Aegean Airlines Aegean Bonus Visa

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.905
Αν και δεν είμαι ειδικός επί του θέματος μπροστά σε άλλους που ταξιδεύον αρκετά περισσότερο!

Τότε δεν αξίζει η Premium στα 80 ΕΥΡΩ ;
Για καποιους που πρεπει να μαζευουν μιλια για 4μελη οικογενεια, αξιζει. Για τη δικη μου οικογενεια, φτανουν οσα εχω και δεν προπληρωνω μια υπηρεσια που μπορει να μη χρειαστει για καναδυο χρονια ακομη και θα την πληρωσω οταν χρειαστει.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Για καποιους που πρεπει να μαζευουν μιλια για 4μελη οικογενεια, αξιζει. Για τη δικη μου οικογενεια, φτανουν οσα εχω και δεν προπληρωνω μια υπηρεσια που μπορει να μη χρειαστει για καναδυο χρονια ακομη.
Μα δεν είναι μόνο τα μίλια! Αν υπολογίσεις τα παρακάτω και μπορείς να ταξιδέψεις τότε δεν είναι λίγα τα συν και ίσως να βγαίνεις και κερδισμένος!

Και μιλάμε για κάθε χρόνο.

Σου δίνει:

  1. Δύο (2) δωρεάν κουπόνια για αποσκευή έως 23kg για απευθείας πτήσεις εσωτερικού ή διεθνείς πτήσεις
  2. Δύο (2) δωρεάν κουπόνια για χρήση της υπηρεσίας Fast Track για απευθείας πτήσεις εσωτερικού ή/και διεθνείς πτήσεις
  3. Δύο (2) δωρεάν κουπόνια για επιλογή Upfront θέσης για απευθείας πτήσεις εσωτερικού ή διεθνείς πτήσεις
  4. Δωρεάν εισιτήριο για τον/τη συνοδό που ταξιδεύει μαζί σας σε απευθείας πτήση εσωτερικού ή/και διεθνή πτήση (companion ticket)
  5. Εκπτωτικό κουπόνι €25 για μία πτήση σας
  6. Αποκλειστική δυνατότητα μετατροπής μιλίων εξαργύρωσης που έχετε στον Miles+Bonus λογαριασμό σας σε μίλια αναβάθμισης με αναλογία 20 μίλια εξαργύρωσης = 1 μίλι αναβάθμισης
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.905
Μα δεν είναι μόνο τα μίλια! Αν υπολογίσεις τα παρακάτω και μπορείς να ταξιδέψεις τότε δεν είναι λίγα τα συν και ίσως να βγαίνεις και κερδισμένος!

Σου δίνει:

  1. Δύο (2) δωρεάν κουπόνια για αποσκευή έως 23kg για απευθείας πτήσεις εσωτερικού ή διεθνείς πτήσεις
  2. Δύο (2) δωρεάν κουπόνια για χρήση της υπηρεσίας Fast Track για απευθείας πτήσεις εσωτερικού ή/και διεθνείς πτήσεις
  3. Δύο (2) δωρεάν κουπόνια για επιλογή Upfront θέσης για απευθείας πτήσεις εσωτερικού ή διεθνείς πτήσεις
  4. Δωρεάν εισιτήριο για τον/τη συνοδό που ταξιδεύει μαζί σας σε απευθείας πτήση εσωτερικού ή/και διεθνή πτήση (companion ticket)
  5. Εκπτωτικό κουπόνι €25 για μία πτήση σας
  6. Αποκλειστική δυνατότητα μετατροπής μιλίων εξαργύρωσης που έχετε στον Miles+Bonus λογαριασμό σας σε μίλια αναβάθμισης με αναλογία 20 μίλια εξαργύρωσης = 1 μίλι αναβάθμισης
Αυτο εννοω. Εδω και 11 μηνες χρειαστηκα μονο 4 εισιτηρια με μιλια και τιποτε απο τα παραπανω. Αρα 80 ευρω που θα πετουσα αδικα.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.054
Likes
1.600
Μα δεν είναι μόνο τα μίλια! Αν υπολογίσεις τα παρακάτω και μπορείς να ταξιδέψεις τότε δεν είναι λίγα τα συν και ίσως να βγαίνεις και κερδισμένος!

Και μιλάμε για κάθε χρόνο.

Σου δίνει:

  1. Δύο (2) δωρεάν κουπόνια για αποσκευή έως 23kg για απευθείας πτήσεις εσωτερικού ή διεθνείς πτήσεις
  2. Δύο (2) δωρεάν κουπόνια για χρήση της υπηρεσίας Fast Track για απευθείας πτήσεις εσωτερικού ή/και διεθνείς πτήσεις
  3. Δύο (2) δωρεάν κουπόνια για επιλογή Upfront θέσης για απευθείας πτήσεις εσωτερικού ή διεθνείς πτήσεις
  4. Δωρεάν εισιτήριο για τον/τη συνοδό που ταξιδεύει μαζί σας σε απευθείας πτήση εσωτερικού ή/και διεθνή πτήση (companion ticket)
  5. Εκπτωτικό κουπόνι €25 για μία πτήση σας
  6. Αποκλειστική δυνατότητα μετατροπής μιλίων εξαργύρωσης που έχετε στον Miles+Bonus λογαριασμό σας σε μίλια αναβάθμισης με αναλογία 20 μίλια εξαργύρωσης = 1 μίλι αναβάθμισης
Σωστά, αλλά αυτές οι παροχές δεν πάνε σωρευτικά. Μία παροχή ανά πτήση. Δηλαδή δεν μπορείς να βάλεις μία δωρεάν αποσκευή και στην ίδια κράτηση να πάρεις 25€ έκπτωση ή "δωρεάν" εισιτήριο για συνοδό (δεν είναι δωρεάν, πληρώνει τους φόρους) ή επιλογή upfront ή fast track. Θες οκτώ κρατήσεις για να εξαντλήσεις τις παροχές. Αν πετάς 8 φορές τον χρόνο με Aegean μια χαρά!
Βέβαια, από την άλλη, μόνο το δωρεάν ναύλο να βάλεις για τον συνοδό, μπορεί να αξίζει η συνδρομή των 80€ για συγκεκριμένες πτήσεις και χρονικές περιόδους (μακρινούς προορισμούς, κρατήσεις μεσοκαλόκαιρο ή χριστούγεννα).
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Σωστά, αλλά αυτές οι παροχές δεν πάνε σωρευτικά. Μία παροχή ανά πτήση. Δηλαδή δεν μπορείς να βάλεις μία δωρεάν αποσκευή και στην ίδια κράτηση να πάρεις 25€ έκπτωση ή "δωρεάν" εισιτήριο για συνοδό (δεν είναι δωρεάν, πληρώνει τους φόρους) ή επιλογή upfront ή fast track. Θες οκτώ κρατήσεις για να εξαντλήσεις τις παροχές. Αν πετάς 8 φορές τον χρόνο με Aegean μια χαρά!
Βέβαια, από την άλλη, μόνο το δωρεάν ναύλο να βάλεις για τον συνοδό, μπορεί να αξίζει η συνδρομή των 80€ για συγκεκριμένες πτήσεις και χρονικές περιόδους (μακρινούς προορισμούς, κρατήσεις μεσοκαλόκαιρο ή χριστούγεννα).
Υπάρχουν άτομα που πετάνε αρκετά περισσότερες φορές, εγώ όχι. Αλλά και πάλι όπως λες κ εσύ εν τέλη μάλλον αξίζουν τα 80€.

Είμαστε σε ταξιδιωτικό φόρουμ οπότε φαντάζομαι πως οι περισσότεροι εδώ μέσα έχουμε σκοπό για πτήσεις, άρα αν βάλουμε αυτό που λες εσύ ότι θα πάρει ο 2ος επιβάτης δωρεάν το εισιτήριο (πλην τους φόρους όπως είπες) και χρησιμοποιείσει κάποιες από τις άλλες δωρεάν υπηρεσίες αν όχι όλες εφόσον δεν βγαίνουν 8 πτήσεις τον χρόνο τοτε σίγουρα είσαι κερδισμένος.

Οπότε δεν έχει νόημα να αναφέρουμε καν τα κέρδη που έχεις από τα μίλια μιας και τα παραπάνω αρκούν.
 

pluss

Member
Μηνύματα
63
Likes
89
Μπορεί κανείς να εκμεταλλευτεί τα κουπόνια (για τη βαλίτσα και τη θέση) πιο γρήγορα, εφόσον κλείσει ξεχωριστά το "πήγαινε" και το "έλα" (άρα για ένα ταξίδι θα χρησιμοποιήσει 2 κουπόνια), αντί να χρησιμοποιήσει 1 κουπόνι για μια ενιαία κράτηση μετ' επιστροφής.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.905
επέτρεψε μου να διαφωνήσω, τα μίλια δεν είναι ποτέ αρκετά... όσο πιο πολλά τόσο πιο καλά.
Επιτρεψε μου, τα λεφτα οσο πιο πολλα κλπ, οχι τα ισοδυναμα τους (μιλια, voucher κλπ) σε περιοδους πανδημιας.
Δεν εχω χειροτερο απο την προαγορασμενη option δραστηριοτητας που ματαιωνεται λογω πανδημιας.
Αλλα οποιος νιωθει καλα με τις ματαιωσεις, μπραβο, τον θαυμαζω.

Σωστά, αλλά αυτές οι παροχές δεν πάνε σωρευτικά. Μία παροχή ανά πτήση. Δηλαδή δεν μπορείς να βάλεις μία δωρεάν αποσκευή και στην ίδια κράτηση να πάρεις 25€ έκπτωση ή "δωρεάν" εισιτήριο για συνοδό (δεν είναι δωρεάν, πληρώνει τους φόρους) ή επιλογή upfront ή fast track.
Πηρα τη δωρεαν αποσκευη 23 κ, δωρεαν εισιτηριο για συνοδο και upfront στο ιδιο εισιτηριο απλα ξοδευοντας λιγα περισσοτερα μιλια (9000 αντι για 7000 ανα σκελος). Σιγα τα προνομια για να τα προπληρωσει καποιος με cash.
Αθροιστικα αγορασα ολα αυτα τα προνομια με 9000 μιλια δηλαδη (7000 για το εισιτηριο συνοδου και 2000 για τα προνομια βαλιτσας και upfront στο δικο μου εισιτηριο) και μαλιστα οταν τα χρειαστηκα μονο. Α, και ακυρωσιμα ολα.
 
D

Delmem37668

Guest
Επιτρεψε μου, τα λεφτα οσο πιο πολλα κλπ, οχι τα ισοδυναμα τους (μιλια, voucher κλπ) σε περιοδους πανδημιας.
Δεν εχω χειροτερο απο την προαγορασμενη option δραστηριοτητας που ματαιωνεται λογω πανδημιας.
Αλλα οποιος νιωθει καλα με τις ματαιωσεις, μπραβο, τον θαυμαζω.
δεν κατάλαβα τίποτε απο όσα γράφεις. Ποιες δραστηριότητες ποια προαγορασμένη .........ποιες ματαιώσεις.
τα μίλια μας χρησιμεύουν να αγοράζουμε εισιτήρια πληρώνοντας μόνο τους φόρους. Δεν χαλάνε δεν σκουριάζουν δεν λήγουν. Τι πιο όμορφο να έχουμε αρκετά ώστε να μπορέσουμε να κάνουμε κάποιο όμορφο ταξίδι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.905
δεν κατάλαβα τίποτε απο όσα γράφεις. Ποιες δραστηριότητες ποια προαγορασμένη .........ποιες ματαιώσεις.
τα μίλια μας χρησιμεύουν να αγοράζουμε εισιτήρια πληρώνοντας μόνο τους φόρους. Δεν χαλάνε δεν σκουριάζουν δεν λήγουν. Τι πιο όμορφο να έχουμε αρκετά ώστε να μπορέσουμε να κάνουμε κάποιο όμορφο ταξίδι.
Ε χμ, ακυρωσα 6 δωρεαν πτησεις με μιλια το 2020 λογω πανδημιας και κρατησα και εγιναν μονο 2. Γι αυτο λεω για ματαιωσεις. Αλλα ναι, σε φαντασιακο επιπεδο ειναι ομορφο.
Εσυ ποσα ακυρωσες?
 
D

Delmem37668

Guest
Ε χμ, ακυρωσα 6 δωρεαν πτησεις με μιλια το 2020 λογω πανδημιας και κρατησα και εγιναν μονο 2. Γι αυτο λεω για ματαιωσεις. Αλλα ναι, σε φαντασιακο επιπεδο ειναι ομορφο.
Εσυ ποσα ακυρωσες?
ath-eze, eze-hav, hav-mia, mia-lis, lis-mxp, mxp-ath, ath-lhr-ath, ath-mxp-ath,
ath-bog-ath.... αυτά χωρίς να βάλω τις ενδιάμεσες στάσεις..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.905
Καθομαι εδω και δυο μερες που εκλεισα τρενα και λεωφορεια στο εξωτερικο να απορω γιατι ειδα 50% παραπανω bonus στον λογαριασμο μου, για να δω σημερα την προσφορα. Νομιζα οτι χρεωνονταν παραπανω ποσα στην καρτα ανεξηγητα.
Ορματε.
Screenshot_20210710-003646_Bonus.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.687
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom