Aegean Airlines Aegean lounge

paefstra

Member
Μηνύματα
13.048
Likes
41.155
Οι αγορες στα duty free σε κλασμα των τιμων που υποθετουμε οτι θα πουλουσε ο Hondos ειναι εφαμιλλες του οφελους της μακαροναδας του σαλονιου που υποθετουμε οτι κοστιζει 15 ευρω, @vanda.
Ειναι πολυ δημιουργικη λογιστικη αλλα πιανει τοπο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.048
Likes
41.155
Κάποια στιγμή πρέπει να κάνουμε κι ένα thread για τα lounges γενικώς. Δίνω έξτρα πόντο σε όσα έχουν ντους (μη σου πω και δωρεάν μασαζ).
Καλη φαση, αφου εχουμε προσβαση με fee, να ξερουμε ποτε αξιζει και ποτε οχι να αγορασουμε εισοδο.
Αν και πιστευω οτι τα ψωνια σε καλλυντικα στα duty free εχουν μεγαλυτερο κερδος απο οτι ενα κοινοχρηστο μπανιο, για μας που πεταμε σε μικρες αποστασεις.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.690
Likes
50.584
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλη φαση, αφου εχουμε προσβαση με fee, να ξερουμε ποτε αξιζει και ποτε οχι να αγορασουμε εισοδο.
Αν και πιστευω οτι τα ψωνια σε καλλυντικα στα duty free εχουν μεγαλυτερο κερδος απο οτι ενα κοινοχρηστο μπανιο, για μας που πεταμε σε μικρες αποστασεις.
Σωστά για τις μικρές είναι άλλες οι ανάγκες και συνήθως πολύ μικρότερες οι αναμονές (αλλά και η διάρκεια των πτησεων). Άλλο το ντους μετά από 16 ώρες στο αεροπλάνο και περιμένοντας άλλες 7 ώρες, άλλο μετά από τρίωρο και γνωρίζοντας ότι έχεις ανταπόκριση σε 3-4 ώρες.
 

nick07

Member
Μηνύματα
297
Likes
567
Αυτό είναι μεγάλο ξενέρωμα (για να μη μιλήσω χειρότερα), ειδικά μάλιστα όταν ανακοινώνεται την τελευταία στιγμή. Δε μπορώ να καταλάβω ειλικρινά γιατί γίνεται αυτός ο διαχωρισμός. Είναι σα να «τιμωρούν» τη βαθμίδα silver.
Προσωπικά αν για κάποιο λόγο μου φαινόταν χρήσιμα αυτά τα κουπόνια ήταν οι μετεπιβιβάσεις στο Βενιζέλος (όταν και αν), και γι αυτό τα κρατούσα. Τώρα να τα κάνω τι, να πηγαίνω 4 ώρες πριν την πτήση στο Μακεδονία μόνο και μόνο για να μπαίνω στο lounge; Απαράδεκτο.
Ειναι φαουλ διοτι αφαιρουν ενα βασικο προνομιο της ασημενιας βαθμιδας με 1 μερα προειδοποιηση. Ισως υπαρχουν επιβατες που επελεξαν να ταξιδεψουν με Aegean για να αναβαθμιστουν σε silver και να εχουν την προσβαση στο lounge κατι το οποιο τους αφαιρεσε χωρις προειδοποιηση. Προσωπικα ειμαι gold αλλα το βρισκω πολυ λαθος κινηση να "τιμωρουνται" μερος των επιβατων για να λυθει ενα προβλημα το οποιο οφειλεται ισως σε λανθασμενη διαχειριση του μεγεθους των βαθμιδων συγκριτικα με το τι μπορει να εξυπηρετηθει απο τις υπαρχουσες υποδομες.

ΥΓ: Στο εκτος σενγκεν lounge η προσβαση θα επιτρεπεται κανονικα παρ ολα αυτα, τουλαχιστον συμφωνα με την ανακοινωση.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.446
Likes
5.324
Ούτε λεπτό στα μαγαζιά, ωωωωωρες στα lounge. Κάποια στιγμή πρέπει να κάνουμε κι ένα thread για τα lounges γενικώς. Δίνω έξτρα πόντο σε όσα έχουν ντους (μη σου πω και δωρεάν μασαζ).
Η γιουναιτεντ προσφέρει και private dining στους πελάτες διακεκριμένης σε ορισμένα σαλόνια της με Εξαιρετικό φαγητό πολλών πιάτων ποιότητας και εμφάνιση μισελεν εστιατορίου και άψογο σέρβις. Δεν έχουν πρόσβαση οι γκολν στο πολαρις. Πρέπει να πετάς μπίζνες με τη συμμαχία. Και για να φας πριβέ κλείνεις κάνα μισάωρο πριν και σε καλούν. Κοκτέιλ on demand στα μπαρ και άφθονο booz. Ίσως η πιο καλή εμπειρία που είχα ever. Παρακαλάς να έχει καθυστέρηση το αεροπλάνο. Κόσμος ελάχιστος χώρος τεράστιος.
Όσο για το σαλόνι της Λουφτβάφε για την πρώτη θέση εκεί είναι μια ολόκληρη εμπειρία. Πρέπει να πας κάνα 8 ώρα πριν να το απολαύσεις στο μέγιστο να κοιμηθείς να φας να κάνει μπάνιο και να τσιμπήσεις και το παπάκι σου. Έχω μόνο ένα δυστυχώς.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.608
Likes
9.867
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Προσπάθεια αποσυμφόρησης.....Θα πιάσει;
Την Παρασκευή πάντως έπιασε. Αισθητά λιγότερος κόσμος, 2 άτομα αναμονή στις 2 το μεσημέρι, όσοι έρχονταν με συνοδό τους έλεγαν να πάνε στο Goldair, δεν είδα κάποια γκρίνια (τουλάχιστον την ώρα που ήμουν εγώ εκεί) και έξτρα τα 200 μίλια εξαργύρωσης.

IMG_4372.jpg


IMG_4574.PNG



Πολύ άκομψο πάντως που έβγαλαν τους silver έξω με ανακοίνωση την προηγούμενη της εφαρμογής του μέτρου.
Ναι όντως, αλλά εδώ μάλλον ταιριάζει η φράση "μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά". Το κατά πόσο θα είναι προσωρινό μέτρο, θα δείξει. Φαίνεται δύσκολο να το επαναφέρουν πριν τον Σεπτέμβρη-Οκτώβρη.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.078
Likes
2.494
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Την Παρασκευή πάντως έπιασε. Αισθητά λιγότερος κόσμος, 2 άτομα αναμονή στις 2 το μεσημέρι, όσοι έρχονταν με συνοδό τους έλεγαν να πάνε στο Goldair, δεν είδα κάποια γκρίνια (τουλάχιστον την ώρα που ήμουν εγώ εκεί) και έξτρα τα 200 μίλια εξαργύρωσης.

View attachment 430171

View attachment 430172




Ναι όντως, αλλά εδώ μάλλον ταιριάζει η φράση "μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά". Το κατά πόσο θα είναι προσωρινό μέτρο, θα δείξει. Φαίνεται δύσκολο να το επαναφέρουν πριν τον Σεπτέμβρη-Οκτώβρη.
Εγώ πάντως από τη φωτό που έβαλες δε βλέπω ιδιαίτερη άπλα... Δηλ. πως ήταν πριν?? Ο ένας πάνω στον άλλο?? Ρωτάω γιατί εγώ μια φορά πήγα στο καινούριο lounge πρόσφατα, ημέρα Τετάρτη 19/4, δηλ. ήταν ακόμα περίοδος γιορτών αν το δούμε κ έτσι, και ήταν μια χαρά, και βρήκα αμέσως θέση (κ είχε αρκετές να διαλέξω).. Βέβαια πήγα κατά τις 06.30πμ ίσως γι αυτό... Κατά τις 7.30πμ που έφυγα είχε αρχίσει να γεμίζει.

Edit: Α τώρα είδα ότι πήγες μεσημέρι, γι΄αυτό μάλλον
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.690
Likes
50.584
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Tης Goldair είναι τόσο χάλια; Ποιο το κακό με το να πας εκει;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.046
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Η γιουναιτεντ προσφέρει και private dining στους πελάτες διακεκριμένης σε ορισμένα σαλόνια της με Εξαιρετικό φαγητό πολλών πιάτων ποιότητας και εμφάνιση μισελεν εστιατορίου και άψογο σέρβις. Δεν έχουν πρόσβαση οι γκολν στο πολαρις. Πρέπει να πετάς μπίζνες με τη συμμαχία. Και για να φας πριβέ κλείνεις κάνα μισάωρο πριν και σε καλούν. Κοκτέιλ on demand στα μπαρ και άφθονο booz. Ίσως η πιο καλή εμπειρία που είχα ever. Παρακαλάς να έχει καθυστέρηση το αεροπλάνο. Κόσμος ελάχιστος χώρος τεράστιος.
Για να φάς καλό φαγητό, πρέπει δηλαδή να πετάς μετά σε πτήση στην οποία προσφέρεται καλό φαγητό. Δεν είναι και πολύ πρακτικά χρήσιμο αυτό, μόνο αν θες να κοιμηθείς από την αρχή στο αεροπλάνο ή να προσπαθείς να ξεπεράσεις το 50 στο BMI σου...

Όσο για το σαλόνι της Λουφτβάφε για την πρώτη θέση εκεί είναι μια ολόκληρη εμπειρία. Πρέπει να πας κάνα 8 ώρα πριν να το απολαύσεις στο μέγιστο να κοιμηθείς να φας να κάνει μπάνιο και να τσιμπήσεις και το παπάκι σου. Έχω μόνο ένα δυστυχώς.
Εγώ έχω 2. Το "καλό" είναι το First Class Terminal στη Frankfurt, τα σαλόνια είναι απλώς καλά σαλόνια..
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.446
Likes
5.324
Για να φάς καλό φαγητό, πρέπει δηλαδή να πετάς μετά σε πτήση στην οποία προσφέρεται καλό φαγητό. Δεν είναι και πολύ πρακτικά χρήσιμο αυτό, μόνο αν θες να κοιμηθείς από την αρχή στο αεροπλάνο ή να προσπαθείς να ξεπεράσεις το 50 στο BMI σου...
Περιγράφω μια εμπειρία. Οι ποσότητες στα πιάτα μην φανταστείς, πιο πολύ ντεκόρ. Έφαγα και στο αεροπλάνο που το φαγητό δεν είναι πάντα καλό.
Ο μεταβολισμός μου μου επιτρέπει να φάω οτιδήποτε χωρίς να αλλάζει το βάρος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.220
Μηνύματα
884.130
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom