Γενικά Ουγγαρία 4 ημέρες κάπου στην Ευρώπη

alterego

Member
Μηνύματα
52
Likes
201
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία
Κι εγώ το δεύτερο ψηφίζω.. Κοντά σε μετρό, κοντά στο κεντρο και ωραιο. Και το πρώτο ήταν κοντα σε μετρο αν αναρωτιέσαι αλλα προσωπικά δε μας αρεσε και πολυ αυτος δρομος κινουμενοι προς σταθμο keleti.. Αρα οσο πιο κοντα στο κεντρο τοσο καλυτερα.

Οσο για τα χρήματα, οπως αναφερθηκε, μην κανετε τιποτα στο αεροδρομιο. Τα ανταλλακτηρια εχετε υποψη οτι πολλα ζητανε προμηθεια και οι τιμες τους δεν ειναι ιδιαιτερα καλες. Εκτος αν κινηθειτε εκτος τουριστικου δρομου (προς βορεια δηλ) που ειναι ΠΟΛΥ καλυτερα.. Εμεις αλλαξαμε γυρω στα 30 ευρω απο εδω για τα πρωτα εξοδα και μετα απευθυνθηκαμε σε τραπεζα. Γενικά προσπαθουσαμε να χρησιμοποιουμε και καρτα αλλα πολλοι μας ξεκαθαριζανε απο την αρχη οτι δεν δεχονται. Αποφυγετε να πληρωνετε με ευρω. Οι τιμες στρογγυλοποιούνται προς τα πάνω. Μας ετυχε σε διαφορες μετατροπες που καναμε για να δουμε τι μας συμφερει να ειναι εως 2-3 ευρω παραπανω απο την τιμη σε φιορινια.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Προτείνω αυτό http://www.booking.com/hotel/hu/all-4u-apartments
δοκιμασμένο από μένα.Απλά τέλειο σε μια ζωντανή και όμορφη αυλή, πιο κέντρο δεν γίνεται!Αν μέινετε 5 βράδια έρχονται και σας παραλαμβάνουν από το αεροδρμόμιο.
Συνάλλαγμα θα κάνεις ανάληψη από ΑΤΜ με την κάρτα σου και θα πάρεις και την καλήτερη ισοτιμία.
Αν δεν έχεις διαβάσει πάρε κάποιες ιδέες από την ιστορία μου και φτιάξε ανάλογα το πρόγραμμα σας.Η Βουδαπέστη είναι πανέμορφη και γοητευτική.Θα την ερωτευτείτε.Και ότι θες ρώτησε.
http://www.travelstories.gr/community/threads/Φθινόπωρο-2012-στη-χώρα-των-Μαγυάρων.43146/
 

nicpag

Member
Μηνύματα
81
Likes
76
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Πάρα πολύ ωραίο το δωμάτιο!θα το 'χω υπόψιν μου!Και η ιστορία σου πολύ ωραία , την διαβάζω τώρα :)
 

alterego

Member
Μηνύματα
52
Likes
201
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία
Όσον αφορά το συνάλλαγμα, επειδή οι ελληνικές τράπεζες δεν έχουν καθόλου φιορίνια, το πιο συμφέρον είναι να έχεις ευρώ μαζί σου και να τα αλλάξεις σε τοπική τράπεζα για να αποφύγεις την προμήθεια 2-3 ευρώ που θα έχεις κάθε φορά που τραβάς από ΑΤΜ. Εκτός αν θες να τραβήξεις από ΑΤΜ όλο το ποσό που θα χρειαστείς όσο είσαι εκεί, ώστε να πάρουν μόνο μία φορά την προμήθεια. Βέβαια εκεί υπάρχει ο κίνδυνος να σου περισσέψει ένα μεγάλο ποσό σε φιορίνια που θα πρέπει να ξαναλλάξεις σε ευρώ με επιπλέον επιβάρυνση.
 

ψαράκι

Member
Μηνύματα
51
Likes
4
Παιδιά καλησπέρα! Γράφτηκα σήμερα στο φόρουμ για να ζητήσω την πολύτιμη βοήθειά σας!
Σκεφτόμαστε με τον άντρα μου να κάνουμε ένα ταξίδι μόνοι μας μετά από 7 χρόνια τούνελ στην ανατροφή των παιδιών μας..
Η ημερομηνία που είναι διαθέσιμη είναι Σάββατο 3 Ιανουαρίου μέχρι το πολύ Τετάρτη 7 Ιανουαρίου. Ο δικός μου επιθυμητός προορισμός είναι το Βερολίνο, αλλά η αλήθεια είναι ότι το κρύο με μπλοκάρει κάπως.. Έχουμε πάει στο εξωτερικό μαζί στη Φλωρεντία, όπου περάσαμε φανταστικά και εκείνος έχει επισκεφθεί επίσης το Λονδίνο και την Κωνσταντινούπολη. Αποκλείω σε ένα βαθμό και τη Ρώμη διότι υπολογίζω να πάμε με τα παιδιά κάποια στιγμή, ως πιο εύκολο και οικονομικά και πρακτικά προορισμό.
Αυτό που με προβληματίζει εκτός από το κρύο είναι και τα εισιτήρια, τα οποία εδώ και καιρό δεν πέφτουν κάτω από 220-250 ευρώ το άτομο με όχι και πολύ βολικές ώρες αναχώρησης και επιστροφής. Είναι δυνατόν; μήπως δεν ψάχνω σωστά; έχω κάνει άπειρους συνδυασμούς skyscanner, συνδυασμό, μία μία αεροπορική, ένα ένα δρομολόγιο και φθηνότερα δε βρίσκω. Έχει ελπίδα από δω και πέρα να πέσουν οι τιμές ή να μπουν καινούρια δρομολόγια; Σϊγουρα η περίοδος που έχουμε διαθέσιμη δε βοηθάει και φοβάμαι ότι πρέπει να αποφασίσω πολύ σύντομα.
Φθηνότερα πχ βγαίνει το Παρίσι!
Όποια πρόταση και γνώση καλοδεχούμενη! Πιστεύω ότι μετά από τόσα χρόνια όπου και να πάμε υπέροχα θα είναι, απλώς εγώ έχω ένα μικρό κόλλημα με το Βερολίνο.
 

alterego

Member
Μηνύματα
52
Likes
201
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία
Κι εμεις μια απο τα ιδια... κοιταμε καιρο τωρα για πραγα αλλα αντι να κατεβαινουν ανεβαινουν... απο προηγουμενες χρονιες θυμαμαι οτι απο εδω και περα ανεβαινουν... Εμεις ειπαμε να περιμενουμε μηπως βρουμε καμια προσφορα οσο πλησιαζουμε στα χριστουγεννα. Θυμομαστε απο περσι που ειχαμε κλεισει απο πολυ νωρις βουδαπεστη και μετα επεφταν οι προσφορες βροχη.. Πιο ακριβα βεβαια απο τις δικες μας κρατησεις αλλα αρκετα καλα για τελευταια στιγμη...
 

alterego

Member
Μηνύματα
52
Likes
201
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία
Τα ειχαμε κλεισει αρχες σεπτεμβριου 140 ευρω αλλα μεχρι να το αποφασισουμε σε δυο μερες ειχαν παει 170 και τα κλεισαμε εκει... Απ' ο,τι ειδα ομως τωρα δε βγαζει καν απευθειας πτηση.. Και φαντασου οτι εμεις παμε παντα χριστουγεννα διακοπες λογω δουλειας...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.808
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom