Aegean Airlines Aegean Bonus Visa

George V

Member
Μηνύματα
88
Likes
39
Να ρωτήσω και εγώ ,πως μαζεύεις πόντους; Δηλαδή τι εννοώ, κάτοικος εξωτερικού (ναι εδώ δεν έχει η τράπεζα κάποιο τέτοιο κόλπο με μίλια είμαστε πίσω).
Μπορώ να βγάλω στην Ελλάδα , και να μεταφέρω εκεί χρήματα για να τα χρησιμοποιώ εδώ;
Χαζομάρα ίσως...

Απλά προσπαθώ να καταλάβω πως δουλεύει αυτό το ρημάδι να μου το εξήγησει κάποιος με απλά Ελληνικά,είδα μέλος να πετάει με 600+ ευρώ με business ιαπωνία και μου γύρισε το στομάχι ανάποδα που θα δώσω 1200€ για απλή economy θέση.
Αν εισαι εξωτερικο πως θα μαζεψεις μιλια; Κανοντας αγορες με την καρτα μαζευεις απο 1ευρω-2 μιλια μεχρι 1 ευρω- 100 μιλια αναλογα την επιχείρηση και την προσφορα αν υπαρχει.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.522
Likes
29.360
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Να ρωτήσω και εγώ ,πως μαζεύεις πόντους; Δηλαδή τι εννοώ, κάτοικος εξωτερικού (ναι εδώ δεν έχει η τράπεζα κάποιο τέτοιο κόλπο με μίλια είμαστε πίσω).
Μπορώ να βγάλω στην Ελλάδα , και να μεταφέρω εκεί χρήματα για να τα χρησιμοποιώ εδώ;
Χαζομάρα ίσως...

Απλά προσπαθώ να καταλάβω πως δουλεύει αυτό το ρημάδι να μου το εξήγησει κάποιος με απλά Ελληνικά,είδα μέλος να πετάει με 600+ ευρώ με business ιαπωνία και μου γύρισε το στομάχι ανάποδα που θα δώσω 1200€ για απλή economy θέση.
Μπορείς να μαζεύεις μίλια κάνοντας τις συναλλαγές σου με την κάρτα. Απλά στο εξωτερικό δεν υπάρχουν προσφορές για επιπλέον μίλια, θα παίρνεις 1 bonus πόντο ανά ευρώ που ξοδεύεις, και θα τους μετατρέπεις σε μίλια ανάλογα με την αναλογία που προσφέρει η κάρτα σου.
Εννοείται πως αν η κατοικία σου είναι εκτός ευροζώνης (και άρα οι συναλλαγές σου σε άλλο νόμισμα και όχι σε ευρώ) δε συμφέρει με τίποτα, θα πληρώνεις πολλαπλάσια στα άθλια conversion rates της Alpha.
 

L33T

Member
Μηνύματα
77
Likes
136
Επόμενο Ταξίδι
μακάρι "Japan"
Ταξίδι-Όνειρο
σίγουρα "Japan"
Ναι, είμαι Πολωνία. Είναι εντός Ε.Ε αλλά με δικό της Νόμισμα, εγώ θα έκανα όλοκληρη ιστορία για τους πόντους αλλά δεν βλέπω να με συμφέρει...

Πληρωμή τοπικά ,αλλαγή σε revolut σε ευρώ και από εκεί αποστολή έμβασμα (είναι δωρέαν στην μέταλ) στην κάρτα της Άλφα,και από εκεί να κα΄νω αγορές σε ευρώ...Είναι ολόκληρος κύκλος.
Αλλά εδω δεν έχει και κάτι να με συμφέρει ώστε να μαζέψω κανέναν πόντο ,δηλαδή πάει και δώρον άδωρον το ότι ξοδεύω τα χρήματα...
Τουλάχιστον να αποσκοπεί και κάπου.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.224
Likes
41.720
Να ρωτήσω και εγώ ,πως μαζεύεις πόντους; Δηλαδή τι εννοώ, κάτοικος εξωτερικού (ναι εδώ δεν έχει η τράπεζα κάποιο τέτοιο κόλπο με μίλια είμαστε πίσω).
Μπορώ να βγάλω στην Ελλάδα , και να μεταφέρω εκεί χρήματα για να τα χρησιμοποιώ εδώ;
Χαζομάρα ίσως...

Απλά προσπαθώ να καταλάβω πως δουλεύει αυτό το ρημάδι να μου το εξήγησει κάποιος με απλά Ελληνικά,είδα μέλος να πετάει με 600+ ευρώ με business ιαπωνία και μου γύρισε το στομάχι ανάποδα που θα δώσω 1200€ για απλή economy θέση.
Θα βγαλεις μια συμπληρωματικη καρτα σε καποιο συγγενικο σου ατομο που εμπιστευεσαι στην Ελλαδα το οποιο θα στελνεις πολυ στοχευμενα σε αγορες που δινουν πολλα μιλια, πχ 100 μιλια ανα ευρω.
Θα μαζεψεις παρα πολλα ετσι. Υποψιν τα ορια των αγορων τα ρυθμιζεις απο το κινητο σου λιγο πριν την αγορα, αρα δεν θα ψωνιζει ανεξελεγκτα.
 

L33T

Member
Μηνύματα
77
Likes
136
Επόμενο Ταξίδι
μακάρι "Japan"
Ταξίδι-Όνειρο
σίγουρα "Japan"
Θα βγαλεις μια συμπληρωματικη καρτα σε καποιο συγγενικο σου ατομο που εμπιστευεσαι στην Ελλαδα το οποιο θα στελνεις πολυ στοχευμενα σε αγορες που δινουν πολλα μιλια, πχ 100 μιλια ανα ευρω.
Θα μαζεψεις παρα πολλα ετσι. Υποψιν τα ορια των αγορων τα ρυθμιζεις απο το κινητο σου λιγο πριν την αγορα, αρα δεν θα ψωνιζει ανεξελεγκτα.
ώπα , πολύ καλή ιδέα αυτή .Μπορώ να βγάλω δηλαδή κανονικά κάρτα χωρίς να έχω στο μυαλό μου , κάτι εξτρά ;
Ααααα τι ωραία ιδέα πέταξες τώρα...
Ο αδερφός μου και η κοπέλα μου, αν κάνουν αγορές με την κάρτα μου όταν χρειάζεται , με συμφέρει στην Ελλάδα ;
Από την άλλη όμως, θα είναι στο δικό μου όνομα η κάρτα , ή στο δικό τους;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.224
Likes
41.720
ώπα , πολύ καλή ιδέα αυτή .Μπορώ να βγάλω δηλαδή κανονικά κάρτα χωρίς να έχω στο μυαλό μου , κάτι εξτρά ;
Ααααα τι ωραία ιδέα πέταξες τώρα...
Ο αδερφός μου και η κοπέλα μου, αν κάνουν αγορές με την κάρτα μου όταν χρειάζεται , με συμφέρει στην Ελλάδα ;
Από την άλλη όμως, θα είναι στο δικό μου όνομα η κάρτα , ή στο δικό τους;
Συμπληρωματικη θα πει δικη σου καρτα που εκχωρεις το δικαιωμα χρησης σε δικο σου ατομο και γραφει το δικο του ονομα. Τα χρεη ειναι δικα σου ομως.
Σε λιγες μερες παω να βγαλω στον γιο μου και θα σου πω λεπτομερειες.
Σε σχεση χωρις νομικη κατοχυρωση (κοπελα) δεν βγαζεις καρτα προφανως. Παντρεψου την πρωτα :D
 
Last edited:

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.086
Likes
1.653
Ναι, είμαι Πολωνία. Είναι εντός Ε.Ε αλλά με δικό της Νόμισμα, εγώ θα έκανα όλοκληρη ιστορία για τους πόντους αλλά δεν βλέπω να με συμφέρει...
Χωρίς μόνιμη διεύθυνση ή εισοδήματα στην Ελλάδα, η Τράπεζα δεν πρόκειται να εγκρίνει πιστωτική κάρτα. Η πρόσθετη κάρτα που προτάθηκε προϋποθέτει να είσαι ήδη κάτοχος κύριας κάρτας. Και το πρόγραμμα bonus είναι προσανατολισμένο να ανταμείβει ιδίως συναλλαγές στους μεγάλους συνεργάτες του προγράμματος, όχι ιδιαίτερα χρήσιμο αν οι κύριες συναλλαγές γίνονται στο εξωτερικό.
 

L33T

Member
Μηνύματα
77
Likes
136
Επόμενο Ταξίδι
μακάρι "Japan"
Ταξίδι-Όνειρο
σίγουρα "Japan"
άρα δεν με βλέπω να με συμφέρει και πάλι. Δεν παίζει να μου ανοίξουν καν λογαριασμό ,δεν έχω τίποτα στην άλφα μπάνκ...
 

jpsih

Member
Μηνύματα
246
Likes
116
Επόμενο Ταξίδι
???
Σας πιστωθηκαν τα μιλια που αναλογουν στις αγορες Μαιου (για οσους εχουν αυτοματη μετατροπη)? Αφαιρεθηκαν οι ποντοι bonus το προγουμενο ΣΚ αλλα ακομα δεν εχω δει να πιστωνονται στο M&B ως μιλια.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
881
Likes
5.318
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Σας πιστωθηκαν τα μιλια που αναλογουν στις αγορες Μαιου (για οσους εχουν αυτοματη μετατροπη)? Αφαιρεθηκαν οι ποντοι bonus το προγουμενο ΣΚ αλλα ακομα δεν εχω δει να πιστωνονται στο M&B ως μιλια.
Οχι ακόμα 🤔🤔
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.336
Μηνύματα
888.691
Μέλη
39.000
Νεότερο μέλος
Thanos Kadetsis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom