Aegean χριστουγεννιάτικη προσφορά 1000 μιλίων!

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Φτάνουν τα mail αλλά μία μέρα αργότερα. Λογικά το κάνουν για να αποφύγουν τα "10 minute mail".
 

hellasman

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Φρανκφούρτη
Κριμα.......Τα μίλια που συγκεντρώνονται στο πλαίσιο της συγκεκριμένης Ενέργειας μπορούν να χρησιμοποιηθούν προς εξαργύρωση και όχι προς αναβάθμιση.
 
Last edited by a moderator:

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Αυτό που γράφει στο κάτω μέρος του e-mail:
δεν ισχύει.

Αφενός, δεν είναι η αναγραφή ή όχι αυτών των στοιχείων επαρκές κριτήριο.

Αφετέρου, στην ουσία του πράγματος, πρόκειται για "καραμπινάτη" περίπτωση spam/συγκέντρωσης προσωπικών δεδομένων, όπου οι e-mail διευθύνσεις των παραληπτών καταχωρούνται στο σύστημα μαζικά, και χωρίς τη συναίνεσή τους, και μάλιστα πιστοποιούνται ως έγκυρες από το "πατήστε εδώ" που κάνει κάθε φορά ο εκάστοτε παραλήπτης.
Ο όρος 4.2:
απλώς δεν επαρκεί. Και το κίνητρο που δίνεται για παράβαση του όρου, είναι αρκετά δελεαστικό.

Αν κάποιος ήθελε να μαζέψει λίστα από έγκυρες e-mail διευθύνσεις, αυτό θα έκανε. Και βέβαια, το site από το οποίο μας στέλνει το chain letter, είναι 1000miles.gr (όχι της Aegean). Και όλως παραδόξως, το site της Aegean δεν έχει καμιά αναφορά σε τέτοιο promotion.

Δεν ξέρω αν είναι πραγματικό promotion ή phishing, πάντως θα ήμουν επιφυλακτικός πριν πατήσω το κουμπάκι...
Μην ξεχνας παντως οτι ο ιδιος ο επιβατης εδωσε στην Aegean τη συναινεση του για την αποστολη μηνυματων οταν κατα την ηλεκτρονικη κρατηση κλικαρε το κουτακι περι αποδοχης αποστολης προσφορων κλπ.
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Μας χαρίζουνε γάιδαρο και τον κοιτάμε στα δόντια μου φαίνεται...

Μακάρι όλα τα spαm που μας στέλνουν να ήταν σαν αυτά!
Έλεος ρε παιδιά...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μην ξεχνας παντως οτι ο ιδιος ο επιβατης εδωσε στην Aegean τη συναινεση του για την αποστολη μηνυματων οταν κατα την ηλεκτρονικη κρατηση κλικαρε το κουτακι περι αποδοχης αποστολης προσφορων κλπ.
Συναίνεση για αποστολή στον εαυτό του. Εδώ η αποστολή αφορά σε τρίτους, τα e-mail των οποίων καταχωρεί...
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Συναίνεση για αποστολή στον εαυτό του. Εδώ η αποστολή αφορά σε τρίτους, τα e-mail των οποίων καταχωρεί...
Σε αυτο συμφωνω μαζι σου, ψαχνουν για δυνητικους πελατες αλλα αν θελουμε τους κανουμε τη χαρη...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Σε αυτο συμφωνω μαζι σου, ψαχνουν για δυνητικους πελατες αλλα αν θελουμε τους κανουμε τη χαρη...
O taver έχει απόλυτο δίκηο. Πρόκειται για περίπτωση phishing 1000%. Το μήνυμα δεν έρχεται απο την Aegean - άσχετο πώς δείχνει (που αν έχεις λάβει πραγματικό μήνυμα απο την εταιρία μπορείς να τα συγκρίνεις και να δείς τη διαφορά). Πέραν τούτου, τα πραγματικά μηνύματα απευθύνονται προσωπικά στον παραλήπτη, όχι έτσι στο άσχετο. Το μήνυμα το έλαβα και εγώ παρ'όλο που δεν έχω την κάρτα της Aegean αλλά της Lufthansa. Φυσικά το αγνόησα...
 

Marizaki

Member
Μηνύματα
154
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
UK again..
Ταξίδι-Όνειρο
Ιταλια ;!
Η aegean γνωρίζει γι αυτό το Promotion (επικοινώνησα μαζί τους). Στις 17 Ιανουαριου θα ξαναστείλει mail όπου θα πρέπει να βάλουμε τον κωδικό της κάρτας μας για να καταχωρηθούν τα μίλια (ένα mail για κάθε μέλος). Το κακό είναι πως σε πολούς απο τους "φίλους" μας έχει ήδη στείλει mail (τώρα αυτά με τα σπαμ δεν τα πολυκαταλαβαινω...για να σας πω πως βρήκαν όλα αυτά τα mail:xmas_rolleyes:) άρα δεν μπορούμε να κερδίσουμε πολλά extra μίλια...αλλα και αυτα τα 1000 καλά είναι. Όχι?!:xmas_wink:
 
Μηνύματα
9
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Βαλένθια
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εγώ πάντως έφτιαξα 50 emails και αυτή τη στιγμή έχω 6000 πόντους και χωρίς να δώσω το email κανενός φίλου μου. Μαζί με την κάρτα μαζεύω τους πόντους που χρειάζονται για ένα ταξιδάκι στο εξωτερικό! Στην περίπτωση που δεν ισχύει το πολύ πολύ να πήγε χαμένη 1 ώρα..είδομεν!
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Τα 6000 μίλια ξέρει κανείς σε τι απόσταση αντιστοιχούν πρακτικα?
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Απλή μετάβαση για εισιτήριο εσωτερικού.
 

Phanny

Member
Μηνύματα
33
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Με συγχωρείτε εσας δε σας ζητάει το κωδικό σας όταν θέλετε να στείλετε σε άλλους μείλ;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.492
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom