About football, soccer, ποδόσφαιρο, κλωτσοσκούφι ... again..

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
@panpan δεν έχεις διαθεση κόντρας αλλά έριξες τη μπηχτή σου για τον Σαββίδη (εννοειται πως παίρνω χαρτζιλίκι) που τέλος παντων τιμωρήθηκε καπως για την χαζαμάρα που ασφαλώς έκανε.. Το πιο σοβαρό θεμα όμως που κωλυσιεργεί εδώ και χρόνια, δεν το ακούμπησες, που αφορά επίθεση σε άνθρωπο που παραλίγο να εχανε τη ζωή του απο το ξύλο που έφαγε και που η φράση "ασπρο polo" αποτελει πλεον απειλή (απορω πως του ξέφυγε του Μπαμπινιώτη και δεν την συμπεριέλαβε ως τωρα)..
Και ναι, ούτε και γω εχω καμιά εμπιστοσύνη στη δικαιοσύνη, όπως και ο @thanosth απ οτι καταλαβαίνω, ειδικά οταν αφορά αθλητικά ή πολιτικά θεματα και θιγονται συμφέροντα ισχυρών..

Στο τελος πάλι ο Ηρακλής θα την πληρωσει..
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.631
Το πιο σοβαρό θεμα όμως που κωλυσιεργεί εδώ και χρόνια, δεν το ακούμπησες, που αφορά επίθεση σε άνθρωπο που παραλίγο να εχανε τη ζωή του απο το ξύλο που έφαγε και που η φράση "ασπρο polo" αποτελει πλεον απειλή
Μα αν ψάξεις πίσω στα γραφόμενα μου αλλά και του @dik-7 είχαμε πει ότι αν φταίει η ομάδα μας
να την πληρώσουμε.
Απ ότι ξέρω υπάρχουν κατηγορούμενοι για την υπόθεση. Ξέρεις κάτι παραπάνω; Μακάρι να βρεθούν
όλοι και να καταδικαστούν οι ένοχοι. Φυσικοί η ηθικοί αυτουργοί. Όλοι , χωρίς εξαιρέσεις. Και δεν το
λέω υποκριτικά. Το εννοώ.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Μα αν ψάξεις πίσω στα γραφόμενα μου αλλά και του @dik-7 είχαμε πει ότι αν φταίει η ομάδα μας
να την πληρώσουμε.
Απ ότι ξέρω υπάρχουν κατηγορούμενοι για την υπόθεση. Ξέρεις κάτι παραπάνω; Μακάρι να βρεθούν
όλοι και να καταδικαστούν οι ένοχοι. Φυσικοί η ηθικοί αυτουργοί. Όλοι , χωρίς εξαιρέσεις. Και δεν το
λέω υποκριτικά. Το εννοώ.
Οτι ξέρω ειναι απο δημοσιεύματα .. το ξερω οτι υπάρχουν κατηγορούμενοι και μάλιστα κάποιος την έκανε στο εξωτερικό .. αλλά γιατι τοση καθυστερηση αυτο δεν καταλαβαινω και κάνει τον καθένα να σκέφτεται με καχυποψία...

Οταν εχει να κάνει με ανθρώπινη ζωή πρέπει η δικαιοσύνη να αντιμετωπίζει με μεγάλη σοβαρότητα το θέμα γρήγορα και να είναι αμείλικτη και να μη δίνει αφορμές για συζήτηση ότι τάχα υπάρχει αδιαφάνεια και διαφθορά αλλά δεν βλέπω όμως να ιδρώνει το αυτί κανενός... για ποια δικαιοσύνη λοιπον μιλάμε;;

Ξέρω οτι γενικά δεν έχουμε διαφωνίες για το πως πρεπει να λειτουργεί η δικαιοσύνη και οτι πρεπει να απονέμεται με αποδείξεις και χωρίς διαχωρισμούς κλ, αλοίμονο.... αλλά πρεπει να φαει πολύ ψωμί ακόμη η δικαιοσύνη στην Ελλάδα για να εχει το δικαίωμα να κρατάει ζυγαριά και μάλιστα ισορροπημένη.. α ναι σε κάτι κακομοίρηδες ανταποκρίνεται αμέσως..

Προσωπικά δεν θέλω να τιμωρούνται ομάδες και ειδικά το αθλητικό τιμ και οι υγιείς φίλαθλοι με αφαιρεσεις βαθμών και κεκλεισμένων θυρών για πραξεις ανοητων φιλάθλων ή ακόμα και παραγόντων αλλά μονο οι πραγματικοί ένοχοι και μάλιστα παρα πολύ αυστηρά.. Έχουν απαγορευσει ποτε είσοδο φιλάθλων τους οι ομάδες για άνομες συμπεριφορές όπως κάνουν έξω πχ για επεισόδεια για ρατσισμό κλ ;; ποτέ..

Μακαρι κάποτε να αλλάξουν ολα αυτά..
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.043
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησια μπορα μπορα
Αρχισαμε παλι οτι ο Μαρινακης στήνει αγώνες, πουλάει ναρκωτικά, ξυλοφορτωνει κοσμο κλπ. Κι ολα αυτα επειδή καπου ακουσα και διαβασα και καποιος είπε .
Τα έχουμε ξαναπει οποιος εχει στοιχεία στην δικαιοσύνη .
Κι αν αποδειχθει ενοχος να σαπισει στην φυλακή.
Και μην πειτε παλι οτι υποστηριζω τον Μαρινακη.
Να το ξαναπω, μου ειναι αντιπαθής πάρα πολύ και δεν εχω φωνάξει ποτε υπερ του.
Αλλα στις δημοκρατιες υπάρχει ανεξάρτητη δικαιοσύνη .
Αυτά .
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.960
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Στις δημοκρατίες….
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.259
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αρχισαμε παλι οτι ο Μαρινακης στήνει αγώνες, πουλάει ναρκωτικά, ξυλοφορτωνει κοσμο κλπ. Κι ολα αυτα επειδή καπου ακουσα και διαβασα και καποιος είπε .
Τα έχουμε ξαναπει οποιος εχει στοιχεία στην δικαιοσύνη .
Κι αν αποδειχθει ενοχος να σαπισει στην φυλακή.
Και μην πειτε παλι οτι υποστηριζω τον Μαρινακη.
Να το ξαναπω, μου ειναι αντιπαθής πάρα πολύ και δεν εχω φωνάξει ποτε υπερ του.
Αλλα στις δημοκρατιες υπάρχει ανεξάρτητη δικαιοσύνη .
Αυτά .
Στις μη δημοκρατίες δολοφονουνται οι μάρτυρες ενας-ενας σαν τους 10 μικρούς νεγρους , παραιτουνται οι ανακριτές συμπτωματικά, αλλάζουν κατάθεση οι μάρτυρες στην εκδίκαση της... έφεσης και μετά βρίσκονται τυχαία να εργάζονται σε εταιρείες του κατηγορουμενου, ακούει όλη η χώρα κατηγορουμενους σε ηχητικά να αναφέρουν μέχρι και τιμές για πέναλτι η σε ποιο λεπτό ζήτησε ο κοκκαλιαρης και ο κυλωτακιας να γίνει η ισοφάριση και δεν τρέχει τίποτα απολύτως.
 
Last edited:

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Αρχισαμε παλι οτι ο Μαρινακης στήνει αγώνες, πουλάει ναρκωτικά, ξυλοφορτωνει κοσμο κλπ. Κι ολα αυτα επειδή καπου ακουσα και διαβασα και καποιος είπε .
Αν εννοείς εμενα, ναι απο οτι ακούω σε ραδιόφωνα, διαβαζω σε εφημαριδες και site,και βλέπω στην τηλεόραση βγάζω κάποια συμπεράσματα.. δεν εχω άλλο τρόπο να ενημερωθώ ..δεν μπορω, σε κάθε θεμα που μου τραβάει την προσοχή, να κάνω τον ντεντεκτιβ ή τον δημοσιογράφο ή τον εισαγγελέα εσύ δηλαδή πως ενημερωνεσαι;;.. τωρα πόσο έγκυρες ειναι οι πηγές ειναι άλλο θεμα.. και δεν ανέφερα ποιος μπορει να είναι απο πίσω απο ολα αυτά..

Πάντως γεγονός είναι, σ αυτο που ανέφερα, ότι έχουμε τελεσθεισα πράξη (εφαγε ξύλο δηλαδη ο άνθρωπος απο αλλους 4), τα στοιχεια απο τον πρωτο καιρό τα κατέθεσε η Αστ, Διευθυνση Λάρισας στην Εισαγγελία και βρεθηκαν οι ένοχοι και ο ένας (ο πιο σημαντικός λένε) την έκανε στο εξωτερικό.. και εχουν περάσει σχεδόν 3 χρόνια και τωρα πάει να γίνει το δικαστηριο και απ οτι φαίνεται ενας θα καθήσει στο εδώλιο.. Τί απο ολα αυτα που έγραψα ειναι ψέμα;;

Τα έχουμε ξαναπει οποιος εχει στοιχεία στην δικαιοσύνη .
Αυτη είναι η συνήθης επωδός των μαχητών του πληκτρολογίου..
Στοιχεία οχι εγώ δεν έχω, ουτε εσύ απο οτι καταλαβαίνω ούτε και κανένας άλλος εδω μέσα.. αρα τι, δεν έγινε αδίκημα;; η να το αφήσουμε να το πάρει το ποτάμι;; να μη μιλάμε;; εσενα σου αρέσει αυτη η κατάσταση, εγκληματίες να κυκλοφορούν ελεύθεροι λόγω έλλειψης στοιχείων ;;

Και είσαι σίγουρος οτι και στοιχεια να υπάρχουν οτι θα στείλεις κάποιον φυλακή ειδικά οταν υπάρχουν απο πίσω ισχυροί, οικονομικά πολιτικά, άνδρες;; Πόσα σκάνδαλα έχουν γίνει και στο κελί της φυλακής δεν μπήκε κανενας;; τόσα και τόσα εχουμε αναφερει μονο εδω μέσα.. δεν εχει νόημα να ξαναλέμε τα ίδια..

στις δημοκρατιες υπάρχει ανεξάρτητη δικαιοσύνη .
Αυτό που γραφεις στέκεται μόνο σαν ερωτηματική πρόταση ή να βάλεις κάπου εκεί ανάμεσα την φράση "πρέπει να".. ΄Δεν μπορει να το λές εσυ αυτό το πράγμα.. Δεν σε εχω για τόσο αφελή και αιθεροβάμων.. Ποιες δημοκρατιες;; ενδεικτικά αναφέρω.. του Μεξικού, της Κολομβίας, του Κογκό, της Ελλάδας, της Τουρκίας;;; εγώ δεν θα έβαζα το χερι μου στη φωτιά ούτε ακόμα ακόμα και για τις πιο παραδοσιακές και ισχυρότερες δημοκρατιες της νεότερης ιστορίας πχ Γαλλίας, ΗΠΑ, Αγγλίας.. και φυσικά όταν μιλάμε για δικαιοσύνη εννοούμε κυρίως τις ζόρικες υποθέσεις και όχι τις απλές του ποινικού δικαίου ή για πλημελήματα και πταίσματα..

Ξέχασες οτι πριν λίγα μόλις χρόνια ήμασταν κοντά στην 100η θέση (και τωρα πιστευω κάπου εκεί κοντά ειμαστε) στο παγκόσμιο στερέωμα οσον αφορά την διαφθορά;; η νομίζεις ότι δεν ακουμπά την δικαιοσύνη αυτό το πράγμα γιατι εμένα εκεί πάει πρωτα το μυαλό μου..

Η δημοκρατία εχει καταντησει άλλοθι για κάποιους ή ένα ωραίο περιτύλιγμα που το περιεχόμενό του διαφέρει απο τόπο σε τόπο..


ΥΓ..Αλήθεια ρε παιδιά εκείνος ο Χριστοφοράκος σε ποια μπυραρία στο Μόναχο να κατεβάζει τα λουκάνικα και τις μπύρες του κάνοντας το σταυρό του στο ονομα της αγίας ελληνικής και ανεξάρτητης προπαντός δικαιοσύνης..
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.043
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησια μπορα μπορα
Προφανως και υπαρχει μεγαλη διαφθορα και στην δικαιοσύνη.
Με συγχωρειτε όμως δεν μπορω να καταδικασω στη συνειδηση μου καποιον για εμποριο ναρκωτικων ή αποπειρα ανθρωποκτονίας επειδή καποιος ή κάποιοι στα πληκτρολόγια τους εγραψαν κατι.
Η ερευνα για το Noor 1 εις βαρος του Μαρινάκη συνεχιζεται με προσφατο βουλευμα του Συμβουλιου Πλημ/κων Πειραια που αποφασισε να γινουν νεεες σοβαρες ανακριτικες πραξεις. Γιατι να μην αναμενουμε; Μην ξεχναμε δε οτι ουτε επι διακυβερνησης Τσιπρα βρεθηκαν τετοια στοιχεια ωστε να οδηγηθει στο εδώλιο και μην μου πειτε οτι την τετραετία εκεινη ο Βαγγελας ηταν ισχυρος;
Για τον Τζήλο η δικη αναβλήθηκε αλλα δεν καταλαβαινω πως θα μπορουσε να προκυψει ηθικη αυτουργια του χοντρου;
Το ξαναλεω μου είναι εξαιρετικα αντιπαθης αλλα προσωπικα δεν εχω στοιχεία για να τον κατηγορησω ως αυτουργό σε δολοφονια ή ως ναρκεμπορα
Τώρα αν εσεις έχετε δικαίωμα σας.
Καλύτερα στο τοπικ ομως να παραμείνουμε στα ποδοσφαιριικα, απλα απαντησα για να μην θεωρηθεί οτι αποφευγω να απαντησω..
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Ζούμε στη χώρα της ατιμωρησίας των ισχυρών. Αμφιβάλει κανείς ότι οι οικονομικά ισχυροί χρηματοδοτούν τα κόμματα εξουσίας με αντίτιμο ευνοϊκές διευθετήσεις σε ότι απειλεί τους ίδιους και τις επιχειρήσεις τους; Δεν έχουν ενδοιασμό ποιο κόμμα θα υποστηρίξουν - χρηματοδοτήσουν αρκεί να κάνουν τη δουλειά τους. Έλεγαν για το Βαρδινογιάννη ότι μετάφερε παράνομα όπλα, για το Κόκκαλη ότι ήταν πράκτορας της Στάζι, για τον Μελισσανίδη ότι μεταφέρει παράνομα πετρέλαια, για το Σαββίδη ότι τον έστειλε ο Πούτιν για να ελέγχει το λιμάνι της Θεσσαλονίκης και για το Μαρινάκη ότι είναι έμπορος ναρκωτικών. Εξιχνιάσανε τη δολοφονία στα Γλυκά Νερά χρησιμοποιώντας την τεχνολογία και δε μπορούν να βρουν ένα στοιχείο για τόσο μεγάλες υποθέσεις; Ή θα πέσουμε όλοι ξαφνικά από τα σύννεφα αν μάθουμε ότι στήνονται παιχνίδια στο ελληνικό πρωτάθλημα;
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Μα δεν κατηγορούμε ούτε καταδικάζουμε κανένα Μαρινάκη .. τι κόλλημα εχεις φαει..
Η ανεξάρτητη δικαιοσύνη ομως χρόνια τωρα δεν ξεκαθαρίζει κάποια πράγματα καθυστερώντας για ανεξήγητους λόγους με αποτέλεσμα κάποιες φορες να παραγράφονται κάποια αδικήματα ... μετά φταίμε εμείς να είμαστε καχύποπτοι;; Μια απλή υποθεση ξυλοδαρμού που ξέραμε απο την αρχή σχεδόν τους υπόπτους και ακόμα να γίνει η δίκη.. τιποτε παραπάνω, τιποτε παρακάτω.. Ξέχνα Μαρινάκηδες και Σαββίδηδες..
Και κάτι άλλο... δεν άκουσα ποτε ενα φιλαθλο του Ολυμπιακού να αδημονεί να τελειώσει το θέμα έτσι ώστε να μη μένουν "λεκέδες" στην ομάδα..
Αν η σκιά αφορούσε ΠΑΟΚ ή ΑΕΚ ή ΠΑΟ τα ίδια δεν θα λέγαμε;; Θέλουμε δε θέλουμε μερικές φορές ασχολούμαστε με το παρασκήνιο.. εχει πιο ενδιαφερον απο το ελληνικό ποδόσφαιρο.. αν και φετος δεν πρεπει να έχουμε παράπονο κάπως γιατί ειχαμε το 3-3 της ΑΕΚ μέσα στον ΟΦΗ και το 4-4 του Βόλου στην Τούμπα και το 5-0 του ΠΑΣ μέσα στο Χαριλάου και όλα αυτά πριν τελειώσει ο πρωτος γυρος.. Μπουντεσλίγκα γίναμε.. αυτο όμως δεν ζητάμε απο το ποδόσφαιρο;; εκπλήξεις και γκολ ... απλά δεν θέλουμε να παθαίνουμε εμεις τις νίλες ... ε μη τα θέλουμε όλα..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.259
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η ερευνα για το Noor 1 εις βαρος του Μαρινάκη συνεχιζεται με προσφατο βουλευμα του Συμβουλιου Πλημ/κων Πειραια που αποφασισε να γινουν νεεες σοβαρες ανακριτικες πραξεις. Γιατι να μην αναμενουμε
Γιατί τόσα χρόνια που αναμένουμε δολοφονούνταοι οι μάρτυρες , παρατιτούνται και ξενιτεύονται οι ανακριτές. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα συμβεί κάτι διαφορετικό; Εδώ είσαι κι εδώ θα είμαστε
Μην ξεχναμε δε οτι ουτε επι διακυβερνησης Τσιπρα βρεθηκαν τετοια στοιχεια ωστε να οδηγηθει στο εδώλιο και μην μου πειτε οτι την τετραετία εκεινη ο Βαγγελας ηταν ισχυρος;
Βασικά ήταν τόσο ισχυρός που κατά δήλωσή του (που επιβεβαιώθηκε και από τον Παππά!) είχε ραντεβού με τον Τσίπρα και τον Παππά που τον παρακαλούσαν να κάνει ΣΥΡΙΖΑ TV. Είσαι πάρα πολύ αθώος αν νομίζεις ότι ο ΣΥΡΙΖΑ όχι απλά κυνήγησε το Μαρινάκη, αλλά έστω δεν του έκανε όλα τα χατίρια και δεν τον έτρεμε. Έχει τύχει να πέσω στο γραφείο άλλου (μικρότερου βεληνεκούς μάλιστα) πλοιοκτήτη που επίσης έχει ανακατευτεί στα ποδοσφαιρικά επί ΣΥΡΙΖΑ με αλλοδαπό πελάτη μου . Σε μια στιγμή επίδειξης δύναμης παίρνει τηλέφωνο υπουργό (από τους δυνατούς κιόλας υποτίθεται, τρομάρα του) του μιλούσε σα να είναι η Φιλιππινέζα του (με μπόλικα μπινελίκια) και μου είπε "μετάφραζε στον ξένο να ξέρει πώς μιλάμε στους υπουργούς εδώ". Ποιος ΣΥΡΙΖΑ και ποια ΝΔ τώρα; Καλά για το ΚΙΝΑΛ μη μιλήσω καν γιατί έχουμε ζήσει πολύ όμορφα πράγματα...

Και να γίνει δίκη παρωδία θα είναι, σαν μια απολογία του κυρίου Δημήτρη του Γόνου που για το κυνηγητό διαιτητή από τους μπράβους του στο ΟΑΚΑ δήλωσε πως είναι ανώνυμοι φίλοι του Παναθηναϊκού οι... κυνηγοί, ενώ είναι οι ακριβώς δύο ίδιοι τύποι που τον συνόδευσαν λίγους μήνες μετά στο ΣΕΦ. Αν έχεις μπράβους διάβαινε είναι η χώρα: γίνεσαι δήμαρχος σε μεγάλη πόλη καταπατώντας ό,τι νόμο υπάρχει και έχεις καταδικασθεί από εμπόριο λευκής σαρκός μέχρι για στημένα ματς, φτιάχνεις γήπεδο σε άλσος στέλνοντας μπράβους στο δημοτικό συμβούλιο να πλακώσουν τα μέλη του, σπας σουβλατζίδικα και δέρνεις με τους μπράβους σου ανθρώπους στη μέση της Λεωφόρους Αλεξάνδρας και στο Ψυχικό, κι αυτά είναι τα πταίσματα.
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Η διαφθορα δεν εχει καμια σχεση με το επιπεδο του Ελληνικου ποδοσφαιρου στην Ευρωπη.

Διεφθαρμενο ηταν και οταν ειχαμε 3 ομαδες Τσαμπιονς Λιγκ, διεφθαρμενο ηταν και το 70 και το 80 και το 90 και το 2000 και το 2010 και σημερα. Παντα διεφθαρμενο ητανε.

Παντα οι παραγοντες των μεγαλων ομαδων ηταν λαμογια, παντα υπηρχαν ομαδες...δορυφορικες (ειτε λεγονταν Κορινθος ειτε Καλλιθεα ειτε ανηκαν σε ξαδερφους, ανιψια, αδερφους ή...οικογενειακους φιλους) σε ολες τις αποχρωσεις.

Παντα υπηρχαν μπραβοι, Μπεοι, Μακηδες κλπ. Παντα υπηρχε ολο αυτο το παρασκηνιο.

Απλα τοτε υπηρχε με λεφτα, τωρα υπαρχει χωρις λεφτα. Εισαι ο,τι πληρωνεις.

Δειτε στις Δυτικοευρωπαϊκες χωρες τη χρηματηστηριακη αξια των ομαδων τη σεζον 2008-2009 (η τελευταια προ κρισης πρακτικα) σε σχεση με τη σεζον 2021-2022.
Και δειτε και στην Ελλαδα.

Στην Ευρωπη τα ποσα ανεβαινουν εκθετικα, στην Ελλαδα...πεφτουνε. Το μπατζετ που εχουν σημερα ο Παναθηναϊκος και ο Αρης το ειχαν ομαδες που παλευανε για την παραμονη τους στην Ελλαδα το 2009. Ομαδες οπως η Λαρισα και ο Πανιωνιος ειχαν χρηματηστηριακη αξια οσο της φετινης ΑΕΚ.

Η Ευρωπη παει μπροστα, και στην Ελλαδα οικονομικα θεωρουμε θριαμβο τη στασιμοτητα (για τον Ολυμπιακο) και μετα λεμε οτι "δυσκολευει το ποδοσφαιρο εξω, Αραβες.Σειχηδες. Ρωσοι κλπ κλπ, πολλες καλες ομαδες, υπερβαση να παιζουμε Ευρωπη Φεβρουαριο".

Υπερβαση ειναι αμα απο οικονομικο επιπεδο Βελγιου πας προσω ολοταχως προς οικονομικο επιπεδο Βουλγαριας ως ποδοσφαιρο.

Ξαναλεω, η εκτεταμενη διαφθορα υπαρχει και παντα υπηρχε, αλλα ειναι τελειως διαφορετικο θεμα απ την ανταγωνιστικοτητα των ομαδων στην Ευρωπη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.557
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom