About football, soccer, ποδόσφαιρο, κλωτσοσκούφι ... again..

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.013
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Τι νοημα εχει αν στο τέλος δούμε κλαμενο τον Μεσι
Τι νόημα έχει; Που είδαμε τον καλύτερο τελικό από τότε που βλέπω μπάλα και ίσως και τον καλύτερο όλων των εποχών; Κοίταξε και γω με τον Μέσι ήμουν και είμαι αλλά το ποδόσφαιρο (ως πολιτιστικό προϊόν που είναι), μπαινει πιο πάνω και από τις ομάδες μας και από τον παίκτη που στηρίζουμε. Κι ο πατέρας μου φύσαγε και ξεφυσαγε όταν η Γαλλία ισοφάρισε. Ηρέμησε του έλεγα ένα παιχνίδι είναι. Ε συγγνώμη αλλά στη τελική ποδόσφαιρο είναι, χέστηκα και αν δεν το επαιρνε ο Μέσι. Μια χαρά τα έχει καταφέρει επαγγελματικά στη ζωή του και με το παραπάνω. Και αν θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς ο Εμπαπέ έπαιξε καλύτερα. Και δύο γκολ που έβαλε η Γαλλία από αντεπιθέσεις μετά από μπάλα που πούλησε ο Μέσι τα έφαγε.

Δεν θέλω να αμαύρωσω το κατόρθωμα του Μέσι. Μετά από αυτό βάζει υποψηφιότητα ως ο καλύτερος όλων των εποχών αλλά το πιο ευχάριστο είναι ότι είδαμε συναρπαστικό τελικό σε μια εποχή που το ποδόσφαιρο δεν είναι και τόσο ελκυστικό όσο παλαιότερα.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Τι νόημα έχει; Που είδαμε τον καλύτερο τελικό από τότε που βλέπω μπάλα και ίσως και τον καλύτερο όλων των εποχών; Κοίταξε και γω με τον Μέσι ήμουν και είμαι αλλά το ποδόσφαιρο (ως πολιτιστικό προϊόν που είναι), μπαινει πιο πάνω και από τις ομάδες μας και από τον παίκτη που στηρίζουμε. Κι ο πατέρας μου φύσαγε και ξεφυσαγε όταν η Γαλλία ισοφάρισε. Ηρέμησε του έλεγα ένα παιχνίδι είναι. Ε συγγνώμη αλλά στη τελική ποδόσφαιρο είναι, χέστηκα και αν δεν το επαιρνε ο Μέσι. Μια χαρά τα έχει καταφέρει επαγγελματικά στη ζωή του και με το παραπάνω. Και αν θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς ο Εμπαπέ έπαιξε καλύτερα. Και δύο γκολ που έβαλε η Γαλλία από αντεπιθέσεις μετά από μπάλα που πούλησε ο Μέσι τα έφαγε.

Δεν θέλω να αμαύρωσω το κατόρθωμα του Μέσι. Μετά από αυτό βάζει υποψηφιότητα ως ο καλύτερος όλων των εποχών αλλά το πιο ευχάριστο είναι ότι είδαμε συναρπαστικό τελικό σε μια εποχή που το ποδόσφαιρο δεν είναι και τόσο ελκυστικό όσο παλαιότερα.
Κοίτα επί της ουσίας του μηνυμάτος προφανώς έχεις δίκιο.
Προφανώς ο Μέσι είναι εκ των κορυφαιων ολων των εποχών είτε το σήκωνε χθες είτε όχι,
Και προφανώς δεν θα τα έβαφα μαύρα αν δεν το σηκωνε.
Αλλά οι περισσότεροι ποδοσφιρόφιλοι ανά τον πλανήτη θέλαμε να θυμόμαστε τον τελικό ως τον αγώνα δικαίωση του Μέσι και όχι ως μια ακόμη χαμένη ευκαιρία. Δες τι όμορφες σκηνές δημιουργήθηκαν ανα τον κόσμο. Κυκλοφορεί και βίντεο με Θιβετιανούς Μοναχούς να πανηγυριζουν λες και γεννηθηκαν στο Μπουενος Αιρες
Χθες επεσαν όλα τα φώτα σε Εμπαπε και Μέσι, αλλά για εμένα κανένας τους δεν ήταν σουπερ.
Ε και; Μήπως το 86 στον τελικό ο Ντιέγκο εκτός από την ασιστ είχε κάνει κάτι άλλο.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.790
Χθες επεσαν όλα τα φώτα σε Εμπαπε και Μέσι, αλλά για εμένα κανένας τους δεν ήταν σουπερ.
Νομίζω λίγο αδικούμε και τους δύο. Από τα 6 γκολ της κανονικής διάρκειας, έβαλαν τα 5.
Τι άλλο να κάνουν για να είναι σούπερ;
 

Manos46

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.464
Ταξίδι-Όνειρο
???
Τρομερός ο Εμπαπε αλλά θέλει ψωμιά ακόμα αλλά έχει όλο το μέλλον μπροστά του....

Ένα παγκόσμιο του έλειπε και τον έλεγαν αποτυχημένο σε σύγκριση με το Μαραντόνα για αυτό το τρόπαιο... Τώρα τα πήρε όλα... Ολα!!!
Δεν έχει αφήσει τίποτα

🐐
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Προσωπικά αν και δεν συμπαθώ ιδιαίτερα την Αργεντινή χάρηκα που το πήρε λόγω Μέσι..Προτιμώ μάλλον να τον θυμόμαστε σαν νικητή...΄Ισως μου αρέσουν τα happy end....
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Μπορούμε τώρα που τελείωσε η παρωδία (όχι εντάξει καλό ήταν) ν' ασχοληθούμε με την Ελληνική σουπερλίγκα τώρα που αγαπούμε να μισούμε; Όλοι ευχαριστημένοι, Αργεντίνοι, Άραβες και η αργεντίνικη παροικία της Ελλάδας, πήγε το μουντιάλ ακριβώς όπως το ήθελαν όλοι.
Δίκαια η Αργεντινή, όπως είπαμε σ' αυτές τις διοργανώσεις δε μετράει τόσο αν παίξεις το καλύτερο ποδόσφαιρο όσο η θέληση για το τρόπαιο και η ομαδική δουλειά.
Όταν μίλησα για εύνοια της διαιτησίας 10 μέρες πριν λοιδωρήθηκα, στον τελικό μέχρι και ο πεφτοΣτέλιος (τι παρατσούκλι βγάλατε ρε σατανάδες :haha: ) αναγκάστηκε να το παραδεχτεί. Αλλά αυτά δε θα τα θυμάται κανείς, η ιστορία έγραψε.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Με χάλασε η τήβεννος που φόρεσαν στο Μέσι κρύβοντας τα χρώματα και το εθνόσημο της Αργεντινής. Ούτε χρειαζόταν αυτό το κύπελλο για να αναγνωρίσουμε την αξία του που είναι αδιαμφισβήτητη. Άλλωστε και ο Κρόϊφ δεν πήρε παγκόσμιο κύπελλο αλλά είναι ένας από τους κορυφαίους όλων των εποχών.
 
Last edited:

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Σε 10 χρόνια ο Μεσι μπορει να ειναι και προεδρος της Αργεντινης...

Επικοινωνησε κανεις με τον Κριστιάνο;; μην κάνει καμιά τρελα το παιδί... του περνάνε διαφορες σκεψεις απο το μυαλό του τύπου "μα να το πάρει ο κοντός στον καλυτερο τελικό εβερ και να βάλει και 2 γκολ και στα πέναλτι πάλι να σκοράρει... τι τραβαω θεε μου... γιατι με βασανιζεις ετσι"

Ειχε αρκετα καλά παιχνιδια το μουντιάλ και πιο πιθανο ειναι το γεγονος οτι ειχαν ηδη καλο αγωνιστικό ρυθμό οι παιχτες... αυτο ισως παιξει τον ρολο του για τα επόμενα ΠΠΚ....
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.141
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Σε 10 χρόνια ο Μεσι μπορει να ειναι και προεδρος της Αργεντινης...
Καλά αν ο Mbappé συνεχίσει με αυτόν το ρυθμο, σε 10 χρόνια ο Messi δεν θα είναι GOAT. Ας γίνει πρόεδρος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom