Γαλλία 5 ημέρες στο γοητευτικό Παρίσι!

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Ναι στην Ιταλία μάλλον είναι ακόμη χειρότερα τα πράγματα από ότι διαπίστωσα από τις λίγες ώρες που ήμουν εκεί.Ο υπάλληλος που έδινε πληροφορίες στο αεροδρόμιο για το που θα πάμε να πάρουμε το αεροπλάνο της ανταπόκρισης μας έδωσε τις πληροφορίες στα Ιταλικά:shock:
Μιλάμε για απίστευτα πράγματα:D
 

tsikarita

Member
Μηνύματα
91
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ_ΚΟΥΒΑ
ειμαι σιγουρη πια και ευχομαι το επομενο ταξιδακι μου να ειναι στο πανεμορφο ερωτικο παρισι......
 

annageo

Member
Μηνύματα
95
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Paris!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου...
Kabamarou να σου ξαναπώ ότι η ιστορία σου είναι τέλεια με πολλές χρήσιμες πληροφορίες!! την Κυριακή επιστρέψαμε κι εμείς απο το Παρίσι το οποίο το πετύχαμε στολισμένο και πανέμορφο αλλά με πάρα πάρα πολύ κρύο.. θα περιγραψω κι εγω την δική μου ιστορία μόλις βρώ χρόνο..

να πώ όμως ότι κι εμένα μου έκανε μεγάλη εντυπωση πόσο ευγενικοί ήταν οι Γάλλοι, δεν αντιμετωπίσαμε πουθενά κανένα πρόβλημα παρόλο που μιλάγαμε Αγγλικά.. θέλω να ξαναπάω, πειράζει??
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
tsikarita εύχομαι και εγώ να μπορέσεις να το πραγματοποιήσεις αυτό το ταξίδι.



annageo σε ευχαριστώ πολύ.Χαίρομαι που πέρασες καλά και σε βοήθησαν οι πληροφορίες μου.Περιμένω και τις δικές σου εντυπώσεις.
Οι Γάλλοι όντως ήταν ευγενικοί από ότι αντιλήφθηκα και εγώ και φυσικά στις περισσότερες περιπτώσεις όπως λες και εσύ μπορείς να εξυπηρετηθείς αν γνωρίζεις μόνο Αγγλικά.
Όταν πήγα και εγώ στο Παρίσι αναρωτιόμουν γιατί στο καλό δεν ερχόμουν τόσα χρόνια.:D Φαντάζομαι ότι στολισμένο θα είναι ακόμη πιο ωραίο.Αυτή την πόλη σε λίγες ημέρες δεν την χορταίνεις σίγουρα όπως λες και θέλεις να ξαναπάς.
 

maraki86

Member
Μηνύματα
168
Likes
102
Η ιστορία σου με ταξίδεψε μέχρι το Παρίσι και τώρα ήταν σαν να ήμουνα πάλι εκεί!!! Αυτό με τις ουρές το συνάντησα και εγώ αλλά η διαφορά ήταν ότι είχαμε πάει με γκρουπ οπότε δεν χρειάστηκε να περιμένουμε. Πάντως θυμάμαι από την ξεναγό που έλεγε ότι για να πας κάπου στο Παρίσι πρέπει να περιμένεις στην ουρά!!!! Αυτοί είναι συνηθισμένοι σε κάτι τέτοια. Όσον αφορά τα αγγλικά δεν μιλάνε. Εγώ όταν πήγα τους μιλούσα στα αγγλικά και μου απαντούσαν στα γαλλικά και μετά τρέχα γύρευε... Όσο καλά και να τα ξέρουνε δεν θα σου απαντήσουν, το πολύ πολύ να συνάντησα 1-2 άτομα που να μου μίλησαν στα αγγλικά!!!!
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.
Εγώ και ο φίλος μου μιλήσαμε με πολλά άτομα στα Αγγλικά.
Κάτι που βοηθάει στο να επιτευχθεί κάτι τέτοιο όπως έγραψα και σε προηγούμενο μήνυμα είναι το να ξεκινάς την συζήτηση με μερικές Γαλλικές λέξεις.Έστω και ένα χαιρετισμό.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.096
Likes
23.949
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Kabamarou, πολύ ωραία και κατατοπιστική η ιστορία σου.
Θα πάω στο Παρίσι στις 27 Απριλίου.
Αν και πάω στο Παρίσι για 4η φορά, οι πληροφορίες σου θα με βοηθήσουν αρκετά.
Ευχαριστώ.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ chris.Δεν περίμενα να βοηθήσω κάποιον που πάει για 4η φορά στο Παρίσι.Έφαγα ατέλειωτες ώρες βέβαια, με το να ψάχνω πληροφορίες πριν πάω μέσα από ταξιδιωτικούς οδηγούς,ξένα sites ,ιστορίες άλλων αλλά και πολλές ερωτήσεις στο παρόν forum.
Καλά να περάσεις.
 

xafper

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Επειδη και εγω θα επισκεφτω τις επομενες ημερες το παρισι πιστευεις οτι αξιζει καποιος να δωσει 100 ευρω το ατομο για να παει στο lido .επισης κανενα καλο μαγαζι για φαγητο με μετριες τιμες και καλο φαγητο εχετε να προτεινετε οσοι εχετε παει?
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Δεν είμαι υπέρ αυτής της μορφής διασκέδασης οπότε δεν μπορώ να απαντήσω αντικειμενικά για το μαγαζί που αναφέρεις.

Από εστιατόρια δεν έχω να προτείνω κάτι ανεπιφύλακτα γιατί αυτό που πήγα είχε πολύ ωραία ατμόσφαιρα μεν σε όχι και πολύ ακριβές τιμές και το φαγητό άρεσε στον φίλο μου αλλά εμένα δεν με εντυπωσίασε.

Υπάρχει μια λίστα εστιατορίων καλών και οικονομικών πάντως σε κάποια ξένα sites που παραθέτω τα links στην αρχή της ιστορίας μου.
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
Υπέροχη η ιστόρια σου!!!
Είμαι στο ψάξιμο τώρα κι εγώ...και με βοήθησες πολύ! :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.662
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom