Ιταλία 6 μερες Ιταλια με το λυκειο και δεν μαζευομαστεε λεμεεε!!

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Πασο,εγω δεν το καταλαβα τοτε.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Μαλλον ειναι γιατι οι καθηγητες φορτωνουν το εισιτηριο τους στα παιδια. Ποιος δεν θελει τσαμπα ταξιδι? Ετσι τα προτρεπουν για ταξιδι στο εξωτερικο. Οταν τα δικα μου εφεραν τιμες για την εκδρομη τους εφριξα, με οποιοδηποτε πρακτορειο η μιση τιμη εβγαινε και μαλιστα με καλυτερα ξενοδοχεια. Στο τελος τα πηραμε και πηγαμε μονοι μας, οι καθηγητες εχουν το μαυρο χρημα απο τα ιδιαιτερα, μην θελουν και τσαμπα ταξιδακια...
Φίλε Σωκράτη πρώτη φορά σε πιάνω 10 μέτρα οφσάιντ.
Με την εμπειρία του γονιού αλλά και του εκπαιδευτικού, εχω να πω ότι:

  • Οι "ιδιαιτεραδες" ΔΕΝ πάνε εκδρομές. Χαλάει το πρόγραμμά τους, ή επωφελουνται να ξεκουραστούν ή να βγάλουν κι άλλα χρήματα εκείνες τις μέρες
  • Ναι, προτιμούν ( οι καθηγητές) να είναι συνοδοί σε εκδρομές εξωτερικού παρά στη Ρόδο για έναν πολύ απλό λόγο. Οι εκδρομές στο εξωτερικό εχουν ενα σφιχτό καθημερινό προγραμμα περιηγήσεων και το "ξεσάλωμα" γίνεται μόνο στο καράβι ή στο λεωφορείο ( μηδαμινά πράγματα). Αντίθετα οι εκδρομές στη Ρόδο περιλάμβαναν νυχτερινή "διασκέδαση" κάθε βράδι ( κι αντε να φυλαχτεις από "μπόμπες'', απο βουτιές σουρωμένων εφηβων σε πισίνες κλπ κλπ) Σε ξένο κράτος λοιπόν τα παιδιά είναι αρνάκια
  • Αλήθεια θα πλήρωνες για να πας συνοδός 80 εφήβων επί 7 μέρες στη Ρόδο; Μια φορά το κανα, δεν κοιμήθηκα ουτε 20 ωρες συνολικά, πήγα δυο φορές στο νοσοκομείο της Ρόδου και επέστρεψα ευτυχής γιατί πήγαν όλα καλά. Δε θα το ξανάκανα όμως ούτε και αν με πλήρωναν. (Κι ενας προχειρος λογαριασμός. Αν το δικό μου κόστος ηταν 500? για 80 παιδιά επι 7 μέρες σημαίνει οτι επιβάρυνα κάθε παιδί με κάτι λιγότερο από 0,9 ? ημερησίως)
  • Για τιμές κλπ δεν απαντώ γιατί δεν ηταν δική μου ευθύνη ουτε κι ασχολήθηκα ( η εντύπωσή μου ειναι πως κι εκεί επικρατεί η γνωστή σαπίλα)
  • Επίσης δεν επιχειρηματολογώ για το αν πρεπει να γίνονται αυτές οι εκδρομες. Προτεινω να γίνονται με συνοδούς γονείς ( Θα πήγαινες αν σε πλήρωναν;)
  • Φυσιολογικά θα ρωτήσεις: Και γιατί πάτε ρε σεις αφού δεν φχαριστιέστε, λεφτά δεν παίρνετε ούτε μαυρα ούτε άσπρα και διακινδυνεύετε κι από πάνω. Η απάντηση (αν και δεν ειναι μόνο μια) είναι απλή. Κάνεις υποχωρήσεις στα παιδιά σου; Αυτά τα παιδιά λοιπόν τα βλέπεις 5 μερες τη βδομάδα, για 8μήνες, επί 3 τουλάχιστο χρόνια και ειναι φυσικό να ενδίδεις καμια φορά , στα παρακάλια ή τις απαιτήσεις τους, έστω κι αν ρισκάρεις πολλά. Χωρις να παραβλέπω οτι και οι χαρές που παίρνεις απ τα παιδιά ειναι πολλές και οτι και οι σχέσεις βελτιώνονται
  • Προσωπικά μετά το δυστύχημα του 2003 στα Τέμπη δεν ξανασυνόδεψα πολυήμερηεκδρομή, παρά μόνο σε προγράμματα Ευρωπαϊκά
  • Τα υπόλοιπα μια χαρά τα ειπε η Ερση
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Φίλε Σωκράτη πρώτη φορά σε πιάνω 10 μέτρα οφσάιντ.
Με την εμπειρία του γονιού αλλά και του εκπαιδευτικού, εχω να πω ότι:

  • Οι "ιδιαιτεραδες" ΔΕΝ πάνε εκδρομές. Χαλάει το πρόγραμμά τους, ή επωφελουνται να ξεκουραστούν ή να βγάλουν κι άλλα χρήματα εκείνες τις μέρες
  • Ναι, προτιμούν ( οι καθηγητές) να είναι συνοδοί σε εκδρομές εξωτερικού παρά στη Ρόδο για έναν πολύ απλό λόγο. Οι εκδρομές στο εξωτερικό εχουν ενα σφιχτό καθημερινό προγραμμα περιηγήσεων και το "ξεσάλωμα" γίνεται μόνο στο καράβι ή στο λεωφορείο ( μηδαμινά πράγματα). Αντίθετα οι εκδρομές στη Ρόδο περιλάμβαναν νυχτερινή "διασκέδαση" κάθε βράδι ( κι αντε να φυλαχτεις από "μπόμπες'', απο βουτιές σουρωμένων εφηβων σε πισίνες κλπ κλπ) Σε ξένο κράτος λοιπόν τα παιδιά είναι αρνάκια
  • Αλήθεια θα πλήρωνες για να πας συνοδός 80 εφήβων επί 7 μέρες στη Ρόδο; Μια φορά το κανα, δεν κοιμήθηκα ουτε 20 ωρες συνολικά, πήγα δυο φορές στο νοσοκομείο της Ρόδου και επέστρεψα ευτυχής γιατί πήγαν όλα καλά. Δε θα το ξανάκανα όμως ούτε και αν με πλήρωναν. (Κι ενας προχειρος λογαριασμός. Αν το δικό μου κόστος ηταν 500? για 80 παιδιά επι 7 μέρες σημαίνει οτι επιβάρυνα κάθε παιδί με κάτι λιγότερο από 0,9 ? ημερησίως)
  • Για τιμές κλπ δεν απαντώ γιατί δεν ηταν δική μου ευθύνη ουτε κι ασχολήθηκα ( η εντύπωσή μου ειναι πως κι εκεί επικρατεί η γνωστή σαπίλα)
  • Επίσης δεν επιχειρηματολογώ για το αν πρεπει να γίνονται αυτές οι εκδρομες. Προτεινω να γίνονται με συνοδούς γονείς ( Θα πήγαινες αν σε πλήρωναν;)
  • Φυσιολογικά θα ρωτήσεις: Και γιατί πάτε ρε σεις αφού δεν φχαριστιέστε, λεφτά δεν παίρνετε ούτε μαυρα ούτε άσπρα και διακινδυνεύετε κι από πάνω. Η απάντηση (αν και δεν ειναι μόνο μια) είναι απλή. Κάνεις υποχωρήσεις στα παιδιά σου; Αυτά τα παιδιά λοιπόν τα βλέπεις 5 μερες τη βδομάδα, για 8μήνες, επί 3 τουλάχιστο χρόνια και ειναι φυσικό να ενδίδεις καμια φορά , στα παρακάλια ή τις απαιτήσεις τους, έστω κι αν ρισκάρεις πολλά. Χωρις να παραβλέπω οτι και οι χαρές που παίρνεις απ τα παιδιά ειναι πολλές και οτι και οι σχέσεις βελτιώνονται
  • Προσωπικά μετά το δυστύχημα του 2003 στα Τέμπη δεν ξανασυνόδεψα πολυήμερηεκδρομή, παρά μόνο σε προγράμματα Ευρωπαϊκά
  • Τα υπόλοιπα μια χαρά τα ειπε η Ερση

Συμφωνω συναδελφε.Εγω πηγαινα και πηγαινω μεχρι ημερησια.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Αγαπητέ Βαγγέλη, ξεροντας πως βλέπεις τα πράγματα απο μέσα μπορώ να πω πως με επεισες και ανακαλω μεγάλο μέρος όσων έγραψα. Δεν κάνω όμως πίσω στο αχτι μου για τους εκπαιδευτικούς όντας Πατερας δυο παιδιών εκ των οποίων το δεύτερο είναι φέτος στην Τρίτη λυκείου γιατί τα 24 χρόνια που διανύσαμε συνολικά με αυτά τα δυο παιδιά (δημοτικό και γυμνάσιο ) σε δημόσιο σχολείο , οι δάσκαλοι με όλη τη σημασία της λέξης ήταν ελάχιστοι, οι υπόλοιποι ήταν μπάζα που σε οποιαδήποτε ιδιωτική επιχείρηση δεν θα ήταν ικανοί ούτε για το καθαρισμό των πίσω τζαμιων του κτιρίου. Απο προσωπική εμπειρία και γνώση σου λέω πως είναι οι πρώτοι που πετάνε τη σκούφια τους για κάθε τέτοια εκδρομή. Αυτά για την περιοχή μου και για τη μικρή κοινωνία της που γνωρίζω, αλλού ίσως να είναι διαφορετικά και το εύχομαι απο καρδιάς.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Καλή επιτυχία καταρχήν μιας και υπάρχει υποψήφιος-α.
Κατανοητή και η σχετική αγωνία ( και μεις δυο φορές την περάσαμε).
Αν έχει ξεκαθαρίσει και τους στόχους τόσο το καλύτερο (αν και δυσεύρετο, αφού στο σχολείο δεν υπάρχει κανενός είδους επαγγελματικός προσανατολισμός).
Σχετικά με το επίπεδο, την κατάρτιση, την ευσυνειδησία κλπ των εκπαιδευτικών:
Έχω την γνώμη πως δεν απέχει και πολύ απ το επίπεδο των υπόλοιπων εργαζόμενων της ελληνικής κοινωνίας.
Δε διαχωρίζω δημόσιο ή ιδιωτικό τομέα, σκόπιμα. Οι ίδιοι είμαστε απλά στον ιδιωτικό τομέα κατά κανόνα λειτουργεί ο φόβος της απόλυσης, που δεν υφίσταται στο δημόσιο.
Πριν λίγο διάβαζα την ιστορία μιας κωφής κυρίας, στην οποία κάποια ιδιωτική τράπεζα δεν έδινε κάρτα ανάληψης χρημάτων από ΑΤΜ, αν δεν τους τηλεφωνούσε ( η κωφή!!!)
 

margarita1992

Member
Μηνύματα
26
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
ελπιζω Ισπανια!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικο!
Συγγνωμη κιολας που διακοπτω ολη αυτη τη συζητηση αλλα μηπως να τα συζητουσατε σε καποιο αλλο μερος ολα αυτα? Το να γινονται ή να μη γινονται οι εκδρομες, να συνοδευουν ή να μην συνοδευουν, ειναι ακριβα ή ειναι φτηνα κλπ. σαφως και ειναι ενδιαφεροντα, σαφως και ολοι εχουμε γνωμη αλλα εδω καλυτερα να μιλαγαμε για τις εμπειριες μας απο τα ταξιδια που καναμε με το σχολειο... Και εγω ειχα τετοια θεματα αλλα εδω επελεξα να σας πω πώς περασαμε μια παρεα 15χρονων παιδιων που κανανε ενα ταξιδι για πρωτη φορα ολοι μαζι, και μαλιστα για τα περισσοτερα πρωτη φορα στο εξωτερικο...

Και εδω θα συμφωνησω με τον tripakia και θα πω οτι οι σχολικες εκδρομες ( για τους περισσοτερους οκ) ειναι εμπειριες ζωης, μια τετοια ηθελα να σας διηγηθω..
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μαργαριτα συνεχισε εσυ το στορυ σου και απο κατι θα πιαστουμε να το σχολιασουμε και να αλλαξει ροτα η κουβεντα.
Τα σχολια που εγιναν μεχρι τωρα δεν ειναι πολυ ασχετα με το θεμα που ανοιξες και σε καμμια περιπτωση οφ τοπικ.
Θεμα για τις εμπειριες μας απο την πενθημερη υπαρχει ηδη.
 

margarita1992

Member
Μηνύματα
26
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
ελπιζω Ισπανια!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικο!
Πρωτο βραδυ στη Φλωρεντια!

Και φτανουμε Φλωρεντια...Φτασαμε σχετικα αργα αφου το περισσοτερο μερος της ημερας το περασαμε στη Σιεννα... Τακτοποιουμαστε στο ξενοδοχειο και παμε τη πρωτη βραδυνη μας βολτα στη Φλωρεντια! Ειχαμε βγει γυρω στις 9 και καθημερινη, ετσι οπως το περιμεναμε δεν υπηρχε και κοσμος στους δρομους... Περπατησαμε ενα μεγαλο μερος της πολης, γελωντας και φωναζοντας ( ελληνες ειμαστε εξαλλου) τοσο που ημουν σιγουρη οτι καποια στιγμη θα βγει καποιος Ιταλος στα παραθυρα και θα μας βριζει....Τι ηθελα και το λεγα!

Εκει που περπατουσαμε, μια παρεα 6 ατομων που ημασταν, ( οι αλλοι ειχαν ήδη προχωρησει μπροστα) σκαμε στα γελια ( ουτε που θυμαμαι γιατι) τοσο που ειχαμε σταματησει να προχωραμε και μονο που στο δρομο δεν ειχαμε πεσει! Εκει ακουμε κατι φωνες, που φυσικα δεν καταλαβαιναμε τι ελεγαν! Σταματησαμε και προσπαθουσαμε να καταλαβουμε απο που ερχονταν...Μα δεν βλεπαμε τιποτα γυρω μας...Και εκει γυρναμε και κοιταμε πανω.. Μια ιταλιδα γυρω στα 50 ειχε βγει στο παραθυρο και προφανως μας εβριζε! Εμεις ειχαμε κατσει σαν χαζα και την κοιταγαμε οπου για πρωτη φορα αφοτου ειχε αρχισει να βαζει η κυρια τις φωνες, ο Γιωργος,( ως πιο ψυχραιμος?) μας λεει
''παμε να φυγουμε! Οι αλλοι ουτε που φαινονται! Αυτη τα χει παρει ασχημα!''
..Και εκει που περπαταμε, γυρναω και βλεπω τη γυναικα να συνεχιζει να φωναζει αλλα πλεον οχι σε μας αλλα να μιλαει φανερα εκνευρισμενη σε εναν αντρα...Δεν ξερω τι μπορει να της ηταν, ουτε πως μπορει να βρεθηκε εκει..Ηταν γειτονας που ακουσε τις φωνες, ή ο γιος της, ή απλα περαστικος, δεν ξερω! Καθοταν εκεινη στο παραθυρο και αυτος στο δρομο κοιταζοντας μια εμας, μια τη γυναικα, μια εμας μια τη γυναικα...Αυτο που ξερω ειναι οτι τη στιγμη εκεινη ( εγω η χαζη ειχα κατσει και τους κοιταγα) ο αντρας αρχιζει να φωναζει προφανως να σταματησουμε και αρχιζει να κατευθυνεται σε εμας! Για ποτε το βαλαμε στα ποδια ουτε που θυμαμαι! Χαθηκαμε μες στα στενα και γρηγορα μας ειχε αφησει και εκεινος, αλλα εμεις ουτε που ξεραμε που ημασταν!

Μην τα πολυλογω καπως βγηκαμε στο δρομο πισω και απο κει ρωτησαμε εναν περαστικο που ειναι το ξενοδοχειο και γυρισαμε...Παραδοξως δεν ειχαμε αργησει πολυ γιατι και εκεινοι ειχαν καθυστερησει καπου αλλου...Οποτε δεν βγαλαμε κιχ και γυρισαμε ησυχοι-ησυχοι στα δωματια μας..

Αυτη η γυναικα μαλλον θα μας ειχε περασει για μεθυσμενους!

Η επομενη μερα ηταν και η τελευταια στη Φλωρεντια! Ολη μερα καναμε βολτες στη πολη, αφου ειχαμε επισκεφτει πρωτα ενα μουσειο με αντυπωσιακα εργα τεχνης και αφου ξεναγηθηκαμε στα πιο σημαντικα σημεια στη πολη... Επισης εντυπωσιακσ κτηρια και Duomo οπου και να γυρναγες να κοιταξεις!
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
737
Likes
1.884
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
δεν πιστευω οτι πανε εκδρομες πενθημερες στην α' λυκειου και μαλιστα εξωτερικο. καλα καλα ταυτοτητα δεν εχουν βγαλει.
οπου ακους πολλα κερασια κρατα μικρο καλαθι.
Δεν έχεις δίκιο. Πριν δυο χρόνια ο γιος μου που ήταν στη Β Γυμνασίου πήγε με το σχολείο στο Μόναχο και φέτος η κόρη μου, Β Γυμνασίου κι αυτή, θα πάει Ισπανία. Έχουν αλλάξει πολύ τα πράγματα τελευταία.
 

maska_29

Member
Μηνύματα
381
Likes
788
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω το Σέλας...
Χαθηκαμε μες στα στενα και γρηγορα μας ειχε αφησει και εκεινος, αλλα εμεις ουτε που ξεραμε που ημασταν!

Μην τα πολυλογω καπως βγηκαμε στο δρομο πισω και απο κει ρωτησαμε εναν περαστικο που ειναι το ξενοδοχειο και γυρισαμε...
Ουφ..... πάλι καλά!
προς στιγμήν σκέφτηκα τους ανυποψίαστους συνοδούς καθηγητές σας... ;)
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Δεν έχεις δίκιο. Πριν δυο χρόνια ο γιος μου που ήταν στη Β Γυμνασίου πήγε με το σχολείο στο Μόναχο και φέτος η κόρη μου, Β Γυμνασίου κι αυτή, θα πάει Ισπανία. Έχουν αλλάξει πολύ τα πράγματα τελευταία.

Aπιστευτο!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.787
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom