Aegean Airlines Aegean Bonus Visa

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.215
Likes
20.695
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Και αυτό που παρέθεσε ο pan82 από τον λογαριασμό Μαρτίου της παλιάς κάρτας είναι. Πάντως είναι περίεργο να κάνεις αίτηση αναβάθμισης και να εκδίδουν νέα, τουλάχιστον έλαβες περισσότερα μίλια καλωσορίσματος.
Και εγώ είχα παραξενευτεί τότε, αλλά την αίτηση την είχα κάνει μετά που έληξε η αρχική προσφορά που είχαν βγάλει για αναβάθμιση της παλιάς μπλε. Πιστεύω οτι αυτό που γράφουν στους λογαριασμούς της παλιάς μπλε είναι μόνο στη θεωρία, για να τις εξαφανίσουν κάποια στιγμή. Αν κάποιος καταφέρει και κάνει αναβάθμιση πάντως ας μας το πει. Ως στιγμής κανείς.
 

pan82

Member
Μηνύματα
656
Likes
811
Και αυτό που παρέθεσε ο pan82 από τον λογαριασμό Μαρτίου της παλιάς κάρτας είναι. Πάντως είναι περίεργο να κάνεις αίτηση αναβάθμισης και να εκδίδουν νέα, τουλάχιστον έλαβες περισσότερα μίλια καλωσορίσματος.
Nαι από blue aegean είναι και το δικό μου. Κι εγώ έχω δει εδώ ότι σε όλους σχεδόν βγάζουν έξτρα κάρτα απλά σκέφτομαι αν σε κάποιους το εισόδημα δε δικαιολογεί έξτρα πίστωση θα κανουν αναβάθμιση γιατί αλλιώς είναι παράλογο γιατί με τη νέα κάρτα πχ σου αυξάνουν τη συνολική σου πίστωση κάτι που για ποιο λόγο να κάνει η τράπεζα ειδικά να η παλιά κάρτα ήταν χωρίς συνδρομή άραγε
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.222
Likes
41.718
Nαι από blue aegean είναι και το δικό μου. Κι εγώ έχω δει εδώ ότι σε όλους σχεδόν βγάζουν έξτρα κάρτα απλά σκέφτομαι αν σε κάποιους το εισόδημα δε δικαιολογεί έξτρα πίστωση θα κανουν αναβάθμιση γιατί αλλιώς είναι παράλογο γιατί με τη νέα κάρτα πχ σου αυξάνουν τη συνολική σου πίστωση κάτι που για ποιο λόγο να κάνει η τράπεζα ειδικά να η παλιά κάρτα ήταν χωρίς συνδρομή άραγε
Δινουν μικροτερο οριο στη δευτερη καρτα ειτε σου ζητανε να καταργησεις μια καρτα ειτε μικραινουν το οριο στην αρχικη ειτε τρως πορτα. Αναγκαστικη αναβαθμιση δεν κανουν.
Το λεω απο την εμπειρια μου που ενα διαστημα βρεθηκα με 3 δωρεαν πιστωτικες και μου ζητησαν να καταργησω τη μια, αλλα δεν το απαιτησαν, και την καταργησα οταν εβαλαν συνδρομη σε αυτην που δεν με ενδιεφερε. Η τριτη και τελευταια, η Aegean bonus visa, ειχε το μικροτερο οριο απο τις αλλες δυο.
 
Last edited:

ANASTAPAP

Member
Μηνύματα
218
Likes
1.211
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ..
Τι κάρτα αφορά ο λογαριασμός απο αυτό που μου δείχνεις, αν επιτρέπεται;


Έκανα αίτηση για αναβάθμιση και δεν έγινε καμία αναβάθμιση, όπως δεν έχει γίνει ως στιγμής αναβάθμιση και σε κανέναν άλλον που να γνωρίζω εγώ τουλάχιστον τον τελευταίο ~1,5 χρόνο. Όταν γίνει σε κάποιον/α, δλδ με την αίτηση, έγκριση και παραλαβή-ενεργοποίηση της νέας κάρτας να μην ισχύει η προηγούμενη, τότε ας έρθει να μας πει τι λάθος κάναμε εμείς. Θα τον/την ακούσω με πολύ προσοχή.
Εγώ έκανα πριν ένα χρόνο αίτηση για αναβάθμιση,μου ήρθε η καινούργια κάρτα,η παλιά ίσχυε κανονικά,ταυτόχρονα χρεώθηκαν τα 80 ευρώ συνδρομή και μπήκαν τα 8000 μίλια.Την παλιά ακύρωσα η ίδια εκ των υστέρων,αφού χρησιμοποίησα τα προνόμιά της.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.215
Likes
20.695
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
απλά σκέφτομαι αν σε κάποιους το εισόδημα δε δικαιολογεί έξτρα πίστωση θα κανουν αναβάθμιση γιατί αλλιώς είναι παράλογο γιατί με τη νέα κάρτα πχ σου αυξάνουν τη συνολική σου πίστωση κάτι που για ποιο λόγο να κάνει η τράπεζα ειδικά να η παλιά κάρτα ήταν χωρίς συνδρομή άραγε
Το εισόδημα δεν είναι το μοναδικό κριτήριο για να αποκτήσεις πιστωτική κάρτα. Η νέα κάρτα εκδίδεται με ένα πιστωτικό όριο που καθορίζει η τράπεζα αρχικά. Μετά ο καθένας μπορεί να το διαπραγματευτεί ανάλογα με τις δυνατότητες του. Δεν είναι καθόλου παράλογο αυτό που κάνει η τράπεζα.

Εγώ έκανα πριν ένα χρόνο αίτηση για αναβάθμιση,μου ήρθε η καινούργια κάρτα,η παλιά ίσχυε κανονικά,ταυτόχρονα χρεώθηκαν τα 80 ευρώ συνδρομή και μπήκαν τα 8000 μίλια.Την παλιά ακύρωσα η ίδια εκ των υστέρων,αφού χρησιμοποίησα τα προνόμιά της.
Μία απο τα ίδια.
 

pan82

Member
Μηνύματα
656
Likes
811
Το εισόδημα δεν είναι το μοναδικό κριτήριο για να αποκτήσεις πιστωτική κάρτα. Η νέα κάρτα εκδίδεται με ένα πιστωτικό όριο που καθορίζει η τράπεζα αρχικά. Μετά ο καθένας μπορεί να το διαπραγματευτεί ανάλογα με τις δυνατότητες του. Δεν είναι καθόλου παράλογο αυτό που κάνει η τράπεζα.
Προφανώς το ξέρω, απλά επειδή μου έχουν ξεμείνει 3 πιστωτικές κάρτες alpha και μία εθνική από τα φοιτητικά μου χρόνια εποχές που σε παρακάλαγαν και χωρίς συνδρομή για πάντα που δε τις χρησιμοποιώ μόνο σε έκτακτες περίπτωσεις, βάλε τη Platinum που χρησιμοποιώ και δίνει διπλούς πόντους (από κατάργηση amex) και τη blue aegean, σκέφτομαι αν κάνω αίτηση για νέα κάρτα και οχι upgrade θα μου πουν κάπου ώπα ρε μάγκα :haha::haha:
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.593
Likes
5.686
Προφανώς το ξέρω, απλά επειδή μου έχουν ξεμείνει 3 πιστωτικές κάρτες alpha και μία εθνική από τα φοιτητικά μου χρόνια εποχές που σε παρακάλαγαν και χωρίς συνδρομή για πάντα που δε τις χρησιμοποιώ μόνο σε έκτακτες περίπτωσεις, βάλε τη Platinum που χρησιμοποιώ και δίνει διπλούς πόντους (από κατάργηση amex) και τη blue aegean, σκέφτομαι αν κάνω αίτηση για νέα κάρτα και οχι upgrade θα μου πουν κάπου ώπα ρε μάγκα :haha::haha:
Αν είσαι σωστός στις υποχρεώσεις σου απέναντι τους δεν θα σου πουν τίποτε.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.215
Likes
20.695
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός

pan82

Member
Μηνύματα
656
Likes
811
Παμε παλι απο την αρχη: οι αιτησεις για upgrade γινονταν το 2021. Δεν μπορεις πια.
μα αυτό το ξεκαθαρίσαμε ναι, απλά ανησύχησα μήπως αν ποτέ το αποφάσισω να βγάλω νέα aegean visa δε μου βγαλουν τελικά αφού θα λογίζεται ως νέα κάρτα, το είχα κάτι απλό ως τώρα ότι θα έπαιρνα και θα πω κάντε μου απλά upgrade.
 

andpsy

Member
Μηνύματα
291
Likes
698
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια, Σαν Μαρίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Κάτοχος της aegean bonus visa (πιστωτική) και εγώ, πήρα πρόσφατα τηλέφωνο στο τμήμα καρτών της alpha να ρωτήσω για την έκδοση της premium. Μου είπε ότι μπορώ να προχωρήσω κανονικά σε αίτηση, σε ερώτηση μου για το αν θα επηρεάσει η υπάρχουσα κάρτα την έγκριση της νέας 2ης, μου είπε ότι μπορούμε να σημειώσουμε στη αίτηση, ότι με την έγκριση της νέας κάρτας να διακοπεί η παλιά. Λογικά θα το προχωρήσω μέσα στο καλοκαίρι..
 

L33T

Member
Μηνύματα
77
Likes
136
Επόμενο Ταξίδι
μακάρι "Japan"
Ταξίδι-Όνειρο
σίγουρα "Japan"
Να ρωτήσω και εγώ ,πως μαζεύεις πόντους; Δηλαδή τι εννοώ, κάτοικος εξωτερικού (ναι εδώ δεν έχει η τράπεζα κάποιο τέτοιο κόλπο με μίλια είμαστε πίσω).
Μπορώ να βγάλω στην Ελλάδα , και να μεταφέρω εκεί χρήματα για να τα χρησιμοποιώ εδώ;
Χαζομάρα ίσως...

Απλά προσπαθώ να καταλάβω πως δουλεύει αυτό το ρημάδι να μου το εξήγησει κάποιος με απλά Ελληνικά,είδα μέλος να πετάει με 600+ ευρώ με business ιαπωνία και μου γύρισε το στομάχι ανάποδα που θα δώσω 1200€ για απλή economy θέση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.332
Μηνύματα
888.609
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom