About football, soccer, ποδόσφαιρο, κλωτσοσκούφι ... again..

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.732
Το έχω ακούσει πολλές φορές ότι «το Μουντιάλ ξεκινά με το πρώτο παιχνίδι της Βραζιλίας». Και χτες είδα το πρώτο παιχνίδι της Βραζιλίας. Και μετά είδα και την εκπομπή και το αφιέρωμα του Τσώχου στην καλύτερη ομάδα του κόσμου. Τη Βραζιλία του 1982. Και συγκινήθηκα. Και συγκινήθηκα ακόμα περισσότερο, όταν το αφιέρωμα έκλεινε με τις απόψεις του Σόκρατες. Το θυμήθηκα. Επίσης θυμήθηκα και την αντίδρασή μου μετά το τέλος του αγώνα του 2-3. Ρόσι θα λες και θα κλαις. Μεγάλος Ρόσι.
Η αντίδρασή μου ήταν η εξής:
Ξαπλωμένος στο κρεβάτι, μπροστά στην τηλεόραση, σοκαρισμένος, λέω στην τότε φίλη μου, ότι θέλω να φύγουμε το ταχύτερο δυνατό για κάπου που να μην υπάρχει τηλεόραση. Μου έδωσε άμεσα τη λύση.
-Θα πάμε Μύκονο με το πλοίο των 08.00, αρκεί να ξυπνήσεις.
Εγώ τρελάθηκα. Μύκονο!!! Και απαντώ
-Αφού δεν έχουμε δεκάρα. Τα εισιτήρια και αν.
Η συντρόφισσά μου, οργανωτικός τύπος, μου εξήγησε ότι δεν θα χρειαστούμε χρήμα πλην εισιτηρίων και για να πάρουμε ψωμί και καμιά ντομάτα. Θα μέναμε σε ένα γιαπί, εργολαβία του αδερφού της, χωρίς πόρτες και παράθυρα, αλλά με κάτι ράντσα που είχε για τους εργάτες.
Την άλλη ημέρα το πρωί στις 08.00, ανεβήκαμε στο πλοίο.
Περάσαμε πολύ όμορφα στη Μύκονο. Μάλιστα, όπως θυμάμαι, φάγαμε και σε ένα ψαρομάγαζο, του Σπύρου (ήταν εξώφυλλο στο Σπίγκελ, εκείνου του μήνα) στη Βενετιά, γιατί μας κέρασε ένας φίλος του αδερφού της που βρήκαμε τυχαία σε κάποιο στενό της Μυκόνου. Μάλλον το μαγαζί μας κέρασε αφού αυτός ήταν στην πολεοδομία. Περάσαμε πολύ όμορφα στη Μύκονο και φιλοσόφησα τις απόψεις του μεγάλου και φιλόσοφου Σόκρατες, ότι το ποδόσφαιρο πρέπει να το βλέπουμε ως τέχνη, ως πίνακα ζωγραφικής, χωρίς να μας ενδιαφέρει το αποτέλεσμα. Περάσαμε πολύ όμορφα στη Μύκονο, χωρίς δεκάρα τσακιστή.

ΥΓ. Η Βραζιλία από το αμέσως επόμενο Μουντιάλ, έπαψε να είναι η Βραζιλία των ρομαντικών. Έγινε μια κυνική Βραζιλία και κατέκτησε Μουντιάλ.
Όμως πάντα στην καρδιά μας μένει η Βραζιλία του 1982. Η καλύτερη ποδοσφαιρική ομάδα που έχει εμφανιστεί στον πλανήτη.
Και όχι μόνο ως ποδόσφαιρο, αλλά κυρίως ως ιδέα. Για εμάς τους ρομαντικούς.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Πριν μερικά χρόνια πελάτες μου Αμερικανοί είχαν την απορία γιατί το λέμε ποδόσφαιρο
και τους απάντησα καλά εσείς πετάτε με τα χέρια ένα πεπόνι και το λέτε ποδόσφαιρο!
Εμείς κλωτσάμε μια μπάλα με τα πόδια. Καμιά ώρα σκεφτόντουσταν πως μπορεί να είναι
ένα πεπόνι και τους έδειξα κάτι τέτοιο.
Peponi-elliniko-argous.jpg
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Πριν μερικά χρόνια πελάτες μου Αμερικανοί είχαν την απορία γιατί το λέμε ποδόσφαιρο
και τους απάντησα καλά εσείς πετάτε με τα χέρια ένα πεπόνι και το λέτε ποδόσφαιρο!
Εμείς κλωτσάμε μια μπάλα με τα πόδια. Καμιά ώρα σκεφτόντουσταν πως μπορεί να είναι
ένα πεπόνι και τους έδειξα κάτι τέτοιο.
View attachment 411466
Μα αν τους ελεγες αργίτικο πεπονι θα καταλαβαιναν αμέσως...:)

Handfootball μηπως θα ηταν πιο σωστο...
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Το έχω ακούσει πολλές φορές ότι «το Μουντιάλ ξεκινά με το πρώτο παιχνίδι της Βραζιλίας». Και χτες είδα το πρώτο παιχνίδι της Βραζιλίας. Και μετά είδα και την εκπομπή και το αφιέρωμα του Τσώχου στην καλύτερη ομάδα του κόσμου. Τη Βραζιλία του 1982. Και συγκινήθηκα. Και συγκινήθηκα ακόμα περισσότερο, όταν το αφιέρωμα έκλεινε με τις απόψεις του Σόκρατες. Το θυμήθηκα.





.......... φιλοσόφησα τις απόψεις του μεγάλου και φιλόσοφου Σόκρατες, ότι το ποδόσφαιρο πρέπει να το βλέπουμε ως τέχνη, ως πίνακα ζωγραφικής, χωρίς να μας ενδιαφέρει το αποτέλεσμα. Περάσαμε πολύ όμορφα στη Μύκονο, χωρίς δεκάρα τσακιστή.

ΥΓ. Η Βραζιλία από το αμέσως επόμενο Μουντιάλ, έπαψε να είναι η Βραζιλία των ρομαντικών. Έγινε μια κυνική Βραζιλία και κατέκτησε Μουντιάλ.
Όμως πάντα στην καρδιά μας μένει η Βραζιλία του 1982. Η καλύτερη ποδοσφαιρική ομάδα που έχει εμφανιστεί στον πλανήτη.
Και όχι μόνο ως ποδόσφαιρο, αλλά κυρίως ως ιδέα. Για εμάς τους ρομαντικούς.
Κι εγώ, βλέποντας αυτό το αριστούργημα γκολ συγκινήθηκα και θυμήθηκα εκείνη τη Βραζιλία, του Σοκρατες, του Ζικο, του Εντερ και των άλλων παιδιών...😎😉
FB_IMG_1669486227515.jpg
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.471
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Μόνο δυομιση ματς έχω καταφέρει να δω. Βραζιλία Σερβία, πίστευα ότι θα κερδίσει με τα χίλια ζόρια η Βραζιλία τελικά κέρδισε εύκολα, μακάρι να προχωρήσει γιατί μπορεί να δώσει λίγο θέαμα. Αργεντινή Μεξικό, δεν περίμενα ότι θα κερδίσει η Αργεντινή, λένε πολλά για την προσφορά του Μεσι στην Αργεντινή αλλά χωρίς αυτόν θα καταντήσει μια μέτρια ομάδα. Με αυτόν πάντα το παλεύει και το 2014 κοντεψε να το πάρει. Μακάρι να προχωρήσει και αυτή.

Είδα και μισό ημίχρονο ΗΠΑ Αγγλία όπου εννοείται υποστηριζα φανατικά ΗΠΑ. Αν κρίνω από αυτόν τον αγώνα η μεγαλύτερη έκπληξη μέχρι τώρα είναι ότι αυτά τα τραγια έβαλαν έξι γκολ στο Ιράν. Τώρα πάμε για ματσαρα Αγγλία Ουαλία όπου φυσικά θα κερδίσει ο αθλητισμός, δηλαδή η πυγμαχία.

Ζηλεύω όσους είναι las Americas στην Τενερίφη.

 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Ζηλεύω όσους είναι las Americas στην Τενερίφη.
Εκεί παίζουν ξύλο χωρίς να ξέρουν τον λόγο. Στο βίντεο που έβαλες, ένας τις τρώει και από τους μεν
και από τους δε.
Και ένα χθεσινό.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.471
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Εκεί παίζουν ξύλο χωρίς να ξέρουν τον λόγο. Στο βίντεο που έβαλες, ένας τις τρώει και από τους μεν
και από τους δε.
Και ένα χθεσινό.
Πωωωωω και εμετικα σχόλια των Αργεντινων. Τι ήθελα και το είδα πρωί πρωί. Ευχαριστούμε Ελον για την ελευθερία λόγου! Είναι πολύ σημαντική!

Και την ίδια ώρα οι Ιάπωνες. Μακάρι να το πάρουν αν γίνεται!

Japan fans cleaned up the stadium after the opening World Cup game ❤
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πωωωωω και εμετικα σχόλια των Αργεντινων.
Σωρηδόν ρατσιστικά σχόλια για ανθρώπους που δεν ειναι "Ευρωπαίοι " όπως οι Αργεντινοι. Σαν τα συνθήματα που φώναζαν προχτές. Μεγάλη έκπληξη, πέσαμε από τα σύννεφα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Πωωωωω και εμετικα σχόλια των Αργεντινων. Τι ήθελα και το είδα πρωί πρωί. Ευχαριστούμε Ελον για την ελευθερία λόγου! Είναι πολύ σημαντική!

Και την ίδια ώρα οι Ιάπωνες. Μακάρι να το πάρουν αν γίνεται!

Japan fans cleaned up the stadium after the opening World Cup game ❤
Ο Χριστός κι ο Diego Armando...Να το πάρουν οι Ιάπωνες επειδή καθαρίζουν το γήπεδο μετά τον Αγώνα;
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Το Βέλγιο δεν .... ειναι σε παρακμή οπως ειπε κάποιος;; μάλλον... το Μαρόκο αξιζε και δικαια νικησε 2-0.. σε αυτον τον όμιλο ολα παίζονται..

Η Ιαπωνία μάλλον αυτοκτονησε... ότι εχτισε με Γερμανία το γκρεμισε απο την χειροτερη εβερ Κοστα Ρικα.. Φανταστειτε να κερδίσει η Γερμανία την Ισπανία τοτε μετά απο 2 μάτς θα ισοβαθμούν ολοι στους 3 βαθμούς .. δεν θυμάμαι να εχει εχει ποτε κάτι τετοιο.. Δεν ξέρω πως θα παιξει η Ισπανία αλλά σιγουρα δεν θα εχει καθολου ευκολο εργο απέναντι στην πληγωμένη Γερμανία... καλά ετσι και νικήσει η Ισπανία θα πλακοθουμε στις θερβεθες και στα χαμον..

Χθες χωρίς να με εντυπωσιάσει πολύ η Αργεντινή πηρε το Μεξικό και το άξιζε αλλά τιποτε δεν τελειωσε.. ο Μέσι ηταν εκει και εβαλε το πρωτο γκολ.. μπορει να παει και καλύτερα αλλα μπάλα ειναι.. περιμένω περισσότερα πραγματα ..

μεχρι στιγμης προβάδισμα έχουν Γαλλία Βραζιλία αλλά ας περιμένουμε να τελειώσει και η 2η αγωνιστική αυριο..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom