Μαλαισία 4 βδομάδες στη Μαλαισία

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Αν έχεις χρηματοκιβώτιο εκεί που μένεις.....αυτό φυσικά δεν είναι απαραίτητο, αφού στα ταξίδια μας μένουμε και εκτός Hilton κτλ. Όσο για τις χρεώσεις ανάληψης από πιστωτική είναι ελάχιστες....π.χ. εμενα μου κρατούσε 5 ευρώ/ανάληψη από χρεωστική και 8 από πιστωτική. Τα 3 αυτά ευρώ δεν είναι λόγος του να κυκλοφορείς με 1000 ευρώ μετρητά μαζί σου, έτσι δεν είναι?

Πάντως όλα είναι σχετικά, ανάλογα με το μέρος που κινείσαι. Σε πιο τουριστικά μέρη δεν υπάρχει λόγος για μετρητά, αλλά και στα πιο απομακρυσμένα όπου δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα του ΑΤΜ, έχεις κάνει ήδη επί τόπου μετρητά από ΑΤΜ στο αεροδρόμιο π.χ. υπολογίζοντας περίπου πόσα θα χρειαστείς. Άλλο να κυκλοφορείς πάνω σου με 200 ευρώ και άλλο με 1000+. Εγώ προσωπικά από τότε που "ανακάλυψα" τα ΑΤΜ έχω ξεχάσει τα ανταλλακτήρια συναλλάγματος...
Σωστά όλα αυτά, αλλά...

Ξέρεις πόσο είναι το ανώτατο ποσό που σου δίνει ένα ΑΤΜ στη Βιετνάμ; 100 ευρώ. 5 ευρώ στα 100 λίγα είναι; Συν 1 ή 2 ευρώ η χρέωση της τοπικής Τράπεζας.

Απ'ότι είδα, στη Μαλαισία τα ΑΤΜ δίνουν ποσά μέχρι 1000 RM (αν θυμάμαι καλά - δηλ. 200 Ευρώ), αλλά όπως είπα, η κάρτα μου απλά δεν γίνοντα δεκτή απ' το μηχάνημα στο αεροδρόμιο ούτε και σαν VISA (πιστωτική). Κι ας είχε χιλάδες δολλάρια στο λογαριασμό...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εγω παλι με αυτα: καμμια σχεση! Στο τελος κανω εναν χοντρικο απολογισμο και αναρωτιεμαι: μα που πηγαν τοσο χρηματα! Με τις αναμνησεις μου, θυμαμαι που πηγαν (Παντως, εκτος απο μια φορα στα 25 μου, δεν εχω ξαναπεσει εξω στον προυπολογισμο σε ταξιδι).
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Εγω παλι με αυτα: καμμια σχεση! Στο τελος κανω εναν χοντρικο απολογισμο και αναρωτιεμαι: μα που πηγαν τοσο χρηματα! Με τις αναμνησεις μου, θυμαμαι που πηγαν (Παντως, εκτος απο μια φορα στα 25 μου, δεν εχω ξαναπεσει εξω στον προυπολογισμο σε ταξιδι).
Ερση, αν θες πίστεψέ το, και γώ πρώτη φορά έκανα κάτι τέτοιο! (εννοώ να κρατήσω αναλυτικό λογαριασμό). Ισως ήταν η ανασφάλεια που ένοιωθα χωρίς τον Γιωργάκη δίπλα μου... :D
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ουφ! Ευτυχως που μου το διευκρινησες! Ηρθα στα ισα μου!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.789
Likes
18.264
Σωστά όλα αυτά, αλλά...

Ξέρεις πόσο είναι το ανώτατο ποσό που σου δίνει ένα ΑΤΜ στη Βιετνάμ; 100 ευρώ. 5 ευρώ στα 100 λίγα είναι; Συν 1 ή 2 ευρώ η χρέωση της τοπικής Τράπεζας.

Απ'ότι είδα, στη Μαλαισία τα ΑΤΜ δίνουν ποσά μέχρι 1000 RM (αν θυμάμαι καλά - δηλ. 200 Ευρώ), αλλά όπως είπα, η κάρτα μου απλά δεν γίνοντα δεκτή απ' το μηχάνημα στο αεροδρόμιο ούτε και σαν VISA (πιστωτική). Κι ας είχε χιλάδες δολλάρια στο λογαριασμό...
Τα μικρά σχετικά ανώτατα ποσά που παίζουν σε ορισμένα μέρη, είναι πράγματι πρόβλημα. Στο Ubud σήκωνες το πολύ 140 ευρώ από ένα συγκεκριμένο ΑΤΜ (σε άλλα μέχρι 35 ευρώ!!!). Η χρέωση ανάληψης ήταν 5 ευρώ νέτα-σκέτα, χωρίς άλλες επιβαρύνσεις. Εγώ δε λέω ότι είναι λίγα, μπορείς με άλλες κάρτες να χρεωθείς και λιγότερο, αλλά δε χρειάζεσαι πολλά μετρητά όταν με τις πιστωτικές μπορείς να πληρώνεις εστιατόρια, ξενοδοχεία, μετακινήσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.677
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom