Air China Air China στην Αθήνα

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
ε για πες και τπτ.. έχει κάτι από IFE, φαί, ποτά?

Αυτη η ειρωνια των ειδημονων εδω μεσα ειναι τραγικη συνεχεια.Ναι ρε φιλε εχει καλο φαι , ωραιες γκομενες και οθονες σε καθε θεση για να δεις οτι ταινια θες.Και αφου δεν εχει πεσει μεχρι τωρα καλη ειναι και ουτε προκειται να πεσει.
Η μηπως ειναι και αυτη οπως η Egypt Air και πεταει χαριστικα στην Ευρωπη λογω του οτι ειναι μελος της Star Alliance??Aμαν και αλλοι μπηκαν απο το παραθυρο και πετανε οπου να ναι!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αυτη η ειρωνια των ειδημονων εδω μεσα ειναι τραγικη συνεχεια.
κουλάρησε και μη βλέπεις φαντασματα. δεν ειρωνεύτηκα τπτ και κανένα. απλά ρώτησα αν στη διάρκεια της πτήσης αυτής έχουν το ίδο σερβις όπως και στη μακρυνή. σερβίρουν φαγητό ή όχι? λειτουργούν οι οθόνες ή όχι? σερβιρουν ποτά ή όχι? πού είδες την ειρωνεία? μη μεταφέρεις οργή και βιαστικά συμπεράσματα από αλλού. αν θες απαντάς αν δεν θες όχι. και να μην χαρακτηρίζεις άτομα που δεν ξέρεις. δεν νομίζω να έκανα το ίδιο με σενα ποτέ.
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
κουλάρησε και μη βλέπεις φαντασματα. δεν ειρωνεύτηκα τπτ και κανένα. απλά ρώτησα αν στη διάρκεια της πτήσης αυτής έχουν το ίδο σερβις όπως και στη μακρυνή. σερβίρουν φαγητό ή όχι? λειτουργούν οι οθόνες ή όχι? σερβιρουν ποτά ή όχι? πού είδες την ειρωνεία? μη μεταφέρεις οργή και βιαστικά συμπεράσματα από αλλού. αν θες απαντάς αν δεν θες όχι. και να μην χαρακτηρίζεις άτομα που δεν ξέρεις. δεν νομίζω να έκανα το ίδιο με σενα ποτέ.
Tη μακρινη πτηση δεν την εχω κανει αλλα φανταζομαι οτι δεν αλλαζει κατι.Αυτο που ξερω σιγουρα ειναι οτι εχει το καλυτερο σερβις απο τις εταιρειες που κανουν αυτη τη γραμμη μακραν.
Οσο για το υφος μου,πρωτον δε σε χαρακτηρισα , και δευτερον ισως εχεις δικιο το συμπερασμα για την ειρωνια να ηταν λιγο βιαστικο αλλα εχω δει πολλα σε αλλα θρεντς οποτε ειναι και δικαιολογημενο.Anyway,sorry.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Απίστευτη επίθεση και χωρίς λόγο αφού ήταν γνήσια η απορία του Samion...

Επειδή λοιπόν κάποιοι ξύνονται στην γκλίτσα ας πούμε μερικά πράγματα...

Πραγματικά αν κάποιος έχει ταξιδέψει 2-3 φορές στην ζωή του μακρινό ταξίδι και μετά μπει στο 330 της Air China μπορεί εύκολα να το χαρακτηρίσει σαν το καλύτερο αεροπλάνο που υπάρχει... επειδή όμως κάποιοι έχουν κάνει πέντε ταξίδια παραπάνω και ασχολούνται επαγγελματικά με το θέμα ας μεταφέρω τις γνώμες τους... επαγγελματίες φίλοι που έχουν κάνει με το 330 το ATH-PAR πριν 2-3 χρόνια λένε πάνω κάτω τα εξής...

Το αεροπλάνο είναι όντως καινούργιο... οι θέσεις είναι κάπως στενές αν και αυτό είναι μάλλον ένα από τα χαρακτηριστικά του 330... φαγητό ασφαλώς και δεν υπήρχε... υπήρχε ένα snack επιπέδου alisnack, για τους επαϊοντες... το IFE ήταν τρομακτικά δύσχρηστο και οι ταινίες της προκοπής ελάχιστες... οι αεροσυνοδοί δεν ξέρουν αν ήταν κούκλες ή πανούκλες αλλά τα αγγλικά τους ήταν επιπέδου i am, you are...

Bέβαια μέσα σε 2-3 χρόνια πολλά αλλάζουν... μπορεί οι Κινέζοι να έσπρωξαν χρήμα και να έκαναν γκουρμέ το φαί τους, μπορεί οι γκόμενες να πήγαν στην Οξφόρδη και να έμαθαν καλά Αγγλικά, μπορεί να έβγαλαν θέσεις και να έκαναν το αεροπλάνο σκέτο μπίζνες και τέλος μπορεί να έκλεψαν το IFE των Εμίριδων και να το έβαλαν στα δικά τους αεροπλάνα... θαύματα γίνονται που ξέρεις...

Και κάτι τελευταίο... η Air China δεν έχει πρόβλημα ασφάλειας και κανένας δεν είπε ποτέ κάτι γιαυτήν... εγώ προσωπικά μίλησα για την MS και το ξαναλέω... η συγκεκριμένη εταιρία έχει θέμα με την ασφάλεια των αεροπλάνων της και το γουστάρει ή όχι ο αποπάνω φίλος, ξέρω σε αυτό το θέμα καλύτερα από εκείνον... και ξέρω όχι γιατί είμαι ειδήμων αλλά λόγω γνωριμιών... αν παρόλα αυτά τσαντίζεται με την ειρωνεία των ειδημόνων, που ας σημειωθεί υπάρχει μόνο στα όνειρά του, ας πιεί ξυδάκι να του περάσει ή απλά να μην μας διαβάζει...
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Απίστευτη επίθεση και χωρίς λόγο αφού ήταν γνήσια η απορία του Samion...

Επειδή λοιπόν κάποιοι ξύνονται στην γκλίτσα ας πούμε μερικά πράγματα...

Πραγματικά αν κάποιος έχει ταξιδέψει 2-3 φορές στην ζωή του μακρινό ταξίδι και μετά μπει στο 330 της Air China μπορεί εύκολα να το χαρακτηρίσει σαν το καλύτερο αεροπλάνο που υπάρχει... επειδή όμως κάποιοι έχουν κάνει πέντε ταξίδια παραπάνω και ασχολούνται επαγγελματικά με το θέμα ας μεταφέρω τις γνώμες τους... επαγγελματίες φίλοι που έχουν κάνει με το 330 το ATH-PAR πριν 2-3 χρόνια λένε πάνω κάτω τα εξής...

Το αεροπλάνο είναι όντως καινούργιο... οι θέσεις είναι κάπως στενές αν και αυτό είναι μάλλον ένα από τα χαρακτηριστικά του 330... φαγητό ασφαλώς και δεν υπήρχε... υπήρχε ένα snack επιπέδου alisnack, για τους επαϊοντες... το IFE ήταν τρομακτικά δύσχρηστο και οι ταινίες της προκοπής ελάχιστες... οι αεροσυνοδοί δεν ξέρουν αν ήταν κούκλες ή πανούκλες αλλά τα αγγλικά τους ήταν επιπέδου i am, you are...

Bέβαια μέσα σε 2-3 χρόνια πολλά αλλάζουν... μπορεί οι Κινέζοι να έσπρωξαν χρήμα και να έκαναν γκουρμέ το φαί τους, μπορεί οι γκόμενες να πήγαν στην Οξφόρδη και να έμαθαν καλά Αγγλικά, μπορεί να έβγαλαν θέσεις και να έκαναν το αεροπλάνο σκέτο μπίζνες και τέλος μπορεί να έκλεψαν το IFE των Εμίριδων και να το έβαλαν στα δικά τους αεροπλάνα... θαύματα γίνονται που ξέρεις...

Και κάτι τελευταίο... η Air China δεν έχει πρόβλημα ασφάλειας και κανένας δεν είπε ποτέ κάτι γιαυτήν... εγώ προσωπικά μίλησα για την MS και το ξαναλέω... η συγκεκριμένη εταιρία έχει θέμα με την ασφάλεια των αεροπλάνων της και το γουστάρει ή όχι ο αποπάνω φίλος, ξέρω σε αυτό το θέμα καλύτερα από εκείνον... και ξέρω όχι γιατί είμαι ειδήμων αλλά λόγω γνωριμιών... αν παρόλα αυτά τσαντίζεται με την ειρωνεία των ειδημόνων, που ας σημειωθεί υπάρχει μόνο στα όνειρά του, ας πιεί ξυδάκι να του περάσει ή απλά να μην μας διαβάζει...
Επειδη βαριεμαι και εχω και δουλεια δυο πραγματα μονο:To φαγητο ειναι μακραν καλυτερο και απο την Aegean και απο τη Lufthansa,το IFE ,βασικα δεν μπορω να συγκρινω γιατι οι αλλες εταιρειες δεν εχουν καν και λογικα αφου τα αεροπλανα τους δεν συνεχιζουν για υπερατλαντικο στο ιδιο δρομολογιο.Αγγλικα μιλανε ολοι αν και με αυτη τη σπαστικη προφορα αλλα τελοσπαντων.Τελοσπαντων το σερβις ειναι πολυ καλυτερο στη συγκεκριμενη γραμμη και για τα λεφτα που δινεις.
Οσο για την ειρωνεια που οπως ειπες υπαρχει μονο στα ονειρα μου,(βασικα σε αυτο το ποστ ειρωνευεσαι στο τελος ελεος!), θα μπορουσα (και ο καθενας εδω μεσα ) να σου δειξει ΑΠΕΙΡΑ ποστ που εσυ συγκεκριμενα περισσοτερο αλλα και πολλοι αλλοι ειρωνευονται ,κυριως με καινουρια μελη αλλα και σε κατι τετοιου τυπου ερωτησεις.Αν νομιζεις οτι εχεις βρετανικο χιουμορ και αυτο δεν ειναι ειρωνεια..συγγνωμη αλλα δεν εχεις.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αυτη η ειρωνια των ειδημονων εδω μεσα
υποθέτω οτι ο χαρακτηρισμός αφορούσε εμενα μια και ακολουθούσε παράθεσης δικού μου ποστ.
Tη μακρινη πτηση δεν την εχω κανει αλλα φανταζομαι οτι δεν αλλαζει κατι.Αυτο που ξερω σιγουρα ειναι οτι εχει το καλυτερο σερβις απο τις εταιρειες που κανουν αυτη τη γραμμη μακραν.
Οσο για το υφος μου,πρωτον δε σε χαρακτηρισα , και δευτερον ισως εχεις δικιο το συμπερασμα για την ειρωνια να ηταν λιγο βιαστικο αλλα εχω δει πολλα σε αλλα θρεντς οποτε ειναι και δικαιολογημενο.Anyway,sorry.
δεν έγραψα τπτ για να λάβω σορυ, μόνο και μόνο για να αποφεύγονται παρεξηγήσεις, πολύ εύκολες στο γραπτό λόγο και ιδίως μεταξύ αγνώστων. όπως είπα και σε άλλο θέμα από πλευράς μου καλή καρδιά..
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.419
Likes
5.233
Σημαντικό είναι να γνωρίζουμε πως τα award εισιτήρια είναι διαχειρίσιμα μόνο και αποκλειστικά από την αιγαίου. Η air china δεν σου δείχνει καν την κράτηση.

Το αεροσκάφος είναι Α330-200 όχι Α350.
 
Last edited:

tatooine

Member
Μηνύματα
1.419
Likes
5.233
Πτήσεις από Πεκίνο για Αθήνα Δ Τ Τ Πα Σ.
Το αεροσκάφος από 330-300 (2-2-2) έγινε εν μια νυκτί 350-900. (1-2-1) καμπίνα μπίζνες
(2-4-3) και (3-3-3) οικονομική καμπίνα.
Διαθεσιμότητα πλέον μηδέν.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.810
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom