Ισπανία Aπο girona - barcelona

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Καλημέρα,

Στις 14-10 πετάω για Τζιρόνα με την οικ. μου, φτάνουμε στις 11.50, μάλλον θα μείνουμε το βράδυ στην Τζιρόνα και την επόμενη θα ταξιδέψουμε με το τρενο για Βαρκελώνη. Έχω κλίσει ξενοδοχείο κοντά στην Πλατεία Ισπανίας. Θα ήθελα να μου πείτε 1. Αν υπάρχει λεωφορείο εκείνη την ώρα στο αεροδρόμιο για Τζιρόνα και που σταματήσει για να μπορώ κλείσω ξενοδοχείο εκεί κοντά και να μην περιφερόμαστε την νύχτα με τα παιδιά. και 2. Την επομένη θα πάρουμε μάλλον το τρένο( ή συμφέρει καλύτερα να πάρουμε λεωφορείο) για Βαρκελώνη, σε ποιο σταθμό θα κατεβούμε και με ποιο τρόπο θα πάμε από εκεί στην Πλατεία Ισπανίας.

Ευχαριστώ πολύ εκ' των προτέρων , κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη.

:)
Καλημέρα,

Στις 14-10 πετάω για Τζιρόνα με την οικ. μου, φτάνουμε στις 11.50, μάλλον θα μείνουμε το βράδυ στην Τζιρόνα και την επόμενη θα ταξιδέψουμε με το τρενο για Βαρκελώνη. Έχω κλίσει ξενοδοχείο κοντά στην Πλατεία Ισπανίας. Θα ήθελα να μου πείτε 1. Αν υπάρχει λεωφορείο εκείνη την ώρα στο αεροδρόμιο για Τζιρόνα και που σταματήσει για να μπορώ κλείσω ξενοδοχείο εκεί κοντά και να μην περιφερόμαστε την νύχτα με τα παιδιά. και 2. Την επομένη θα πάρουμε μάλλον το τρένο( ή συμφέρει καλύτερα να πάρουμε λεωφορείο) για Βαρκελώνη, σε ποιο σταθμό θα κατεβούμε και με ποιο τρόπο θα πάμε από εκεί στην Πλατεία Ισπανίας.

Ευχαριστώ πολύ εκ' των προτέρων , κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη.

:)
Το καλύτερο για μένα θα ήταν να φύγετε κατευθείαν με λεωφορείο από το αεροδρόμιο για Βαρκελώνη (υπάρχει δυνατότητα).Πιο πολύ θα ταλαιπωρηθειτε με απλή διανυκτέρευση στη Τζιρονα. Εκτός αν σκοπεύετε να μείνετε ολόκληρη μέρα και να τη δείτε (είναι πολύ ωραία!)
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.631
Αν είστε 4 άτομα,συμφέρει να πάρετε ταξί για Χιρόνα.Είναι σχεδόν ίδια τα χρήματα και σε πάει στην είσοδο του ξενοδοχείου.Αν θα μετακινηθείτε την επομένη ημέρα για Βαρκελώνη ,πιο κοντά στην πλατεία Ισπανίας είναι το τρένο
που πάει στην πλατεία Sants.
Από την άλλη ,ακόμα και ταξί να πάρεις βραδιάτικα από το αεροδρόμιο της Χιρόνα για πλατεία Ισπανίας θα σου κοστίσει 150-160 ευρώ που φαίνονται στην αρχή πολλά,αλλά υπολόγισε την μεταφορά από αεροδρόμιο για Χιρόνα και από Χιρόνα την επόμενη για Βαρκελώνη ,συν το ότι θα είσαι από την πρώτη στιγμή στην Βαρκελώνη και μπορείς να αρχίσεις το πρόγραμμα σου.Εκτός αν θέλεις να μείνεις στην Χιρόνα για να την δεις και να πας Βαρκελώνη την επόμενη ημέρα το απόγευμα.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Η Girona είναι πολύ όμορφη, πιστεύω ότι αξίζει να αφιερώσει κανεις μια (ή τουλάχιστον, μισή) μέρα για να τη δει. Στην ιστοσελίδα του αεροδρομίου γράφει πως μετά από κάθε πτήση της Ραιαν υπάρχει λεωφορείο για την πολη της Χιρονα. Βεβαια, όταν είχαμε φτάσει εμεις περσι, θυμάμαι ότι είχε λεωφορείο μόνο για την Βαρκελώνη και έπρεπε να περιμένουμε μια-μιαμιση ώρα το λεωφορείο για Χιρονα. Τελικά πήραμε ταξί. Αν είστε αρκετά άτομα, συμφέρει το ταξί (αν κάνετε και λίγα παζάρια...).
Κατά τ’αλλα, νομίζω ότι το τρένο είναι καλη επιλογή για να πατε Βαρκελώνη. Απλά να είστε στον σταθμό αρκετά νωρίτερα γιατί αν κλείσετε το γρήγορο τρένο, θα πρέπει να περάσετε από έλεγχο (παρόμοιο με τον έλεγχο αποσκευών στο αεροδρόμιο) και αν πατε τα τελευταία δέκα λεπτά, δεν θα σας αφήσουν να περάσετε. Από προσωπική εμπειρία... :haha:
Για τα μέσα στην Βαρκελώνη, google maps is your friend. Δίνεις την τοποθεσια σου και τον προορισμό και σου λέει ακριβώς ποια μέσα να πάρεις.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Η Girona είναι πολύ όμορφη, πιστεύω ότι αξίζει να αφιερώσει κανεις μια (ή τουλάχιστον, μισή) μέρα για να τη δει. Στην ιστοσελίδα του αεροδρομίου γράφει πως μετά από κάθε πτήση της Ραιαν υπάρχει λεωφορείο για την πολη της Χιρονα. Β.
Συμφωνώ απολύτως για τη Girona.....
 

en1970

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Αν είστε 4 άτομα,συμφέρει να πάρετε ταξί για Χιρόνα.Είναι σχεδόν ίδια τα χρήματα και σε πάει στην είσοδο του ξενοδοχείου.Αν θα μετακινηθείτε την επομένη ημέρα για Βαρκελώνη ,πιο κοντά στην πλατεία Ισπανίας είναι το τρένο
που πάει στην πλατεία Sants.
Από την άλλη ,ακόμα και ταξί να πάρεις βραδιάτικα από το αεροδρόμιο της Χιρόνα για πλατεία Ισπανίας θα σου κοστίσει 150-160 ευρώ που φαίνονται στην αρχή πολλά,αλλά υπολόγισε την μεταφορά από αεροδρόμιο για Χιρόνα και από Χιρόνα την επόμενη για Βαρκελώνη ,συν το ότι θα είσαι από την πρώτη στιγμή στην Βαρκελώνη και μπορείς να αρχίσεις το πρόγραμμα σου.Εκτός αν θέλεις να μείνεις στην Χιρόνα για να την δεις και να πας Βαρκελώνη την επόμενη ημέρα το απόγευμα.
Σας ευχαριστώ πολύ. Οπότε θα πάρω ταξί για Χιρόνα και την επόμενη το μεσημέρι θα ταξιδεψω με το τρένο για Βαρκελώνη.
 

en1970

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλημέρα παιδιά και καλή εβδομάδα,
Ερώτηση ταξι από το αεροδρόμιο για Χιρόνα από που θα πάρω, έχει μήπως έξω από το αεροδρόμιο ή πρέπει να καλέσω σε κάποιο τηλέφωνο.
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.557
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom