Alitalia Alitalia και χαμένες αποσκευές

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.672
Likes
50.523
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το θέμα είναι ότι αν δε γίνεις εθελοντής κινδυνεύεις να μην πάρεις τίποτε (αν είσαι εκτός ΕΕ) και μάλιστα χωρίς να επιλέξεις εσύ να μην πετάξεις. Ή κινδυνεύεις να χάσεις την ευκαιρία να επεκτείνεις τις διακοπές σου και μάλιστα στο τζάμπα.
Οπότε προθυμοποιείσαι (αν έχεις το περιθώριο), κάνεις μια νύχτα περισσότερη (και τζάμπα) διακοπές και βγάζεις κι ένα χαρτζιλίκι. Βολεύεται η αεροπορική, βολεύεσαι κι εσύ, απλό είναι. Το απορίας άξιο είναι γιατί ορισμένες εταιρείες δεν αναζητούν εθελοντές, ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω. Γιατί να δυσαρεστήσουν έναν επιβάτη όταν μπορούν να κάνουν χαρούμενο κάποιον άλλο;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.672
Likes
50.523
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ πάντως δεν ήμουν εθελοντής. Μου το ανακοίνωσαν και τέλειωσε. Και να σου πω, πως δεν περίμενα από την IBERIA τόσο καλή μεταχείριση. Φέτος η Αλιτάλια για το Μπουένος Άιρες που είχα παρόμοια εμπειρία overbooking, δεν έδωσε ούτε ένα ευρώ. Σου λέει, τρέχα στα δικαστήρια και τότε θα στα δώσουμε. Που να τρέχεις και πόσο θα σου κοστίσει για να πάρεις 600 ευρώ... Δεν μπήκα καν στον κόπο.
Γράφαμε ταυτόχρονα και το χάσαμε λίγο. Είναι εμφανές ότι υπάρχουν δυο διαφορετικά πράγματα: ο εθελοντής...overbooker και ο κακομοίρης που του το φορέσανε στο κεφάλι. Η άλλη παράμετρος έχει να κάνει με το αν είσαι εντός η εκτός ΕΕ (ή αν πετάς με ευρωπαϊκή εταιρεία, γιατί αν πετάς με τη φανταστική Cubana κλάφτα Χαράλαμπε).
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
καλα τωρα με αυτα που ειπατε νιωθω διπλα τυχερη που τελικα πεταξα....
η αλλη τυχη θα αναφερθει οταν θα βρω χρονο να γραψω την 3 μερη εμπειρια στη ρωμη...τωρα δουλεια...
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Το απορίας άξιο είναι γιατί ορισμένες εταιρείες δεν αναζητούν εθελοντές, ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω. Γιατί να δυσαρεστήσουν έναν επιβάτη όταν μπορούν να κάνουν χαρούμενο κάποιον άλλο;
Έλα ντε; Κι εμένα αυτή είναι η απορία μου! Προφανώς βαριούνται να ασχοληθούνε....
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
Εγώ ταξίδεψα στην Ισπανία με αυτή την εταιρεία. Πήγα μέσω Ρώμης και γύρισα μέσω Μιλάνου. Ήμασταν μεγάλη παρέα και δεν είχαμε κανένα πρόβλημα με τις αποσκευές (το αεροπλάνο έτριζε λίγο μόνο αλλά αυτό είναι άλλη υπόθεση ;) )
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Πρόσφατη εμπειρία από Αλιτάλια(πριν 15 μέρες περίπου):Απ'ευθείας πρωινή πτήση Θεσνίκη-Ρώμη ...όλα άψογα,στην ώρα της πέταξε,αλλά μετά την προσγείωση μας περίμενε μια δυσάρεστη έκπληξη,οι αποσκευές της συγκεκριμένης πτήσης άργησαν πάρα πολύ να βγούν,γύρω στη μία ώρα!τελικά πήραμε τις βαλίτσες τουλάχιστον η δική μου παρέα.
Στην επιστροφή με την βραδυνή πτήση,υπήρξε μια καθυστέρηση περίπου 20 λεπτά για να ξεκινήσει,( βρισκόμασταν ήδη μέσα στο αεροπλάνο και περιμέναμε)και όσον αφορά την παραλαβή αποσκευών εγώ ήμουν τυχερή πήρα βαλίτσα αλλά από φιλικό μου ζευγάρι έμαθα εκ των υστέρων ότι αυτοί καθώς και γύρω στα 40 άτομα δεν παρέλαβαν βαλίτσες ,τους τις πήγε σπίτι η υπηρεσία της Αλιτάλια την μεθεπόμενη μέρα.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Μια ακόμα φορά επιστρέφοντας απο την Ιταλία, έρχομαι να επιβεβαιώσω οτι δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα με την Alitalia..4 πτήσεις , απο Αθήνα -Ρώμη,Ρώμη-Παλέρμο, Ρέτζιο Καλάμπρια-Ρώμη και Ρώμη-Αθήνα, καμιά καθυστέρηση, καμιά χαμένη αποσκευή...Το ίδιο συνέβη και με την παρέα μου που επέστρεψε απο Παλέρμο και είχε stopover στη Ρώμη λιγότερο απο μια ώρα...
Forza Alitalia!!!Πού είσαι Samion να τ ακούσεις???:clap:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μια ακόμα φορά επιστρέφοντας απο την Ιταλία, έρχομαι να επιβεβαιώσω οτι δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα με την Alitalia..4 πτήσεις , απο Αθήνα -Ρώμη,Ρώμη-Παλέρμο, Ρέτζιο Καλάμπρια-Ρώμη και Ρώμη-Αθήνα, καμιά καθυστέρηση, καμιά χαμένη αποσκευή...Το ίδιο συνέβη και με την παρέα μου που επέστρεψε απο Παλέρμο και είχε stopover στη Ρώμη λιγότερο απο μια ώρα...
Forza Alitalia!!!Πού είσαι Samion να τ ακούσεις???:clap:
ακούω ακούω...:lol:
κι εγω φυσικά, όπως πάντα, καμμία καθυστέρηση (αντίθετα νωρίτερα άφιξη στη Ρώμη..) και ανταποκρίσεις στην ώρα τους. φαίνεται ότι τα πράγματα στο Φιουμιτσίνο διορθώθηκαν. γιατί εκεί ήταν το πρόβλημα και όχι στην ΑΖ..
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
2 ταξίδια προ 6μήνου (προς Παλερμο και Ρέτζιο Καλάμπρια) με ανταπόκριση στη Ρώμη. Αποσκευή δεν χάθηκε. Στο ένα ταξίδι λόγω καθυστέρησης στην αναχώρηση χάσαμε την ανταπόκριση και τραβήξαμε μια μικρή ταλαιπωρία να μας τρέχουνε για διανυκτέρευση σε ξενοδοχείο στο Φιουμιτσίνο
 

preacher

Member
Μηνύματα
35
Likes
1
Εγω παλι την περιμενω απο την Κυριακη!MAD-FCO-SKG.Εκει στη μεση εχει μεινει...Μου λενε συνεχεια οτι θα ερθει με την επομενη πτηση.Πλεον εχει καταντησει αστειο...
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.371
Likes
6.867
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Εγω παλι την περιμενω απο την Κυριακη!MAD-FCO-SKG.Εκει στη μεση εχει μεινει...Μου λενε συνεχεια οτι θα ερθει με την επομενη πτηση.
κουράγιο φίλε, που θα πάει, που θα ρθει, με κάποια πτήση της Αλιτάλια στην κατοχή σου θα ξαναβρεθεί!!!:cool:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.974
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εγω παλι την περιμενω απο την Κυριακη!MAD-FCO-SKG.Εκει στη μεση εχει μεινει...Μου λενε συνεχεια οτι θα ερθει με την επομενη πτηση.Πλεον εχει καταντησει αστειο...
Samion & sapienza ακούτε? Κάθε φορά που βγαίνετε να υποστηρίξετε ότι λύθηκαν τα προβλήματα με την Αλητάρια, εμφανίζεται και κάποιος ακόμα που την έχει πατήσει μαζί τους....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.677
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom