Alitalia Alitalia και χαμένες αποσκευές

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Samion & sapienza ακούτε? Κάθε φορά που βγαίνετε να υποστηρίξετε ότι λύθηκαν τα προβλήματα με την Αλητάρια, εμφανίζεται και κάποιος ακόμα που την έχει πατήσει μαζί τους....
καλώς ήρθες καταρχήν! αναμένουμε με αγωνία ανταπόκριση...:shock:
περιμενε ακομα δεν χαθηκε η βαλιτσα του..:)και επειτα αυτο ελειπε να ικανοποιει τους παντες! δεν υπαρχει τελεια εταιρεια. εγω το ξαναλεω τη μονη βαλιτσα που εχω χασει την εχασε η ΒΑ. η Αλιτάλια ποτέ. τα πασχαλινά ταξίδια Samion, Sapienza απλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα. η ΑΖ δεν χανει βαλιτσες. αυτα που ξερατε (από κακοπροαίρετες διαδόσεις..) να τα ξεχασετε!:D
 

preacher

Member
Μηνύματα
35
Likes
1
Η βαλιτσα ηρθε πριν μια ωρα στο σπιτι μου, μετα απο πολλα τηλεφωνα και νευρα.Για την Αλιταλια τωρα.Εγω μεχρι και 1 λεπτο πριν ανακαλυψω οτι χαθηκε η βαλιτσα ημουν ετοιμος να πω τα καλυτερα...Καθολου καθυστερηση...Τα αεροπλανα της AirOne μια χαρα, το ενα Α321 της Αλιταλια λιγο παλιο, λιγο βρωμικο, αλλα δεν πειραζει...Ενα συν για μενα ειναι οτι δεν εκτοξευει τις τιμες της τελευταια στιγμη οπως κανουν οι περισσοτερες εταιριες (λιγο λογικη ΟΣΕ εχει αυτο αλλα τελοσπαντων...).
Εγω απο υπερβολικη αφελεια, οπως αποδειχτηκε, και κουραση λογω ταξιδιου, εκανα την απιστευτη βλακεια να βαλω το μοναδικο ζευγαρι κλειδιων που ειχα στη βαλιτσα.Το αποτελεσμα, Κυριακη του πασχα, 12 το μεσημερι, εψαχνα κλειδαρα ή ξενοδοχείο στην Θεσσαλονικη...Τελικα βρηκα το δευτερο.
Το συμπερασμα ειναι οτι τη μοναδικη φορα που εκανα τετοια βλακεια (να βαλω κλειδια σε βαλιτσα), ηρθε και η Αλιταλια για να συμπληρωσει!
Τα λαθη πληρώνονται...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Δεν μπορω να εκφερω αποψη για Alitalia γιατι δεν εχω ταξιδεψει μαζι της μεχρι στιγμης.Μονο ενα μπορω να πω διαβαζοντας αποψεις μελων που ειχαν θεματα με τις βαλιτσες τους.Ευτυχως που αυριο πεταω για Ρωμη με ΟΑ .Ειτε ισχυουν τα παραπανω ειτε οχι ...ενα αγχος θα το ειχα οσο να πεις βρε παιδι μου.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Προβλήματα θα υπάρχουν με όλες τις εταιρίες, είναι λογικό, απλά ίσως κάποιες φορές να τα μεγαλοποιούμε εμείς οι ίδιοι.. Πέρσι αντιμετωπίσαμε τεχνικό πρόβλημα στην πτήση απο Παλέρμο - Ρώμη, μ αποτέλεσμα να γυρίσει το αεροπλάνο στο P.Raisi για τεχνικό έλεγχο και να χάσουμε την ανταπόκριση απο Ρώμη για Αθήνα... Λόγω του ότι ήταν η τελευταία βραδυνή πτήση, η Alitalia μας μετέφερε σε κοντινό ξενοδοχείο -μας πρόσφερε γεύμα στο εστιατόριο του ξενοδοχείου κι αναχωρήσαμε με την πρώτη πρωινή πτήση για τον προορισμό μας...
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Η βαλιτσα ηρθε πριν μια ωρα στο σπιτι μου, μετα απο πολλα τηλεφωνα και νευρα.Για την Αλιταλια τωρα.Εγω μεχρι και 1 λεπτο πριν ανακαλυψω οτι χαθηκε η βαλιτσα ημουν ετοιμος να πω τα καλυτερα...Καθολου καθυστερηση...Τα αεροπλανα της AirOne μια χαρα, το ενα Α321 της Αλιταλια λιγο παλιο, λιγο βρωμικο, αλλα δεν πειραζει...Ενα συν για μενα ειναι οτι δεν εκτοξευει τις τιμες της τελευταια στιγμη οπως κανουν οι περισσοτερες εταιριες (λιγο λογικη ΟΣΕ εχει αυτο αλλα τελοσπαντων...).
Εγω απο υπερβολικη αφελεια, οπως αποδειχτηκε, και κουραση λογω ταξιδιου, εκανα την απιστευτη βλακεια να βαλω το μοναδικο ζευγαρι κλειδιων που ειχα στη βαλιτσα.Το αποτελεσμα, Κυριακη του πασχα, 12 το μεσημερι, εψαχνα κλειδαρα ή ξενοδοχείο στην Θεσσαλονικη...Τελικα βρηκα το δευτερο.
Το συμπερασμα ειναι οτι τη μοναδικη φορα που εκανα τετοια βλακεια (να βαλω κλειδια σε βαλιτσα), ηρθε και η Αλιταλια για να συμπληρωσει!
Τα λαθη πληρώνονται...
Αυτό δεν το κάνουμε σε καμία περίπτωση και με καμία εταιρεία, γιατί πάντα υπάρχει ο κίνδυνος να χαθεί η βαλίτσα.

Αλήθεια, έκανες αίτηση να αποζημιωθείς για τα έξοδα που έκανες; Γιατί νομίζω ότι προβλέπεται αυτό, αρκεί να κράτησες τις αποδείξεις.
 

preacher

Member
Μηνύματα
35
Likes
1
Δεν ξερω το σκεφτομαι...Στον κανονισμο γραφει οτι δεν πρεπει να βαζεις στη βαλιτσα πολυτιμα για σενα αντικείμενα...Αρα φανταζομαι, οτι θα μου πουν οτι δεν φερουν ευθυνη.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Δεν ξερω το σκεφτομαι...Στον κανονισμο γραφει οτι δεν πρεπει να βαζεις στη βαλιτσα πολυτιμα για σενα αντικείμενα...Αρα φανταζομαι, οτι θα μου πουν οτι δεν φερουν ευθυνη.
Δεν θα ζητήσεις αποζημίωση για πολύτιμα αντικείμενα, αλλά λόγω του ότι δεν είχες ρούχα να φορέσεις, ότι αναγκάστηκες να μείνεις σε ξενοδοχείο για τους Α, Ψ, Χ λόγους....δεν έχεις να χάσεις και τίποτα!

Η Λατίνα που είναι εξπέρ σε αυτά δεν το είδε το θέμα; :cool:
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
..Αυτό κι αν είναι είδηση...!!!!

Φήμες θέλουν να χάθηκε χτές αποσκευή μέλους οικογενείας του πιο θερμού οπαδού της Alitalia πανελλαδικά και όχι μόνο!!!
Λόγω της υποστήριξης της εταιρίας που είναι γνωστή ακόμη και στα πιο υψηλά διευθυντικά στελέχη , έτυχε διαφορετικής μεταχείρησης και η βαλίτσα ευρέθει και αυτή τη στιγμή ταξιδεύει με ΚΤΕΛ για Πάτρα..!!!

Παρακαλούμε να δωθούν εξηγήσεις....!!!!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
..Αυτό κι αν είναι είδηση...!!!!
Φήμες θέλουν να χάθηκε χτές αποσκευή μέλους οικογενείας του πιο θερμού οπαδού της Alitalia πανελλαδικά και όχι μόνο!!!
Λόγω της υποστήριξης της εταιρίας που είναι γνωστή ακόμη και στα πιο υψηλά διευθυντικά στελέχη , έτυχε διαφορετικής μεταχείρησης και η βαλίτσα ευρέθει και αυτή τη στιγμή ταξιδεύει με ΚΤΕΛ για Πάτρα..!!!
Παρακαλούμε να δωθούν εξηγήσεις....!!!!!
συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες...:(
το connection των 45 λεπτών σε ένα τόσο πολυσύχναστο αεροδρόμιο όπως το Φιουμιτσινο δεν είναι ότι καλύτερο ειδικά σε ώρες αιχμής. και με τα τόσα προβλήματα που η ΑΖ δεν έχει καμμία σχέση..
το δικό μου connection στη Ναπολη με το ίδιο χρόνο δεν είχε καμμία επίπτωση.
καθυστέρησε λοιπόν 1 μόνο αποσκευή σε πτήση σε ώρα αιχμής με 100% πληρότητα (καθημερινή, για να το σκεφτούν όσοι λένε για πληρότητες..) και τι έγινε? η δε πτήση έφτασε όπως γίνεται συχνά τελευταία, 10' νωρίτερα..
αναμένεται να αφιχθεί στον κάτοχό της το μεσημερι..
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Ε δεν έγινε και τίποτε καινούργιο... σας κάνει εντύπωση που χάθηκαν οι βαλίτσες του ακατανόμαστου? εμένα μου είχε κάνει εντύπωση πως τόσο καιρό δεν είχαν χαθεί... λογικά ένας στους 3 κερδίζει... η θα έχετε καθυστέρηση ή θα χάσετε τις αποσκευές η θα ακυρωθεί η πτήση σας...

Να το ξαναπώ... στην απίθανη περίπτωση που πετάτε με AZ δεν στέλνετε ποτέ αποσκευές στην κοιλιά του αεροσκάφους... είναι νόμος...

Ακατανόμαστε με τις υγείες σου...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ε δεν έγινε και τίποτε καινούργιο... σας κάνει εντύπωση που χάθηκαν οι βαλίτσες του ακατανόμαστου? εμένα μου είχε κάνει εντύπωση πως τόσο καιρό δεν είχαν χαθεί... λογικά ένας στους 3 κερδίζει... η θα έχετε καθυστέρηση ή θα χάσετε τις αποσκευές η θα ακυρωθεί η πτήση σας...
Να το ξαναπώ... στην απίθανη περίπτωση που πετάτε με AZ δεν στέλνετε ποτέ αποσκευές στην κοιλιά του αεροσκάφους... είναι νόμος...
Ακατανόμαστε με τις υγείες σου...
:haha::haha:
καταρχήν δεν ήταν άμεσα δική μου..έπειτα έδωσα αναλυτικό ιστορικό. ποιος άλλος τολμά να δίνει 45' connection σε αεροδρόμιο σαν το FCO? ε να μην φορτώνουμε στην ΑΖ τα σπασμένα καποιων συνδικαλιστών εξω απ' αυτή..για καθυστερηση μαλλον τη μπλέκεις με τη LH-Swiss, πρωταθλητές στις καθυστερησεις το Γενάρη..και με ακυρώσεις τη μπλέκεις με την εύκολη, πρωταθλήτρια στο άθλημα στο Ελβελ..
και η περίπτωση να παμε με ΑΖ δεν είναι απίθανη. με τόσο υψηλές πληρότητες δίνει και προσφορά τη Ρώμη. πιο κάτω κι από την easy η τιμή της. αυτή είναι εταιρεία!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.358
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom