About football, soccer, ποδόσφαιρο, κλωτσοσκούφι ... again..

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
γενικα δεν τραβαω κανενα ζορι με το Μαροκο, αλλα μετα απο τα επεισοδια κλπ στο Βελγιο πολυ το χαρηκα που πανε σπιτια τους.
Αν θελουμε να βλεπουμε κοσμο να σπαει αμαξια εχουμε πολλες περιπτωσεις στιν Ελλαδα....δεν χρειαζομαsτε κανεναν μαροκινο.

Οσον αφορα την Αργεντινη, εγω πιστευω οτι απλα στην Ελλαδα πιστευουμε οτι οι Αργεντινοι και Βραζιλιανοι ειναι "ενας λαος μe παθος", οπες ειμαστε και εμεις οι Ελληνες, οχι οπως οι ξενερωτοι γερμανοι , και οι κρυοκΧλοι Αγγλοι...το κατα ποσο ισχυει αυτο δεν ξερω...αλλα πιστευω οτι εκει οφειλεται μια συμπατεια προς αυτες τις δυο ομαδες. Οπως και με την Ιταλια οταν παιζει με καμια Β.Ευρωπαικη χωρα... ουνα φατσα ουνα ρατσα και ετσι
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.012
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Δεν ήμουν φαν ούτε του Μέσι ούτε του Κριστιάνο. Οι αγαπημένοι μου παίκτες από αυτούς που έχω δει είναι Ροναλντίνιο και Ζιντάν.

Ο ένας κόμπλεξάρα, φλωράντζα, μονο gatorade πίνει αυτός. Σαν παίκτης πολύ πιο εργατικός και λιγότερο ταλαντούχος από τον Μέσι. Αλλά έχει μενταλιτυ θα σας γαμήσω. Έχει δοκιμαστεί σε πολλά απαιτητικά περιβάλλοντα και πέτυχε.

Ο άλλος άνευρος, παιδί του θερμοκηπίου της Μπαρτσελόνα, φοβήθηκε για πολλά χρόνια να δοκιμαστεί αλλού σε επίπεδο συλλόγων αλλά σίγουρα πιο ταλαντούχος από τον Ρονάλντο. Πιο μπαλαδορος χαίρεσαι να τον βλέπεις περισσότερο.


Όμως σε αυτό το Μουντιάλ με κέρδισε. Και το γεγονός πως έκανε ένα χρόνο διαχείριση κρατώντας δυνάμεις όπως είπε ο ψηλός. Και το ότι παίζει όλη η ομάδα πορωμένη για αυτόν. Όχι όμως για τα στατιστικά του αλλά για τη νίκη. Και φαίνεται πως τον περιστοιχίζουν και πως τον προστατεύουν σε ενδεχόμενους καβγάδες. Πέταξε τη μάσκα του (υποκριτικά) καλού παιδιού δεν μασάει μην τον κράξουν τα μίντια και τσαμπουκακαλεύεται κόντρα σε διαιτητές, αντιπάλους παίκτες και προπονητές. Έδειξε πως είναι ηγέτης και όχι κακομαθημένος σούπερσταρ σαν τον ανταγωνιστή του. Και αν θες να συγκαταλέγεσαι στους μεγάλους πρέπει να είσαι Ηγέτης ακόμα και στα αποδυτήρια.

Εχει πάρει την ομάδα από το χεράκι και την πήγε τελικό. Είναι το καλύτερο του Μουντιάλ σε απόδοση και τα κάνει όλα αυτά περπατητός γιατί είναι και 35 χρόνων. Μέτρησαν όλους τους παίκτες και βγάλανε ότι είναι αυτός που περπατάει πιο πολύ απ' όλους. Επαναλαμβάνω τους πήγε τελικό περπατητός. Φυσικά και θέλω να το πάρει η Αργεντινή ως επιστέγασμα όλης αυτής της προσπάθειας αλλά ανεξαρτήτως αποτελέσματος απέδειξε γιατί είναι αυτός που είναι.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
με την συμπεριφορα του μετα το ματς με την ολλανδια εδειξε οτι και αυτος ενα κακομαθημενο ειναι....
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.012
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
με την συμπεριφορα του μετα το ματς με την ολλανδια εδειξε οτι και αυτος ενα κακομαθημενο ειναι....
Όπως το δει κανείς. Για μένα κακομαθημένο είναι αυτός που δεν χαίρεται με τη νίκη των συμπαικτών του και δεν πανηγυρίζει μαζί τους. Μια τέτοια προσωπικότητα δεν μπορεί να εμπνεύσει τους άλλους.

Ο Μέσι ό,τι έκανε το έκανε ενάντια στον αντίπαλο. Ξέρω πως τους περισσότερους τους ξένισε και εμένα αρχικά. Αλλά μετά από λίγο που το σκέφτηκα καλύτερα γούσταρα που πέταξε τη μάσκα του καλού παιδιού. Και μέσα στην ένταση του αγώνα δικαιολογούνται αυτά ενάντια στον αντίπαλο. Άλλωστε δεν ξέρουμε τι ειπώθηκε πιο πριν και πως κλιμακώθηκε η ένταση. Ο άλλος φέρθηκε σαν κόπανος στους συμπαίκτες του. Καμμία σχέση δηλαδή...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.139
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δεν ήμουν φαν ούτε του Μέσι ούτε του Κριστιάνο. Οι αγαπημένοι μου παίκτες από αυτούς που έχω δει είναι Ροναλντίνιο και Ζιντάν.

Ο ένας κόμπλεξάρα, φλωράντζα, μονο gatorade πίνει αυτός. Σαν παίκτης πολύ πιο εργατικός και λιγότερο ταλαντούχος από τον Μέσι. Αλλά έχει μενταλιτυ θα σας γαμήσω. Έχει δοκιμαστεί σε πολλά απαιτητικά περιβάλλοντα και πέτυχε.

Ο άλλος άνευρος, παιδί του θερμοκηπίου της Μπαρτσελόνα, φοβήθηκε για πολλά χρόνια να δοκιμαστεί αλλού σε επίπεδο συλλόγων αλλά σίγουρα πιο ταλαντούχος από τον Ρονάλντο. Πιο μπαλαδορος χαίρεσαι να τον βλέπεις περισσότερο.


Όμως σε αυτό το Μουντιάλ με κέρδισε. Και το γεγονός πως έκανε ένα χρόνο διαχείριση κρατώντας δυνάμεις όπως είπε ο ψηλός. Και το ότι παίζει όλη η ομάδα πορωμένη για αυτόν. Όχι όμως για τα στατιστικά του αλλά για τη νίκη. Και φαίνεται πως τον περιστοιχίζουν και πως τον προστατεύουν σε ενδεχόμενους καβγάδες. Πέταξε τη μάσκα του (υποκριτικά) καλού παιδιού δεν μασάει μην τον κράξουν τα μίντια και τσαμπουκακαλεύεται κόντρα σε διαιτητές, αντιπάλους παίκτες και προπονητές. Έδειξε πως είναι ηγέτης και όχι κακομαθημένος σούπερσταρ σαν τον ανταγωνιστή του. Και αν θες να συγκαταλέγεσαι στους μεγάλους πρέπει να είσαι Ηγέτης ακόμα και στα αποδυτήρια.

Εχει πάρει την ομάδα από το χεράκι και την πήγε τελικό. Είναι το καλύτερο του Μουντιάλ σε απόδοση και τα κάνει όλα αυτά περπατητός γιατί είναι και 35 χρόνων. Μέτρησαν όλους τους παίκτες και βγάλανε ότι είναι αυτός που περπατάει πιο πολύ απ' όλους. Επαναλαμβάνω τους πήγε τελικό περπατητός. Φυσικά και θέλω να το πάρει η Αργεντινή ως επιστέγασμα όλης αυτής της προσπάθειας αλλά ανεξαρτήτως αποτελέσματος απέδειξε γιατί είναι αυτός που είναι.
Ε καλά, δεν περιμέναμε το Μουντιάλ για να καταλάβουμε πως είναι ο κορυφαίος όλων. Κι αυτό δεν θα αλλάξει όποιο κι αν είναι το αποτέλεσμα της Κυριακής. Απλά στο ποδόσφαιρο παίζουν ομάδες και το Γαλλικό σύνολο έχει να πει πολύ περισσότερα.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.012
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Ε καλά, δεν περιμέναμε το Μουντιάλ για να καταλάβουμε πως είναι ο κορυφαίος όλων. Κι αυτό δεν θα αλλάξει όποιο κι αν είναι το αποτέλεσμα της Κυριακής. Απλά στο ποδόσφαιρο παίζουν ομάδες και το Γαλλικό σύνολο έχει να πει πολύ περισσότερα.
Εεε καλά οκ απλά τώρα με το Μουντιάλ μπαίνει για μένα σε σύγκριση και με Πελέ Κρόιφ Μαραντόνα. Εεε πιο πριν δεν θα τον έβαζα.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.432
Likes
4.418
Νομίζω πως είναι λάθος να κρίνουμε την ποιότητα ενός παίκτη από τις συλλογικές/εθνικές διακρίσεις και τα τρόπαια που έχει κερδίσει.
Ο Χατζηπαναγής θεωρείται από τους περισσότερους ως ο κορυφαίος Έλληνας ποδοσφαιριστής, άσχετα αν (και λόγω συγκυριών/νομοθεσίας) δεν κατάφερε να κερδίσει πράγματα σε ατομικό και πολύ περισσότερο σε συλλογικό επίπεδο ή επίπεδο εθνικής ομάδας
 

pipis78

Member
Μηνύματα
67
Likes
475
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Allez Les Bleus! La 3e étoile est à vous!
Liberté, Égalité, Mbappé!
Κάπου είχα διαβάσει ότι οι Γάλλοι θέλουν να φύγει το fraternité από το εθνικό σύνθημα Liberté, Égalité, Fraternité....ε νομίζω ότι βρήκες την κατάλληλη αλλαγή😁😁😁
 

Manos46

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.463
Ταξίδι-Όνειρο
???
Εεε καλά οκ απλά τώρα με το Μουντιάλ μπαίνει για μένα σε σύγκριση και με Πελέ Κρόιφ Μαραντόνα. Εεε πιο πριν δεν θα τον έβαζα.
Δεν θα τον έβαζες σε σύγκριση με τον Κρόιφ;
Ο Κρόιφ είναι ο μεγαλύτερος Ευρωπαίος ποδοσφαιριστής στην ιστορία και σίγουρα τοπ 3-4.
Αλλά δεν πήρε τίποτα με την εθνική του ομάδα!
Κάτι έχεις μπερδέψει με τις συγκρίσεις....
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.139
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Κάπου είχα διαβάσει ότι οι Γάλλοι θέλουν να φύγει το fraternité από το εθνικό σύνθημα Liberté, Égalité, Fraternité....ε νομίζω ότι βρήκες την κατάλληλη αλλαγή😁😁😁
Επειδή αναφέρεται στην ανδρική αδελφότητα. Πολλοί θέλουν να προστεθεί και η γυναικεία αδελφότητα sororité και άλλοι να αντικατασταθεί από το ουδέτερο adelphité.

Σε κάθε περίπτωση το Liberté, Égalité, Mbappé δεν το εμπνεύστηκα εγώ.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Δεν θα τον έβαζες σε σύγκριση με τον Κρόιφ;
Ο Κρόιφ είναι ο μεγαλύτερος Ευρωπαίος ποδοσφαιριστής στην ιστορία και σίγουρα τοπ 3-4.
Αλλά δεν πήρε τίποτα με την εθνική του ομάδα!
Κάτι έχεις μπερδέψει με τις συγκρίσεις....
O Κρόιφ όντως δε μπαίνει σε καμία σύγκριση, μιλάμε για μια εμβληματική οντότητα ποδοσφαιρικά που ίσως όμοια του δεν έχει περάσει ακόμα. Δεν είναι όλα νούμερα και στατιστικές. Πήρε δύο ομάδες και μια Εθνική και τις καθιέρωσε στον παγκόσμιο χάρτη, ήταν από τους πιο καινοτόμους σε όλα του και κυρίως σαν προσωπικότητα, έφερε πράγματα που άλλοι τόλμησαν μετά από χρόνια.
Κι ο Μπεστ δε πήρε τίποτα με την εθνική του, τι πάει να πει αυτό; Οι περισσότεροι ποδοσφαιριστές άλλωστε είναι σ' αυτή την κατηγορία.

Είμαι προσωπικά κατά των συγκρίσεων σε διαφορετικές εποχές, μιας και πάντα θα είναι άδικες. Το άθλημα εξελίσσεται συνεχώς.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom