Aegean Airlines Aegean Bonus Visa

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Καλημέρα. Δεν κατάλαβα πώς βγαίνει το 39 ευρώ όταν το Θεσσαλονίκη Αθήνα με επιστροφή έχει 50 ευρώ περίπου μόνο οι φόροι. Αν υπάρχει κάποιος τρόπος που δεν έχω καταλάβει πες μου γιατί με ενδιαφέρει ο προορισμός.:lol:
Για την ακρίβεια βγαίνει Θεσσαλονίκη - Λισαβώνα 34,55 και το Λισαβώνα - Θεσσαλονίκη 39,36 και 19272 μίλια ανα διαδρομη (38544 σύνολο). Ο τρόπος είναι να μαζέψεις μίλια απο διάφορες πτήσεις ή αν έχεις Aegean bonus visa να τα μαζέψεις απο πτησεις και απο αγορές που θα κάνεις.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Για την ακρίβεια βγαίνει Θεσσαλονίκη - Λισαβώνα 34,55 και το Λισαβώνα - Θεσσαλονίκη 39,36 και 19272 μίλια ανα διαδρομη (38544 σύνολο). Ο τρόπος είναι να μαζέψεις μίλια απο διάφορες πτήσεις ή αν έχεις Aegean bonus visa να τα μαζέψεις απο πτησεις και απο αγορές που θα κάνεις.
... ή, με άλλα λόγια, να ξοδέψεις κάπου 10 χιλιάδες ευρώ για να μαζέψεις τα μίλια που απαιτούνται για να κερδίσεις ένα διακοσάρι (στην καλύτερη περίπτωση) - με απλά μαθηματικά, 2% επιστροφή (όπως τα περισσότερα προγράμματα επιστροφής χρημάτων των διαφόρων καρτών)!

(Και να σκεφτεί κανείς ότι το πρόγραμμα της Aegean είναι - πράγματι - από τα πλέον γενναιόδωρα του είδους! )
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
... ή, με άλλα λόγια, να ξοδέψεις κάπου 10 χιλιάδες ευρώ για να μαζέψεις τα μίλια που απαιτούνται για να κερδίσεις ένα διακοσάρι (στην καλύτερη περίπτωση) - με απλά μαθηματικά, 2% επιστροφή (όπως τα περισσότερα προγράμματα επιστροφής χρημάτων των διαφόρων καρτών)!

(Και να σκεφτεί κανείς ότι το πρόγραμμα της Aegean είναι - πράγματι - από τα πλέον γενναιόδωρα του είδους! )
Η χειρότερη εκδοχη. Υπάρχουν κι αλλα ομως. Πχ με προθεσμιακες δεν ξοδευεις τπτ, με αγορα ενος S3 δινουν 80.000 μιλια..πιο καλη η "επιστροφη"...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Γιατι 10.000 ευρώ ρε παιδιά για ενα 200αρι;
Με American Express μαζεύεις 10.000 μίλια ξοδεύοντας σε σουπερμάρκετ 1250 ευρώ. Άρα επιστροφή 200 ευρώ για 1250 που θα ξόδευα ετσι κι αλλιώς , διότι πρέπει να φάμε και κάτι στη διάρκεια του έτους.
16% επιστροφή δεν είναι αυτό;
( σε χοτ περίοδο έκλεισα ακριβότερο εισιτήριο και με λιγότερα μίλια. Και κάτι δωρεάν τελείως εισιτήρια απο προωθήσεις ξοδεύοντας 20 ευρώ κλπ)
 
Last edited:
  • Like
Reactions: GTS

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Η χειρότερη εκδοχη. Υπάρχουν κι αλλα ομως. Πχ με προθεσμιακες δεν ξοδευεις τπτ, με αγορα ενος S3 δινουν 80.000 μιλια..πιο καλη η "επιστροφη"...
Συγγνώμη φίλε μου, αλλά εάν είχα τις προθεσμιακές καταθέσεις που απαιτούνται για να μου δώσουν τα μίλια που χρειάζονται για να γλυτώσω το διακοσάρι, σε πληροφορώ ότι δεν θ'ασχολούμουν καθόλου για το τι και πώς.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Συγγνώμη φίλε μου, αλλά εάν είχα τις προθεσμιακές καταθέσεις που απαιτούνται για να μου δώσουν τα μίλια που χρειάζονται για να γλυτώσω το διακοσάρι, σε πληροφορώ ότι δεν θ'ασχολούμουν καθόλου για το τι και πώς.
Οκ, μην κολλαμε ομως σε μια εκδοχή. Με το προγραμμα βασης δεν αξιζει να γλυτωσεις το 200αρι, οκ, αυτη ειναι η μια εκδοχη. Ειπες τη χειροτερη εκδοχη βασης δηλ. Το προγραμμα ομως του θεματος ειναι γεματο προσφορες. Προτεινα 2 παραδειγματα, υπάρχουν. Σε 4 πολεις ειναι χ15 τα μιλια-ποντοι, με 1 προιον παιρνεις 80.000, πληρωνοντας απλως τις υποχρεώσεις σου στο δημόσιο παιρνεις μιλια, με ΑΜΕΧ δε επι 8 κλπ. Οι ποντοκυνηγοι ξερουν.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Συγγνώμη φίλε μου, αλλά εάν είχα τις προθεσμιακές καταθέσεις που απαιτούνται για να μου δώσουν τα μίλια που χρειάζονται για να γλυτώσω το διακοσάρι, σε πληροφορώ ότι δεν θ'ασχολούμουν καθόλου για το τι και πώς.
Απο 10.000 ευρώ προθεσμιακή παίρνεις μίλια, Δεν είναι δα κανένας πλούσιος με 10.000, χωρίς να πεινάει κιόλας.
Και δε βλέπω το λόγο να κάνουν δώρο 3 εισιτήρια στην Ευρώπη με αυτό το ποςο ετησίως και να είναι κάτι αδιάφορο
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Καλημέρα. Δεν κατάλαβα πώς βγαίνει το 39 ευρώ όταν το Θεσσαλονίκη Αθήνα με επιστροφή έχει 50 ευρώ περίπου μόνο οι φόροι. Αν υπάρχει κάποιος τρόπος που δεν έχω καταλάβει πες μου γιατί με ενδιαφέρει ο προορισμός.:lol:
Για την ακρίβεια βγαίνει Θεσσαλονίκη - Λισαβώνα 34,55 και το Λισαβώνα - Θεσσαλονίκη 39,36 και 19272 μίλια ανα διαδρομη (38544 σύνολο). Ο τρόπος είναι να μαζέψεις μίλια απο διάφορες πτήσεις ή αν έχεις Aegean bonus visa να τα μαζέψεις απο πτησεις και απο αγορές που θα κάνεις.
Υπάρχει πάντα κια ο τρόπος να πετάξεις με μια low cost στη διαδρομή Αθήνα Θεσσαλονίκη και πίσω, χωρίς να φας έξτρα μίλια. Όποτε με περίπου 29000 να βγάλεις το εισιτηριο για Πορτογαλία με επιστροφή. Η απαίτηση για απευθείας πτήση απο κάθε αεροδρόμιο σε κάθε προορισμό είναι προφανές ότι δεν μπορεί να ικανοποιηθεί. Αλλά όχι να λέμε ότι είναι και αδύνατο να εξαργυρωθούν τα μίλια σε όλο το δίκτυο.
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλημέρα σε όλους. Δεν εννοούσα πώς μαζεύεις μίλια, έχω όλες τις κάρτες bonus και ξέρω. Ρώτησα πώς βγαίνει το ποσό γιατί δεν έχει απευθείας πτήση Θεσσαλονίκη-Λισαβώνα και το Αθήνα-Θεσσαλονίκη δεν συμφέρει. Τα 34 ή 39 ευρώ του Θεσσαλονίκη-Λισαβώνα που γράφει ο @Hugin πώς βγάινει; Με κάποια ανταπόκριση φαντάζομαι αλλά μέσω ποιας;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.971
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Πως βλέπουμε τους φόρους με Star Alliance?
Ελπίζω να μην εκανα κοτσάνα, γιατι ξόδεψα αρκετά μίλια για Πορτογαλία με Aegean αν και μικρό ποςο. Η δε επιστροφή με βραδινή πτήση μου φάνηκε άριστη περίπτωση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom