Aegean Airlines Aegean Bonus Visa

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.974
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καθομαι εδω και δυο μερες που εκλεισα τρενα και λεωφορεια στο εξωτερικο να απορω γιατι ειδα 50% παραπανω bonus στον λογαριασμο μου, για να δω σημερα την προσφορα. Νομιζα οτι χρεωνονταν παραπανω ποσα στην καρτα ανεξηγητα.
Ορματε.
Εγώ το έπαθα με χρέωση από την aegean (φόροι σε award αξίας €460, το χει σκίσει η Turkish), όταν ξαφνικά είδα πόντους x12 στην Platinum...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.032
Likes
41.030
Εγώ το έπαθα με χρέωση από την aegean (φόροι σε award αξίας €460, το χει σκίσει η Turkish), όταν ξαφνικά είδα πόντους x12 στην Platinum...
Παω να ακυρωσω διαμονη που εκλεισα πριν τις 5 Ιουλη για να την πληρωσω τωρα :D
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Έκανα αίτηση πριν λίγες μέρες για την AEGEAN BONUS VISA PREMIUM.

Προς ενημέρωση σε ενδιαφερόμενους η πρώτη χρέωση θα γίνει στο 1ο 6μηνο..
 
D

Delmem37668

Guest
Να ξέρετε από 01.01.2022 με την παλιά κάρτα της AEGEAN 4 bonus πόντοι = 3 μίλια.
νομίζω αυτό είναι παράνομο και ενάντια στη σύμβαση που έχει υπογράψει ο κάτοχος από την αρχή της σύμβασης. όπως δεν πειράζουν τη δωρεάν συνδρομή δεν μπορούν να πειράξουν και τους μπόνους πόντους και την μετατροπή αυτών σε ποσότητα . ούτε επίσης και το επιτόκια και πάει λέγοντας. υπάρχει κάποιος φίλος δικηγόρος εδώ να μας διαφωτίσει.
διαφορετικά θα είχαν κάνει μεταφορά στις καινούριες κάρτες με το έτσι θέλω.
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
303
Likes
204
νομίζω αυτό είναι παράνομο και ενάντια στη σύμβαση που έχει υπογράψει ο κάτοχος από την αρχή της σύμβασης. όπως δεν πειράζουν τη δωρεάν συνδρομή δεν μπορούν να πειράξουν και τους μπόνους πόντους και την μετατροπή αυτών σε ποσότητα . ούτε επίσης και το επιτόκια και πάει λέγοντας. υπάρχει κάποιος φίλος δικηγόρος εδώ να μας διαφωτίσει.
διαφορετικά θα είχαν κάνει μεταφορά στις καινούριες κάρτες με το έτσι θέλω.
Αυτό μου έγραφε μέσα στην επιστολή μετά την καινούργια premium
 

Attachments

D

Delmem37668

Guest
Αυτό μου έγραφε μέσα στην επιστολή μετά την καινούργια premium
για να μην μας επιβάλουν με το έτσι θέλω πάει να πει ότι δεν μπορούν, αλλά θέτοντας ένα όρο εις βάρος μας με το 4 προς 3 σου επιτρέπουν να κρατήσεις την παλιά με τους παλιούς όρους αλλά όχι με το 1 προς 1 η το 4 προς 4. αυτό θέλω να καταλάβω αν μπορούν γι αυτό χρειαζόμαστε τα φώτα ενός δικηγόρου αν υπάρχει στο φόρουμ.
γνώμη μου είναι ότι δεν μπορούν να αλλάξουν τους αρχικούς όρους νόμιμα. οι καινούριες κάρτες είναι ένα καινούριο προϊόν και με τίποτα δεν συμβαδίζει με το παλιό. διαφορετικά θα μας είχαν στείλει όλους στην καινούρια προσφορά. κάποιος δικηγόρος;
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.433
Likes
4.419
Για ποιο λόγο να μη μπορούν να σου αλλάξουν τους όρους?
Σε ενημερώνουν και είτε τους αποδέχεσαι και συνεχίζεις να τη χρησιμοποιείς είτε ζητάς την κατάργηση της
 
D

Delmem37668

Guest
δεν είναι έτσι απλά όπως τα λες. βασίζονται στην άγνοια μας και κάνουν ότι θέλουν. υπάρχουν συμβόλαια υπογεγραμμένα. για απεριόριστη δωρεάν συνδρομή και μετατροπή πόντων.
όταν έχεις υπογράψει ένα προϊόν με την τράπεζα δεν γίνετε αλλαγή μέχρι και το τέλος.
παράδειγμα στεγαστικά δάνεια καταναλωτικά προϊόντα.... ποτέ η τράπεζα δεν άλλαξε όρους μετά την υπογραφή της σύμβασης. το ίδιο ισχύει και για τις κάρτες...
ένα δικηγόρος ρε παιδιά....
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
303
Likes
204
δεν είναι έτσι απλά όπως τα λες. βασίζονται στην άγνοια μας και κάνουν ότι θέλουν. υπάρχουν συμβόλαια υπογεγραμμένα. για απεριόριστη δωρεάν συνδρομή και μετατροπή πόντων.
όταν έχεις υπογράψει ένα προϊόν με την τράπεζα δεν γίνετε αλλαγή μέχρι και το τέλος.
παράδειγμα στεγαστικά δάνεια καταναλωτικά προϊόντα.... ποτέ η τράπεζα δεν άλλαξε όρους μετά την υπογραφή της σύμβασης. το ίδιο ισχύει και για τις κάρτες...
ένα δικηγόρος ρε παιδιά....
Θα συμφωνήσω εν μέρη.... Δλδ θα πρέπει να δεις τους όρους της σύμβασης που υπέγραψες τότε... Και είμαι σίγουρος ότι κάτι τέτοιο έχει προβλεφθεί από το μέρος τους. Απλώς εαν θέλεις το αποδέχεσαι και συνεχίζεις αλλιώς το απορρίπτεις και διακόπτεις. Πχ παλαιότερα εαν θυμάσαι έχουν γίνει και άλλες αλλαγές στο πρόγραμμα όπως είναι αλλαγές πόντων ανά 4, συγχώνευση πόντων σε έναν λογαριασμό από όλες τις κάρτες, μη δυνατότητα μεταφοράς πόντων από κάρτα του ίδιου ιδιοκτήτη σε κάρτα πάλι του ίδιου (πχ να πάρεις τους πόντους από Platinum και να τους πας στην argean) κτλ
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.433
Likes
4.419
Κεφάλαιο 13:
Οι κάτοχοι των καρτών Aegean Bonus Visa που έχουν προχωρήσει σε έκδοση πιστωτικής κάρτας πριν την 1/6/2021, μπορούν να διατηρήσουν την υφιστάμενη κάρτα τους με το υφιστάμενο επιτόκιο και με αναπροσαρμοσμένη αναλογία μετατροπής των Bonus πόντων σε μίλια εξαργύρωσης σε 4 Bonus πόντοι = 3 Μίλια, που θα εφαρμοστεί από 1/1/2022.
Miles+Bonus Όροι και Προϋποθέσεις | Επίσημη ιστοσελίδα Aegean | Αεροπορικά σε Ελλάδα & εξωτερικό
 
D

Delmem37668

Guest
Κεφάλαιο 13:
Οι κάτοχοι των καρτών Aegean Bonus Visa που έχουν προχωρήσει σε έκδοση πιστωτικής κάρτας πριν την 1/6/2021, μπορούν να διατηρήσουν την υφιστάμενη κάρτα τους με το υφιστάμενο επιτόκιο και με αναπροσαρμοσμένη αναλογία μετατροπής των Bonus πόντων σε μίλια εξαργύρωσης σε 4 Bonus πόντοι = 3 Μίλια, που θα εφαρμοστεί από 1/1/2022.
Miles+Bonus Όροι και Προϋποθέσεις | Επίσημη ιστοσελίδα Aegean | Αεροπορικά σε Ελλάδα & εξωτερικό
το έχω διαβάσει κι εγώ. και βλέπουμε ότι, ούτε την κάρτα πειράζουν, ούτε το επιτόκιο που τέθηκε κατά την υπογραφή της σύμβασης, γιατί όμως πειράζουν τους πόντους; το έκανε η αλφα πριν λίγο καιρό μειώνοντας τους πόντους με τις χρεωστικές της κάρτες στο 1 πόντο κάθε 2 ευρώ. το είδαμε όλοι.
γι αυτό λέω αν υπάρχει κάποιος δικηγόρος να μας διαφωτίσει αν μπορεί νόμιμα να το κάνει.
οι πόντοι κατά κάποιο τρόπο είναι χρήματα αφού μπορείς να αγοράσεις αγαθά. και αποτελούν μέρος της κάρτας. πρέπει να δούμε την αυθεντική σύμβαση που υπογράψαμε. τα ψιλά γράμματα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.625
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom