Airbnb

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Ακριβώς, το θέμα δεν είναι μαύρο ή άσπρο. Για πολλά άτομα ή και κάποιον που θέλει κουζίνα/μεγάλους χώρους, τότε το airbnb ίσως υπερτερεί ενός μικρού δωματίου ξενοδοχείου, και ίσως βγει και φθηνότερο, αλλά πλέον με τόσο φανατικό κοινό σπανίως έχω δει τρελές προσφορές.

Καλό θα ήταν να συγκρίνουμε όμοια με όμοια όπως επίσης ειπώθηκε. Τελείως διαφορετικό είναι ένα δωμάτιο ξενοδοχείου με ένα δωμάτιο με κοινόχρηστο μπάνιο σε σπίτι που κατοικείται, το οποίο προφανώς και θα είναι φθηνότερο. Αλλά μάλλον το μέτρο σύγκρισης θα πρέπει να είναι δωμάτιο σε hostel με κοινόχρηστο μπάνιο και όχι ένα 3/4στερο ξενοδοχείο.

Προσωπικά, μικρά στούντιο σχεδόν πάντα τα έχω πετύχει σε παρεμφερείς τιμές με δωμάτια αξιοπρεπών ξενοδοχείων, και αν πηγαίνω κάπου για 1 βράδυ, το ότι έχουν κουζίνα δε με ώθησε να τα προτιμήσω, γιατί εκτός της ασφάλειας και διευκολύνσεων ενός οργανωμένου καταλύματος, οι πολιτικές ακύρωσης τους ήταν αρκετά πιο περιοριστικές.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Οχι μονο. Φυλαξη αποσκευων απο νωρις το πρωι της αφιξης ως αργα το βραδυ της αναχωρησης, αυτοματα τσεκ ιν και τσεκ αουτ χωρις τηλεφωνα κι αναμονες, τακτοποιηση δωματιου, πλυμενα πιατα πρωινου, καθαρο μπανιο καθε μερα, δεν χανεις χρονο σε σουπερμαρκετ. Ειναι πολλες οι υπηρεσιες για 7,5 ευρω ανα ατομο κι ολες μεταφραζονται σε χρονο= χρημα, εκτος απο τη φυλαξη αποσκευων που ειναι και χρημα (ακομη θυμαμαι τα 12 ευρω ανα αποσκευη στο Δουβλινο και κλαιω).
Σε πάρα πολλά καταλύματα πάντως προσφέρονται αυτές οι υπηρεσίες.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Παιδιά sos γιατί μου συμβαίνει το εξής:
Ακυρώνω κρατήσεις σε δύο διαφορετικά καταλύματα εμπρόθεσμα.
Και στις δύο περιπτώσεις ΔΕΝ βγαίνει η επιβεβαίωση της ακύρωσης αλλά ένα μήνυμα που λέει πως λόγω φόρτου εργασίας κλπ θα έρθει μήνυμα στο μέιλ μου.
Έχει περάσει περισσότερο από μια εβδομάδα, μέιλ δεν έχω λάβει, προσπαθώ να συνδεθώ στον λογαριασμό μου και βγαίνει μήνυμα "παρουσιαστηκε πρόβλημα, προσπαθήστε ξανά"
Ο χρόνος που λήγει η δωρεάν ακύρωση ειναι αρκετός αλλά δεν θέλω να τον εξαντλήσω και επιπλέον μου οφείλουν τις προκαταβολές...... Τα νεύρα μου! :icon_evil:

Πριν προσπαθήσω να μιλήσω στο τηλέφωνο αναρωτιέμαι αν έχει συμβεί σε άλλον και τι μου προτείνετε.

ΥΓ: Επειδή επρόκειτο για πολυήμερο ταξίδι, έταιρος της παρέας που είχε κλείσει από δικό του λογαριασμό άλλο κατάλυμα, του προχώρησαν την ακύρωση κανονικά. Κουφό;
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Παιδιά sos γιατί μου συμβαίνει το εξής:
Ακυρώνω κρατήσεις σε δύο διαφορετικά καταλύματα εμπρόθεσμα.
Και στις δύο περιπτώσεις ΔΕΝ βγαίνει η επιβεβαίωση της ακύρωσης αλλά ένα μήνυμα που λέει πως λόγω φόρτου εργασίας κλπ θα έρθει μήνυμα στο μέιλ μου.
Έχει περάσει περισσότερο από μια εβδομάδα, μέιλ δεν έχω λάβει, προσπαθώ να συνδεθώ στον λογαριασμό μου και βγαίνει μήνυμα "παρουσιαστηκε πρόβλημα, προσπαθήστε ξανά"
Ο χρόνος που λήγει η δωρεάν ακύρωση ειναι αρκετός αλλά δεν θέλω να τον εξαντλήσω και επιπλέον μου οφείλουν τις προκαταβολές...... Τα νεύρα μου! :icon_evil:

Πριν προσπαθήσω να μιλήσω στο τηλέφωνο αναρωτιέμαι αν έχει συμβεί σε άλλον και τι μου προτείνετε.

ΥΓ: Επειδή επρόκειτο για πολυήμερο ταξίδι, έταιρος της παρέας που είχε κλείσει από δικό του λογαριασμό άλλο κατάλυμα, του προχώρησαν την ακύρωση κανονικά. Κουφό;
Μπορει να ειναι καποιο τεχνικο θεμα της σελιδας. Εμενα πχ μου την ανοιγει κανονικα. Παρε τηλ καλυτερα...
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
512
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Η κόρη μου με τις φίλες της έκλεισαν ένα διαμέρισμα airbnb και ενώ στις φωτογραφίες φαινόταν άψογο,έχει πολλά προβλήματα,πέραν των λειτουργικών προβληματων του διαμερίσματος ομως,υπάρχουν και κακοί γείτονες.
Ειναι μουσουλμάνοι προφανώς και ακούνε πολλές ώρες ημερησίως αμανέδες στη διαπασών.Χθες ο άνδρας έδερνε τη γυναίκα και γινόταν πανικός από τον καυγά σηκώθηκε όλη η πολυκατοικία στο πόδι,ήρθε αστυνομία...Οι γειτονες είπαν ότι αυτό γίνεται συνέχεια.
Είναι ισόγειο,κάτι το οποίο εντεχνως το απέκρυψε ο ιδιοκτήτης από τις φωτογραφιες.
Γενικά τα κορίτσια φοβούνται και ευτυχώς αύριο φεύγουν.
Αν τα γράψει όλα αυτά στα σχόλια,ώστε να ξέρουν οι επόμενοι υποψήφιοι ενοικιαστές περί τίνος πρόκειται,θα θεωρηθεί δυσφήμιση, θα φάει μπλοκ;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η κόρη μου με τις φίλες της έκλεισαν ένα διαμέρισμα airbnb και ενώ στις φωτογραφίες φαινόταν άψογο,έχει πολλά προβλήματα,πέραν των λειτουργικών προβληματων του διαμερίσματος ομως,υπάρχουν και κακοί γείτονες.
Ειναι μουσουλμάνοι προφανώς και ακούνε πολλές ώρες ημερησίως αμανέδες στη διαπασών.Χθες ο άνδρας έδερνε τη γυναίκα και γινόταν πανικός από τον καυγά σηκώθηκε όλη η πολυκατοικία στο πόδι,ήρθε αστυνομία...Οι γειτονες είπαν ότι αυτό γίνεται συνέχεια.
Είναι ισόγειο,κάτι το οποίο εντεχνως το απέκρυψε ο ιδιοκτήτης από τις φωτογραφιες.
Γενικά τα κορίτσια φοβούνται και ευτυχώς αύριο φεύγουν.
Αν τα γράψει όλα αυτά στα σχόλια,ώστε να ξέρουν οι επόμενοι υποψήφιοι ενοικιαστές περί τίνος πρόκειται,θα θεωρηθεί δυσφήμιση, θα φάει μπλοκ;
Μπορούν να πάρουν και τηλέφωνο στο booking και μα διαμαρτυρηθούν, πέραν των σχολίων που θα πρέπει να κάνουν. Στην τηλεφωνική γραμμή πολλές φορές δίνουν και βαουτσερ αποζημίωσης. Πρέπει να προσέξουν να μη χρησιμοποιήσουν υβριστικους όρους, είναι ο μόνος λόγος για τον οποίον μπορεί να μη δημοσιευτούν σχόλια και να δεχθουν strike (ποινή στο Προφίλ τους).
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
512
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Μέσω airbnb το έκλεισαν.Αυτο σκέφτηκα κι εγώ επειδή πολύ εύκολα τρως κατηγορία για ρατσισμό κλπ να μην πουν ότι καν τι εθνικότητας ήταν οι διπλανοί μόνο τι έκαναν...οποίος καταλάβει κατάλαβε.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Μέσω airbnb το έκλεισαν.Αυτο σκέφτηκα κι εγώ επειδή πολύ εύκολα τρως κατηγορία για ρατσισμό κλπ να μην πουν ότι καν τι εθνικότητας ήταν οι διπλανοί μόνο τι έκαναν...οποίος καταλάβει κατάλαβε.
Σε ποιό μέρος έγινε αυτό;
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Ας βγαλουν φωτογραφιες του χωρου και να μιλησουν με την υποστηριξη του airbnb ιδιωτικα...ετσι θα βγει αναφορα απο τη μερια της πλατφορμας και αν κρινουν οτι ειναι σωστο να βγει το καταλυμα απο τη πλατφορμα θα το κανουν...ωστοσο στα σχολια δε εγραφε κανεις για τους γειτονες ή την κατασταση του σπιτιου??
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Last edited:

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
512
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ας βγαλουν φωτογραφιες του χωρου και να μιλησουν με την υποστηριξη του airbnb ιδιωτικα...ετσι θα βγει αναφορα απο τη μερια της πλατφορμας και αν κρινουν οτι ειναι σωστο να βγει το καταλυμα απο τη πλατφορμα θα το κανουν...ωστοσο στα σχολια δε εγραφε κανεις για τους γειτονες ή την κατασταση του σπιτιου??
Αυτό είναι το περίεργο.Στα σχόλια μέχρι τώρα κανείς δεν ανέφερε για τους γείτονες.Απ όσα μου είπε η μικρή κατάλαβα ότι το διπλανό είναι νοικιασμένο σε ΜΚΟ και μένουν πολλά άτομα μέσα...Ίσως νοικιάστηκε μετά τις κριτικές του τελευταίου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom