Ηνωμένο Βασίλειο 4 βράδια στο Λονδίνο - 4 ξεχωριστές dinning προτάσεις

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
7.996
Πάρτε και ένα tip για pubs: The Red Lion και The Golden Lion. Βρίσκονται και οι 2 στην ίδια περιοχή (St. James), είναι "αδελφές" επιχειρήσεις, η πρώτη είναι στο στενάκι Crown Passage, η δεύτερη στα 50μ. απ' την πρώτη, μόλις βγείς απ' το στενό, δεξιά. Εκεί θα δοκιμάσετε νόστιμες ales και πλούσια και φτηνά συνοδευτικά σνάκς (κανένα δεν ξεπερνά τις 8 λίρες - αν θυμάμαι καλά). Το δε γλυκό (δε θυμάμαι τ' όνομα, αλλά ήταν καυτά ψημμένα κομματάκια μήλου καλυμμένα με τρίμματα μπισκότου, άχνη ζάχαρη, κλπ. κι από πάνω μπάλα παγωτού κρέμας - η dorotija ίσως ξέρει πώς λέγεται) σ' έστελνε στα ουράνια (εμένα τουλάχιστον εκεί μ' έστειλε! :haha: ) με λιγότερο από 5 λίρες (δεν είμαι σίγουρος αν έκανε 3.95 ή 4.95). Δείτε και τα σχετικά links:

The Red Lion, Crown Passage, off Pall Mall , St. James's, London SW1Y 6PP - Pubs.com Passionate about Pubs

The Golden Lion, 25 King Street, St. James's, London SW1Y 6QY - Pubs.com Passionate about Pubs

Σημείωση: Αν είστε μεγάλη παρέα (άνω των 4 ατόμων) αναγκαστικά θα σας οδηγήσουν στον πρώτο όροφο της δεύτερης γιατί στην πρώτη δεν υπάρχει χώρος. Α, και στο συγκεκριμένο στενάκι, ειδικά για το μεσημέρι, έχει αρκετές καλές επιλογές για "τσίμπημα".


Bρε Babaduma (είσαι και στο μπιχλιστάν τώρα και πώς να μου απαντήσεις...) η κοπέλα ζήτησε ιδέες για fine dining και υψηλή γαστρονομία...στις pub θα πάει???
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Bρε Babaduma (είσαι και στο μπιχλιστάν τώρα και πώς να μου απαντήσεις...) η κοπέλα ζήτησε ιδέες για fine dining και υψηλή γαστρονομία...στις pub θα πάει???
Άρτι αφιχθείς εκ Μπιχλιστάν: Δηλαδή, fine dining σημαίνει απαραίτητα και ξεπαράδιασμα? Το ιταλικό που πρότεινα δεν είναι κατάλληλο? Μόνο fine dining θα κάνει? Καμμιά μπύρα δε θα πιεί? Τέλος, (sorry Νίκο - και 'Χρόνια Πολλά', έστω και καθυστερημένα λόγω τεχνικών προβλημάτων, ξέρεις εσύ) τα Gaucho είναι πρόταση για fine dining?
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Ρίξε μια ματιά στο RASOI RASOI
ιερουργεί ο πρώην σεφ του Zaika...

Eπίσης... το The Mango Tree :: Thai Restaurant Belgravia South West London είναι μια πολύ καλή περίπτωση για Ασιατική κουζίνα δυο βήματα από την Victoria... δοκίμασε οπωσδήμποτε τα spicy κοκτέηλς του...

Eγώ δεν μπορώ να καταλάβω τι τα θέλετε τα πειράματα...

Κάνε την υπέρβαση κορίτσι μου και πήγαινε κατά σειρά...

sketch Restaurants

St. JOHN Bar and Restaurant SMITHFIELD | St. John Restaurant

Tom Aikens Restaurant

Σε όποιο από αυτά και να φας θα σου μείνει αξέχαστο...
Babaduma καλώς ήρθες!! Babaduma σαγαπάμε κι ας μην εχεις συνέλθει απόμα από την εμπειρία της Ασμάρα... που το είδες εσυ γραμμένο από μένα το Gaucho στο συγκεκριμένο topic?
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Babaduma καλώς ήρθες!! Babaduma σαγαπάμε κι ας μην εχεις συνέλθει απόμα από την εμπειρία της Ασμάρα... που το είδες εσυ γραμμένο από μένα το Gaucho στο συγκεκριμένο topic?
Να σου πω την αλήθεια, δε θυμάμαι αν το είδα εδώ ή στον οδηγό για το Λονδίνο που αναφέρονταν και (αν δεν κάνω λάθος) το συγκεκριμένο κομμάτι ήταν γραμμένο από σένα. Σε κάθε περίπτωση, αν έκανα λάθος, συγγνώμη, οι ευχές φυσικά ισχύουν και, ναι, ακόμη δεν έχω συνέλθει (ούτε ξεκουραστεί) από την εμπειρία της Ασμάρα και φυσικά και της Socotra (ευτυχώς που δεν έλαβα σοβαρά υπόψη τα σχόλια κάποιων 'καλοθελητών΄).
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.501
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom