Κατάρ 6 Ωρεs στη Ντοχα

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Περιεχόμενα

Ας πω δυο λογια για τη Ντοχα λοιπον.
Το αεροδρομιο ειναι παρα πολυ κοντα στην πολη και οι 6 ωρες που ειχα αποδειχτηκαν υπερ αρκετες για να προλαβω να περπατησω κατα μηκος του παραλιακου δρομου , να παω στο εμπορικο κεντρο , να καθισω για καφεδακι , ακομα και να χωθω σε περιοχες με βουλκανιζατερ και συνεργεια-ανταλλακτικα αυτοκινητων (ας οψεται ο Mr!).
Στο αεροδρομιο δεν καθυστερησαμε καθολου , βοηθησε και το οτι ο πιλοτος απο Σεμπου το ‘πατησε’ αρκετα και φτασαμε μιση ωρα νωριτερα στη Ντοχα. Με το που ρωτησα μια υπαλληλο στο αεροδρομιο αν μπορουσαμε να βγουμε , μας πηρε απο το χερι και μας οδηγησε να βγαλουμε βιζα (28 $ η μια). Η ολη διαδικασια κρατησε 5 λεπτα και πληρωνεις με πιστωτικη καρτα , δεν δεχονται μετρητα.
Απ’εξω ακριβως απο το αεροδρομιο υπαρχουν ταξι απλα και ταξι λιμουζινες.Μετα απο πολλη σκεψη ειπα να μη δωσουμε στοχο στους παπαρατσι και προτιμησα το απλο ταξι.
Επειδη ηταν ακομα πολυ πρωι και τα καταστηματα-καφε δεν ειχαν ανοιξει , ο ταξιτζης προτεινε να μας αφησει σε ενα σημειο που ηταν ωραια για περπατημα διπλα στη θαλασσα.Μας εδειξε περα μακρια ενα γκρουπ απο ουρανοξυστες οπου ηταν το city center και μας προτεινε να περπατησουμε προς τα εκει και να καθισουμε για χαζευτηρι και καφε στο mall.
Ο φαρδυς πλακοστρωτος δρομος μηκους περιπου 7 χιλιομετρων βρισκεται διπλα στη θαλασσα και ειναι πεντακαθαρος , γεματος παρτερια με λευκα και μωβ λουλουδια που ευωδιαζουν.Καθε 50 μετρα εχει ‘αγκαλιες’ με πετρινα σκαλοπατια για ξεκουραση κατω απο φοινικες και πολλοι ντοπιοι εκαναν πρωινο τζογκιν , γυμναστικη ή βολτες με τις λευκες κελεμπιες οι αντρες , με μαυρες οι γυναικες..

Ο δρομος διπλα ηταν γεματος αυτοκινητα (ολα νεα μοντελα φυσικα και καποια που δεν τα εχουμε δει και ουτε προκειται στην Ελλαδα).Ηταν Δευτερα πρωι και οι ντοπιοι πηγαιναν στις δουλειες τους , αλλα δεν ακουγοταν ουτε ενα κορναρισμα , ολα κυλουσαν ησυχα , ηταν πραγματικη εκπληξη για μας μετα απο τις Φιλιππινες.
Σε καποιο σημειο ενα τεραστιο μαυρο κοχυλι – συντριβανι ηταν ανοιχτο και απο μεσα ξεπροβαλε ενα λευκο μαργαριταρι με νερα να τρεχουν γυρω γυρω και ενας -δυο τουριστες μαζι κι εμεις βγαζαμε φωτος .
Στο βαθος ξεπροβαλαν ουρανοξυστες ο καθενας με καποιον τεραστιο γερανο διπλα του και η ανοικοδομηση καλα κρατει. Μετα απο 4 χιλιομετρα περπατημα και με τον ηλιο να εχει ανεβει ψηλα , προτιμησαμε ενα ταξι να μας παει μεχρι το citycenter. Στη διαδρομη ειδα οτι η πολη ειναι ενα απεραντο εργοταξιο και τα παντα βρισκονται υπο κατασκευη. Τα κτιρια υψωνονται σε εντυπωσιακα σχεδια ντυμενα απ’εξω με καθρεφτες , ενω χτιζονται συνεχως νεα ακομα πιο ψηλα και εντυπωσιακα.
 

Attachments

Last edited by a moderator:

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ονειρεμένο Ταξίδι
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Ζωή:clap:
Αυτο ειναι μονο οι πρώτες δυομισι ώρες.
Απο τοτε που γινες φίρμα, κόβεις τις ιστορίες ( και βαζεις διαφημίσεις ):shock::haha:
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ονειρεμένο Ταξίδι
far away
Ζωή:clap:
Αυτο ειναι μονο οι πρώτες δυομισι ώρες.
Απο τοτε που γινες φίρμα, κόβεις τις ιστορίες ( και βαζεις διαφημίσεις ):shock::haha:

ωραιο σχολιο!!!!:haha::haha::haha::haha:

πολυ περιληπτικα ηταν Ζωή... προφανως επειδη δεν ηταν ο προοροσμος σου...:haha: περιμενουμε και συνεχεια, ετσι???
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ναι δεν ηταν ο προορισμοs μου , φαινεται κιολαs απο το σκετο τηs περιγραφηs.
Ελα vagantos για 6 ωρεs καλα ειναι αυτα που γραφω..συντομα θα δειτε και βιντεακι , μετα τιs....διαφημισειs :haha::haha:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Τρελλος οικοδομικος οργασμος επικρατει στην Ντοχα , με πολλες πινακιδες να διαφημιζουν ή να ενημερωνουν οτι τα υπο ανεγερση κτιρια εχουν αναλαβει οικοδομικες επιχειρησεις του Ντουμπαι.
Οι οποιες επιχειρησεις προφανως βαζουν το χερακι τους κι εδω μεταμορφωνοντας την Ντοχα αργα αλλα σταθερα σε μικρογραφια του Ντουμπαι.
Το ταξι μας αφησε στην εισοδο του mall το οποιο μας υποδεχτηκε στη δροσια του εχοντας μολις ανοιξει.
Με το που μπηκαμε οι μικροι καταραχτες στα αριστερα αρχισαν να λειτουργουν απαλα και τα νερα κατω απο το ξυλινο γεφυρακι γεμισαν ρυτιδες.Οι κυλιομενες μας οδηγησαν στον επανω οροφο οπου μετα απο τοσο ποδαροδρομο δεν αντισταθηκα σε ενα παγωμενο καφε με τη συνοδεια κεικ σοκολατας.

Οι συρομενες πορτες ανοιξαν και γελια και παιδικες φωνες γεμισαν το χωρο.Καποιο σχολειο ηρθε επισκεψη στο Λουνα παρκ του mall. Οι δασκαλοι με μακριες λευκες κελεμπιες συνοδευαν τα παιδια (ολα αγορια) που κρατιοντουσαν ανα δυο στη σειρα με ιδια παντελονακια και πουκαμισακια , εκτος απο μερικα που φορουσαν κι αυτα κελεμπιουλες και καρω κοκκινα μαντηλια στο κεφαλι.
Το mall εχει πολλους οροφους και καταστηματα τα οποια βρισκονται περιμετρικα ενος μεγαλου παγοδρομιου.

Ακομα και μετα τις 9 το πρωι , τα μαγαζια δεν ειχαν ανοιξει , εκτος απο τις καφετεριες.
Περιοριστηκα λοιπον στο χαζεμα βιτρινων με ρουχα και παπουτσια σε αρκετα χαμηλες τιμες και βιτρινες με διακοσμητικα και ειδη δωρων με τις χρυσες μικρογραφιες πετρελαιοπηγων να μονοπωλουν το ενδιαφερον μου.

Στο ισογειο , εξω απο μια εκθεση της ΤΟΥΟΤΑ (η σειρα του Mr. για βιτρινες!) πιασαμε κουβεντα , μαλλον εκανα το διερμηνεα σε μια συζητηση ανταλλαγης πληροφοριων για αυτοκινητα και αγωνες μεταξυ του Mr. και μιας παρεας Ντοχανεζων (?). Συντομα βρεθηκαμε σε ενα ακομα ταξι να ψαχνουμε μια περιοχη προς την αντιθετη κατευθυνση , προσπερνωντας δηλ.το αεροδρομιο και συνεχιζοντας σε δρομους και στενα μικρων συνοικιων μιας αλλης Ντοχας με συνεργεια και βουλκανιζατερ. Γυναικες με μαυρες κελεμπιες και μαντηλες που αφηναν ακαλυπτα ισα τα προσωπα τους με ματια βαμμενα εντυπωσιακα , ψωνιζαν στις ανοιχτες αγορες , στους μεγαλους παγκους με τα υπεροχα λουλουδια και στα μικρα μαναβικα που ειχαν απλωμενα τα προιοντα τους εξω στα πεζοδρομια. Ο φαρδυς παραλιακος δρομος με τις καταφυτες νησιδες στη μεση , οι κοντοι φοινικες και οι πλατειες με τα ψηλα μοντερνα κτιρια , ανηκαν σε αλλη πολη.
Ο ταξιτζης - ευγενεστατος οπως ολοι οσοι συναντησαμε στη Ντοχα – μας περιμενε να τελειωσουμε τις δουλειες μας για να μας παει στο αεροδρομιο , γιατι απο εδω δεν υπηρχε περιπτωση να βρουμε αλλο ταξι.
Μπηκε μια δυο φορες στο καταστημα να μου πει χαμογελαστος οτι μας περιμενει , να μην ανησυχω και τελικα μια ωρα και κατι πριν απο την πτηση , φτασαμε στο αεροδρομιο.
Εδω στο αεροδρομιο περασα την καλυτερη ωρα μου στην Ντοχα αφου περιπλανηθηκα αναμεσα σε διαδρομους με μεγαλες σοκολατες και φυσικα πηρα λιγες – καλα , καλα! Οσες χωραγε το μεγαλο σακιδιο μου! Και οι 6 ωρες στην Ντοχα τελειωσαν ετσι γλυκα. Ατελειωτεs σοκολατεs και ατελειωτη ερημοs!
 
Last edited by a moderator:

panta45

Member
Μηνύματα
75
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλανδη
Μπραβο go2dbeach!
Δεν υπηρχε πιο καταλληλη στιγμη να δημοσιευσεις την ιστορια για Doha!
Μου ελυσες το προβλημα με την λεπτομερη περιγραφη σου,για το τι θα κανω τις 7 ωρες αναμονης στο αεροδρ.της Doha,επιστρεφοντας απο Περσια την 3/5/08.
Σε ευχαριστω θερμα.Φευγω αυριο.(Ειμαι ηδη φευγατος δηλαδη......):clap:
Καλο Πασχα σε ολη την παρεα!....
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Μπραβο go2dbeach!
Δεν υπηρχε πιο καταλληλη στιγμη να δημοσιευσεις την ιστορια για Doha!
Μου ελυσες το προβλημα με την λεπτομερη περιγραφη σου,για το τι θα κανω τις 7 ωρες αναμονης στο αεροδρ.της Doha,επιστρεφοντας απο Περσια την 3/5/08.
Σε ευχαριστω θερμα.Φευγω αυριο.(Ειμαι ηδη φευγατος δηλαδη......):clap:
Καλο Πασχα σε ολη την παρεα!....
Καλό δρόμο, καλό Πάσχα και με το καλό πίσω να μας τα πεις.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Χαιρομαι αν βοηθησα panta45 και περιμενουμε και τιs δικεs σου εντυπωσειs απο Ντοχα :)
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ονειρεμένο Ταξίδι
far away
μπράβο Ζωη... Αλλα εγω δεν θα καθομουνα στο αεροδρομιο με τις σοκολατες... με ολα αυτα που περιγραφεις... στο τσακ θα γυριζα για το αεροπλανο...:haha:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Και οι 6 ωρεs στη Ντοχα ολοκληρωνονται με ενα βιντεακι!
Και παλι κουνημενη η εικονα οπωs σαs εχω συνηθισει πια , με ληψειs μεσα απο ταξι και αεροπλανο..:)
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.648
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom