Αυστρία Γερμανία Ιταλία Aυστριακες Αλπεις-Λιμνη Κομο by a car full of crazy people.

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Φωτεινή, πολύ καλό το οδοιπορικό σου!!!
Όσον αφορά το Road Trip, μιας και έχω την εμεπιρία 5 με πολλά χιλιόμετρα και ΜΟΝΟ οδηγό του αυτοκινήτου εμένα, έχω να πω τα εξής: Κατά τη γνώμη μου το καλύτερο όλων. Το αν θα δεις πολλά ή λίγα έχει να κάνει με το άγχος που μπορεί να έχεις. Εδώ η τεχνολογία βοηθάει πολύ. Ενώ γενικά η οδήγηση μου προκαλέι άγχος, το GPS στα ταξίδια μου με ξεαγχώνει τελείως (εντάξει, και ο τρόπος που οδηγούν έξω παίζει μεγάλο ρόλο). Θυμάμαι απίστευτα πολλές λεπτομέρειες από το δρόμο στα ταξίδια μου. Θα έλεγα, μάλλον περισσότερες από τη γυνάικα μου που απολαμβάνει δίπλα μου. Μέχρι και σύστημα να βιντεοσκοπώ στη διάρκεια του ταξιδιού έχω βρει. Δεν νομίζω λοιπόν οτι χάνω σε σχέση με το αν πήγαινα με άλλο τρόπο. Αν υπάρχει βέβαια και 2ος οδηγός ακόμα καλύτερα. Κυρίως όμως αυτά που βλέπεις σε τέτοιο ταξίδι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ άλλος τρόπος να τα προσεγγίσεις.
Και μια διευκρίνιση: όταν λέω Road Trip δεν σημάινει μόνο με το δικό μου. Στη Γαλλία πέρυσι έκανα 3300χμ σε 2 εβδομάδες με νοικιασμένο. Road Trip κι αυτό.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Φοβερό ταξίδι πράγματι. Έχω ζηλέψει κάθε εικόνα του...Δώσε στο λαό
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Απίθανα τοπία! Εξιστορείς τέλεια το ταξίδι σας! Ανυπομονώ για τη συνέχεια!
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
δε χορταίνω να βλέπω τις υπέροχες φωτογραφίες !!!!
υπέροχο ταξίδι !!!! δώσε οσο περισσότερο μπορείς.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Αυτο το Φυσσεν,το ειχα λατρεψει!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Πραγματικα οι φωτο ειναι υπεροχες!!
Και θα με πειτε κακια βρε παιδια ..αλλα βλεποντας αυτα τα θεσπεσια ορεινα τοπια ,με τι καρδια να ξαναπαω μετα στα Μετσοβα και στα Ζαγορια και στα Καρπενησια που φαγωνονται ορισμενοι γνωστοι μου να παμε κ τα εκθειαζουν κ χτυπιουνται και ξαναχτυπιουνται.
Υπαρχει καμια συγκριση?
 

Photini1986

Member
Μηνύματα
75
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Πραγματικα οι φωτο ειναι υπεροχες!!
Και θα με πειτε κακια βρε παιδια ..αλλα βλεποντας αυτα τα θεσπεσια ορεινα τοπια ,με τι καρδια να ξαναπαω μετα στα Μετσοβα και στα Ζαγορια και στα Καρπενησια που φαγωνονται ορισμενοι γνωστοι μου να παμε κ τα εκθειαζουν κ χτυπιουνται και ξαναχτυπιουνται.
Υπαρχει καμια συγκριση?

Κλεοπάτρα μου,έχεις δίκιο.Κι εγω που ειμαι Καρδιτσιωτισσα,και εχω φαει τη Λιμνη Πλαστηρα στη μαπα(και την τρωω ακομα,με την καλη εννοια παντα),τετοια μερη στην Ελλαδα δεν εχω συναντησει.Οχι τοσο για το φυσικο τοπιο,αλλα για το γεγονος πως περιποιουνται την εξοχη τους,εκατοστο-εκατοστο.Το χορταρι τους ειναι σαν ψευτικο,σαν να εχουν ριξει χαλι απο πανω.Γι'αυτο τα εβλεπα και στεναχωριομουν απο τη μια,γιατι εμεις εδω δυστυχως δεν τα εκτιμουμε και δεν τους δινουμε την δεουσα προσοχη.Συν τοις αλλοις,περαν απο την εξοχη,σε οσα χωρια και αν περασαμε,δεν ειδαμε ουτε ενα εγκαταλελειμμενο σπιτι,με την γνωστη ελληνικη εννοια(μισογκρεμισμενο,κλπ),ενω τα χωρια μας μαραζωνουν μερα με τη μερα...Κριμα...
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
918
Likes
8.354
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Eμεις επιλεξαμε να δουμε το εσωτερικο του Neuschwanstein,εναντι 12 ευρω/άτομο.Αν και ασχολουμαι,και μου αρεσει να μαθαινω οτιδηποτε εχει σχεση με ανακτορα,βασιλεις,κλπ,θελω να πω πως προσωπικα αισθανθηκα πως αυτα τα 12 ευρω τα πεταξα κυριολεκτικα στα σκουπιδια.Δεν αξιζει για κανενα λογο πιστευω να κανεις το tour,διοτι δεν εχει και τιποτα να δεις περα απο 7(αν δεν κανω λαθος)δωματια,απο τα οποια,εγω τουλαχιστον,μπορω να πω πως συμπαθησα το υπνοδωματιο του Βασιλια.Τιποτα αλλο!Οσο με ενθουσιασε το εξωτερικο του,τοσο με ξενερωσε το εσωτερικο του.Πραγμα λογικο γιατι ειναι ημιτελες,και οταν βλεπεις τετοιο εξωτερικο εχεις μεγαλες προσδοκιες για το τι θα δεις μεσα.Φωτογραφιες απο μεσα δεν εχω,γιατι απαγορευοταν(καλα,δεν χανετε και τιποτα),δεν πειραζει ομως,εχω απο εξω και ειναι μια χαρα!
Σχεδιάζω και εγώ ένα παρόμοιο ταξίδι για το επόμενο καλοκαίρι με την οικογένεια. Οι κόρες μου έχουν τόσο πωρωθεί με το Neuschwanstein ώστε κάθε φορά που βλέπουν ταινία της Disney, στην έναρξη της φωνάζουν χαρούμενες '' το κάστρο που θα πάμε, το κάστρο που θα πάμε''. Ελπίζω να μην απογοητευτούν από το εσωτερικό!!
Πολύ όμορφη ιστορία και εικόνες. Περιμένω την συνέχεια.
 

Photini1986

Member
Μηνύματα
75
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Σχεδιάζω και εγώ ένα παρόμοιο ταξίδι για το επόμενο καλοκαίρι με την οικογένεια. Οι κόρες μου έχουν τόσο πωρωθεί με το Neuschwanstein ώστε κάθε φορά που βλέπουν ταινία της Disney, στην έναρξη της φωνάζουν χαρούμενες '' το κάστρο που θα πάμε, το κάστρο που θα πάμε''. Ελπίζω να μην απογοητευτούν από το εσωτερικό!!
Πολύ όμορφη ιστορία και εικόνες. Περιμένω την συνέχεια.
Θα μεινουν αποχαυνωμενες απο το εξωτερικο,συνεπως το εσωτερικο θα το ξεχασουν γρηγορα,φανταζομαι.Αν θες παντως,θα σου προτεινα να τις ανεβασεις στο καστρο με την αμαξα και να απολαυσετε ετσι την διαδρομη(αν και ειμαι κατα της εκμεταλλευσης τον αλογων),παρα να στριμωχτειτε στο λεωφορειο οπως εκανα εγω.Θα ειναι παραμυθενια εμπειρια,ειμαι σιγουρη.Δεν ξερω αν τις εχεις παει σε κανενα αλλο ανακτορο,εγω που εχω παει στο Σενμπρουν και στη Χοφμπουργκ της Βιεννης και εκανα τα tour ηταν πολυ ωραια,παρολη την τουριστιλα και τον πανικο.Στο συγκεκριμμενο δεν μπορεις να μπεις ετσι ασχετα,παει σε γκρουπακια με οδηγο σε διαφορες γλωσσες,φυσικα οχι ελληνικα.Εχω την εντυπωση παντως πως κατι πρεπει να εχουν για τα μικρα παιδια.Ενα ειναι το σιγουρο,θα περασετε εκπληκτικα και θα γεμισετε με παρα πολυ ομορφες εικονες!:clap::clap::clap:
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Κλεοπάτρα μου,έχεις δίκιο.Κι εγω που ειμαι Καρδιτσιωτισσα,και εχω φαει τη Λιμνη Πλαστηρα στη μαπα(και την τρωω ακομα,με την καλη εννοια παντα),τετοια μερη στην Ελλαδα δεν εχω συναντησει.Οχι τοσο για το φυσικο τοπιο,αλλα για το γεγονος πως περιποιουνται την εξοχη τους,εκατοστο-εκατοστο.Το χορταρι τους ειναι σαν ψευτικο,σαν να εχουν ριξει χαλι απο πανω.Γι'αυτο τα εβλεπα και στεναχωριομουν απο τη μια,γιατι εμεις εδω δυστυχως δεν τα εκτιμουμε και δεν τους δινουμε την δεουσα προσοχη.Συν τοις αλλοις,περαν απο την εξοχη,σε οσα χωρια και αν περασαμε,δεν ειδαμε ουτε ενα εγκαταλελειμμενο σπιτι,με την γνωστη ελληνικη εννοια(μισογκρεμισμενο,κλπ),ενω τα χωρια μας μαραζωνουν μερα με τη μερα...Κριμα...

συμφωνώ και επαυξάνω.έχετε απόλυτο δίκιο.....αυτές τις σκέψεις κάνω και εγώ πάντα, όταν ταξιδεύω σε ολα αυτά τα μέρη.
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
918
Likes
8.354
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Θα μεινουν αποχαυνωμενες απο το εξωτερικο,συνεπως το εσωτερικο θα το ξεχασουν γρηγορα,φανταζομαι.Αν θες παντως,θα σου προτεινα να τις ανεβασεις στο καστρο με την αμαξα και να απολαυσετε ετσι την διαδρομη(αν και ειμαι κατα της εκμεταλλευσης τον αλογων),παρα να στριμωχτειτε στο λεωφορειο οπως εκανα εγω.Θα ειναι παραμυθενια εμπειρια,ειμαι σιγουρη.Δεν ξερω αν τις εχεις παει σε κανενα αλλο ανακτορο,εγω που εχω παει στο Σενμπρουν και στη Χοφμπουργκ της Βιεννης και εκανα τα tour ηταν πολυ ωραια,παρολη την τουριστιλα και τον πανικο.Στο συγκεκριμμενο δεν μπορεις να μπεις ετσι ασχετα,παει σε γκρουπακια με οδηγο σε διαφορες γλωσσες,φυσικα οχι ελληνικα.Εχω την εντυπωση παντως πως κατι πρεπει να εχουν για τα μικρα παιδια.Ενα ειναι το σιγουρο,θα περασετε εκπληκτικα και θα γεμισετε με παρα πολυ ομορφες εικονες!:clap::clap::clap:
Είναι το πρώτο τους ταξίδι στο εξωτερικό και το περιμένουν πώς και πώς.
Από ανάκτορα, είδαν φέτος το ''Αχίλλειο'' και το ''Μον Ρεπό'' στην Κέρκυρα και ενθουσιάστηκαν, οπότε είμαι σίγουρος ότι θα μεινουν αποχαυνωμένες από τα κάστρα του εξωτερικού.
Δεν έχω κατασταλάξει ακόμη (είναι νωρίς άλλωστε), αλλά φαντάζομαι μία διαδρομή παρόμοια με την δική σου, από πιό κεντρικούς όμως δρόμους, λόγο παιδιών. Νομίζεις ότι θα τις κουράσει;
 

Photini1986

Member
Μηνύματα
75
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Είναι το πρώτο τους ταξίδι στο εξωτερικό και το περιμένουν πώς και πώς.
Από ανάκτορα, είδαν φέτος το ''Αχίλλειο'' και το ''Μον Ρεπό'' στην Κέρκυρα και ενθουσιάστηκαν, οπότε είμαι σίγουρος ότι θα μεινουν αποχαυνωμένες από τα κάστρα του εξωτερικού.
Δεν έχω κατασταλάξει ακόμη (είναι νωρίς άλλωστε), αλλά φαντάζομαι μία διαδρομή παρόμοια με την δική σου, από πιό κεντρικούς όμως δρόμους, λόγο παιδιών. Νομίζεις ότι θα τις κουράσει;
Οχι φυσικα,θα σου προτεινα να μην διανυκτερευσεις σε ενα σημειο μονο,οπως εκανα κι εγω και το μετανιωσα,αλλα να το "σπασεις" ετσι ωστε οι μονοημερες σου να ειναι κοντινες.Δεν θα εχεις κανενα απολυτως προβλημα ετσι,απλα να ξερεις πως περαν της Autobahn που ειναι και η εθνικη τους,ολοι οι αλλοι δρομοι τους εχουν στροφες,που εγω σαν παιδι τις απεχθανομουν λογω της ναυτιας,δεν ξερω αν τα παιδακια σου εχουν τετοιο θεμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.640
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom