Aegean Airlines Aegean Bonus Visa

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Τώρα που το λέτε ρε παιδιά, έχω κι εγω την εντύπωση πως δεν πιστώνονται κανονικά οι πόντοι. Και δεν μπορώ να βγάλω άκρη τώρα με τον ενιαίο λογαριασμό. Όταν κάνω μια συναλλαγή σε τερματικό επιχείρησης που είναι μεγάλος συνεργάτης, εμφανίζονται αυτόματα στην απόδειξη οι πόντοι. Το θέμα είναι με τις υπόλοιπες συναλλαγές. Ξέρετε μετά από πόσο καιρό πιστώνονται;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.117
Likes
41.398
Τώρα που το λέτε ρε παιδιά, έχω κι εγω την εντύπωση πως δεν πιστώνονται κανονικά οι πόντοι. Και δεν μπορώ να βγάλω άκρη τώρα με τον ενιαίο λογαριασμό. Όταν κάνω μια συναλλαγή σε τερματικό επιχείρησης που είναι μεγάλος συνεργάτης, εμφανίζονται αυτόματα στην απόδειξη οι πόντοι. Το θέμα είναι με τις υπόλοιπες συναλλαγές. Ξέρετε μετά από πόσο καιρό πιστώνονται;
Μπορει να ειναι η ιδεα σου, αλλα σε γενικες γραμμες κανει καποιο διαστημα να περασουν απο τις αλλες συναλλαγες. Γενικα εβλεπα στο myAlphawallet πως οταν περνουσε η συναλλαγη απο την εκκρεμοτητα στη χρεωση, τοτε εβλεπα και τους ποντους. Απλα τωρα ειναι δυσκολο να το παρακολουθησεις γιατι δεν ξερεις απο ποια καρτα ηρθαν οι ποντοι.
Μια φορα μονο μου ετυχε στραβη απο τον Κωτσοβολο που μου εβαλαν ποντους X 8, ενω ηταν περιοδος που εδινε X 16 Το διευθετησαν μετα απο επικοινωνια και μαλιστα σε μεγαλο ποσό, δεν περνούσε απαρατήρητο.
 
Last edited:

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Τώρα που το λέτε ρε παιδιά, έχω κι εγω την εντύπωση πως δεν πιστώνονται κανονικά οι πόντοι. Και δεν μπορώ να βγάλω άκρη τώρα με τον ενιαίο λογαριασμό. Όταν κάνω μια συναλλαγή σε τερματικό επιχείρησης που είναι μεγάλος συνεργάτης, εμφανίζονται αυτόματα στην απόδειξη οι πόντοι. Το θέμα είναι με τις υπόλοιπες συναλλαγές. Ξέρετε μετά από πόσο καιρό πιστώνονται;
Και μένα οι υπολοιπες συναλλαγές σε φυσικά καταστήματα συνεργατών περνάνε άμεσα και σωστά. Μόνο με την συγκεκριμένη συναλλαγη έχω προβλήμα που είναι πολλοί οι πόντοι.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.027
Likes
6.411
Α μα ειστε πρωταρηδες :haha: Μεχρι πριν καποιο διαστημα μου δεν ειχε ενεργοποιηθει η ηλεκτρονικη μεταφορα ποντων απο καρτα σε καρτα, με το τηλεφωνο το καναμε και ειναι δωρεαν. Απλα κανει πανω απο βδομαδα να περαστουν οι ποντοι στη Visa και μετα περιμενεις και ως το τελος του μηνα να γινουν μιλια οι ποντοι που μεταφερθηκαν. Γενικα δηλαδη θα υπαρχουν καθυστερησεις και δεν συμφερει να το κανεις λιγο πριν κλεισεις εισιτηριο και θελεις αμεσα τα μιλια.
Εγω που εχω παγια εντολη θα βλέπω αμεσως τους ποντους της Visa σε μιλια, νομιζα οτι ειχες και συ.
Τελος παντων, επιστροφη στα παλια συστηματα ειναι, κι ας το σερβιρουν για προοδο.
Κατσε τωρα ολοι οι πόντοι ειβαι σε εναν λογαριασμό.
Αυτόματη εντολή εχω για την Aegean Visa.
Καθε τέλος του μήνα οι ποντοι της Aegean Visa θα μετατρέπονται αυτόματα σε μίλια.
Για τους υπόλοιπους που μένουν θα πρέπει να παίρνω τηλέφωνο κάθε μήνα για να τους μετατρέπει η Aegean σε μίλια; Αυτο ρωτάω και αν αυτό θα γίνεται δωρεάν χωρις χρέωση από το τηλεφωνικό κέντρο της Aegean.
 

pan82

Member
Μηνύματα
630
Likes
789
Κατσε τωρα ολοι οι πόντοι ειβαι σε εναν λογαριασμό.
Αυτόματη εντολή εχω για την Aegean Visa.
Καθε τέλος του μήνα οι ποντοι της Aegean Visa θα μετατρέπονται αυτόματα σε μίλια.
Για τους υπόλοιπους που μένουν θα πρέπει να παίρνω τηλέφωνο κάθε μήνα για να τους μετατρέπει η Aegean σε μίλια; Αυτο ρωτάω και αν αυτό θα γίνεται δωρεάν χωρις χρέωση από το τηλεφωνικό κέντρο της Aegean.
Παίρνεις οπότε θες δεν είναι απαραίτητο να πάρεις τέλος του μήνα ζητάς να μετατρεψεις όσους πόντους θες και φυσικά δεν έχεις καμία χρέωση. Έτσι κάνουμε καιρό όσοι δε θέλουμε να γίνεται αυτόματα η μετατροπή. Επίσης απορώ γιατί θέλετε όλοι αυτόματη μετατροπή όταν μπορεί να τύχει πχ να χρησιμοποιήσετε bonus πόντους κάποια στιγμή είτε για άλλο σκοπό είτε για ένα ταξίδι πχ με εξαργύρωση μιλίων θέλει περισσότερα μίλια από bonus πόντους κυρίως μακρινες αποστάσεις. Αφού δεν υποχρεώνει κανένας να γίνει γιατί δε τη κάνετε όταν θέλετε να εξαργυρώσετε μιλια. Κυριολεκτικά δηλαδή όσες φορές έχω χρειαστεί μια που μου λέει στο τηλέφωνο ή κοπέλα της aegean εγινε η μετατροπή μία που κάνω ανανέωση στη σελίδα των μιλίων κι έχουν μπει
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Όπως τα λέει ο @pan82 είναι. Κι εγώ δεν έχω δηλώσει πάγια εντολή μετατροπής των πόντων σε μίλια διότι δεν βρίσκω τον λόγο από τη στιγμή που μπορείς να μετατρέψεις όσους πόντους θες, όποτε θες σε μίλια.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;

H Alpha Bank και το e-table σε επιβραβεύουν σε επιλεγμένα "Bonus Εστιατόρια"
Το Πρόγραμμα Bonus της Alpha Bank, το μεγαλύτερο πρόγραμμα επιβραβεύσεως στην ελληνική αγορά, σε επιβραβεύει σε κάθε κράτησή σου με το e-table.

Όσοι πελάτες καρτών Alpha Bank Bonus κάνουν κράτηση σε συνεργαζόμενο εστιατόριο, θα επιβραβεύονται με 100 Bonus Πόντους. Επιπλέον, όσοι πελάτες καρτών Alpha Bank Bonus χρησιμοποιήσουν την κάρτα τους στο εστιατόριο για την εξόφληση του λογαριασμού τους, θα κερδίζουν άμεσα διπλάσιους Bonus πόντους (1 ευρώ = 2 Bonus πόντοι).

Ανακάλυψε τα εστιατόρια που συμμετέχουν
 

pan82

Member
Μηνύματα
630
Likes
789

H Alpha Bank και το e-table σε επιβραβεύουν σε επιλεγμένα "Bonus Εστιατόρια"
Τελικά κοιτώντας το πρόγραμμα σχεδόν όλα τα καταχωρημένα εστιατόρια δίνουν bonus απλά έτσι που το λέει η bonus κάρτα στο e-table μπαίνει μονο για τους 100bonus δώρο που τους παίρνεις οταν πραγματοποιήσεις τη κράτηση σου άσχετα πως θα πληρώσεις. Οπότε λογικά και χωρίς κράτηση από etable θα παίρνεις μάλλον τους διπλούς πόντους αν πληρώσεις με bonus κάρτα σε όλα αυτά τα εστιατόρια
 

katsam

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Εγώ πάντως σε συναλλαγή που έκανα χθες (1/1/2018) σε Friday's είδα στην απόδειξη ότι πήρα +50% πόντους παρά το ότι το προωθητικό της Alpha έλεγε ότι οι +50% πόντοι ισχύουν για συναλλαγές μέχρι 31/12.
 
Last edited:

jimp

Member
Μηνύματα
5.027
Likes
6.411
Αφου χθες ειχε 01/01/2018 και όχι 31/12/2017, που σου εδινε +50% ποντους. Στα fridays ειδες διπλασιους γιατι ειναι συνεργατης με το πρόγραμμα. Αν ειχες παει μεχρι τις 31/12 θα ειχες πάρει +50% από τους συνολικους πόντους.
 
Last edited:

katsam

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Εμ, κι εμένα μου φάνηκε περίεργο γι' αυτό το ανέφερα. Στην απόδειξη όμως το έλεγε ξεκάθαρα (+50% από την προωθητική ενέργεια). Τώρα, να το έγραφε η απόδειξη και τελικά να μην περαστούν οι διπλοί πόντοι όταν εκκαθαριστεί η συναλλαγή (γιατί ακομα βλέπω ότι στο alpha wallet μου είναι εκκρεμής) μου φαίνεται δύσκολο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.719
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom