μικρο 17 μηνων, αξιζει να παμε στην μαλτα για γιορτες χριστουγεννων, πρωτοχρονιας?? Ειναι καλη περιοδος για την μαλτα? Ειναι ανοιχτα μουσεια, θελγητρα κτλ? υπαρχει κατι το ιδιαιτερο για παιδια?? Που θα μου συμβουλευατε να μεινω?? Ευχαριστω αγαπητοι τραβελερς!!
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Πρωτη φορα γραφω,γραφω σωστα?? Δε ξερω! Το ονομα μου (συν ο συζυγος) τα λεει ολα!! Αταξιδευτοι ειμαστε!! Τα φωτα σας λοιπον! Τωρα ζουμε κυπρο. Εχει απευθειας πτησεις για μαλτα. Δεδομενου οτι εχουμε κ εναν μικρο 17 μηνων, αξιζει να παμε στην μαλτα για γιορτες χριστουγεννων, πρωτοχρονιας?? Ειναι καλη περιοδος για την μαλτα? Ειναι ανοιχτα μουσεια, θελγητρα κτλ? υπαρχει κατι το ιδιαιτερο για παιδια?? Που θα μου συμβουλευατε να μεινω?? Ευχαριστω αγαπητοι τραβελερς!!
Η Μάλτα είναι όμορφος και εύκολος προορισμός,πιστεύω δεν κάνει ιδιαίτερο κρύο οποτε θα μπορειτε να κυκλοφορείτε άνετα και να δείτε αρκετα μέρη και αξιοθέατα.Εχει όμορφη πρωτεύουσα και θα σε συμβούλευα να μείνετε εκει μια και τα υπόλοιπα μέρη ειναι παραθαλλάσια και καταλύτες για καλοκαίρι.Τα λεοφωρεία σε πανε παντου Μεδίνα,Σλιέμα,Σένα Τζούλιαν και γενικα σε ολο το νησι.Εχει αρκετα αξιοθέατα αλλα ειναι και ωραιο μέρος για βόλτες.Φαγητο καλο και κατά στα δικά μας γουστα οποτε σας προτρέπω να πάτε.Αν θέλετε να μείνετε στη Βαλέττα σας προτείνω το ξενοδοχειο Osborne που ειναι στο κέντρο και κοντα σε ολα.
 
Μηνύματα
3
Likes
2
Η Μάλτα είναι όμορφος και εύκολος προορισμός,πιστεύω δεν κάνει ιδιαίτερο κρύο οποτε θα μπορειτε να κυκλοφορείτε άνετα και να δείτε αρκετα μέρη και αξιοθέατα.Εχει όμορφη πρωτεύουσα και θα σε συμβούλευα να μείνετε εκει μια και τα υπόλοιπα μέρη ειναι παραθαλλάσια και καταλύτες για καλοκαίρι.Τα λεοφωρεία σε πανε παντου Μεδίνα,Σλιέμα,Σένα Τζούλιαν και γενικα σε ολο το νησι.Εχει αρκετα αξιοθέατα αλλα ειναι και ωραιο μέρος για βόλτες.Φαγητο καλο και κατά στα δικά μας γουστα οποτε σας προτρέπω να πάτε.Αν θέλετε να μείνετε στη Βαλέττα σας προτείνω το ξενοδοχειο Osborne που ειναι στο κέντρο και κοντα σε ολα.
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Βοηθησες πολυ! Το ψαχνω προς τα κει που με κατευθυνες...
 

skiace

Member
Μηνύματα
82
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο-Σάλτζμπουργκ-Βιένν
Καλημερα και καλομηνα,
Αυτη η εκδρομη του 3ημερου η 4ημερου πουλιεται απο πολλα πρακτορεια ξερουμε ομως μηπως απο ποιο οργανωνεται ;
Ποια ειναι η πηγη δηλαδη ;
 

gew

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
παιδια καλησπερα σας!!! νέα εδώ οπότε χρειαζομαι λιγο help .!!! 10 με 15 δεκεμβρη μάλτα λοιπον( ζευγαρι). Με ryanair 24 ευρω τα εισητηρια πηγαινε ελα απο αθηνα!! τιποτα!! θα μεινουμε στη sliema στο charlton hotel.. επισης πολυ οικονομικο ξενοδοχειο... μιας και οι περισσοτεροι λενε οτι η μαλτα ειναι καλοκαιρινος προορισμος , πιστευετε θα αξιζει τον κοπο??? εχει πραγματα να δεις και να κανεις? η απλα ειναι ενας μετριος προορισμος?
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
παιδια καλησπερα σας!!! νέα εδώ οπότε χρειαζομαι λιγο help .!!! 10 με 15 δεκεμβρη μάλτα λοιπον( ζευγαρι). Με ryanair 24 ευρω τα εισητηρια πηγαινε ελα απο αθηνα!! τιποτα!! θα μεινουμε στη sliema στο charlton hotel.. επισης πολυ οικονομικο ξενοδοχειο... μιας και οι περισσοτεροι λενε οτι η μαλτα ειναι καλοκαιρινος προορισμος , πιστευετε θα αξιζει τον κοπο??? εχει πραγματα να δεις και να κανεις? η απλα ειναι ενας μετριος προορισμος?
Φυσικά και είναι πανεμορφη ακι εχει πολλα ωραια μερη να δεις! Βαλετα, Μεντινα, Ραμπατ, Σλιεμα και άλλα! Κι εγω εχω μεινει στο ιδιο ξενοδοχειο και ηταν μια χαρα!
Αν θέλεις εγω γραψει πληροφορίες στο blog μου με αναλυτικάαξιοθέατα, φαγητά, βόλτες κλπ. Σου δίνω το link να το δεις:

http://victoriaisblogging.blogspot.gr/search?updated-max=2016-10-15T11:01:00+03:00&max-results=7

καλα να περάσετε!
 

bobos

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Καλησπέρα φίλοι μας! Έκλεισα εισιτήρια για Μάλτα τέλη Ιανουαρίου ως δώρο γιορτής στον αγαπημένο μου, αλλά σα να παραξενευτηκε με την απόφαση μου, λόγω της εποχής. Πιστεύει πως είναι καλοκαιρινός προορισμός.
Λέτε να έκανα όντως λάθος? Θα υπάρχουν πράγματα να δούμε και να κάνουμε ή λόγω off season τα μουσεία κλπ θα'ναι κλειστά? Στα νησάκια, πιστεύετε θα αξίζει να πάμε? Φαντάζομαι και από τουρισμό θα είμαστε μόνο εμείς και οι υπόλοιποι που θα ταξιδέψουν με ryanair με το ίδιο αεροπλάνο ..
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
Εγώ έκανα μπάνιο τέλη Γενάρη, άλλα εγώ πυροβολημένος από χέρι.
Κόσμο είχε αρκετό, από την Βόρεια Ευρώπη και άτομα Γ ηλικίας που ήρθαν τότε.

Μια χαρά καιρό είχα τότε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.553
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom