About football, soccer, ποδόσφαιρο, κλωτσοσκούφι ... again..

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.398
"Εφυγε" χθες και ο μεγας Μιμης Παπαϊωάννου ο μεγαλυτερος ποδοσφαιστης που ανεδειξε η ΑΕΚ και ενας απο τους μεγαλυτερους του ελληνικού ποδοσφαιρου... περα απο το τεραστιο ταλεντο ηταν και ένα απο τα πιο ηθικα στοιχεια που διεθετε το ποδοσφαιρο μας.. ολοι οι παλιοι φιλαθλοι ολων των ομάδων τον θυμούνται και εχουν να πουν μια καλη κουβεντα.. καλο παραδεισο ...


«Σπορ Ιστορίες»: Μίμης Παπαϊωάννου (video)
 
Last edited:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Δεν υποστηρίζω καμία ευρωπαϊκή ομάδα φανατικά, έχω απλά μερικές συμπάθειες. Αντίθετα σιχαίνομαι πολλές ομάδες και η ρεαλ είναι πολύ ψηλά σε αυτή τη λίστα. Το κατά ευχαριστήθηκα! Μακάρι να έτρωγε κι άλλα. Δεν υπάρχει η κωλοφαρδία της.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Δεν υποστηρίζω καμία ευρωπαϊκή ομάδα φανατικά, έχω απλά μερικές συμπάθειες. Αντίθετα σιχαίνομαι πολλές ομάδες και η ρεαλ είναι πολύ ψηλά σε αυτή τη λίστα. Το κατά ευχαριστήθηκα! Μακάρι να έτρωγε κι άλλα. Δεν υπάρχει η κωλοφαρδία της.
Αποδόθηκε ποδοσφαιρική δικαιοσύνη, από την κατά τεκμήριο καλύτερη ευρωπαϊκή ομάδα των τελευταίων ετών. Στη λίστα σου προσθέτω και τη Μπάγερν, οπότε η χαρά είναι διπλή.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Γραφικές συζητήσεις ποδοσφαιρόφιλων που έχουμε την εντύπωση πως το ποδόσφαιρο είναι το πλέον καθαρό άθλημα και δεν ελέγχετε από τις στοιχηματικές.
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
239
Likes
1.275
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ταξίδι-Όνειρο
ματσου πιτσου,περου
Δεν υποστηρίζω καμία ευρωπαϊκή ομάδα φανατικά, έχω απλά μερικές συμπάθειες. Αντίθετα σιχαίνομαι πολλές ομάδες και η ρεαλ είναι πολύ ψηλά σε αυτή τη λίστα. Το κατά ευχαριστήθηκα! Μακάρι να έτρωγε κι άλλα. Δεν υπάρχει η κωλοφαρδία της.
Συμφωνώ απολυτα και με σένα και με τον @psilos3 ! Σταθερά στη λίστα μου ανεβαίνει και η Παρι.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Συμφωνώ απολυτα και με σένα και με τον @psilos3 ! Σταθερά στη λίστα μου ανεβαίνει και η Παρι.
Η παρι δεν μου είναι καθόλου αντιπαθής. Ίσα ίσα μακάρι όλες οι ομάδες που τηρούν το financial unfair play να είχαν την ίδια αντιμετώπιση. Έχει αποκλεισμό σκάνδαλο εις βάρος της από τη μπαρτσελονα κι έχασε το πρωτάθλημα Γαλλίας από τη λιλ.

Τα κριτήρια σιχαμαρας μου για ομάδες είναι η διαχρονική διαιτητική εύνοια (βλ ρεαλ), η διαχρονική τύχη-ύπνος του Θεού (βλ γιουναιτεντ), η γραφικότητα στα όρια αηδίας (βλ Μπιλμπάο) και οι απλά αχωνευτες (βλ μπαγερν, Λίβερπουλ, ατλετικο). Όπως είπα η λίστα μου είναι μεγάλη!
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
239
Likes
1.275
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ταξίδι-Όνειρο
ματσου πιτσου,περου
Η παρι δεν μου είναι καθόλου αντιπαθής. Ίσα ίσα μακάρι όλες οι ομάδες που τηρούν το financial unfair play να είχαν την ίδια αντιμετώπιση. Έχει αποκλεισμό σκάνδαλο εις βάρος της από τη μπαρτσελονα κι έχασε το πρωτάθλημα Γαλλίας από τη λιλ.

Τα κριτήρια σιχαμαρας μου για ομάδες είναι η διαχρονική διαιτητική εύνοια (βλ ρεαλ), η διαχρονική τύχη-ύπνος του Θεού (βλ γιουναιτεντ), η γραφικότητα στα όρια αηδίας (βλ Μπιλμπάο) και οι απλά αχωνευτες (βλ μπαγερν, Λίβερπουλ, ατλετικο). Όπως είπα η λίστα μου είναι μεγάλη!
H Pari ,αρχιζοντας με την μεταγραφη του Νευμαρ, εκτιναξε το κοστος των μεταγραφων σε τρελα νουμερα. Χαιρομαι που ευτυχως δεν εχουν καταφερει να "αγορασουν"τα παντα. α,ειναι μεγαλη η λιστα σου εσενα! :) :)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Την Pari την έχει τιμωρήσει το ίδιο το ποδόσφαιρο για την προσέγγιση της στο άθλημα. Δεν είναι τυχαίο που αποτυγχάνει παταγωδώς στην Ευρώπη. Η Σίτυ είναι το ακριβώς αντίθετο παράδειγμα, μ' αρέσει που συγκρίνουν κάποιοι τις δύο ομάδες που ουδεμία σχέση έχουν ως προς το ποδόσφαιρο. Βασικά μου την δίνουν οι Έλληνες οπαδοί που ξαφνικά θυμήθηκαν το «against modern football» μόνο απέναντι στην Παρί και την Σιτυ, λες και οι άλλες ομάδες είναι αγίες.
Δεν είναι πχ βουτηγμένες στα σκάνδαλα η Ρεάλ και η Μπάρτσα, δε λειτουργεί η Μπαγερν εις βάρος των άλλων στη Γερμανία, τα λεφτά των σαουδάραβων είναι κακά και βουτηγμένα στο αίμα, ενώ των Αμερικανών σε United & Liverpool ευπρόσδεκτα και της Τσέλσι επίσης μέχρι πρόπερσι, όχι τώρα.
Οποία υποκρισία...
 
Last edited:

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.398
Μια απο τα ιδια.. μου ειναι ιδιαιτερα αντιπαθης η Μπάγερν (και η εθνικη Γερμανιας) και λιγοτερο η Ρεαλ..

Απο μικρος κατα καιρους ειχα συμπαθειες με πρωτη τον Αγιαξ του Κροιφ, Ρεπ, Χουλσόφ,Χάαν, Νέσκενς, Κάιζερ κλ την Λίβερπουλ των Νταλγκλις, Ιαν Ρας, Κιγκαν η οποια σχεδον καταστραφηκε μετά το Χεηζελ και την απουσια απο την Ευρωπη και φυσικά η Μπαρτσελονα του Μεσι, Ινιέστα, Τσαβι ισως η καλύτερη, για μενα, ομάδα ολων των εποχων στον πλανητη.. Τωρα η Σιτυ, που χωρις Μεσι, παιζοντας το αγαπημένο ποδοσφαιρο κατοχης του Γκουαρντιόλα κανει φοβερά πραγματα.. ( παρεπιπτοντως φοβερο το 4ο γκολ με ασιστ του Φοντεν και γκολ του Αλβαρεζ που μπηκαν αλλαγη... φανταστειτε παγκο τωρα) ...


Τρεις Ιταλικές ομάδες στους τρεις Ευρωπαικους τελικούς Ιντερ, Ρομα και Φιορεντινα.. Τυχαίο;; ίσως .. παντως θεωρώ και τις τρεις αουτσαιντερ ακομα και τη Ρομα του Μουρινιο απεναντι στη Βασίλισσα του θεσμου Σεβιλλη.. Η Ιντερ τι τυχη μπορει να εχει απεναντι σε αυτη τη Σιτυ;; Ισως πιο αμφιρροπο το Γουστ Χαμ-Φιορεντινα αν και δω θεωρω τα " Σφυριά" φαβορί.. Φυσικά τις Ιταλικές ομάδες κανεις δεν τις υποτιμά ειδικά σε τελικό..


ΥΓ 1. Ενα μυστικό του Γκουαρντιόλα ειναι οτι δεν αφηνει τους παιχτες του να κρατουν τη μπάλα στα ποδια πάνω απο 4 με 5 δευτερολεπτα εκτος αν λέγεσαι Μεσι..

2. Απο Γερμανία πολυ παλια η συμπάθεια μου ηταν η Γκλάντμπαχ και τωρα η Ντόρντμουντ..
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Το σήκωσε η Σεβίλλη στον πρώτο ευρωπαϊκό τελικό της χρονιάς. Το περίεργο βέβαια θα ήταν να μη το έκανε, με αυτό το 7 στα 7 σε τελικούς Europa league πλέον να φαντάζει ακατάρριπτο.

Νομίζω δίκαια -όσο μπορεί να το πει αυτό κάποιος για ένα ματς που κρίνεται στα πέναλντι- καθώς στο μεγαλύτερο σημείο του παιχνιδιού ήταν καλύτερη κατά τη γνώμη μου, με τη συμπαθέστατη Ρόμα να 'χει βέβαια κι αυτή τις ευκαιρίες της.
Ωραίο παιχνίδι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.402
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom