Γαλλία 5 ημέρες στο γοητευτικό Παρίσι!

annageo

Member
Μηνύματα
95
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Paris!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου...
οντως περιμενουμε..
Να ρωτησω πάλι κάτι, υπάρχει κάποιο λεωφορείο όπως π.χ 110 στο Βερολίνο, ή το 110 στην Ρώμη που να κάνουνε τουρ στα κυριότερα αξιοθέατα του Παρισιού?? ψαχνοντας βρηκα μονο το batobus που είναι βαρκα που σε κάνει βόλτα στο Σηκουάνα, και πολλές βολτες με ποδηλατα... υπάρχει κάτι που να αξίζει??
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
4η ημέρα

Η σημερινή μέρα είναι σαν τελευταία για εμάς στο Παρίσι καθώς η αυριανή θα αναλωθεί σχεδόν ολόκληρη στην Disneyland.Θα προσπαθήσουμε λοιπόν να δούμε και να ζήσουμε από κοντά όσο περισσότερες εικόνες διαφορετικές μπορούμε από αυτή την υπέροχη πόλη . Όπως κάθε πρωί έτσι και σήμερα με το που ξυπνάω βγάζω το πρόγραμμα της ημέρας γιατί το αρχικό 5ημερο πρόγραμμα υπέστη πολλές αλλαγές καθώς στην πράξη πολλά θέλουν περισσότερο χρόνο από ότι φαντάζεσαι. Σημειώνω λοιπόν τα πράγματα που θα κάνουμε σε ένα χαρτί και ξεχυνόμαστε στους δρόμους:clap:

Πρώτη στάση με το metro κοντά στην εκκλησιά της Ντομ. Παρατηρώ ότι σήμερα που είναι Κυριακή κυκλοφορεί πολύ λίγος κόσμος και αυτοκίνητα σε αντίθεση με τις προηγούμενες ημέρες. Στα γρασίδια απέναντι από την εκκλησιά ομάδες μικρών προσκόπων καθισμένες οκλαδόν σχηματίζουν κύκλους.

Μπαίνουμε λίγο στο όμορφο προαύλιο της εκκλησιάς με τους κήπους ,κάνουμε μια βόλτα και φεύγουμε γιατί ο χρόνος είναι λίγος και θέλουμε να δούμε πάρα πολλά.
Από εκεί περπατώντας περνάμε από το κτήριο της unesco και μετά από την στρατιωτική σχολή. Στον δρόμο δεν υπάρχει ψυχή παρότι είμαστε μια ανάσα από τον πύργο του Άιφελ και η ώρα είναι 2 το μεσημέρι. Περπατάμε προς την περιοχή του πύργου του Αιφελ για να τον δούμε επιτέλους και ημέρα . Μια ομάδα ανθρώπων , προπονείται στα γρασίδια μπροστά από τον πύργο.

Κόσμος βγαίνει παντού φωτογραφίες. Πραγματικά είναι λίγο δύσκολο να βρεις ένα κομμάτι γης για να βγεις φωτογραφία με φόντο τον πύργο χωρίς να υπάρχουν από πίσω σου άλλοι που επίσης βγαίνουν φωτογραφία και αυτοί:)Σκηνικό που συναντήσαμε σε πολλά διαφορετικά σημεία στο Παρίσι. Προχωράς δλδ. και κινήσε πάρα πολλές φορές ζικ ζακ η σταματάς γιατί παντού όλοι βγαίνουν φωτογραφίες!

Κάτω από τον πύργο πλανόδιοι μαύροι πουλάνε κάτι σουβενίρ ίσως στις καλύτερες τιμές που μπορείς να βρεις, αν παζαρέψεις ειδικά. Η ουρά για να ανέβεις στον πύργο είναι μεγάλη γιαυτό και φεύγουμε. Πηγαίνουμε στην γέφυρα που χωρίζει τον πύργο με το τροκαντερό και ακριβώς αυτή την στιγμή ξεκινάει για ακόμη μια φορά να βρέχει. Πωλητές ομπρελών εμφανίζονται και ένας από αυτούς παρακαλάει έναν κύριο μπροστά μου να αγοράσει ομπρέλα. Αυτός αρνείται και ο πωλητής τον ακολουθάει από πίσω και δεν τον αφήνει σε ησυχία. Τελικά την πουλάει την ομπρέλα:)


Από εκεί περπατάμε για να πάρουμε το λεοφωρείο Bb που λειτουργεί μόνο την Κυριακή από τον Απρίλιο μέχρι και τον Σεπτέμβριο και διασχίζει το κέντρο του Παρισιού από την Gare de lyon ως την La Defense.

Σε αυτό το λεωφορείο ανεβαίνεις με το εισιτήριο του metro η χρησιμοποιώντας την paris visite και είναι ένα δρομολόγιο που δεν το ξέρει ο περισσότερος κόσμος και για αυτό στο μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής είμαστε πάνω στο λεοφωρείο μόνοι μας!

{Γράφοντας τώρα διαπίστωσα ότι πάνω στο εισιτήριο των 5 ημέρων έπρεπε να γράψουμε τον κωδικό της κάρτας και την ημερομηνία πράγμα που το παραλείψαμε και θα μπορούσαν να μας κόψουν ίσως πρόστιμο για αυτό. Το παράξενο όμως είναι ότι 5 ημέρες δεν είδαμε ούτε έναν ελεγκτή και συναντήσαμε και νεαρούς που πηδούσαν τις μπάρες που ανοίγουν με το εισιτήριο, χωρίς να τους κάνει κανείς τίποτα!}

Με αυτόν τον τρόπο είδαμε το Παρίσι από μια άλλη όμορφη οπτική γωνία γιατί με το metro δεν βλέπεις και πολλά πράγματα με εξαίρεση κάποιες διαδρομές όπως η 6 που είναι υπέροχη. Περνάμε από τα Ηλύσια Παιδία και έξω από το κατάστημα louis vuitton κόσμος περιμένει στην ουρά για να μπει μέσα! Το λεωφορείο περνάει μέσα από τους δρόμους της περιοχής La Defence και μένω πραγματικά με ανοιχτό το στόμα βλέποντας όλα αυτά τα πανύψηλα κτίρια μαζεμένα.Μια εικόνα που δεν έχει καμία απολύτως σχέση με το κέντρο του Παρισιού. Σε κάποιο σημείο το λεωφορείο κάνει τέρμα σε έναν υπόγειο χώρο .Από εκεί ανεβαίνουμε με τις κυλιόμενες σκάλες στην κεντρική πλατεία με τα υπέροχα σιντριβάνια τα εμπορικά κέντρα και τους ουρανοξύστες.


Η πανύψηλη αψίδα που υπάρχει και είναι στην ίδια ακριβώς ευθεία με την γνωστή αψίδα του θριάμβου που είναι ορατή από εκεί, έχει στον τελευταίο όροφο πρόσβαση στο κοινό με εισιτήριο αλλά είναι κλειστή την ώρα που φτάνουμε εμείς.


Αφού κάνουμε μια βόλτα μέσα σε ένα εμπορικό κέντρο και στην πλατεία


κατεβαίνουμε πάλι στο υπόγειο για να πάρουμε το λεωφορείο. Εδώ υπάρχει ένα παράξενο σύστημα καθώς αυτός ο χώρος έχει πόρτες που ανοίγουν για να βγεις έξω μόνο όταν έρχεται το λεωφορείο! Παίρνουμε την διαδρομή του γυρισμού και κοιτάω από το παράθυρο με θαυμασμό σαν μικρό παιδί:shock: την νύχτα που πέφτει στο Παρίσι. Φτάνουμε στο τέρμα,στο Gare de Lyon.Από εκεί αν θέλεις να συνεχίσεις πρέπει να κατέβεις από το λεωφορείο και να πας απέναντι να πάρεις το άλλο. Μας το εξήγησε αυτό ο οδηγός του λεωφορείου σε άπταιστα Γαλλικά:rolleyes: Το παράξενο ήταν ότι δεν απάντησε ούτε καν στην ερώτηση «παρλε βου Ανγκλε;» και ήταν η 2η φορά που έγινε κάτι τέτοιο…

Περνάμε απέναντι ανεβαίνουμε πάλι στο λεωφορείο και κατεβαίνουμε αυτή την φορά στο μουσείο του Λούβρου καθώς ο φίλος μου θέλει να κάνει νυχτερινή φωτογράφιση εκεί.



Από εκεί παίρνουμε το metro και κατεβαίνουμε κοντά στο Πάνθεον. Σε εκείνη την περιοχή και εκεί κοντά έχω σημειωμένα κάτι καλά και οικονομικά εστιατόρια. Βρέχει πάρα πολύ έντονα.Το χαρτί με τις τυπωμένες πληροφορίες μου βρέχεται και αρχίζει να ξεβάφει και μόλις που μπορείς να διαβάσεις τα γράμματα για την διεύθυνση του εστιατορίου :shock:Το Le petit Prince de Paris που ψάχνουμε είναι μέσα σε στενό και δεν μπορούμε να το βρούμε εύκολα. Μετά από ερωτήσεις σε κόσμο το εντοπίζουμε και μπαίνουμε μέσα να κάτσουμε χωρίς να σκεφτούμε καν να κοιτάξουμε και κάποιο άλλο γιατί είναι 22:15 περίπου και η βροχή δεν λέει να σταματήσει.


Το εστιατόριο έχει πολύ ωραία ατμόσφαιρα με χαμηλό φωτισμό και κεριά .Με το που πηγαίνει όμως 11 και κάτι εξαφανίζονται όλοι και είμαστε οι μοναδικοί πελάτες μαζί με ένα ζευγάρι στο βάθος :DΤο φαγητό είναι καλούτσικο αλλά δεν είναι αυτό που περίμενα από την Γαλλική κουζίνα για τα 29 ευρώ που πλήρωσα μαζί με ένα ποτήρι κρασί και χωρίς γλυκό.



Από εκεί φεύγοντας περνάμε έξω από το Πάνθεον και συνεχίζουμε πηγαίνοντας να δούμε ένα στενάκι που είναι ακριβώς απέναντι από την Notre dame και είναι γεμάτο με Ελληνικά εστιατόρια και γυράδικα.

Η ώρα έχει πάει 1 και παίρνουμε το τραίνο της επιστροφής. Μας περιμένει εξάλλου και η Disneyland αύριο:)
 
Last edited by a moderator:

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Πολύ ωραίο το ταξίδι σας kabamarou με γεμάτο πρόγραμμα! Αναμένω την disneyland με παιχνιδιάρικη διάθεση!
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Ευχαριστώ pattyyy .Το πρόγραμμα ήταν εξαντλητικό.Γυρνάγαμε στο ξενοδοχείο κάθε βράδυ ψόφιοι και για αρκετές μέρες αφού γύρισα ήμουν κουρασμένος.
Αλλά ήταν γλυκιά η κούραση και άξιζε 100% για εμένα.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
annageo σίγουρα υπάρχουν τέτοια λεωφορεία που λες και πολλά μάλιστα.
Κάνε μια αναζήτηση στο google για bus paris tour και θα σου βγάλει αρκετά αποτελέσματα.
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
4η ημέρα




{Γράφοντας τώρα διαπίστωσα ότι πάνω στο εισιτήριο των 5 ημέρων έπρεπε να γράψουμε τον κωδικό της κάρτας και την ημερομηνία πράγμα που το παραλείψαμε και θα μπορούσαν να μας κόψουν ίσως πρόστιμο για αυτό. Το παράξενο όμως είναι ότι 5 ημέρες δεν είδαμε ούτε έναν ελεγκτή και συναντήσαμε και νεαρούς που πηδούσαν τις μπάρες που ανοίγουν με το εισιτήριο, χωρίς να τους κάνει κανείς τίποτα!}


Κάτι παρόμοιο συνέβει και σε μας! Μόνο που εμάς μας σταμάτησαν για έλεγχο! είχαμε αγοράσει μια κάρτα στην οποία υποτίθεται έπρεπε να βάλουμε και τη φωτογραφία μας! Εμείς δεν το ξέραμε και καταλαβαίνεις! Μας είπαν να βάλουμε τη φωτογραφία και όλα οκ. Φωτογραφία δεν βάλαμε μιας και την επόμενη μέρα επιστρέφαμε. Συνηθίζεται να κάνουν ελέγχους τις πρώτες μέρες του μήνα(έτσι μας είπαν τουλάχιστον), εμείς τους πετύχαμε πρώτη του μηνός!
 
Last edited by a moderator:

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
5ημέρα


Ξημέρωσε και η Δευτέρα, η ημέρα που θα επισκεφτούμε την Disneyland. Αποφασίσαμε να πάμε Δευτέρα για να πετύχουμε όσον το δυνατόν λιγότερο κόσμο.


Ξυπνάμε κατά τις 10 το πρωί, που είναι αρκετά αργά, καθώς τα τρενάκια στην Disneyland σταματάνε μόλις στις 18:00 το απόγευμα σήμερα, οπότε το καλύτερο είναι να είσαι εκεί από πολύ πρωί. Αυτό βέβαια μπορεί να γίνει αν δεν ξενυχτήσεις και αν δεν είσαι ψόφιος στην κούραση από την προηγούμενη μέρα:)
Φεύγουμε από το ξενοδοχείο γύρω στις 11 και αφού παίρνουμε 2 γραμμές του metro στην συνέχεια ανεβαίνουμε στο rer. Το rer γενικά είναι πολύ γρηγορότερο από το metro αλλά πρέπει να περιμένεις συνήθως λίγα λεπτά παραπάνω για να έρθει.
Το μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής είναι πάνω από την γη και απολαμβάνουμε από τα παράθυρα τα προάστια του Παρισιού μέχρι να φτάσουμε.
Στις 12 και κάτι φτάνουμε στην στάση που είναι ακριβώς έξω από την Disneyland. Είμαστε ακριβώς έξω λοιπόν από το μέρος όπου ονειρεύονται πάρα πολλά παιδιά και όχι μόνο. Ο καιρός είναι υπέροχος!Επιτέλους έβγαλε ήλιο και η θερμοκρασία είναι ότι πρέπει για βόλτες! Αφού περνάμε από 2 ελέγχους μπαίνουμε τελικά μέσα. Έχουμε χάρτη στο χέρι που έχουμε πάρει από την είσοδο για να προσανατολιζόμαστε και ξεκινάμε την περιήγηση.



Περπατώντας μετά από λίγα μέτρα συνειδητοποιώ το πόσο τεράστια είναι η έκταση που πρέπει να δούμε και με πιάνει το άγχος καθώς έχουμε γύρω στις 6 ώρες μόνο στην διάθεση μας. Παρότι είναι μέρα όπου τα παιδιά έχουν σχολείο σήμερα, πάλι υπάρχουν αρκετά. Η συντριπτική πλειοψηφία βέβαια του κόσμου είναι ενήλικες. Γίνεται ένας πανικός. Μανάδες χάνουν τα παιδιά τους και φωνάζουν τα ονόματα τους! Μια κυρία έχει το παιδί της με λουρί στο λαιμό!!!Εκ των υστέρων έμαθα ότι πριν χρόνια, γονείς που φέρανε τα παιδιά τους εδώ,τα χάσανε και δεν τα ξαναβρήκαν ποτέ!Γενικά είναι τόσο χαώδης ο χώρος που σε συνδυασμό με την πολυκοσμία μπορεί να συμβεί πολύ εύκολα κάτι τέτοιο αν κάποιος έχει κακές προθέσεις και αφαιρεθεί ο γονιός για λίγο.


Αποφασίζω να κάνω μια γρήγορη γύρα πρώτα όλη την Disneyland και μετά ανάλογα με τον χρόνο που θα περισσέψει να ανέβω σε όσα τρενάκια προλάβω. Γιαυτό χωριζόμαστε με τον φίλο μου και δίνουμε ραντεβού σε 1 1/2 ώρα. Όπου βλέπω ότι δεν περιμένει πολύς κόσμος για να μπει μπαίνω μέσα. Ετσι μπαίνω στον πύργο της ωραίας κοιμωμένης, σε ένα σπιτάκι που έχει σχέση με το υποβρύχιο του Ναύτιλου, στο παλάτι του Αλαντίν και σε μια σπηλιά τεράστια με πολλούς διαδρόμους(adventure Isle).Παντού υπάρχουν εστιατόρια και η μυρωδιά του φαγητού διαχέεται σχεδόν σε κάθε σημείο.Επίσης παντού έχει μαγαζιά που πωλούν σχετικά αντικείμενα με την Disneyland και τους ήρωες της disney. Ο χρόνος αναμονής για τα τρενάκια είναι από 20 εως 40 λεπτά. Βρίσκομαι με τον φίλο μου και βγάζουμε fastpass για το Big Thunder Mountain. Το χαρτάκι γράφει ότι πρέπει να είμαστε εκεί σε 2 ώρες περίπου:shock: Ο φίλος μου, μου λέει να πάω στο Pirates of the Caribbean γιατί πήγε και είναι πολύ ωραίο. Τελικά όχι απλά είναι ωραίο αλλά είναι μια απίστευτη εμπειρία ζωής:shock: η βόλτα με την βαρκούλα μέσα σε αυτόν τον χώρο.


Νομίζω ότι έχω μεταφερθεί σε μια άλλη εποχή. Το ίδιο αίσθημα νιώθω και σε άλλα σημεία του πάρκου. Πολλά σενάρια που έκανα όταν ήμουν παιδί για φανταστικούς κόσμους που προέκυπταν μέσα από τα comics που διάβαζα, τα βλέπω τώρα μπροστά μου να παίρνουν υπόσταση. Έχω γίνει πάλι 10 χρονών και περπατάω μέσα στα όνειρα μου!:D


Βγαίνω από την Disneyland και πάω στα Studios Park για να τα δω όλα μέ γρήγορο βήμα. Αφού τα βλέπω όλα από έξω μπαίνω μέσα στο Armageddon μετά από μια αναμονή 20 λεπτών και κάτι. Βγαίνω και φεύγω τρέχοντας να ξαναμπώ στην Disneyland για να προλάβω το fast past για το τραινάκι. Η ουρά που περιμέναμε με το fast pass που υποτίθεται ότι μπαίνεις γρήγορα ήταν κανά 5 με 10 λεπτά.. Πολύ ωραίο τραινάκι,τρομερή εμπειρία!


Εχει πάει 6 και όλα τα τρενάκια αλλά και τα διάφορα άλλα πράγματα με είσοδο κλείνουν. Κατευθυνόμαστε προς το κεντρικό μέρος του πάρκου όπου εκείνη την ώρα διεξάγονται τα τελευταία λεπτά μιας παράστασης με ήρωες της disney και εκεί μαζεύεται εκείνη την ώρα όλος ο κόσμος μιας και δεν έχει που αλλού να πάει :haha:. Αφού τελειώνει, ο κόσμος γίνεται μια λαοθάλασσα τεράστια που κατευθύνεται προς την έξοδο.


Βγαίνουμε και πάμε απέναντι στα Disney Village, χώρο που τον αφήσαμε τελευταίο επίτηδες μιας και δεν έχει χρονικούς περιορισμούς για να τον δεις. Είναι ο χώρος που οδηγεί προς τα ξενοδοχεία και έχει πάρα πολλά μαγαζιά με φαγητό,καφετέριες ,κινηματογράφους κτλ. Κόσμος περιμένει στην ουρά για να μπει να κάτσει και να πιει ένα καφέ!!!



Περπατάμε παρακάτω και βλέπουμε μερικά υπέροχα ξενοδοχεία. Στις 7:30 περίπου παίρνουμε το rer και κατεβαίνουμε στην επόμενη στάση, στο Val d'Europe κατόπιν επιθυμίας του φίλου μου. Κοιτώντας τον τεράστιο διάδρομο που έχει μέσα το εμπορικό κέντρο πραγματικά αδυνατείς να δεις που τελειώνει:shock: Εκεί υπάρχει και ένας εκπτωτικός χώρος για επώνυμα είδη. Αφού κάνουμε μια βόλτα καθόμαστε μέσα στο εμπορικό σε ένα μαγαζί για φαγητό και σοκολάτα. Η κούραση που βγαίνει αυτή την στιγμή είναι μεγάλη αλλά νιώθω παράλληλα και μια ικανοποίηση για όλα αυτά που έχω δει.


Παίρνουμε στην συνέχεια το rer και το metro και κατεβαίνουμε στην στάση απέναντι από την Παναγία των Παρισίων και καθόμαστε σε ένα παγκάκι ατενίζοντας το υπέροχο βραδινό φωτισμένο τοπίο. Ο φίλος μου σε κάποια φάση γύρω στις 11 φεύγει για το ξενοδοχείο. Εγώ μένω μόνος και κάνω μια βόλτα στην περιοχή του Μαραί.Υπέροχη περιοχή!Περνάω έξω από το Πομπιντού και με το χάρτη στο χέρι φροντίζω ώστε να διασχίσω όλους τους πεζόδρομους με τα αμέτρητα μπαράκια που υπάρχουν. Αργότερα έμαθα ότι αυτή η περιοχή είναι στέκι των gay. Περπατάω ασταμάτητα προσπαθώντας να δω όσο περισσότερες διαφορετικές εικόνες γίνεται. Έχει πάει μία παρά όμως και σε λίγο σταματάει το metro και φυσικά δεν μου περισσεύουν χρήματα για το ταξί:D οπότε γυρίζω προς το ξενοδοχείο.




Το επόμενο πρωί φύγαμε για το αεροδρόμιο όπου πήραμε το αεροπλάνο για την Θεσσαλονίκη με ανταπόκριση από Ρώμη και επωφεληθήκαμε να κάνουμε μια μικρή βόλτα και σε αυτή την ιστορική πόλη.


Πράγματα που μου κάνανε εντύπωση στο Παρίσι και δεν τα έγραψα στην ιστορία.


*Είναι απίστευτο το πόσο καλοντυμένοι είναι οι άνθρωποι. Βγαίνουν για ένα καφέ και φοράνε σακάκι η και κοστούμι ακόμη.Γενικά δεν βλέπεις πολλά άτομα απεριποίητα,πολύ χύμα εμφανισιακά η με πολύ εκκεντρική εμφάνιση .

*Η πόλη έχει πολύ μικρή εγκληματικότητα. Δεν είδα ούτε μια φασαρία να γίνεται.

*Δεν υπάρχουν δημόσιες τουαλέτες για ανθρώπους που δεν έχουν χρήματα και γιαυτό παρατηρείς σε πολύ τουριστικά μέρη, ούρα κάτω στα πλακάκια η θάμνους γεμάτους με χαρτάκια...

*Αν ξέρεις Αγγλικά θα βρεις σίγουρα αρκετούς ανθρώπους για να σου δώσουν πληροφορίες.

*Μέσα στα μουσεία πρέπει να πληρώσεις εξτρά χρήματα πέρα από το εισιτήριο για να πάρεις ακουστικά και να ακούσεις την ξενάγηση...
 
Last edited by a moderator:

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Πολύ ωραία και παιχνιδιάρικη η τελευταία σας μέρα! Μου θύμισε την επίσκεψή μου στην Disneyland του Los Angeles που με είχε ενθουσιάσει! Ευχαριστούμε για την όμορφη ιστορία!
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Να είσαι καλά pattyyy:D
Μου αρέσει πάρα πολύ να γράφω τις ταξιδιωτικές εμπειρίες μου και να βοηθάω όσο περισσότερο κόσμο γίνεται παράλληλα.
 

danichro

Member
Μηνύματα
44
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Amsterdam
Ταξίδι-Όνειρο
American Dream...

Να σου πω και την δική μου εκδοχή;


*Είναι απίστευτο το πόσο καλοντυμένοι είναι οι άνθρωποι. Βγαίνουν για ένα καφέ και φοράνε σακάκι η και κοστούμι ακόμη.Γενικά δεν βλέπεις πολλά άτομα απεριποίητα,πολύ χύμα εμφανισιακά η με πολύ εκκεντρική εμφάνιση .

Που να δεις στη Ρώμη...Εγω παντως ισως και λογω εποχης δεν το διαπιστωσα αυτο...Πολυ λετσαριο...

*Δεν υπάρχουν δημόσιες τουαλέτες για ανθρώπους που δεν έχουν χρήματα και γιαυτό παρατηρείς σε πολύ τουριστικά μέρη, ούρα κάτω στα πλακάκια η θάμνους γεμάτους με χαρτάκια...

Βρήκα στη Μονμαρτη δωρεαν wc δημοσιο και ειχε και αλλου

*Αν ξέρεις Αγγλικά θα βρεις σίγουρα αρκετούς ανθρώπους για να σου δώσουν πληροφορίες.

Που;Μονος ενας στη Σακρ-Κερ που ηθελε σωνει και καλα να μου πουλησει κατι και στο τελος του πεταξα εγω κατι "γαλλικα!!!"

[/quote]
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Ναι ξέρω για την Ρώμη γιατί πέρασα και από εκεί μια βόλτα.

Στη Μονμάρτρη είχε ένα δημόσιο wc κοντά στην εκκλησία,το οποίο έκλεινε 7 με 8 το βράδυ αν θυμάμαι καλά.Δεν αντιλέγω ότι μπορεί να είχε και άλλα δημόσια wc απλά εγώ δεν ανακάλυψα πολλά από αυτά.Από εκεί και πέρα το ότι είχε σε πολλά σημεία ούρα κάτω στα πλακάκια και είδα πολλά χαρτάκια μαζεμένα σε θάμνους είναι γεγονός.

Τώρα για το τελευταίο που λες για τα Αγγλικά 2 πράγματα μπορεί να συμβαίνουν η να πήγες πριν πολλά χρόνια η να μην ξεκινούσες λέγοντας έστω μια 2 λέξεις στα Γαλλικά.Οι Γάλοι είναι περήφανος λαός και αν χρησιμοποιήσεις μια 2 λέξεις στα Γαλλικά θα χρησιμοποιήσουν τα Αγγλικά που ξέρουν.Είναι ένα μικρό μυστικό που το έμαθα μέσα από ταξιδιωτικά tips από άτομα που έχουν ζήσει εκεί.Δεν το κάναν όλοι αλλά ήταν πάρα πολλοί αυτοί που το κάνανε και μας εξυπηρέτησαν μια χαρά σε ότι τους ρωτήσαμε.

Πάντως σε καμία περίπτωση δεν έχω διάθεση να γράψω πράγματα που δεν ισχύουν.
 

danichro

Member
Μηνύματα
44
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Amsterdam
Ταξίδι-Όνειρο
American Dream...
Πάντως σε καμία περίπτωση δεν έχω διάθεση να γράψω πράγματα που δεν ισχύουν.
Nαι βρε δεν στο εγραψα για κακο!Απλα σου ειπα και την δικη μου εκδοχη..Τα χρστουγεννα που μας περασαν πηγα...

Βεβαια σε πολλες χώρες της ευρωπης δεν μιλανε αγγλικα.οι ελληνες νομιζω ειμαστε απο τους λιγους που το κανουμε.Και να πουμε και του στραβου το δικιο στην ιταλια ειναι ακομη χειροτερα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.739
Μέλη
38.901
Νεότερο μέλος
udemeetim036

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom