Γαλλία 48 και κάτι ώρες περπάτημα στο Παρίσι.

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Γεια χαρά σε όλους. Θα ήθελα τη βοήθειά σας.
Τον Οκτώβρη σχεδιάζουμε να κάνουμε ένα ταξίδι σε Γαλλία-Γερμανία. Σε αυτό το ταξίδι θα μείνουμε και δύο και κάτι μέρες στο Παρίσι. Επειδή είναι η δεύτερη φορά που πάω, θα ήθελα κάποιες εναλλακτικές προτάσεις πέρα απο τα πολύ τουριστικά που τα έκανα την πρώτη φορά. Πιο συγκεκριμένα:
Θέλουμε να περπατήσουμε όσο περισσότερο μπορούμε στην πόλη και σε Παριζιάνικες γειτονιές. Καθόλου μουσεία ή γενικά attractions με εισιτήριο (Λούβρο, Κατακόμβες κλπ) εκτός απο τον Πύργο του Άιφελ (όχι όμως στη μεγάλη αναμονή, θα ανεβούμε με τα πόδια μέχρι το πρώτο επίπεδο), Nottre Dame και Αψίδα του Θριάμβου γιατί στην παρέα υπάρχουν άτομα που δεν επισκεφτεί ποτέ το Παρίσι και θα ήθελαν να δουν τα διάσημα αυτά landmarks.
Μέσα σε αυτές τις 2,5 μέρες έχω βρει να κάνουμε και ένα walking tour. Είναι αυτό http://parisbymartin.com/ (ακόμη δεν έχουμε αποφασίσει αν θα είναι walking ή bike) για να πάρουν και τα υπόλοιπα παιδιά μια εικόνα της πόλης με πληροφορίες κλπ.
Κατα τα άλλα non-stop περπάτημα. Έχετε κάποιες προτάσεις; Κάποια ωραία διαδρομή στο Σικουάνα με τα πόδια; Ή σε κάποια γραφικό arrondissement εκτός των πολύ-πολύ τουριστικών;
Ευχαριστώ πολύ!!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Θέλουμε να περπατήσουμε όσο περισσότερο μπορούμε στην πόλη και σε Παριζιάνικες γειτονιές.
Αν μας υποσχεθεις οτι θα μας ξαναφτιαξεις φωτο-ιστορια θα σε βοηθησουμε...:bleh:
παντως μπορει να σε βοηθησει η ιστορια του @giannismits
http://www.travelstories.gr/community/threads/48-και-κάτι-ώρες-περπάτημα-στο-Παρίσι.52027/#post-589934
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
@karfitsa σαν να μπερδεύτηκες και παρέθεσες το τόπικ που γράφουμε τώρα και όχι την ιστορία μου:D

Aλλά ο Γιώργος ήδη έχει πάει Παρίσι και ψάχνει κάτι ίσως πιο ψαγμένο. Οι δικές μας βόλτες ήταν των πρωτάρηδων στο Παρίσι στα βασικά σημεία. Όμως την βόλτα κατά μήκος του Σηκουάνα την συστήνω όχι απαραίτητα με τη σειρά που το έκανα εγώ. Αξίζει να φτάσετε μέχρι το άγαλμα της ελευθερίας που δεν είναι και τόσο γνωστό σαν αξιοθέατο.

Και εννοείται @georgeant να πάτε στα νεκροταφεία:D
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
@katkats Ευχαριστώ πολύ! To σκεφτόμουν κι εγώ για το νεκροταφείο μετά την εκπληκτική ιστορία του @giannismits :) Γιάννη έχω ξαναπάει στο Παρίσι αλλά έφαγα πολύ χρόνο σε Λούβρο, Βερσαλίες (2 φορές γιατί την πρώτη έβρεχε και δεν μπορέσαμε να πάμε στους κήπους), Μουσείο Ορσέι, ένα μουσείο σοκολάτας, κατακόμβες, μια μονοήμερη στο Mont Saint Michel... Αυτή τη φορά δε θα ήθελα να πάμε σε τίποτα απο αυτά, αλλά να σουλατσάρουμε στην πόλη! Ελπίζω να μου δώσεις μερικά hints αν χρειαστώ εφόσον το σκάναρες :)

Σκεφτόμουν πάντως σίγουρα μια διαδρομή με τα πόδια κατά μήκος του Σικουάνα. Την πρώτη φορά που πήγα είχαμε κάνει τη διαδρομή αυτή με το καραβάκι, οπότε τώρα θα ήθελα να το δω κι αλλιώς. Κάπου εδώ στο φόρουμ είχα βρει ένα πολύ ωραίο post με μια ωραία διαδρομή κατά μήκους του ποταμού, περνούσες απο τις γέφυρες κλπ. Δυστυχώς δεν μπορώ να το βρω όσο κι αν έψαξα, ούτε το χρήστη θυμάμαι ούτε πώς λεγόταν το άρθρο...

Επίσης Μοντμάρτη. Και λίγο πέρα απο το σημείο μπροστά απο τη Sacre Coeur. Αυτό δεν το έκανα την πρώτη φορά. Ανέβηκα στη Βασιλική, βολτάραμε λίγο ανάμεσα στους πλανόδιους με τους πίνακες κλπ... αλλά τώρα θα ήθελα να περάσω απο γειτονιές χωρίς κόσμο (όσο γίνεται).

Walking tour ίσως δε βάλουμε τελικά (τουλάχιστον όχι αυτό που ανέφερα παραπάνω γιατί έχει 50 ευρώ το άτομο. Πολλά μου φάνηκαν. Ίσως κάνουμε κάποιο απο αυτά: http://www.discoverwalks.com/paris-walking-tours)

Τι πιστεύετε οτι μπορώ να δω σε 2 μέρες περπατώντας;

Merci!

ps. @karfitsa Je vous promets! :)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Σκεφτόμουν πάντως σίγουρα μια διαδρομή με τα πόδια κατά μήκος του Σικουάνα. Την πρώτη φορά που πήγα είχαμε κάνει τη διαδρομή αυτή με το καραβάκι, οπότε τώρα θα ήθελα να το δω κι αλλιώς. Κάπου εδώ στο φόρουμ είχα βρει ένα πολύ ωραίο post με μια ωραία διαδρομή κατά μήκους του ποταμού, περνούσες απο τις γέφυρες κλπ. Δυστυχώς δεν μπορώ να το βρω όσο κι αν έψαξα, ούτε το χρήστη θυμάμαι ούτε πώς λεγόταν το άρθρο...
Ο @thgr έχει γράψει την ιστορία/οδηγό:
http://www.travelstories.gr/communi...ι-Μια-διαδρομή-κατά-μήκος-του-Σηκουάνα.50524/

Επίσης Μοντμάρτη. Και λίγο πέρα απο το σημείο μπροστά απο τη Sacre Coeur. Αυτό δεν το έκανα την πρώτη φορά. Ανέβηκα στη Βασιλική, βολτάραμε λίγο ανάμεσα στους πλανόδιους με τους πίνακες κλπ... αλλά τώρα θα ήθελα να περάσω απο γειτονιές χωρίς κόσμο (όσο γίνεται).
Επίσης έχει φτιάξει και την ανάλογη διαδρομή για τη Μονμάρτη
http://www.travelstories.gr/community/threads/mονμάρτη.49991/ :)
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
@katkats σε ευχαριστώ πολύ! Αυτόν τον οδηγό είχα βρει και δε θυμόμουν ποιος το έχει γράψει! Και δεν ήξερα οτι υπάρχει και κάτι αντίστοιχο για Μοντμάρτη! Τέλεια :) @thgr νομίζω με έσωσες!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Nαι κι εγώ είχα σημειώσει τις διαδρομές του @thgr και ειδικά της Μοντμάρτης που όμως λόγω καιρού την κάναμε ημιτελή. Είναι πολύ χρήσιμη.

Εκτός από το νεκροταφείο του Pere Lahaise αν έχεις χρόνο να πάτε και στου Montparnasse. Τώρα θα που πεις όλο το 2ημερο ανάμεσα σε τάφους θα την βγάλετε? :D

Νομίζω θα απολαύσετε πολύ περισσότερο το παρίσι χωρίς να τρέχετε στα must αξιοθέατα. Βόλτες, ποταμός,γειτονιές,καφέ,μπιστρό,κρασί,φαγητό..πιστεύω αυτό είναι το Παρίσι και όχι οι ούρες στο Λούβρο και στα υπόλοιπα αξιοθέατα.

Όπως θα είδες στην ιστορία μου αναφέρω σε κεφάλαια τα διαμερίσματα του Παρισιού που βολτάραμε οπότε μπορείς να πάρεις κάποιες ιδέες. Το 13ο είναι μια εναλλάκτική βόλτα με ωραία θέματα για φωτογραφία (το στοιχείο σου) και πολύ νεανικό στέκι γενικότερα γύρω από την Butte-aux-Cailles και Rue des cinq Diamants. Στο προτείνω.

Άσχετο.Τι περιλαμβάνει Γιώργο το υπόλοιπο ταξίδι?Ποιές περιοχές της Γαλλίας και Γερμανίας?
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Nαι κι εγώ είχα σημειώσει τις διαδρομές του @thgr και ειδικά της Μοντμάρτης που όμως λόγω καιρού την κάναμε ημιτελή. Είναι πολύ χρήσιμη.

Εκτός από το νεκροταφείο του Pere Lahaise αν έχεις χρόνο να πάτε και στου Montparnasse. Τώρα θα που πεις όλο το 2ημερο ανάμεσα σε τάφους θα την βγάλετε? :D

Νομίζω θα απολαύσετε πολύ περισσότερο το παρίσι χωρίς να τρέχετε στα must αξιοθέατα. Βόλτες, ποταμός,γειτονιές,καφέ,μπιστρό,κρασί,φαγητό..πιστεύω αυτό είναι το Παρίσι και όχι οι ούρες στο Λούβρο και στα υπόλοιπα αξιοθέατα.

Όπως θα είδες στην ιστορία μου αναφέρω σε κεφάλαια τα διαμερίσματα του Παρισιού που βολτάραμε οπότε μπορείς να πάρεις κάποιες ιδέες. Το 13ο είναι μια εναλλάκτική βόλτα με ωραία θέματα για φωτογραφία (το στοιχείο σου) και πολύ νεανικό στέκι γενικότερα γύρω από την Butte-aux-Cailles και Rue des cinq Diamants. Στο προτείνω.

Άσχετο.Τι περιλαμβάνει Γιώργο το υπόλοιπο ταξίδι?Ποιές περιοχές της Γαλλίας και Γερμανίας?
Κι εγώ έτσι νομίζω Γιάννη αν και πάλι 2 μέρες είναι πολύ λίγες ακόμα κι αν περπατάς απο το πρωί ως το βράδυ. Θα σε ρωτήσω περισσότερες λεπτομέρειες για το διαμέρισμα που μου λες όταν έρθει ο καιρός (τελικά τέλος Αυγούστου-αρχές Σεπτέμβρη θα πάμε). Πάντως το Pere Lahaise θα ήθελα πολύ να το δω. Ελπίζω να προλάβω.
Λοιπόν, θα ξεκινήσουμε απο Γερμανία, Μαύρο Δάσος. Μετά πάμε απο τη μεριά της Γαλλίας, Αλσατία. Στρασβούργο, Κολμάρ, δρόμος του κρασιού... Και μετά κατευθυνόμαστε προς Παρίσι και disneyland. Αν προλάβουμε (δύσκολο το βλέπω) μπορεί να κάνουμε και μια στάση στη Reims στο δρόμο προς Παρίσι.
Καταλαβαίνεις, τα κλικ της μηχανής θα πάρουν φωτιά :)
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Αλλαγή σχεδίων... Γίνανε ανακατατάξεις στην παρέα... Η Αλσατία βγήκε με βαριά καρδιά εντελώς απο το πλάνο γιατί λιγόστεψαν τα άτομα και δε μας παίρνει οικονομικά να νοικιάσουμε αυτοκίνητο. Κρατάμε τις 2 μέρες Παρίσι και ψάχνουμε για έναν επιπλέον προορισμό εκτός Γαλλίας. Σκεφτήκαμε το Άμστερνταμ. Η εναλλακτική που έχουμε είναι πάμε μόνο Ιταλία και να δούμε εκεί 2-3 πόλεις. Δεν ξέρω. Κάποια πρόταση;; Ευχαριστώ...
 
Last edited:

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.431
Likes
4.415
Λίγο χαζή ερώτηση... Αφού η Αλσατία βγήκε από το πρόγραμμα, γιατί δε μένετε περισσότερες ημέρες Παρίσι?
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Λίγο χαζή ερώτηση... Αφού η Αλσατία βγήκε από το πρόγραμμα, γιατί δε μένετε περισσότερες ημέρες Παρίσι?
Η απάντηση στη δική σου ξύπνια ερώτηση είναι οτι έχουμε ξαναπαει και θέλουμε να κάνουμε απλώς ένα πέρασμα εφόσον κυρίως θέλουμε να πάμε disneyland. Αν διάβαζες το θέμα απο την αρχή θα το έβλεπες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.447
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom