About football, soccer, ποδόσφαιρο, κλωτσοσκούφι ... again..

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Με χάλασε η τήβεννος που φόρεσαν στο Μέσι κρύβοντας τα χρώματα και το εθνόσημο της Αργεντινής.
Αν θέλουν οι Σαουδάραβες να συνδιοργανωσουμε το Μουντιάλ του 2030, να βάλουμε ως όρο ο MVP να φορέσει φουστανέλα.

Συγγνώμη Mbappé!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Απορία, στη Γαλλία τι λένε για την επιμονή του Μακρόν να βγει στι φωτογραφίες με την ομάδα, πανηγυρίζοντας, ενθαρρύνοντας στα αποδυτήρια, παρηγορώντας Εμπαπέ κλπ; Ότι είναι υποστηρικτικός ο πρόεδρος ή άκομψοι οι αθλητές που δεν του έδιναν σημασία;
Μέχρι εμμονή το λες! Πάει αποδυτήρια , οι παίκτες έχουν την κουραση τους και τη στεναχώρια τους και κρίνει ότι είναι η κατάλληλη στιγμή για λόγο. Άσε μας ρε πρόεδρε στο πόνο μας ...εγώ τσαντιστηκα που τον είδα και εκεί να τους ζαλιζει
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ναι η διαφορά είναι ότι σε παιχνιδια εθνικών ομάδων η καφρίλα δεν υφίσταται, πλην Αργεντινής. Αυτοί 40 χρόνια τώρα όπου πάνε (πάντα επιδοτουμενοι) τα ίδια κάνουν. Δεν ξέρω άλλη χώρα που να επιδοτεί ρατσιστές και ομοφοβικους κατά χιλιάδες για να ταξιδεύουν σε άλλες ηπείρους. Να το κάνει ιδιωτική εταιρεία (ΚΑΕ, ΠΑΕ) με τον ιδιωτικό στρατο τους ναι (χειρότερη εκστρατεία νομίζω ήταν το ΤΕΛ Αβιβ) αλλά με κρατικό χρήμα δεν το έχω ξαναδεί. Επίσης σε επίπεδο εθνικών ομάδων δεν υπάρχει η σαπίλα των συλλογών και υπάρχει περισσότερο fair play, δεν είμαι συγκρίσιμο μέγεθος τα ντέρμπι των αιωνίων με την εθνική ομάδα κι ένα Μουντιάλ ή Euro που υποτίθεται ότι είναι η γιορτή των λαών, πάνε γυναικόπαιδα, οικογένειες και τέλος πάντων "άμαχος πληθυσμός". Τόσες εθνικότητες είχαν οι κερκίδες στο Κατάρ τέτοιες καφρίλες μόνο οι περιουσιοι έκαναν πάλι, γιατί ειναι και αδικημένοι και "υποφέρουν " . Τόσες ομάδες είχε από τη Λατινική Αμερική κι ήταν όλοι εκδηλωτικοί αλλά κοσμιότατοι, όπως πάντα, οι μόνοι που εκλαμβάνουν τα Μουντιάλ ως ένδειξη φυλετικής υπεροχής είναι οι γνωστοί-άγνωστοι.
Είπες τη σωστή λέξη, καφρίλα. Τόσες μέρες παρακολουθώ αυτά που γράφεις για την Ευρώπη της Λ. Αμερικής, όπως αυτοαποκαλούνται. Τόσα και άλλα τόσα θα έγραφα και εγώ, αλλά με κάλυψες.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.672
Να κάνω μια ερώτηση. Ο πρόεδρος της Παρί Σεν Ζερμέν καταριανός δεν είναι;
Λες να έχουμε γλέντια;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μέχρι εμμονή το λες! Πάει αποδυτήρια , οι παίκτες έχουν την κουραση τους και τη στεναχώρια τους και κρίνει ότι είναι η κατάλληλη στιγμή για λόγο. Άσε μας ρε πρόεδρε στο πόνο μας ...εγώ τσαντιστηκα που τον είδα και εκεί να τους ζαλιζει
Του είπε κάποιος image maker να πάει να τον δούνε ότι συμπαρίσταται και γιορτάζει με την ομάδα, ότι φέρνει ψηφαλάκια και πήγε, εγώ έτσι το είδα. Μου θυμίζει τον Κωστάρα τον Καραμανλή που έκανε ό,τι του έλεγε η Thompson & Thompson και στη χρονιά του "υπάρχει και καλύτερη Ελλάδα" τον είχαν να βάλει να πάει να μιλήσει μπροστά στις κάμερες με κάτι 15χρονους καταληψίες καθισμένος ανάποδα σε μια καρέκλα που υπέφερε και να πετάει "ξέρω γω" σε άσχετα σημεία ("εγώ ξέρω γω δεν είμαι ξέρω γω υπέρ ξέρω γω των ξερω γω καταλήψεων") κι επειδή τους είπε ότι παίζει καλό ποδόσφαιρο φώναξαν τις κάμερες να τον γράψουν κι έσκασε σαν πεπόνι με την κωλάθρα πάνω στη μπάλα, έπαθε διάστρεμμα και στα 2 πόδια ταυτόχρονα :haha: :haha: και κυκλοφορούσε με πατερίτσες κανά τρίμηνο. Εντάξει, υπήρχε και το σκηνικό πριν τις εκλογές όπου "κρυφή κάμερα":clap: που είχαν στην κρεβατοκάμαρά του κατέγραψε τη Νατάσα ΠΑζαϊτη να του κάνει ένα δώρο "έκπληξη" ένα σκυλάκι που το ονόμασαν Βίκτωρα "από τη νίκη που θα πάρεις στις εκλογές, αγάπη μου" κι έπαιξε και φιλάκι αχ τι ρομαντικό. Πού τα σκέφτονται αυτοί οι image makers και κάνουν τέτοιες πετυχεσιές, αυτό μου θύμισε ο Μακρόν, σου λέει δείξε ότι είσαι κι εσύ ένας καθημερινός φίλαθλος με ανθρώπινο προφίλ και λάτρης του αθλητισμού, δίπλα στα παιδιά που είναι δημοφιλή. Image making από τη δεκαετία του '90 και πάλι καλά το πήγε, φανταστείτε κανένα δικό μας γέλιο που θα έπεφτε.

(δεν αναφέρομαι στα τωρινά φυντάνια γιατί θα κομματικοποιηθεί το ποστ, έχουν κάνει αντίστοιχα και θα γίνουν περισσότερα όσο πλησιάζουν οι εκλογές. Αλλά δεν αντέχω να μην αναφερθώ σε αυτό το πρόσφατο εξαιρετικό ΠΕΡΦΟΡΜΑΝΣ, πληζ μην το κομματικοποιήσετε, ο Αστική Ευγένεια ανήκει σε όλους τους Έλληνες, enjoy και εστιάστε στα σχόλια, τα λένε όλα)
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Πάει κι αυτό...

Όλοι μιλούσαν από την αρχή της χρονιάς για το ενδεχόμενο να δούμε Μέσι και Κριστιάνο στο τελικό, αγνοώντας τον οδοστρωτήρα Μπαπέ. Ο τύπος άμα είναι υγιής, μπορεί να σπάσει όλα τα ρεκόρ του WC μέχρι τα 31 του. Ήδη έχει τα περισσότερα γκολ σε τελικούς (4) από οποιοδήποτε άλλο, έχει 12 γκολ συνολικά σε 2 διοργανώσεις, όπως είχε κάνει και ο Ρονάλντο (ο ορίτζιναλ), μόνο που ο ένας το έκανε στην ηλικία των 27 και ο Μπαπε είναι ακόμα 23, το ρεκόρ των 16 γκολ του Κλόζε θα πάει άκλαφτο και έχοντας παίξει ήδη το μαξιμουμ των συμμετοχών σε 2 μουντιάλ (14 αγώνες) μπορεί να σπάσει και το ρεκόρ συμμετοχών που έκανε χθες ο Μέσι (26).

Έχει φανεί στο παρελθόν ότι όποιος διαλέγει αντιπάλους την πατάει και αποδείχτηκε και φέτος.. Ισπανία και Πορτογαλία που οι μεν διάλεξαν αντιπάλους στη φάση των ομίλων και οι δε έδωσαν τη νίκη στη Νότια Κορέα (του Πορτογάλου προπονήτη Μπέντο...) με τον τρόπο που την έδωσαν.. Όσο για το ότι απέλυσαν τον προπονητή που τόλμησε να βγάλει τον Κριστιάνο εκτός 11αδας και ο αντικατάστατης του έβαλε 3 γκολ σε 65 λεπτά, τα λόγια περιττεύουν.

Μεγάλο κρίμα #1: Που δεν είδαμε νοτιοαμερικάνικη τιτανομαχία Βραζιλία-Ουρουγουάη στην φάση των "16", αλλά είπαμε.. ας όψονται οι Πορτογάλοι.

Μεγάλο κρίμα #2: Που δεν είδαμε νοτιοαμερικάνικη υπερτιτανομαχία Βραζιλία-Αργεντινή στα ημιτελικά, αλλά οι Βραζιλιάνοι μετά το γκολ του Νέιμαρ στα προημιτελικά σκεφτόντουσαν πως θα χορέψουν σάμπα και έβαλαν το γκολ-καραμπόλα οι Κροάτες...

Για τον Κριστιάνο, ο μεγάλος αστερίσκος είναι ο θάνατος του νεογέννητου του στην αρχή της σεζόν που πραγματικά μόνο αυτός ξέρει πόσο τον έχει επηρεάσει.. Δεν μπορεί να είναι τυχαίο ότι και Ten Hag και Santos δεν τον ήθελαν στο βασικό σχήμα. Τα όσα έκανε και με το γκολ με τη φράντζα και στη φάση των νοκ-αουτ τον μικραίνουν σαν παίχτη. Για την σύγκριση με τον κοντό, όπως είπε και ο Σπυρόπουλος χθες στη μετάδοση, τακτοποιήθηκε και αυτό...

Όσο για τον τελικό, είχε λίγο απ'όλα. Λίγο από πέναλτι Μπρέμε του '90 (το ανύπαρκτο 1-0), διακύμανση σκορ του '86, χατ-τρικ όπως ο Χαρστ το '66 και απόκρουση Μαρτίνεζ αντίστοιχης δυσκολίας όπως του Κασίγιας το 2010 στη παράταση. Το ματς που είδαμε από το 78' και μετά ήταν ο καλύτερος τελικός Μουντιάλ όλων των εποχών.

Το μεγάλο ερώτημα: Μήπως είναι καλύτερο να βλέπουμε μουντιάλ μέσα στη σεζόν που οι παίχτες δεν είναι υπερκαταπονημένοι; Μήπως ήταν το καλύτερο μουντιάλ (αγωνιστικά και μόνο) από άποψη θεάματος; Νομίζω θα απαντηθεί μόνο όταν φτάσει το τέλος της σεζόν για να δούμε τι τραυματισμούς θα βγάλουν όσοι τα έδωσαν όλα μεσούσης της περιόδου και τι θέαμα θα δούμε σε εγχώρια πρωταθλήματα και διεθνείς διοργανώσεις από εδώ και πέρα.
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Να κάνω μια ερώτηση. Ο πρόεδρος της Παρί Σεν Ζερμέν καταριανός δεν είναι;
Λες να έχουμε γλέντια;
Ναι, είναι αυτός που φόρεσε τον τήβεννο στον Μέσσι
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.501
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
View attachment 416627

Άντε να φεύγει ο Messi να μισούμε αυτούς τους αντιπαθητικούς καραγκιόζηδες με την ησυχία μας!
Πρόκειται για εμμονή. Γνωρίζουν πολύ καλά πως θα είναι για πολλά χρόνια ο καλύτερος και τους ενοχλεί.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πρόκειται για εμμονή. Γνωρίζουν πολύ καλά πως θα είναι για πολλά χρόνια ο καλύτερος και τους ενοχλεί.
Περί εθνικής βλακείας πρόκειται, οι Αργεντίνοι είναι ο λαός που μοιάζει περισσότερο στους Έλληνες και συγκεκριμένα στο χειρότερο εαυτό τους. Δεν έχει να κάνει με τον Εμπαπέ, τα ίδια έκαναν και στο Κόπα Αμέρικα, γενικώς λιγότερο τους ενδιαφέρει να κερδίζουν, περισσότερο να πικάρουν ή να βρίζουν τον αντίπαλο. Το οποίο σύνηθες είναι σε επίπεδο εθνικών πρωταθλημάτων σε πολλά μέρη του κόσμου, το μόνο μέρος που η καφρίλα υπάρχει και σε επίπεδο εθνικής ομάδας είναι η Αργεντινή, κέρδισε Κόπα Αμέρικα η Ουρουγουάη, η Χιλή, η Βραζιλία, κανείς δεν έβριζε τους αντιπάλους του (και ειδικά με ρατσιστικά υπονοούμενα), οι Αργεντίνοι περισσότερο πανηγυρίζουν την ήττα των άλλων, παρά τη δική τους νίκη, τους κάνει να νιώθουν πιο "ανώτεροι" είναι θέμα εθνικής ψυχοσύνθεσης, είναι ο λόγος που σε ρωτάνε συνέχεια και με αγωνία αν η χώρα τους είναι η καλύτερη που έχεις επισκεφθεί (!), που νομίζουν ότι ο Φρανσίσκο έγινε Πάπας επειδή "είναι οι επιλεγμένοι", που γνωρίζεις κάποιον και σου πετάει ατάκες του στιλ "και δε σου είπα το καλύτερο, είμαι Αργεντίνος!", πράγματα που δεν έχω δει να συμβαίνουν σε άλλο λαό, είναι άξιο μελέτης.

Δεν είναι το φόρτε μου η κοινωνιολογία, αλλά η μανία των Αργεντίνων να αποδείξουν ότι είναι οι καλύτεροι (και είναι και η χώρα με τους περισσότερους ψυχιάτρους ανά κάτοικο) εξηγείται κoινωνιολογικά:
"El problema de los argentinos es que tenemos un enorme complejo de inferioridad" (no el ego) - BBC News Mundo

"Hay una porción muy importante de la población que ha hecho propio el mito de la Argentina blanca y europea" - BBC News Mundo
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom