Γαλλία 5 ημέρες στο γοητευτικό Παρίσι!

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
kabamarou αν και ιστοριες απο παρισι δεν τις διαβαζω καθως γενικα δεν με τραβαει αυτη η πολη η δικη σου απ την αρχη μου προκαλεσε το ενδιαφερον απ το απλο καθημερινο και ανθρωπινο τροπο γραφης σου και επειδη δεν ειχες λεπτομερης και βαρετες περιγραφες για εστιατορια και φαγητα που εγω βαριεμαι πολυ..

πρωτη παρατηρηση..μα ειναι δυνατον πηγες παρισι με 1gb καρτα μνημης?μεγαλο λαθος..και σε εκανε να χασεις χρονο και να ταλαιπορηθεις ψαχνοντας να αγορασεις καινουρια..παρε μια 8αρα να εισαι ανετος..

επισης αν και γουστα ειναι αυτα εγω θα πηγαινα βερσαλιες γιατι η eurodisney εμενα δεν με συγκινει και το βρισκω χασιμο χρονου..αλλα αφου περασες καλα αυτο εχει σημασια..

οπως και να χει σ'ευχαριστουμε γιαυτη την ομορφη ιστορια:)
http://www.travelstories.gr/members/kabamarou-4391.html
 
Last edited by a moderator:

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Όχι δυστυχώς δεν πρόλαβα να πάω στο Angelina :( Πάντως αν θέλεις να πας ψάξε από το google να βρεις το site του μαγαζιού που αναφέρει και το ωράριο του γιατί θυμάμαι ότι έκλεινε νωρίς για τα Ελληνικά δεδομένα(γύρω στις 7 νομίζω).Για να λένε πολλοί πάντως ότι έχει την καλύτερη σοκολάτα του κόσμου και η καλύτερη του κόσμου να μην είναι θα είναι πολύ καλή σίγουρα:)
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
giannismits σε ευχαριστώ πολύ.
Στηριζόμουν στον υπολογιστή του φίλου σαν μέσο αποθήκευσης και δεν ήθελα να δώσω χρήματα για να αγοράσω κάτι που θα μου είναι χρήσιμο για μια φορά μόνο ίσως. Ασε που έλεγα ότι και στραβή να κάτσει με τον υπολογιστή θα αγοράσω μια κάρτα από εκεί.Πάντως μέχρι 2gb κάρτα παίρνει η μηχανή μου και δεν ήμουν και για αυτό σίγουρος από πριν γιατί στο βιβλιαράκι της μηχανής έγραφε ότι παίρνει μέχρι 1gb.

Την ταλαιπωρία που τράβηξα με την κάρτα την αναφέρω με λεπτομέρειες κουραστικές ίσως (παρότι θα μπορούσα να μην την αναφέρω) για να μην την πατήσει και κανείς άλλος που έχει μηχανή olympus όπως εγώ:)
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
giannismits σε ευχαριστώ πολύ.
Στηριζόμουν στον υπολογιστή του φίλου σαν μέσο αποθήκευσης και δεν ήθελα να δώσω χρήματα για να αγοράσω κάτι που θα μου είναι χρήσιμο για μια φορά μόνο ίσως. Ασε που έλεγα ότι και στραβή να κάτσει με τον υπολογιστή θα αγοράσω μια κάρτα από εκεί.Πάντως μέχρι 2gb κάρτα παίρνει η μηχανή μου και δεν ήμουν και για αυτό σίγουρος από πριν γιατί στο βιβλιαράκι της μηχανής έγραφε ότι παίρνει μέχρι 1gb.

Την ταλαιπωρία που τράβηξα με την κάρτα την αναφέρω με λεπτομέρειες κουραστικές ίσως (παρότι θα μπορούσα να μην την αναφέρω) για να μην την πατήσει και κανείς άλλος που έχει μηχανή olympus όπως εγώ:)
ισα ισα οι απλες περιπετειες και οι καθημερινες ''στραβες'' που μπορει να τυχουν εχουν νοημα να περιγραψεις!
οσο για την μηχανη παω πασο..αφου δεν παιρνει παραπανω..εγω στα ταξιδια παω με δυο 8αρες καρτες:cool:
 
Last edited:

mariap.

Member
Μηνύματα
110
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
καλησπέρα
ένα φιλικό ζευγάρι θα πάει στο παρίσι για μήνα του μέλιτος αρχές μαίου
έχω αναλάβει να τους βοηθήσω στο σχεδίασμα του ταξιδιού
θα ήθελα να μου δώσετε πληροφορίες για το παλάτι των βερσαλλών, την disneyland και θέλουν να επισκεφτούν τα γήπεδα του roland gaross (συγγνώμη αν το έγραψα λάθος)

όποια πληροφορία που πιστεύετε θα βοηθήσει καλοδεχούμενη
ευχαριστώ
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Από όλα αυτά που γράφεις έχω επισκεφτεί μόνο την disneyland και μόνο για αυτήν μπορώ να δώσω ίσως κάποιες πληροφορίες αλλά δεν ξέρω και κατά πόσο σωστές θα είναι γιατί έχει περάσει και κάποιος καιρός που πήγα. Άνοιξέ καινούριο θέμα αν θέλεις η κάνε αναζήτηση στο forum με αυτές τις λέξεις για να δεις τι έχει γραφτεί.
 

geoeva01

Member
Μηνύματα
40
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
orlando-miami-bahamas-n.y
Ταξίδι-Όνειρο
orlando-miami-bahamas-n.y
ωραια ιστορια εγω πρωτη φορα ειχα παει 6 μερες 3παρισι και 3 ντισνευ πιστευω οτι 6 ωρες στην ντισνευ δεν φτανουν ουτε για ζητω εγω την γυρισα ολη και την καταευχαριστηθηκα σε 3 μερες απο τις 8 μεχρι το βραδυ + οτι ειχα happy hours (δηλαδη εξτρα ωρες στα παρκα) μιας και εμενα στο παρκο μεσα κατι που το συνιστω
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
986
Likes
2.072
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
τα περίφημα καφέ του Παρισιού τα επισκέφθηκες? Εκεί καταλαβαίνεις και τη ζωή των Παριζιάνων. Για έναν καφέ ή ένα ποτήρι κρασί μπορείς να κάτσεις 3 ώρες και να χαζεύεις την περατζάδα. Εμείς προσπαθήσαμε να ανέβουμε στο καμπαναριό της Νοτρ Νταμ. Πιάσαμε λοιπόν τρία άτομα να ανεβαίνουμε τη στριφογυριστή σκάλα που όσο ανέβαινε τόσο και στένευε. Εντωμεταξύ από πάνω κατέβαιναν αυτοί που είχαν ήδη ανέβει, εκεί να δεις σύσφιξη σχέσεων. Κάθε τρεις και λίγο ρώταγα αυτούς που κατέβαιναν "έχει πολύ ακόμα?" κι αυτοί -τι περίεργο- γελούσαν ειρωνικά!
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Αυτό που γράφεις ότι με έναν καφέ μπορείς να κάτσεις 3 ώρες είναι το στάνταρ εδώ και χρόνια για αυτούς που ξέρω στην Θεσσαλονίκη. Εντάξει αν όχι 3 τότε σίγουρα 2.

Όταν πηγαίνω στο εξωτερικό όμως δεν μου αρέσει να περνάω πολύ ώρα σε καφέ έως και καθόλου. Θέλω να χρησιμοποιώ τον χρόνο όσο μπορώ για να βλέπω πολλά και διαφορετικά πράγματα. Περπατάω μέχρι τελικής πτώσης:) και όταν θέλω να ξεκουραστώ για λίγο μου αρέσουν περισσότερο οι δημόσιοι χώροι. Όταν είχα γυρίσει από Παρίσι θυμάμαι ότι με πονούσαν για μία εβδομάδα τα πόδια:D Δεν το μετάνιωσα ποτέ.

Αυτό ήταν και το παράπονο του συνταξιδιώτη μου:)
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
986
Likes
2.072
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Καλά, οι "3 ώρες" ήταν σχήμα λόγου βέβαια, αλλά τα καφέ είναι βασική κουλτούρα των Παριζιάνων. Βέβαια είχα χρόνο γιατί έκατσα 20 μέρες. Από το περπάτημα πάντως είχε ανοίξει η μέση μου και κάθε βράδυ φώναζα από τους πόνους, αλλά εκεί, απτόητη! Σου εύχομαι να ξαναπάς - εγώ δεν προβλέπεται πια! ΄Οσο για την ανάβαση στο καμπαναριό της Νοτρ Νταμ δεν ευοδώθηκε ποτέ, μ΄έπιασε τελικά πανικός και κατέβηκα άρον-άρον, έτσι δεν είδα τον Κουασιμόδο! :rolleyes-80:
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
20 ημέρες;;;Τι ωραία!!! Ναι έτσι θα καθόμουν και εγώ σε καφέ σίγουρα. Για να το ευχαριστηθώ το Παρίσι χαλαρά θα ήθελα και εγώ ένα 20ημερο. Τι τυχερή!
Νόμιζα ότι ανέβηκες μέχρι τέρμα πάνω στην Νοτρ Νταμ. Εγώ όπως διάβασες δεν το προσπάθησα καν με το που είδα τον κόσμο που περίμενε.

Σε ευχαριστώ για την ευχή. Δεν ξέρω αν θα πάω στο Παρίσι άλλη φορά. Μου άρεσαν τόσο πολύ κάποια μέρη που θα προτιμούσα να ξαναπήγαινα ίσως εκεί παρά να γνωρίσω ένα καινούριο μέρος. Θα ήθελα να γυρίσω ένα ένα όλα τα στενά της Μονμάρτης που δεν προλάβαμε να δούμε καλά.

Με τα μηνύματα σου μου ξύπνησες όμορφες εικόνες :) Σε ευχαριστώ
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.713
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom