Aegean Airlines Aegean lounge

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.825
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Απορία: Υπάρχουν άνθρωποι που ταξιδεύουν και που δεν ξέρουν ακριβώς και απ΄έξω ποιές χώρες είναι στην Ευρωπαϊκή Ένωση και ποιές στη ζώνη Σέγκεν;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Απορία: Υπάρχουν άνθρωποι που ταξιδεύουν και που δεν ξέρουν ακριβώς και απ΄έξω ποιές χώρες είναι στην Ευρωπαϊκή Ένωση και ποιές στη ζώνη Σέγκεν;
Οι περισσότεροι νομίζω.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Και αυτοί οι άνθρωποι ψηφίζουν κιόλας στις Ευρωεκλογές; Απίστευτο μου φαίνεται!
Τώρα εσύ περιμένεις ότι η πλειοψηφία των πολιτών θυμάται αν η Ιρλανδία, η Ελβετία, η Κροατία, η Νορβηγία και η Κύπρος είναι στη συνθήκη Σένγκεν; Όχι, δεν αφορά την καθημερινότητά τους. Προσωπικά βρίσκω την άγνοια επί πολύ σημαντικότερων θεμάτων (πχ πώς λειτουργεί η οικονομία μιας χώρας, τι κάνει ένα χρηματιστήριο, πώς διαμορφώνεται ο κατώτατος μισθός, τι επίπτωση έχουν οι επενδύσεις σε μια οικονομία, τι συμβαίνει όταν εθνικοποιείται μια εταιρεία, τι είναι η ΚΑΠ κ.ά) καταλυτική στον τρόπο που ψηφίζει ο κόσμος. Δεν ενδιαφέρονται όλοι αν για το Δουβλίνο πετάς από το Α ή το Β ή αν σου ξεφεύγουν 2 χώρες της ΕΕ. Εδώ έρχεται κοσμογονία με την τεχνητή νοημοσύνη μέσα στο πολύ άμεσο χρονικό διάστημα και σε όλη την προεκλογική περίοδο έχω ακούσει μόνο έναν ηγέτη κόμματος (κι αυτό μόλις δυο φορές) να αναφέρεται σε αυτό, που θα έπρεπε να είναι το πρώτο θέμα συζήτησης.

Ναι, οι περισσότεροι δεν μπορούν να τις αριθμήσουν όλες σωστά, δεν το βρίσκω ούτε απίστευτο ούτε τραγικό.
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.803
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Αυτό είναι το λιγότερο. Υπήρχε άνθρωπος στις τελευταίες εκλογές που, επειδή οι οδηγίες ήταν μέχρι δύο σταυροί, έβαλε στο φάκελο 2 ψηφοδέλτια, έχοντας σταυρώσει έναν υποψήφιο στο καθένα.
Παλιότερα θυμάμαι να βρίσκω ψηφοδέλτια που οι ψηφοφόροι έβαζαν μεν σταυρούς σε κάποιους υποψηφίους, αλλά συγκεκριμένο υποψήφιο που τον ήθελαν περισσότερο τον υπογράμμιζαν ή σε αυτόν ειδικά έβαζαν μπροστά 2-3 σταυρούς.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.825
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Για να το πω αλλιώς, θα ταξιδέψεις σε κάποια χώρα και δεν έχεις ψάξει καν αν είναι στην ΕΕ, ετη ζώνη Σέγκεν ή στην Ευροζώνη; Τι στο καλό πας να κάνεις εκεί;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Για να το πω αλλιώς, θα ταξιδέψεις σε κάποια χώρα και δεν έχεις ψάξει καν αν είναι στην ΕΕ, ετη ζώνη Σέγκεν ή στην Ευροζώνη; Τι στο καλό πας να κάνεις εκεί;
Αρχικά να σου πω πως πολλοί δεν ξέρουν καν ότι υπάρχει αυτός ο διαχωρισμός. Μη σου πω για τη λέξη Σένγκεν και τι αφορά αυτή η συνθήκη.
 

GALERA

Member
Μηνύματα
85
Likes
96
Να σας δώσω κι άλλους λόγους να μου στερήσετε τα εκλογικά μου δικαιώματα : Πάντα μπερδεύω ποιες βαλκανικές χώρες είναι στο Ευρώ . Επειδή δε, αναρωτιέστε, συνήθως όταν ταξιδεύω μου αρέσει να ξεροσταλιάζω στα μουσεία. Επίσης να διαβάζω για μήνες πρίν για τους ζωγράφους, τους ποιητές, τους ανθρώπους που έχουν σηματοδοτήσει την ιστορία του τόπου, να τρώω και να πίνω. Χωρίς βέβαια να εννοώ πως θα με χάλαγε να θυμάμαι και όλες τις συνθήκες και τις εθνοσυνελεύσεις. Μου αρέσει πολύ η ιστορία! Τι τα θές... Ούτε τα μισά δεν θυμάμαι από το τελευταίο που διάβασα του Ραφαηλίδη. Μου μένει μόνο η αίσθηση και τα συμπεράσματά μου.
Τώρα που το σκέφτομαι μάλλον γι αυτό και ανήκω πάντα πολιτικά σε μειοψηφία . Ισως αν προσπαθήσω να βάλω μυαλό και να πανηγυρίσω και γώ μια φορά !
Και τότε θα απαλλαγώ από αμφιβολίες και ανασφάλεια και δεν θα αναρωτιέμαι για όλα αν κάνω λάθος.
 
Last edited:

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Τώρα εσύ περιμένεις ότι η πλειοψηφία των πολιτών θυμάται αν η Ιρλανδία, η Ελβετία, η Κροατία, η Νορβηγία και η Κύπρος είναι στη συνθήκη Σένγκεν; Όχι, δεν αφορά την καθημερινότητά τους. Προσωπικά βρίσκω την άγνοια επί πολύ σημαντικότερων θεμάτων (πχ πώς λειτουργεί η οικονομία μιας χώρας, τι κάνει ένα χρηματιστήριο, πώς διαμορφώνεται ο κατώτατος μισθός, τι επίπτωση έχουν οι επενδύσεις σε μια οικονομία, τι συμβαίνει όταν εθνικοποιείται μια εταιρεία, τι είναι η ΚΑΠ κ.ά) καταλυτική στον τρόπο που ψηφίζει ο κόσμος. Δεν ενδιαφέρονται όλοι αν για το Δουβλίνο πετάς από το Α ή το Β ή αν σου ξεφεύγουν 2 χώρες της ΕΕ. Εδώ έρχεται κοσμογονία με την τεχνητή νοημοσύνη μέσα στο πολύ άμεσο χρονικό διάστημα και σε όλη την προεκλογική περίοδο έχω ακούσει μόνο έναν ηγέτη κόμματος (κι αυτό μόλις δυο φορές) να αναφέρεται σε αυτό, που θα έπρεπε να είναι το πρώτο θέμα συζήτησης.

Ναι, οι περισσότεροι δεν μπορούν να τις αριθμήσουν όλες σωστά, δεν το βρίσκω ούτε απίστευτο ούτε τραγικό.
Για οποιαδηποτε άγνοια τέτοιου είδους έχουμε τους ταξιτζήδες, λαϊκά πανεπιστήμια εν κινήσει, τα μαθαίνουμε καλά εκεί. Και βασικά μεταξύ μας και όσοι λένε ότι τα κατέχουν ταρίφες είναι και δε το ξέρουν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.505
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom