Ιταλία alitalia η ryanair??

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Ε δεν απεχει και πολυ...

Πεταλουδα αν και νομιζω πως εχεις καταληξει ειναι πολυ σημαντικο να μας πεις την ηλικια σου για να σου δωσουμε εγκυρη απαντηση... Οχι την ακριβη ηλικια φυσικα, μεσες ακρες. Ας πουμε τα 'χεις κλεισει τα 25;
Ασε το καμακι tripakia........:cool:
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.731
Επόμενο Ταξίδι
?
Ε δεν απεχει και πολυ...

Πεταλουδα αν και νομιζω πως εχεις καταληξει ειναι πολυ σημαντικο να μας πεις την ηλικια σου για να σου δωσουμε εγκυρη απαντηση... Οχι την ακριβη ηλικια φυσικα, μεσες ακρες. Ας πουμε τα 'χεις κλεισει τα 25;
ναι πεταλουδα ειναι σωστο αυτο που ρωταει ο tripakias...η ηλικια σου θα καθορισει και την τελικη σου αποφαση..εμεις οτι και να πουμε δεν παιζει ρολο..
προσεχε τι θα απαντησεις υπαρχουν και μεσηλικες που ανεβαζουν πιεση!
 

koker

Member
Μηνύματα
252
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
μαυρικιος
επισης θα προσγειωθεις σε ενα πιο απομακρυσμενο αεροδρομιο και με ολες αυτες τις προσθετες χρεωσεις η τιμη θα ανεβει αρκετα! δε νομιζω να θελεις να ριψοκινδυνεψεις το ταξιδι σου για 50 ευρω π.χ
Νομίζω οτι η ryanair προσγειώνεται στο Chiampino που σημαίνει χρέωση 4 ευρώ το άτομο με λεωφορείο για το termini ενώ απο το Fumicino (alitalia) ειναι 8 ευρώ το άτομο για το termini.
 
Μηνύματα
20
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
σευχελλες
...για τους ίδιους λόγους που πηγαίνει κάποιος και στο Ντουμπάι, π.χ.



το ντουμπαι δεν με ενθουσιαζει κ πολυ .θα προτειμουσα μπαλι!!!!γενικως με αρεσει η ιταλια ως χωρα ως κουλτουρα(αν κ δεν αλλαζει κ πολυ απο την δικη νας)εχει ποκιλια γενικως!!!!κ η αληθεια ειναι οτι η τσεπη μου δεν αντεχει ενα ακριβο προορισμο!!!!
 
Μηνύματα
20
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
σευχελλες
ναι πεταλουδα ειναι σωστο αυτο που ρωταει ο tripakias...η ηλικια σου θα καθορισει και την τελικη σου αποφαση..εμεις οτι και να πουμε δεν παιζει ρολο..
προσεχε τι θα απαντησεις υπαρχουν και μεσηλικες που ανεβαζουν πιεση!




ρε παιδεια η ηλικια πως προεκυψε τωρα?σε ποιο θεμα παιζει ρολο??για τον προορισμο?.....25!!!να δω προτασεις τωρα..!!:):lol:
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.922
Τα πράγματα είναι απλά καλή μου... μέχρι τα είκοσι πέντε σου μπορείς να κάνεις αβαρίες στα ταξίδια σου... μέχρι τα είκοσι πέντε σου σπουδάζεις, δεν έχεις δουλειά, δεν υπάρχει χρήμα... δεν χάλασε κι ο κόσμος λοιπόν να ταλαιπωρηθείς, να κοιμηθείς σε hostel, να τρως σαβούρα σάντουιτς, να στριμωχτείς στα κάτεργα του Λίγδη... από τα είκοσι πέντε και πάνω αλλάζει η ζωή σου... πιάνεις δουλειά, βγάζεις τα πρώτα σου λεφτά, έχεις αρχίσει να έχεις απαιτήσεις... παρατάς τα fast food και τις coca cola, γουστάρεις να μείνεις σε ένα ξενοδοχείο της προκοπής και φυσικά λόγω δουλειάς δεν ρισκάρεις να μείνεις αμανάτι στη Ρώμη π.χ γιατί σε παράτησε εκεί ο Λίγδης... αυτή είναι η μία άποψη... η άλλη άποψη λέει ότι στα 31 σου πρέπει να ρισκάρεις τις διακοπές σου για να γλιτώσεις 50?, να ταξιδεύεις με κάτεργα γιατί πρέπει να κοκκινίσεις τον χάρτη σου, να τρως σαβούρα γιατί θα γλιτώσεις μέχρι και 5?, να ταλαιπωρηθείς ρε αδερφέ γιατί έτσι γίνεσαι τρέντι και γλιτώνεις και καμιά πενηνταριά ευρώ...

Είσαι πάνω από 25 λοιπόν, δουλεύεις κανονικά, βγάζεις χρήματα και αποφασίζεις να κάνεις ένα ταξίδι... έχεις δύο λύσεις...από την μια μαζεύεις κάποιο ποσό και ταξιδεύεις άνετα, τρως κανονικά, μένεις σε ξενοδοχεία και δεν μετράς το ευρώ και από την άλλη ταξιδεύεις με ξόφλες μόνο για να κοκκινίζεις χάρτες, τρως πίτσα στο χέρι, μένεις σε πάτους και την βγάζεις με 9,99? όλα μέσα... Η απόφαση δικιά σου καλή μου..
 

thessaris

Member
Μηνύματα
603
Likes
882
Τα θέματα όμως δεν είναι άσπρο μαύρο, κάτω ή πάνω από 25. Πρώτον διότι πολλοί που είναι και 30 και 40 και 50 θέλουν να ταξιδεύουν αλλά δεν έχουν λεφτά για να το κάνουν άνετα, οπότε αναγκάζονται σε low budget λύσεις.
Επίσης οι διαφορές των loco με την alitalia συγκεκριμένα, είναι από ελάχιστες εως ανύπαρκτες, η εξής μία δηλαδή, ότι η υπάρχει η εντύπωση ότι με alitalia αν ματαιωθεί η πτήση σου θα σε μεταφέρουν με άλλη ενώ στην ryanair απλώς θα σου γυρίσουν τα λεφτά. Επειδή όμως το συγκεκριμένο γεγονός για να γίνει (ματαίωση) υπάρχει πιθανότητα 1-2%, προσωπικά θα ταξίδευα με την Ryanair που είναι και πιο βολική στη θέση του αεροδρομίου (Ciampino πιο κοντά στην πόλη της Ρώμης απ΄ότι το Fiumicino)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
ρε παιδεια η ηλικια πως προεκυψε τωρα?σε ποιο θεμα παιζει ρολο??για τον προορισμο?.....25!!!να δω προτασεις τωρα..!!:):lol:
Πανω απο 25 πας με alitalia. Κατω απο 25 με ryan. Στα 25 δεν ξερω τι κανεις. Ισως δεν πρεπει να ταξιδεψεις. Μαλλον πρεπει να χαρεις ολες τις αλλαγες που ερχονται ξαφνικα στη ζωη σου. Ξες, δουλεια, χρημα, αυτοκινητα, σπιτια, πισινες, διαμαντια κλπ.

Τα πράγματα είναι απλά καλή μου... μέχρι τα είκοσι πέντε σου μπορείς να κάνεις αβαρίες στα ταξίδια σου... μέχρι τα είκοσι πέντε σου σπουδάζεις, δεν έχεις δουλειά, δεν υπάρχει χρήμα... ... από τα είκοσι πέντε και πάνω αλλάζει η ζωή σου... πιάνεις δουλειά, βγάζεις τα πρώτα σου λεφτά, έχεις αρχίσει να έχεις απαιτήσεις...
Τοσο καιρο νομιζα πως ζουσες στην Ελλαδα. Για ποια χωρα μιλας;
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.261
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Νομίζω έχει κουράσει πολύ κόσμο όλο αυτό....
Μπα μην το λες καλε μου.:lol:
Η διασκεδαση και το χαμογελο(στις μερες μας ) ειναι αξιες δυσευρετες και ανεκτιμητες.:haha:
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.922
Πανω απο 25 πας με alitalia. Κατω απο 25 με ryan. Στα 25 δεν ξερω τι κανεις. Ισως δεν πρεπει να ταξιδεψεις. Μαλλον πρεπει να χαρεις ολες τις αλλαγες που ερχονται ξαφνικα στη ζωη σου. Ξες, δουλεια, χρημα, αυτοκινητα, σπιτια, πισινες, διαμαντια κλπ.
Mπα εγώ μιλάω για ακόμα πιο απίθανα πράγματα... για τα πρώτα φράγκα που βγάζεις, το πρώτο ίσως ταξίδι με γκόμενα στο εξωτερικό, την χαρά να κεράσεις την παρέα σου, για τέτοια απίθανα...

Τοσο καιρο νομιζα πως ζουσες στην Ελλαδα. Για ποια χωρα μιλας;
Tripakias οι πολιτικές αναλύσεις σου είναι επιπέδου Καμένου... άσε τους λαϊκισμούς και προσγειώσου... όποιος είναι άνεργος και δεν έχει μια, κοιτάει να βγάλει το ξεροκόμματο και δεν σχεδιάζει ταξίδια στην Ευρώπη ούτε με την Alitalia ούτε με τον Λίγδη...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.410
Likes
9.340
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Γιατι εχει ασφαλεια ζωης η alitaria ?
΄΄οχι..και να μην ταξιδεύεις μαζί της..πήγαινε με ασστροσυμμαχία και θα δεις προκοπή..ίσως να γίνεις και gold (σε 10-20 χρόνια..)
Εμένα μου την άνοιξαν πάντως γυρνώντας από Αμστερνταμ. Παράπονο δεν έχω, την τακτοποίησαν καλύτερα από ό,τι την είχα εγώ.
σου απάντησε καποιος που ξέρει πολύ καλύτερα.
Το handling των αποσκευών δεν το κάνει η Alitalia, αλλά εταιρείες όπως η Goldair Handling που εξυπηρετούν και άλλες αεροπορικές άρα θα πρέπει να κατηγορήσεις εκείνες τις εταιρείες και όχι την Alitalia... η μόνη περίπτωση να σου κλέψουν πράγματα απ' τις βαλίτσες ειδικά σε πτήση Alitalia είναι να στείλει ο πιλότος το συγκυβερνήτη στο αμπάρι για πλιάτσικο.:D
μην ξεχνάμε ότι οι βαλίτσες ανοίγονται και για λόγους ασφαλείας όχι μόνο απο τις εταιρείες handling, σε κάθε περίπτωση που θεωρηθεί ύποπτη...
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.332
Μηνύματα
888.615
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom