About football, soccer, ποδόσφαιρο, κλωτσοσκούφι ... again..

Manos46

Member
Μηνύματα
598
Likes
2.515
Ταξίδι-Όνειρο
???
O Κρόιφ όντως δε μπαίνει σε καμία σύγκριση, μιλάμε για μια εμβληματική οντότητα ποδοσφαιρικά που ίσως όμοια του δεν έχει περάσει ακόμα. Δεν είναι όλα νούμερα και στατιστικές. Πήρε δύο ομάδες και μια Εθνική και τις καθιέρωσε στον παγκόσμιο χάρτη, ήταν από τους πιο καινοτόμους σε όλα του και κυρίως σαν προσωπικότητα, έφερε πράγματα που άλλοι τόλμησαν μετά από χρόνια.
Κι ο Μπεστ δε πήρε τίποτα με την εθνική του, τι πάει να πει αυτό; Οι περισσότεροι ποδοσφαιριστές άλλωστε είναι σ' αυτή την κατηγορία.

Είμαι προσωπικά κατά των συγκρίσεων σε διαφορετικές εποχές, μιας και πάντα θα είναι άδικες. Το άθλημα εξελίσσεται συνεχώς.
Συμφωνώ απόλυτα και για αυτό και δεν περιμένω να σηκώσει το Μουντιάλ ο Μεσι για να επιβεβαιώσω αν είναι GOAT ή όχι
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
549
Likes
4.048
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Συμφωνώ απόλυτα και για αυτό και δεν περιμένω να σηκώσει το Μουντιάλ ο Μεσι για να επιβεβαιώσω αν είναι GOAT ή όχι
Εεε καλά βρε αν διάβασεις καλύτερα θα δεις πως το είπα και γω πως ανεξάρτητα από το αν το σηκώσει με κέρδισε γιατί έδειξε για πρώτη φορά πως μπορεί να είναι ηγέτης και εκτός θερμοκηπίου Μπαρτσελόνας. Μου άρεσε σε αυτό το Μουντιάλ που έδειξε τσαγανό. Απλά θα ήθελα να το πάρει σαν επιστέγασμα της προσπάθειας. Συν ότι συμπαθώ πιο πολύ Αργεντινή από Γαλλία. Από κει και πέρα ανεξαρτήτως αποτελεσματος ανήκει στο πάνθεον των μεγάλων παικτών. Απλά θα μείνει ένα αααααχ!
 

turms

Member
Μηνύματα
2.078
Likes
2.855
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
βασικα για μενα προσωπικα, αχωνευτος ηταν και αχωνευτος θα μεινει...
θεωρουσα οτι τουλαχιστον ειναι σωστος σαν χαρακτηρας και με οτι εγινε το γκρεμισε και αυτο....
οσο για το αν ηταν ηγετης η οχι και αν εγινε τωρα η οχι δεν ξερω...μεγαλη κουβεντα....

προσωπικη αποψη παντως οτι με τον μεγαλο Μαραντονα δεν μπορει να συγκριθει....ισως στο ταλεντο ναι, αλλα σαν φυσιογνωμια κλπ με τιποτα....του λειπουν πολλα κιλα στις cojones....
 

Manos46

Member
Μηνύματα
598
Likes
2.515
Ταξίδι-Όνειρο
???
βασικα για μενα προσωπικα, αχωνευτος ηταν και αχωνευτος θα μεινει...
θεωρουσα οτι τουλαχιστον ειναι σωστος σαν χαρακτηρας και με οτι εγινε το γκρεμισε και αυτο....
οσο για το αν ηταν ηγετης η οχι και αν εγινε τωρα η οχι δεν ξερω...μεγαλη κουβεντα....

προσωπικη αποψη παντως οτι με τον μεγαλο Μαραντονα δεν μπορει να συγκριθει....ισως στο ταλεντο ναι, αλλα σαν φυσιογνωμια κλπ με τιποτα....του λειπουν πολλα κιλα στις cojones....
Φαντάζομαι για τον Κριστιάνο λες....
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αυτό που σχηματίζουμε άποψη για τον χαρακτήρα των αθλητών με βάση τις μερικές ώρες που τους έχουμε δει στην τηλεόραση και πάνω στην ένταση του παιχνιδιού με ξεπερνάει. Δεν είναι ένας άνθρωπος κακός χαρακτήρας ούτε από μερικές κακές στιγμές που μπορεί να έχει (και ποιός δεν έχει άλλωστε; ), ούτε αν έχει πάθη που εμάς δεν μας αρέσουν.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.078
Likes
2.855
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
@
tripakias

ναι μεν αλλα...οταν εισαι ινδαλμα και οταν εχει εκατονταδες χιλιαδες θαυμαστες και παιδια ονειρευονται να γινουν σαν εσενα πρεπει να εισαι εντος καποιων οριων....
δεν ειναι μονο οι ποδοσφαιριστες κλπ
Σε πολλα επαγγελματα ισχυει
Οταν εισαι προγραμματιστης και δουλευεις απο το σπιτι σου μπορεις να τριγυρνας με τα εσωρουχα.
Οταν εισαι ομως ιδικοκτητης ξενοδοχειου δεν μπορεις να εμφανιστεις με το σωβρακο.
Ετσι και οταν εισαι σε επιπεδο παγκοσμιου κλασης σε ενα σπορ, πρεπει να κρατας καποια προσχηματα.
Το να πηγαινεις που.χ. καθε φορα που βαζεις γκολ και να κανεις κωλοδαχτυλα δεν ειναι και οτι καλυτερο.
ουτε να λες τον αντιπαλο τι θες φυγε απο εδω βλακα, ουτε να δειχνεις τα κακαλα σου στους οπαδους κλπ κλπ
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.451
Υποψη τα παιχνιδια του τελικού και μικρου τελικου ειναι 5μμ ... το λεω γιατι εγω ειχα μεινει με την εντυπωση οτι θα ειναι 9 οπως και τα ημιτελικά κατι που δεν ισχυει..


Τωρα για τον Μεσι εχω να πω οτι σαν ποδοσφαιριστη θεωρω οτι ειναι μεγαλύτερο ταλεντο και απο Μαραντονα και απο Πελέ και απο Κροιφ και απο Ζινταν... αυτα που εκανε ο Μεσι η τριπλα, το σουτ, το φαουλ και κυριως οι μακρινες μεταβιβάσεις σε παιχτη που τρεχει και γενικά οι εμπνευσεις του δεν θυμαμαι να τα ειχε κανεις άλλος σε τετοιο βαθμό και σε τοση μεγάλη διάρκεια.. εννοειται οτι τωρα δεν ειναι αυτος που ηταν..

ο Κριστιάνο μου άρεσε παρα πολύ μονο τα πρωτα χρονια με Γιουνάιτεντ αλλά ειναι και μεγάλο κω@@παιδο αλλαζόνας και εγωιστης οσο δεν παει.. αν η Πορτογαλία πηγαινε τελικό και το παιρνε χωρις αυτός να παιξει δεν θα πανηγυριζε ειμαι σιγουρος γι αυτό.. τελευταια και για τον Μεσι ακουω πραγματα που δεν μου αρεσουν και φαινεται οτι ειναι σε μεγάλη πίεση που δεν μπορει να την διαχειριστει σωστα.. Αλλά ο χαρακτηρας ειναι το δευτερο που ζηταμε απο εναν ποδοσφαιριστη..
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
@
tripakias

ναι μεν αλλα...οταν εισαι ινδαλμα και οταν εχει εκατονταδες χιλιαδες θαυμαστες και παιδια ονειρευονται να γινουν σαν εσενα πρεπει να εισαι εντος καποιων οριων....
δεν ειναι μονο οι ποδοσφαιριστες κλπ
Σε πολλα επαγγελματα ισχυει
Οταν εισαι προγραμματιστης και δουλευεις απο το σπιτι σου μπορεις να τριγυρνας με τα εσωρουχα.
Οταν εισαι ομως ιδικοκτητης ξενοδοχειου δεν μπορεις να εμφανιστεις με το σωβρακο.
Ετσι και οταν εισαι σε επιπεδο παγκοσμιου κλασης σε ενα σπορ, πρεπει να κρατας καποια προσχηματα.
Το να πηγαινεις που.χ. καθε φορα που βαζεις γκολ και να κανεις κωλοδαχτυλα δεν ειναι και οτι καλυτερο.
ουτε να λες τον αντιπαλο τι θες φυγε απο εδω βλακα, ουτε να δειχνεις τα κακαλα σου στους οπαδους κλπ κλπ
Ανθρώπινες αδυναμίες και ενέργειες που δεν προκαλούν κανένα άλλο κακό πέρα από το να ξύνουν τις πληγές του καθωσπρεπισμού.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
549
Likes
4.048
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Λοιπόν προβλέπω σήμερα νίκη του Μαρόκου στο 90 λεπτό και αύριο να παίρνει το τρόπαιο η Αργεντινή. Πάντως μου φαίνεται παράξενο που οι στοιχηματικες δίνουν σαν φαβορί την Κροατία που έχει κάνει μόνο μια νίκη. Το Μαρόκο παίζει πολύ καλύτερα. Το άλλο το έχουν πιο αμφίρροπο. Στην αρχή έδιναν ελάχιστα πιο φαβορί τη Γαλλία και τώρα Αργεντινή. Εγώ παρ'ότι προβλέπω Αργεντινή, θα περίμενα να έχουν τη Γαλλία για φαβορί. Πιο πλήρης ομάδα, πιο ποιοτικό ρόστερ στις περισσότερες θέσεις.

Αλλά ειδικά που έχουν φαβορί τη Κροατία μου έκανε πολύ εντύπωση!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom