Ισπανία 42.195 μέτρα...τρέχοντας την Βαλένθια!!

gnene

Member
Μηνύματα
74
Likes
355
Επόμενο Ταξίδι
Άμστερνταμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Μάιος του 2017 και μόλις έχει περάσει ένας μήνας σχεδόν από τον τερματισμό μου στον πρώτο μου μαραθώνιο,που αλλού..στην αγαπημένη μου Ρώμη!!Το μυαλό ήδη έχει αρχίσει να κάνει σκέψεις για τον επόμενο και λίγο η απουσία παρέας,λίγο η διάθεση μου για βόλτα σε κάποιον μη γνωστό ευρωπαικό προορισμό.....και Βαλένθια!Γιατί όχι?Λίγο η καλή διαδρομή του αγώνα,λίγο η καλή περίοδος του και λίγο η φιλική πόλη σε μόνους ταξιδιώτες με οδήγησαν στο μεγάλο ναι!!Αρκετά δύσκολος προορισμός όσον αφορά τα αεροπορικά εισιτήρια γιατί δεν έχει απευθείας πτήσεις αλλά δεν βαριέσαι..Κλείστηκαν λοιπόν Θεσσαλονίκη για Ρώμη και από Ρώμη για Βαλένθια και η επιστροφή μέσω Φρανκφούρτης...Τρέχα γύρευε δηλαδή..Το πρώτο βήμα έγινε..Σειρά είχε το ξενοδοχείο και εφόσον θα ήμουν μόνος(πρώτη φορά)στο ταξίδι αυτό κατέληξα σε ένα οικονομικό σχετικά το οποίο ήταν δίπλα στο αεροδρόμιο και ήταν δίπλα σε στάση μετρό!!Hotel ibis budget Valencia aeropuerto το οποίο ήταν ικανοποιητικότατο για τα λεφτά του!!Αφού έγινε και αυτό,έκανα και την εγγραφή για τον μαραθώνιο οπότε όλα έτοιμα με το γραφειοκρατικό κομμάτι..:):)έμειναν 5 γεμάτοι μήνες λοιπόν για να ετοιμάσω αυτό το ταξίδι που θα έκανα πρώτη φορά μόνος στο εξωτερικό!!
 

kostão

Member
Μηνύματα
46
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Ανδαλουσία-Καταλονία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπουένος Άιρες-Σαλβαντόρ-
Καλή προετοιμασία, Καλά να περάσεις!!
 

gnene

Member
Μηνύματα
74
Likes
355
Επόμενο Ταξίδι
Άμστερνταμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Πέρασαν οι μήνες,βγήκε καλά και η προετοιμασία για τον αγώνα και φτάσαμε 17/11/2017..Όλα έτοιμα και εγώ βρισκόμουν στην Θεσσαλονίκη περιμένοντας να πετάξω..για Ρώμη!Τελικά όντως όλοι οι δρόμοι οδηγούν εκεί και δεν θα μπορούσε να μην οδηγεί και ο δικός μου!!Έφτασα λοιπόν στην Ρώμη στις 11 το πρωί και ενώ η πτήση μου αναχωρούσε για Βαλένθια στις 4 το απόγευμα η ryanair είχε αλλάξει την πτήση μου για τις 9 το βράδυ..Πρώτη φορά αλλαγή ώρας την υποδέχθηκα με τέτοια χαρά..μια μέρα λοιπόν μόνος μου στην Ρώμη να ξαναδώ και να ξανά περπατήσω τόσα και τόσα σημεία της!!Δεν θα αναλωθώ όμως στην Ρώμη...Αφού έκανα αρκετές βόλτες στα στενά της,πήρα το λεωφορείο με προορισμό το ciampino..Εκεί γινόταν ο κακός χαμός και λόγω των Ιταλών δρομέων που πήγαιναν και αυτοί στην Βαλένθια η πτήση καθυστέρησε μια ώρα οπότε μ αυτά και μ αυτά έφτασα στην Βαλένθια 1 η ώρα το βράδυ!!Η ώρα δεν μου άφηνε περιθώρια για πειραματισμούς και παρόλο που το ξενοδοχείο ήταν δίπλα στο αεροδρόμιο πήρα ταξί και σε 2 λεπτά ήμουν εκεί..Ύπνο κατευθείαν και την άλλη μέρα θα ξεκινούσε η περιπλάνηση στην Βαλένθια!!
 

gnene

Member
Μηνύματα
74
Likes
355
Επόμενο Ταξίδι
Άμστερνταμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
18/11:Ξεκούραστος λοιπόν από τον βραδινό ύπνο πήρα το μετρό και πρώτη στάση ήταν η πόλη των τεχνών και των επιστημών!!Κατεβαίνοντας στην στάση alameda του μετρό και περπατώντας μέσα από ένα καταπράσινο πάρκο το οποίο παλαιότερα περνούσε ο ποταμός τούρια κατέληξα στο μέρος που δημιούργησε ο Καλατράβα!!Πραγματική πόλη με συντριβάνια,τεράστια κτήρια όπως το μουσείο σύγχρονης τέχνης,το μουσείο των επιστημών αλλά και το ωκεανογραφείο..Όλα αυτά θα τα επισκεπτόμουν άλλη μέρα..Πήρα λοιπόν από εκεί το σάκο που περιελάμβανε μέσα όλο το υλικό του μαραθωνίου και αφού έκανα και μια μικρή επίσκεψη στον χώρο της έκθεσης του αγώνα πήρα πάλι το μετρό με σκοπό να ξεκινήσει η βόλτα μου μέσα στην Βαλένθια!Αρχή από το placa de toros(στάση xativa)η οποία ήταν παλιά αρένα για ταυρομαχίες!!Όμορφο εξωτερικά το οποίο θύμιζε λίγο το κολοσσαίο!Στην συνέχεια σειρά είχε η πλατεία του δημαρχείου(placa de l'ajuntament)!!Πήρα και κάτι πρόχειρο για να τσιμπήσω και κάθισα αρκετή ώρα χαζεύοντας τους περαστικούς και αναλογιζόμουν οτι την επόμενη μέρα θα περνούσα από εδώ καθώς ήταν το 29ο χιλιόμετρο του μαραθωνίου!...Και έρχεται η πρώτη δυσάρεστη έκπληξη..Ανοίγω τον σάκο να δω την μπλούζα του αγώνα και τι όμορφη ..και τι ελαφριά..και να και το νούμερο μου ..και που είναι οι παραμάνες???:eek::eek::eek:..πήγα σε μάρκετ ,πήγα σε περίπτερα ,πήγα σε μαγαζιά σε σουβενίρ,έμαθα πως λένε τις παραμάνες στα ισπανικά αλλα παραμάνες..πουθενά!!Don't panic λέω στον εαυτό μου στην χειρότερη θα ξαναπάω στην έκθεση..Κανένα χαμένο δίωρο και λίγη κούραση παραπάνω αλλά δεν βαριέσαι..Μ'αυτά και μ'αυτά βρέθηκε ένα μαγαζί που πουλούσε σεντόνια,κουρτίνες κ.τ.λ ο θεός να τους έχει καλά και με γλίτωσαν από την ταλαιπωρία!!Ήρεμος πλέον συνέχισα την βόλτα μου βλέποντας το mercato central(την σκεπαστή λαική αγορά της Βαλένθια)και στην συνέχεια τον καθεδρικό ναό!!Είχε φτάσει απόγευμα και ήταν η ώρα μου για φαγητό για να γεμίσω το στομάχι με υδατάνθρακες λόγω του αγώνα!!Δεύτερη έκπληξη λοιπόν ψάχνω μαγαζί με μακαρόνια..μακαρόνια εδώ μακαρόνια εκεί..ανοιχτό μαγαζί πουθενά!!Δεν είναι καλοί οιωνοί για τον αγώνα αυτοί σκέφτομαι..Για καλή μου τύχη βρίσκομαι μπροστά από το Hard Rock και ξεχνάω την άποψη μου..εγώ ποτέ σε τουριστικό μαγαζί στο εξωτερικό..ποτέ σε αλυσίδα και τα γνωστά!Ή απάντηση ναι στην ερώτηση μου αν έχουν μακαρόνια ακούστηκε λυτρωτική..Πάει και αυτό,και χορτάτος πλέον επισκέφτηκα ένα μάρκετ για να πάρω τα απαραίτητα για το πρωινό μου πριν τον αγώνα!!Άρχισε να βραδιάζει και σιγά σιγά ήταν ώρα για επιστροφή στο ξενοδοχείο,για ξεκούραση και προετοιμασία για τον αυριανό μου αγώνα..
DSC00145.JPG
DSC00150.JPG
DSC00168.JPG
DSC00173.JPG
DSC00190.JPG
DSC00197.JPG
DSC00204.JPG
DSC00222.JPG
 

gnene

Member
Μηνύματα
74
Likes
355
Επόμενο Ταξίδι
Άμστερνταμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
19/11:Έφτασε η μέρα μου λοιπόν!!5 μήνες προετοιμασία γι αυτά τα 42.195 μέτρα και κάτι ψιλά....Ξύπνημα από τις 6 λοιπόν,καλό πρωινό,τσάντα στον ώμο και ετοιμάζομαι για το μετρό!Ποιο μετρό??Πουθενά μετρό λόγω της μέρας οπότε αναγκαστικά ταξί!!Φτάνοντας στον χώρο που αφήναμε τα ρούχα έβλεπες ένα πολύχρωμο ποτάμι από ανθρώπους!!Ιδανικός καιρός,ιδανική διάθεση,και σωματική και ψυχολογική αλλά καθότι κανένας αγώνας δεν πάει ιδανικά μετά από κάποιες μικρές δυσκολίες κατάφερα να καταπιώ και αυτά τα 42.195 μέτρα του αγώνα!Αφού βγήκαμε λοιπόν φωτογραφίες,πήραμε κι αναμνηστικό μετάλλιο για να έχουμε αποδείξεις μετά από χρόνια πήραμε το δρόμο της επιστροφής προς το κέντρο!!Έκανα ένα γρήγορο μπάνιο και πλέον ήρθε η αγαπημένη μου ώρα...φαγητό μετά από αγώνα!!Δεν ήταν ώρα για πειράματα και ο δρόμος με οδήγησε στο Hard Rock της πόλης για να τιμήσω τα burger και τα γλυκά τους!!Με γεμάτο έως σκασμού στομάχι ήταν η στιγμή για να ξεκινήσω την αναλυτική μου περιήγηση στην πόλη!!Πρώτη στάση το μέρος που βρισκόμουν πριν λίγες ώρες στον τερματισμό του μαραθωνίου..Αφού περπάτησα ένα τέταρτο έφτασα στο ενυδρείο το οποίο δυστυχώς ήταν κλειστό οπότε πήρε αναβολή για την επόμενη μέρα!!Ξαναγύρισα λοιπόν στο κέντρο και συγκεκριμένα στην πλατεία του δημαρχείου η οποία το βράδυ ήταν πανέμορφη καθώς φωτιζόταν το συντριβάνι που υπήρχε εκεί!!Συνέχεια βόλτες στα στενά της πόλης χωρίς συγκεκριμένο προορισμό με ένα γρήγορο πέρασμα από την plaza de la virgen που βρίσκετε ο καθεδρικός της Βαλένθια,μέρος το οποίο μου άρεσε αρκετά γιατί μπορούσες να καθίσεις περιμετρικά και να παρατηρείς τον κόσμο που περνούσε!Έπειτα σειρά είχαν οι πύργοι της Βαλένθια(Torres de Serranos) και ήταν η ώρα της επιστροφής οπότε επέστρεψα στην αρένα της Βαλένθια(plaza de toros) πήρα το μετρό και πίσω στο ξενοδοχείο για ξεκούραση!!
DSC00223.JPG
DSC00235.JPG
DSC00250.JPG
DSC00253.JPG
DSC00257.JPG
DSC00268.JPG
DSC00275.JPG
DSC00290.JPG
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom