Aegean Airlines Aegean Bonus Visa

giota235

Member
Μηνύματα
140
Likes
364
Επόμενο Ταξίδι
Puglia, Dubrovnik
Ταξίδι-Όνειρο
Μάτσου Πίτσου, Αργεντινή
Θα πρέπει να την καταργήσεις άμεσα και να κάνεις αίτηση για μια πιστωτική (καλύτερα την πριμιουμ).
εκτός απο το προαναφερθέν όριο, εχει και περιορισμό στην μετατροπή τους. 4 πόντου 2 μίλια.
Χάνεις το 50% από τους πόντους σου.
Έχεις απόλυτο δίκιο.
 

StoneChris

Member
Μηνύματα
29
Likes
5
καλησπερα. Εχω δει οτι στην aegean bonus visa premium αναφερεται οτι μπορεις να μετατρεψεις τους ποντους που εχεις μαζεψει τους τελευταιους 12 μηνες. Ισχυει κατι τετοιο πρακτικα? και ισχυει και για την παλια Aegean bonus visa? Επισης, μηπως οταν μεταφερθουν ολοι ποντοι της παλιας στην Premium (οταν γινει η αναβαθμιση) ξεκινανε να μετρανε απο την ημερομηνια μεταφορας μηπως?
 

dimitriscrete

Member
Μηνύματα
10
Likes
14
Καλησπέρα σε όλους. Μου έστειλαν κι εμένα την απλή. Αποφάσισα, αφού έλαβα υπόψιν τα σχόλια σας στο φόρουμ, να κάνω αίτηση για την Premium. Mετά από επικοινωνία με το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της Alpha μου είπαν να ενεργοποιήσω την απλή (πριν δεν γινόταν έτσι αλλα μίλησα με 2 άτομα στην Alpha και μου είπαν οτι αυτό γίνεται πλέον) και καταχωρήσαν το αίτημα μου για την Premium. Γνωρίζει κανείς ποσό χρόνο κάνει η Alpha για να την αντικαταστήσει ?
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.054
Likes
1.600
καλησπερα. Εχω δει οτι στην aegean bonus visa premium αναφερεται οτι μπορεις να μετατρεψεις τους ποντους που εχεις μαζεψει τους τελευταιους 12 μηνες. Ισχυει κατι τετοιο πρακτικα? και ισχυει και για την παλια Aegean bonus visa? Επισης, μηπως οταν μεταφερθουν ολοι ποντοι της παλιας στην Premium (οταν γινει η αναβαθμιση) ξεκινανε να μετρανε απο την ημερομηνια μεταφορας μηπως?
Σε co-branded κάρτα, δύναται να επιτρέπεται η εξαργύρωση για την απόκτηση ειδικών, συγκεκριμένων αγαθών ή υπηρεσιών του Συνεργάτη της έκδοσή της (όπως προσδιορίζονται από αυτόν, και περιλαμβάνονται στην εκάστοτε Ειδική Προσφορά Εξαργύρωσής του), αποκλειστικά των διαθέσιμων πόντων που έχουν συλλεχθεί από το Μέλος μόνο από την χρήση της συγκεκριμένης co-branded κάρτας κατά το τελευταίο 12μηνο και είναι διαθέσιμοι τη στιγμή της εξαργύρωσης, αποκλειόμενων τυχόν επιπλέον πόντων που έχουν συλλεχθεί με τη χρήση και λοιπών Καρτών της Τραπέζας που πιθανώς το Μέλος διαθέτει στον MyBonus Λογαριασμό του. Οι πόντοι που έχουν συλλεχθεί με την co-branded κάρτα και δεν έχουν εξαργυρωθεί μέσα στο 12μηνο στις ειδικές προσφορές εξαργύρωσης του Συνεργάτη της έκδοσής της, μετά το πέρας του 12μηνου, και μέχρι την λήξη τους, θα μπορούν να εξαργυρώνονται κανονικά σε οποιεσδήποτε άλλη προσφορά του Προγράμματος.
Καλησπέρα σε όλους. Μου έστειλαν κι εμένα την απλή. Αποφάσισα, αφού έλαβα υπόψιν τα σχόλια σας στο φόρουμ, να κάνω αίτηση για την Premium. Mετά από επικοινωνία με το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της Alpha μου είπαν να ενεργοποιήσω την απλή (πριν δεν γινόταν έτσι αλλα μίλησα με 2 άτομα στην Alpha και μου είπαν οτι αυτό γίνεται πλέον) και καταχωρήσαν το αίτημα μου για την Premium. Γνωρίζει κανείς ποσό χρόνο κάνει η Alpha για να την αντικαταστήσει ?
Εγώ θα έκανα αίτηση για premium απευθείας στην ιστοσελίδα και δεν θα ενεργοποιούσα την απλή. Αν ενεργοποιήσεις την απλή θα χρεωθείς 40€, είσαι σίγουρος ότι θα στα αντιλογίσουν; Η παλιά εξακολουθεί να ισχύει μέχρι να ενεργοποιήσεις τη νέα έτσι κι αλλιώς. Άσε που αν δεν θέλεις να καταργηθεί η παλιά (π.χ. επειδή είναι χωρίς συνδρομή), νομίζω ότι είναι μονόδρομος η αίτηση για νέα κάρτα και αν απορριφθεί το βλέπεις τότε (η κάρτα αντικατάστασης έχει περιθώριο τριμήνου για την ενεργοποίησή της). Εγώ αυτό έκανα, αφού μου άνοιξε τα μάτια η @Sassenach77, και προς το παρόν όλα καλά.
 
Last edited:

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Μου ήρθε η "απλή" πιστωτική Aegean bonus visa προς αντικατάσταση της παλιάς και σύμφωνα με το έγγραφο που επισυναπτόταν στο φάκελο για 6 μήνες δε θα πλήρωνα τη συνδρομή των 40 ευρώ.
Δεν την ενεργοποίησα κι έκανα (νέα) αίτηση για την premium (μήπως και πάρω τα 8000 μίλια), αλλά με ενημέρωσαν τηλεφωνικά ότι, καθώς αποτελεί "ίδια κάρτα", δε μπορεί να εκδοθεί και να ενεργοποιηθεί, αλλά αυτό μπορεί να γίνει μόνο προς αντικατάσταση της παλιάς (προφανώς με τα 3000 μίλια και κατάργηση της υπάρχουσας)
 

Petyr

Member
Μηνύματα
15
Likes
24
Υποθετω οτι εδωσες αλλα 400 ευρω συν φορους×2 ατομα.
Συνοψιζοντας, για να γλιτωσεις 400 ευρω πρεπει να πληρωσεις καπου 500 συν 80 ευρω το fee, κοντα στα 600.
Διευκρινιστικα το λεω για οσους αναρωτιουνται αν αξιζει.
Fee δεν υπήρχε (εκτός αν δεν αντιλαμβάνομαι τι εννοείς), οι φόροι αεροδρομίου ήταν έξτρα.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.383
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
@Sassenach77 μπορεις να μεταφερεις τους ποντους της απλης aegean bonus visa που εχεις απο παλια στην premium ?
Καλησπέρα. Σύμφωνα με τους όρους των καρτών και του προγράμματος συνεργασίας με την Aegean όχι και όντως δεν μπορώ! Στην premium βλέπω μόνο τους πόντους που έχουν συλλεχθεί με τη premium και αυτούς μπορώ να κάνω μίλια με αναλογία 4:5, ενώ στη παλιά απλή βλέπω τους πόντους της απλής συν όλους τους άλλους πόντους που έχουν συλλεχθεί απο άλλες κάρτες της Άλφα, και μέσα σε αυτές είναι και η premium, και μπορώ να κάνω μίλια με αναλογία 4:4 ακόμα.....

ΥΓ. Σου έχω στείλει και ένα μήνυμα.
 

Яна

Member
Μηνύματα
262
Likes
288
Περιεργο που οι υπαλληλοι της Alpha δεν γνωριζουν τους ορους, οτι μεχρι 15.000 ποντοι γινονται μιλια ετησιως στις χρεωστικες, κατι που αναγραφεται ξεκαθαρα.
Υπάρχει αντίστοιχο όριο και στην πρεμιουμ? Γιατί το ίδιο μου συμβαίνει εδώ και λίγες μέρες.
 

Яна

Member
Μηνύματα
262
Likes
288
Καλησπέρα. Έκανα αίτηση πρώτη φορά για την aegean bonus visa την απλή πιστωτική Μάρτη του 21. Έλεγε δωρεάν για ένα χρόνο και πράγματι δεν έχω δει κάποια χρέωση. Τον Σεπτέμβριο του 21 την αναβάθμιση σε premium. Τώρα, λοιπόν, Μάρτη του 22 μου χρεώνει 80 ευρώ το fee της premium. Την οποία όμως έχω από το Σεπτέμβρη. Μέσα στο app της άλφα στην πριμιουμ λέει ότι έγινε η έκδοση Μάρτη του 21 (προφανώς την θεωρεί συνέχεια της άλλης). Πώς σας φαίνεται?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Καλησπέρα. Έκανα αίτηση πρώτη φορά για την aegean bonus visa την απλή πιστωτική Μάρτη του 21. Έλεγε δωρεάν για ένα χρόνο και πράγματι δεν έχω δει κάποια χρέωση. Τον Σεπτέμβριο του 21 την αναβάθμιση σε premium. Τώρα, λοιπόν, Μάρτη του 22 μου χρεώνει 80 ευρώ το fee της premium. Την οποία όμως έχω από το Σεπτέμβρη. Μέσα στο app της άλφα στην πριμιουμ λέει ότι έγινε η έκδοση Μάρτη του 21 (προφανώς την θεωρεί συνέχεια της άλλης). Πώς σας φαίνεται?
Ολες οι νεες καρτες δεχονται συνδρομη 6 μηνες μετα την αποκτηση ελεγε η επιστολη. Δεν βλεπω κατι περιεργο που 6 μηνες μετα την επιστολη χρεωσαν συνδρομη. Μπορουσες να εκμεταλλευτεις τη δωρεαν περιοδο κι αλλο, εγω πχ εκανα την αιτηση Δεκεμβρη και μονο για το bonus των 3000 μιλιων. Αλλιως θα καθυστερουσα λιγο ακομη.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom