Αυστρία Γερμανία Ιταλία Aυστριακες Αλπεις-Λιμνη Κομο by a car full of crazy people.

vasiliss

Member
Μηνύματα
918
Likes
8.352
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Οχι φυσικα,θα σου προτεινα να μην διανυκτερευσεις σε ενα σημειο μονο,οπως εκανα κι εγω και το μετανιωσα,αλλα να το "σπασεις" ετσι ωστε οι μονοημερες σου να ειναι κοντινες.Δεν θα εχεις κανενα απολυτως προβλημα ετσι,απλα να ξερεις πως περαν της Autobahn που ειναι και η εθνικη τους,ολοι οι αλλοι δρομοι τους εχουν στροφες,που εγω σαν παιδι τις απεχθανομουν λογω της ναυτιας,δεν ξερω αν τα παιδακια σου εχουν τετοιο θεμα.
Οπότε σίγουρα από Autobahn, γιατί έχουμε ένα θεματάκι με την ναυτία.
Τα πιό δύσκολα όταν μεγαλώσουν λίγο.:)
Ευχαριστώ!
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
πόσο σε καταλαβαίνω...τα ίδια πέρασα κα εγώ σε πρόσφατο ταξίδι (και όχι μόνο) ,μια και πάντα ο άντρας μου οδηγεί στο εξωτερικό.
ανελέητη γκρίνια για δρόμους,πάρκινγκ,ώρες οδήγησης κλπ κλπ.
(ευτυχώς έχω την υποστήριξη των παιδιών μου απο το πίσω κάθισμα:haha:)

μόνο εκ των υστέρων φαίνονται αστεία και νοσταλγικά όλα αυτά......
Αχ μου θυμίσατε μια βραδιά -μεσάνυχτα-που χαθήκαμε στους δρόμους της Τοσκάνης ,στο πρώτο μας ταξίδι με αυτοκίνητο στο εξωτερικό ..τι άκουσα απο τον σύζυγο-οδηγό..
 

Photini1986

Member
Μηνύματα
75
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Gerlos-Salzburg

Την Παρασκευη μας,την περασαμε κατα το ημισυ,στο διαμερισμα μας,μαγειρευοντας και βλεποντας το μανιακο γιατρο.Το απογευματακι ξεκινησαμε τη βολτιτσα στο χωριο,το οποιο,ξαναλεω,ειναι πανεμορφο!













Καταπρασινο,λες και ειναι ψευτικο!Η διαπιστωση μου,καθολη τη διαρκεια της παραμονης μου στην Αυστρια,εχοντας και την περσινη εμπειρια της Βιεννης,ειναι πως οι Αυστριακοι ειναι ενας πολυ φιλοξενος,και γλυκος λαος.Οτιδηποτε εχει ειπωθει με το γεγονος πως ειναι κρυοι και απομακροι,ουδεμια σχεση εχει με την πραγματικοτητα.
Σχετικα με την οδηγηση,ενα εχω να πω:οι Γερμανοι και οι Ελβετοι ειναι ΘΕΟΤΡΕΛΟΙ!Απο τους Αυστριακους περιμενα το ιδιο,αλλα ειναι πιο συντηρητικοι,τουλαχιστον εγω δεν συναντησα κανεναν να τρεχει με 180 στην Autobahn,οσοι μας προσπερνουσαν με ιλιγγιωδη ταχυτητα ηταν πρωτα Γερμανοι,και μετα Ελβετοι.Καλα,για τους δρομους,δεν το συζητω.Η Αυστρια εχει το καλυτερο οδικο δικτυο που εχω δει ως τωρα.

Πισω,λοιπον,στο Gerlos,και σ'εμας οπου το πρωινο του Σαββατου μας βρισκει να προτοιμαζομαστε για Salzburg,μια πολη που δεν ηθελα να χασω με τιποτα λογω της λατρειας που εχω στη Βιεννη(ειχα διαβασει πως ειναι μια μικρη Βιεννη).Η διαδρομη αρκετα καλη,ομως λογω του Σαββατοκυριακου με αυξημενη κινηση.Φτασαμε κατα τη 1 το μεσημερι,αφησαμε το αυτοκινητο σε parking του κεντρου,και πηραμε το δρομο για το σπιτι που γεννηθηκε ο Mozart.











Το Salzburg ειναι μια πολη η οποια οντως μοιαζει στη Βιεννη,αλλα νομιζω πως ειναι πιο τουριστικη,ή καλύτερα,την εχουν εκμεταλλευτει πολυ τουριστικα,και αυτο φαινεται παρα πολυ στο ιστορικο της κεντρο.Ειναι κατι που με ψιλοχαλασε,αλλα δικαιωμα τους ειναι,λεφτα βγαζουν,ιστορια εχουν...κλπ...Η πολη ειναι οντως πανεμορφη,με το ποταμι της



το καστρο της


και το ανακτορο Μιραμπελ με τους πανεμορφους κηπους του


Δυστυχως,δεν προλαβαμε να ανεβουμε στο καστρο...Την αφησαμε αυτην την μικρη εκρεμμοτητα για την επομενη φορα ;).Η ωρα της επιστροφης ηρθε,και ετσι ξεκινησαμε κατα τις 6 και κατι για να ειμαστε στις 9 στο χωριο...Ελα ομως που η κινηση υπηρχε,και μαλιστα ειχε αυξηθει;!Αλλα,δεν μας πτοησε,φροντισαμε να το καταχαρουμε,πραγμα ευκολο οταν εξω απο το παραθυρο σου βλεπεις κατι τετοιο



...οπως εχετε καταλαβει,εχω ενα θεμα με τις εκκλησιες!Ηταν το αγαπημενο μου θεμα για φωτογραφιες!
Πλεον,μας εμενε μια μονο μερα στην Αυστρια,την οποια θα επρεπε να αποχαιρετισουμε για να παρει τη σειρα της η Ιταλια,και η λιμνη Κομο,μια λιμνη πολυαγαπημενη εδω στο φορουμ μας,γι'αυτο κι εγω την επελεξα σαν προορισμο.Μεινετε συντονισμενοι λοιπον...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ανεβαινεις στο καστρο με το τελεφερικ..ειναι ομορφο και προσφερει ωραια θεα της πολης απο τη μια πλευρα και χιονισμενων βουνοκορφων απο την αλλη.
Μην το χασετε next time.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Ανεβαινεις στο καστρο με το τελεφερικ..ειναι ομορφο και προσφερει ωραια θεα της πολης απο τη μια πλευρα και χιονισμενων βουνοκορφων απο την αλλη.
Μην το χασετε next time.
Τον Απρίλη δεν δούλευε το τελεφερίκ και τα "παίξαμε" μέχρι απάνω. Αλλά άξιζε και με το παραπάνω!!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Ένα άλλο εξαιρετικό σημείο για φωτογραφίες και χάζεμα είναι απέναντι από το κάστρο, στο λόφο Monchberg. Η πρόσβαση είναι εύκολη με το ασανσέρ (επί πληρωμή) του Μουσείου Μοντέρνας Τέχνης.

Από το σημείο αυτό από τη μια πλευρά βλέπεις περίπου ό,τι και από το κάστρο, αλλά από την άλλη πλευρά, συμπεριλαμβάνεται και το κάστρο.:D
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.912
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Πολύ ωραία ιστορία με πανέμορφες φωτογραφίες.
 

Photini1986

Member
Μηνύματα
75
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
GERLOS-MENAGGIO

Ενα απο τα κακα που εχει η αποφαση για ταξιδι την τελευταια στιγμη,ειναι φυσικα και το ενδεχομενο να μην βρεις ξενοδοχειο.Ενω ειχαν κανονιστει τα παντα για τις Αλπεις γρηγορα,η λιμνη Κομο ηταν αυτην που με ζορισε περισσοτερο.Ξενοδοχειο στο Bellagio δεν εβρισκα με κανεναν τροπο,ετσι λοιπον αποφασισαμε να μεινουμε στο Menaggio,με καπως βαρια καρδια.
Ξεκινησαμε γυρω στις 7 το πρωι απο το Gerlos,μιας και ειχαμε πολυ δρομο μπροστα μας.Ο καιρος συμμαχος μας : ο ηλιος ελαμπε,τα πουλακια κελαηδουσαν,κυριολεκτικα ομως.Η διαδρομη μεχρι το Ινσμπρουκ μας ηταν γνωριμη,και γενικα μεχρι τα συνορα με την Ελβετια δεν συναντησαμε καποια εκπληξη...Η εκπληξη ηρθε οταν περασαμε τα συνορα...Νομιζω πως αντικρυσα την ομορφοτερη χωρα στη ζωη μου (κραταω μια πισινη,γιατι δεν εχω επισκεφθει ακομα την αγγλικη εξοχη)!
Παρ'τε μια γευση :



περασαμε και απο το Saint Moritz,αλλα εμεις σταματησαμε διπλα του,στη Silvaplana γι'αυτο το λογο :




λιγο πιο κατω απο το Malojapass,μας σταματησαν γιατι ενα ελικοπτερο μετεφερε υλικα για κατασκευη εργων απο το ενα σημειο του βουνου,στο αλλο,δεν μας ενοιαζε ομως γιατι ειχαμε αυτην τη θεα


και τελικα αφου ξεκινησαμε,ειδαμε την ομορφοτερη κατα τη γνωμη μου,εικονα


Αλλα ας αφησουμε αυτα,τα οποια μας ξεμυαλιζουνε,και ας περασουμε ξανα στο θεμα μας,το οποιο ειναι η λιμνη Κομο.Ο μονος λογος για τον οποιο ψιλομετανιωσα που επελεξα αυτον τον προορισμο,ηταν φυσικα η θερμοκρασια...Μια εβδομαδα πανω στις Αλπεις,ειχαμε συνηθισει τη δροσουλα,με το που κατεβηκαμε ομως απο το βουνο και νιωσαμε τους 40 βαθμους,παθαμε σοκ!Το χειροτερο ομως ολων,δεν ηταν η ζεστη αλλα η φρικτη υγρασια,λογικοτατο λογω της λιμνης.
Κατευθυνομαστε προς το ξενοδοχειο το οποιο ειναι αυτο </title> <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=UTF-8"> <link href="css/stile.css" rel="stylesheet" type="text/css"> <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN"> <html> <link href="css/stile.css" rel="styleshee ,συμπαθητικο αρκετα,με πισινα,εξυπηρετικοτατοι οι ανθρωποι που το ειχαν,και μαζι με το πρωινο δωσαμε 100 ευρω/βραδια.Φυσικα,δεν ενδεικνυται σε περιπτωση που δεν εισαι με αυτοκινητο.Αφου καναμε απο ενα μπανιο,αποφασισαμε να παμε στο κεντρο για να βρουμε κατι να φαμε,μιας και η ωρα κοντευε 4 (καναμε περιπου 7-8 ωρες ταξιδι).Το Menaggio ειναι ενα πολυ ομορφο και γραφικοτατο χωριουδακι,αλλα περαν απο το κεντρο του,δεν εχει να σου προσφερει τιποτα,δεν εχει δηλαδη την ομορφια του Bellagio.





Φαγαμε,ηπιαμε τον καφε μας,φαγαμε και απο ενα παγωτο,και αναχωρησαμε για το ξενοδοχειο μιας και ειχαμε εξαντληθει.

Την επομενη μερα,σηκωθηκαμε και ειδαμε πως η ζεστη ηταν αφορητη,ετσι αποφασισαμε να περασουμε το μεσημερακι στην πισινα,και μολις αρχιζε καπως να δροσιζει να αναχωρουσαμε για το Bellagio.
To Bellagio ειναι πραγματικα,ενα μαργαριταρι!Τα σοκακια του ειναι πανεμορφα,γραφικοτατα,και τουλαχιστον σε μενα δεν φανηκε η επελαση των τουριστων που δινει σε τετοια χωρια μια αλλη αισθηση,οπως στο Hallstatt για παραδειγμα.Ειλικρινα δεν εχω λογια να περιγραψω τις εικονες που ειδα,το σιγουρο ειναι πως αν μου ξαναδοθει η ευκαιρια θα ξαναπαω οπωσδηποτε!








Και ξημερωσε η μερα της επιστροφης...Η αληθεια ειναι πως δεν περιμενα πως θα ηταν τοσο μα τοαο ομορφα!Το ταξιδι αυτο,με επεισε πως τα ταξιδια με αυτοκινητο,ειναι πραγματικα πολυ διαφορετικα και σιγουρα πολυ ομορφα.Σε κανενα σημειο του ταξιδιουδεν δυσκολευτηκαμε,χαρη στην τεχνολογια και στην εκπληκτικη εφευρεση του GPS,και πουθενα δεν αισθανθηκαμε κινδυνο,για κανεναν απολυτως λογο.Μονο στο πλοιο της επιστροφης που ηταν γεματο απο Σλοβενους μαθητες,και εγινε ο κακος χαμος (αλλη ιστορια αυτην),ομως δεν δωσαμε βαση γιατι περασαμε εκπληκτικα και τιποτα και κανεις δεν θα μπορουσε να μας ξυπνησει απο ολες αυτες τις εικονες που ονειρευομασταν το ταξιδι του γυρισμου!
Ευχομαι στον καθεναν απο εσας,αν δεν το εχει κανει και μπορει,να μην φοβηθει τιποτα!
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Η διαδρομή από το Innsbruck πηγαίνοντας για το Fussen ήταν αυτή που μου έκλεψε την καρδιά στο προπέρσινο ταξίδι μας στη Βαυαρία-Αυστρία.
Επειδή το google maps μου βγάζει 2 διαδρομές ποια ακριβώς εννοείς? Γτ σκέφτομαι να ακολουθήσω την διαδρομή που περνάει από Mittelwald και Oberramergau για να σταματήσω και να δώ τα βαυαρικά χωριά!!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom