Aegean Airlines Aegean Bonus Visa

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.715
Likes
50.712
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Απαντηση της Alpha Bank Bonus στο facebook σημερα στις επιμονες ερωτησεις πελατων για το πως θα γινεται η μετατροπη των ποντων αλλων καρτων και της Aegean Bonus Visa σε μιλια. Υπαρχει σχετικος εκνευρισμος στους διαλογους γιατι δεν ειναι δυνατον να ξερεις πια ποσοι ποντοι μαζευτηκαν απο τις αλλες καρτες στον ενιαιο λογαριασμο
"Θα πρέπει να έχετε Aegean Bonus Visa και να αιτηθείτε στην Aegean την μετατροπή των Bonus πόντων σας σε μίλια. Οι Βonus Πόντοι που θα βλέπει η Aegean στην τηλεφωνική μετατροπή τους θα είναι όλοι οι πόντοι του My Bonus Λογαριασμού σας και εσείς θα επιλέγετε πόσους θα μετατρέψετε σε μίλια. Όπως απαντήσαμε και σε άλλους χρήστες αυτόματα μια φορά το μήνα θα μετατρέπονται σε μίλια μόνο οι πόντοι που συλλέχθηκαν με την Aegean Bonus Visa κάρτα σας"

Συνπως για τη μετατροπη ποντων απο αλλες καρτες τωρα πια θελει τηλεφωνο παλι...
https://www.facebook.com/alphabankb...LeweaxbebAb16t9D81ZDP694t3wUgu70ZQdWA&fref=nf
Εξακολουθώ να μην το καταλαβαίνω και τηλέφωνο βέβαια δε γίνεται να πάρω γιατί θα στοιχίσει όσο ένα αεροπορικό εισιτήριο.

Λοιπόν έχω μια Aegean Bonus Visa και μια AMEX Premium. Εδώ και εβδομάδες, παρότι έχω καταναλώσει και με τις δύο, οι πόντοι μου μένουν απαράλλαχτοι (δεν προσμετρώνται οι καταναλώσεις μου στους πόντους δηλαδή) και δε βλέπω να μετατρέπονται και σε μίλια. Τους έστειλα μέιλ και πήρα το τρίτο το μακρύτερο. Τι προτείνετε;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.105
Likes
41.355
Κατ'αρχας εγω βλεπω τους πόντους αυτού του μήνα στο myAlphawallet, πατώντας my Bonus Λογαριασμος, δεν ξερω που κοιτας εσυ. Για να δεις μετατροπη θα πρεπει να κλεισει ο Δεκεμβρης. Συμφωνα με οσα λενε, θα γίνουν μίλια μονο οι ποντοι της Visa. Οι πόντοι της American θα μείνουν πόντοι μέχρι να τηλεφωνήσεις.
Σχετικά με το τηλέφωνο, αν βαλεις πιστωση στο Skype δεν μπορεις να παρεις τηλεφωνο; εγω το χρησιμοποιω για τηλεφωνα σε σταθερα όπου δεν μπορω να εχω δωρεαν περιαγωγη.
Edit: Αν σου ξεμειναν ποντοι στην Αμερικαν απο τον Νοεμβρη χωρις να τους κανεις μιλια, ειναι κριμα, τωρα πρεπει κι αυτοι να περιμενουν το τηλεφωνο...
 
Last edited:

jimp

Member
Μηνύματα
5.026
Likes
6.410
Καθε τέλος του μηνα θα χτυπάμε τηλέφωνο στην Aegean απλά και μόνο για να μετατρέπει τους πόντους σε μίλια;
Θα μας χρεώνει 20 ευρώ,θα το κάνει δωρεάν ή προϋπόθεση μετατροπής πόντων σε μίλια θα είναι να κλείσουμε εκείνη τη σστιγμή ταξίδι;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.105
Likes
41.355
Καθε τέλος του μηνα θα χτυπάμε τηλέφωνο στην Aegean απλά και μόνο για να μετατρέπει τους πόντους σε μίλια;
Θα μας χρεώνει 20 ευρώ,θα το κάνει δωρεάν ή προϋπόθεση μετατροπής πόντων σε μίλια θα είναι να κλείσουμε εκείνη τη σστιγμή ταξίδι;
Α μα ειστε πρωταρηδες :haha: Μεχρι πριν καποιο διαστημα μου δεν ειχε ενεργοποιηθει η ηλεκτρονικη μεταφορα ποντων απο καρτα σε καρτα, με το τηλεφωνο το καναμε και ειναι δωρεαν. Απλα κανει πανω απο βδομαδα να περαστουν οι ποντοι στη Visa και μετα περιμενεις και ως το τελος του μηνα να γινουν μιλια οι ποντοι που μεταφερθηκαν. Γενικα δηλαδη θα υπαρχουν καθυστερησεις και δεν συμφερει να το κανεις λιγο πριν κλεισεις εισιτηριο και θελεις αμεσα τα μιλια.
Εγω που εχω παγια εντολη θα βλέπω αμεσως τους ποντους της Visa σε μιλια, νομιζα οτι ειχες και συ.
Τελος παντων, επιστροφη στα παλια συστηματα ειναι, κι ας το σερβιρουν για προοδο.
 

pan82

Member
Μηνύματα
630
Likes
789
Καθε τέλος του μηνα θα χτυπάμε τηλέφωνο στην Aegean απλά και μόνο για να μετατρέπει τους πόντους σε μίλια;
Θα μας χρεώνει 20 ευρώ,θα το κάνει δωρεάν ή προϋπόθεση μετατροπής πόντων σε μίλια θα είναι να κλείσουμε εκείνη τη σστιγμή ταξίδι;
Μα γιατί τέτοιος τρόμος διαβάζω παντού εδω στο φεις για κάτι τόσο απλό...
Απλά παίρνεις ένα τηλέφωνο στα εξυπηρέτικοτατο τηλεφωνικό κέντρο της aegean έχει ειδική επιλογή για το πρόγραμμα μιλίων (νομίζω πατάς το 2), πάντα μου έχουν απάντησει σε λίγα δευτερόλεπτα λες ότι θέλω να κάνω μετατροπή και δίνεις το κωδικό μιλίων και τη συνδεδεμένη κάρτα σου λέει έχετε τόσα μίλια πόσα θέλετε να μετατρέψουμε. Λες πόσα θέλεις και σε δύο δευτερόλεπτα είναι στα μίλια. Χωρίς χρέωση χωρίς να πεις για τι και πότε τα θες τίποτα. Εύκολα και ωραία
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.105
Likes
41.355
Μα γιατί τέτοιος τρόμος διαβάζω παντού εδω στο φεις για κάτι τόσο απλό...
Απλά παίρνεις ένα τηλέφωνο στα εξυπηρέτικοτατο τηλεφωνικό κέντρο της aegean έχει ειδική επιλογή για το πρόγραμμα μιλίων (νομίζω πατάς το 2), πάντα μου έχουν απάντησει σε λίγα δευτερόλεπτα λες ότι θέλω να κάνω μετατροπή και δίνεις το κωδικό μιλίων και τη συνδεδεμένη κάρτα σου λέει έχετε τόσα μίλια πόσα θέλετε να μετατρέψουμε. Λες πόσα θέλεις και σε δύο δευτερόλεπτα είναι στα μίλια. Χωρίς χρέωση χωρίς να πεις για τι και πότε τα θες τίποτα. Εύκολα και ωραία
Αν διαβασες καλα, μιλαμε για μεταφορες απο αλλες καρτες για να γινουν τελικα μίλια, το οποιο θα εχει καθυστερησεις, όπως παλιά.
 

pan82

Member
Μηνύματα
630
Likes
789
Α μα ειστε πρωταρηδες :haha: Μεχρι πριν καποιοΑπλα κανει πανω απο βδομαδα να περαστουν οι ποντοι στη Visa και μετα περιμενεις και ως το τελος του μηνα να γινουν μιλια οι ποντοι που μεταφερθηκαν. Γενικα δηλαδη θα υπαρχουν καθυστερησεις και δεν συμφερει να το κανεις λιγο πριν κλεισεις εισιτηριο και θελεις αμεσα τα μιλια.
Τελος παντων, επιστροφη στα παλια συστηματα ειναι, κι ας το σερβιρουν για προοδο.
Αν διαβασες καλα, μιλαμε για μεταφορες απο αλλες καρτες για να γινουν τελικα μίλια, το οποιο θα εχει καθυστερησεις, όπως παλιά.
Μα δεν υπάρχουν μεταφορές πλεον ο λογαριασμός πόντων είναι ενιαίος και μου είπαν ότι στην Aegean βλέπουν πλέον το σύνολο των πόντων του ενιαίου και απλά μετρατρεπεις οπότε που να υπάρξει καθυστέρηση;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.105
Likes
41.355
Μα δεν υπάρχουν μεταφορές πλεον ο λογαριασμός πόντων είναι ενιαίος και μου είπαν ότι στην Aegean βλέπουν πλέον το σύνολο των πόντων του ενιαίου και απλά μετρατρεπεις οπότε που να υπάρξει καθυστέρηση;
Μπορει και να εχεις δικιο. Το προβλημα ειναι οτι πλεον δεν ξερεις ποσους να μετατρεψεις οταν εχεις παγια εντολη στη Visa, οπως εγω. Βλεπει χωριστα το συστημα τους ποντους της Visa αλλά όχι εγω, οποτε περιμενεις να δεις τα υπολοιπα μετα το τελος του μηνα για να αιτηθεις τη μετατροπη. Γι αυτο φωναζουν ολοι. Παλια ηξερα ποσους ποντους να παρω απο τις αλλες καρτες, τωρα πρεπει να περιμενω να γινει η αφαιρεση πρωτα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.715
Likes
50.712
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κατ'αρχας εγω βλεπω τους πόντους αυτού του μήνα στο myAlphawallet, πατώντας my Bonus Λογαριασμος, δεν ξερω που κοιτας εσυ.
Εκεί κοιτάω κι εγώ. ΚΑι οι πόντοι μου είναι οι ίδιοι από τον Οκτώβριο, παρότι έκανα καταναλώσεις.
Σχετικά με το τηλέφωνο, αν βαλεις πιστωση στο Skype δεν μπορεις να παρεις τηλεφωνο;
Ζω σε χώρα όπου απαγορεύεται το skype... Aν επιτρεπόταν (κι αυτό και το viber και τα συναφή) θα ήταν αλλιώς η ζωή μου...

Edit: Αν σου ξεμειναν ποντοι στην Αμερικαν απο τον Νοεμβρη χωρις να τους κανεις μιλια, ειναι κριμα, τωρα πρεπει κι αυτοι να περιμενουν το τηλεφωνο...
Αυτό είναι το λιγότερο που με ανησυχεί. Αυτό που με ανησυχεί περισσότερο είναι γιατί ενώ κάνω καταναλώσεις δε βλέπω πόντους... Ή κάτι άλλαξε ή έμπλεξαν τα μπούτια τους.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.105
Likes
41.355
Απο τον Οκτωβρη ειναι παρα πολυς καιρος και δε δικαιολογειται. Θελει ψαξιμο οπωσδηποτε.
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Αυτό που με ανησυχεί περισσότερο είναι γιατί ενώ κάνω καταναλώσεις δε βλέπω πόντους... Ή κάτι άλλαξε ή έμπλεξαν τα μπούτια τους.
Έκανα πρόσφατα μια αγορα αεροπορικου απο το σαιτ της Aegean με AMEX και ενω χρεώθηκε η αγορα κανονικά δεν πήρα τους πόντους. Και δεν λεω Χ8 αλλα ουτε καν Χ1. Πήρα σημερα την Αλφα και τους το ειπα και μου ειπαν πως ουτε αυτοι βλέπουν κάτι και θα προωθήσουν το αίτημα μου και θα μου απαντήσουν απο βδομάδα.
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
Δεν χρειάζεται να καλεί κάνεις κάθε μήνα την Aegean για μετατροπή σε μίλια κ από τις υπόλοιπες καρτες, απλώς σε εύλογο χρονικό διάστημα για να μην λήξουν οι πόντοι ή αν θέλει να κανει εξαργύρωση μιλίων.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.257
Μηνύματα
885.320
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom