Alitalia Alitalia και χαμένες αποσκευές

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Traveller δε θα διαφωνησω μαζι σου,αλλα σε μια μικρη πτηση FRA-BIO εγω ως εθελοντης πηρα εισητηριο αξιας 350 ευρω για καποιο αλλο ταξιδι μου και ναι ηρθα αντι απευθειας μεσω BCN.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μια συμπλήρωση στα όσα έγραψε ο Traveller, με τα οποία συμφωνώ και προσυπογράφω:
αν τα πράγματα στενέψουν για την εταιρία και γεμίσει και την bussines θα ζητήσει εθελοντές...

Ναι, ΑΛΛΑ κάποιες εταιρείες ΔΕΝ ζητάνε εθελοντές καν.Παρά με τον τσαμπουκά επιλέγουν ποιοι θα πετάξουν και ποιοι όχι, χωρίς καν να ρωτήσουν αν υπάρχει κανείς που θέλει να μην πετάξει οικειοθελώς. Η Iberia είναι μια από αυτές. Συμφέρει πάντα σε "πολυάσχολες" πτήσεις να πηγαίνεις μέχρι το γκισέ και να ρωτάς αν θέλουν εθελοντές, να ξέρεις και τι γίνεται...

Την ημερα ή στο συνολο πηρες 8 κατοσταρικα; Γιατι αν ειναι στο συνολο σε ριξανε! Εγω μια φορα και για 2 ωρες πιο μετα να πεταξω πηρα 350 ευρω με lufthansa! Αρα πιστευω ειναι καλυτερα να εισαι εθελοντης overbooker με τη Lufthansa!

Αθροιστικά ήταν... Κοίταξε, εντός της ΕΕ, η μίνιμουμ αποζημίωση που παίρνεις είναι προκαθορισμένη από την ΕΕ εδώ και κάποια χρόνια και μερικές εταιρείες προκειμένου να μην έχουν δυσαρεστημένους πελάτες βάζουν και κάτι παραπάνω (κι άμα τις ζορίσεις κι άλλο ή έξτρα υπηρεσίες, π.χ τουρ στο Λούβρο μια φορά). Για πτήσεις εκτός ΕΕ όμως... χέσε μέσα Πολυχρόνη. Κάποια στιγμή ειπώθηκε από τις Βρυξέλλες πως η νομοθεσία για εντός ΕΕ θα εφαρμοζόταν και στις πτήσεις εκτός Ευρώπης που πραγματοποιούνται από ευρωπαϊκές εταιρείες, αλλά το έχασα το επεισόδιο και δεν ξέρω αν πέρασε. Η Iberia για εκτός ΕΕ αν ΔΕΝ πας εθελοντικά δε σου δίνει τίποτε πλην των υποχρεωτικών (ξενοδοχείο, φαγητό, ταξί, εξασφαλισμένη επόμενη πτήση και 3 λεπτά τηλέφωνο στον προορισμό τηε επιλογής σου), που να χτυπιέσαι, στο κάτω-κάτω τσιφλίκι της είναι η Λ.Αμερική, άμα θέλουν σε πετάνε κι από το παράθυρο. Αν πας εθελοντικά για διαμονή παίρνεις 300 ευρώ έκπτωση από την επόμενη πτήση της επιλογής σου (εντός 12μηνου) ή 150-200 στο χέρι (τα οποία τα παίρνεις στη ΜΑδρίτη και ΟΧΙ στην Ελλάδα!). Η AF περίπου τα ίδια, είναι ελαφρώς πιο ελαστικοί αλλά κι αυτό εξαρτάται από την ημέρα, τα κέφια τους, ποια κοπέλα είναι στο γκισέ κι αν της χάλασε η περμανάντ. Για την Cubana... τυχερός είσαι αν σου δώσουν και κανένα σάντουιτς πλην του ξενοδοχείου, διότι τελευταία και τα εστιατόρια των ξενοδοχείων τα έχουν φεσωμένα και δε δέχονται τα voucher της! Γενικώς είναι θέμα προορισμού εταιρείας και πόσης φασαρίας κάνεις. Κι όπως είπε και ο Trav, αν είσαι frequent (και μάλιστα καρα-frequent) δε σε ακουμπάει κανείς.

Τέλος πάντων, εντός Ευρώπης δεν πολυγίνονται αυτά...κι αν γίνονται, με τέτοια συχνότητα πτήσεων σου βρίσκουν μια άλλη και καθαρίζουν. Αλλά και τις αεροπορικές δεν τις συμφέρει το over σε μικρές πτήσεις διότι πλέον είναι τόσο φτηνά και τα εισιτήρια εντός Ευρώπης που και να διπλοπουλήσουν κάποιο δεν κέρδισαν και κανένα σοβαρό ποσό, τσάμπα ξεφτίλα τρώνε. Εκεί που είναι το γέλιο της αρκούδας είναι τα over από/προς Αυστραλία και Λ.Αμερική.
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Τι λέτε βρε παιδιά!!!! Με αγχώσατε. Και ταξιδεύω ακριβώς από το 70. Και δεν το είχα πάρει ποτέ στα σοβαρά. ΟΒΕΡ ΜΠΟΥΚΙΝ εεε???? ΙΣΧΥΕΙ εεεε??? ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!!
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Μιλάμε για ένα πράγμα που μπορεί να μην συμβαίνει κάθε μέρα αλλά δεν είναι και πρωτάκουστο... το overbooking όπως σοφά είπε ο Γιώργος δίνει και παίρνει συνήθως στις υπερατλαντικές... σε τέτοιες περιπτώσεις αμα είσαι frequent είσαι άρχοντας... είσαι πρώτος επιλαχόντας για bussines... αν τα πράγματα στενέψουν για την εταιρία και γεμίσει και την bussines θα ζητήσει εθελοντές... εκεί θα σε κοιμήσουν και θα σε ταίσουν και θα πάρεις και ένα χαρτζηλικάκι 200-250?... αν δεν υπάρχουν εθελοντές τότε τα πράγματα σκουραίνουν... την πατάνε συνήθως οι τελευταίοι... εκεί κάνεις ένα χοντρό καυγά και παζαρεύεις... παζαρεύεις μεγαλύτερο χαρτζιλίκι, bussines στην αυριανή πτήση κ.α... αυτά βέβαια συνήθως συμβαίνουν στις μεγάλες πτήσεις... στις μικρές θα σε στείλουν ή με την επόμενη και θα σε ταίσουν ή με άλλη εταιρία με connection...
Και δηλαδή δεν μπορώ να ..."αμυνθώ", αν με κληρώσουν καμιά φορά??? Εγώ έχω 48 ώρες όλες κι όλες για να πεταχτώ σε δουλειά, αν αυτοί μου κόψουν τις 24 ...κάηκα (προτιμώ να δώσω εγώ 250 Ε., που λέει ο λόγος, φιλοδώρημα, αρκεί να είμαι στην ώρα μου)
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Και δηλαδή δεν μπορώ να ..."αμυνθώ", αν με κληρώσουν καμιά φορά??? Εγώ έχω 48 ώρες όλες κι όλες για να πεταχτώ σε δουλειά, αν αυτοί μου κόψουν τις 24 ...κάηκα (προτιμώ να δώσω εγώ 250 Ε., που λέει ο λόγος, φιλοδώρημα, αρκεί να είμαι στην ώρα μου)
ώπα αν δίνεις 250 σε πάω κι εγώ...:haha::bleh:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μία φορά που μου το κάνανε και βιαζόμουν σε μια πτήση Αβάνα-Παναμά τους είπα ότι παντρεύομαι το βράδυ την κοπέλα μου στον Παναμά, ότι έρχεται ΟΛΟ μου το σόι από την Ελλάδα για το γάμο και θα τους κάνω μήνυση και θα τους βάλω να πληρώσουν νέα εισιτήρια Ελλάδα-Παναμά για όλο μου το σόι , ότι η κοπέλα μου δουλεύει στην τηλεόραση και θα τους έκανα ρόμπα για "διάλυση ελληνοπαναμέζικου γάμου". Πέταξα First Class.

Είναι η μόνη άμυνα που μπορώ να σκεφτώ, το να γίνεις σούργελο και να τους κάνεις να τα κάνουν πάνω τους, αλλά είναι καραγκιοζιλίκι κι εγώ δε νιώθω άνετα. Αν δεν είναι κάτι πολύ αναγκαίο, δε βρίσκω το λόγο. Μια άλλη φορά που πετούσα Αβάνα-Κανκούν μου σφύριξαν οι κοπέλες πως με είχαν για over οι υπεύθυνοι της Mexicana και πήγα και τους εξήγησα πως έληγε η βίζα μου εκείνη την ημέρα και θα είχαμε νομικό πρόβλημα αν δεν έφευγα από τη χώρα (αλήθεια ήταν) και μάλλον φορτώσανε κάποιον άλλον. Θεωρητικά μπορείς να πας στο γκισέ, να ρωτήσεις "αν θέλουν εθελοντές", οπότε "ψαρεύεις" αν είναι over, κι αν είναι τότε απλά τους ζητάς ευγενικά να μην το κάνουν σε σένα για κάποιο λόγο ανωτέρας βίας.

Επίσης βοηθά πολύ να είσαι FF. Και δεν κοστίζει και τίποτε.
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Μία φορά που μου το κάνανε και βιαζόμουν σε μια πτήση Αβάνα-Παναμά τους είπα ότι παντρεύομαι το βράδυ την κοπέλα μου στον Παναμά, ότι έρχεται ΟΛΟ μου το σόι από την Ελλάδα για το γάμο και θα τους κάνω μήνυση και θα τους βάλω να πληρώσουν νέα εισιτήρια Ελλάδα-Παναμά για όλο μου το σόι , ότι η κοπέλα μου δουλεύει στην τηλεόραση και θα τους έκανα ρόμπα για "διάλυση ελληνοπαναμέζικου γάμου". Πέταξα First Class.

Είναι η μόνη άμυνα που μπορώ να σκεφτώ, το να γίνεις σούργελο και να τους κάνεις να τα κάνουν πάνω τους, αλλά είναι καραγκιοζιλίκι κι εγώ δε νιώθω άνετα. Αν δεν είναι κάτι πολύ αναγκαίο, δε βρίσκω το λόγο. Μια άλλη φορά που πετούσα Αβάνα-Κανκούν μου σφύριξαν οι κοπέλες πως με είχαν για over οι υπεύθυνοι της Mexicana και πήγα και τους εξήγησα πως έληγε η βίζα μου εκείνη την ημέρα και θα είχαμε νομικό πρόβλημα αν δεν έφευγα από τη χώρα (αλήθεια ήταν) και μάλλον φορτώσανε κάποιον άλλον. Θεωρητικά μπορείς να πας στο γκισέ, να ρωτήσεις "αν θέλουν εθελοντές", οπότε "ψαρεύεις" αν είναι over, κι αν είναι τότε απλά τους ζητάς ευγενικά να μην το κάνουν σε σένα για κάποιο λόγο ανωτέρας βίας.

Επίσης βοηθά πολύ να είσαι FF. Και δεν κοστίζει και τίποτε.
Απ' ότι παρατηρώ βέβαια εσείς αναφέρεστε, μάλλον, σε "εξωτικές" πτήσεις και όχι τόσο εντός Ε.Ε. Ευχαριστώ όλους.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ναι βρε, μην αγχώνεσαι. Εντός Ευρώπης (και γενικότερα σε ακριβές χώρες) είναι τόσο ακριβά τα ταξί, ξενοδοχεία, δωμάτια, φαγητά, αποζημίωση που δεν τις πολυσυμφέρει τις εταιρείες να κάνουν over. Πρέπει να πέσεις στην περίπτωση και στο καπάκι να επιλέξουν εσένα. Αν δεν κάνεις παρέα με τους Μητσοτάκηδες, είναι εξαιρετικά δύσκολο να σου συμβεί.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Traveller δε θα διαφωνησω μαζι σου,αλλα σε μια μικρη πτηση FRA-BIO εγω ως εθελοντης πηρα εισητηριο αξιας 350 ευρω για καποιο αλλο ταξιδι μου και ναι ηρθα αντι απευθειας μεσω BCN.

H αποζημίωση που είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ( ΕΚ 261/2004 - Άρθρο 7) εξαρτάται από την απόσταση.
Εγώ που ξέμεινα στο Σαν Χοσέ της Κόστα Ρίκα πήρα 600 ευρώ, πέρα από τα ξενοδοχεία, γεύματα, μετακινήσεις που μου τα κάλυψε η IBERIA.

Προσοχή: ισχύει μόνο για κοινοτικές εταιρείες, ή για εταιρείες που πετούν από/προς κοινοτικά αεροδρόμια.

Για περισσότερες πληροφορίες δες το σχετικό:

Τμήμα Πολιτικής Αεροπορίας - Δικαιώματα Επιβατών
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το ερώτημα είναι αν αυτή την αποζημίωση τη δικαιούσαι ως εθελοντής. Από την ώρα που εθελοντικά αποφασίζεις να διευκολύνεις την εταιρεία να μην πετάξεις φαντάζομαι (δεν το ξέρω) πως δεν είναι υποχρεωμένη να σου καταβάλλει το πλήρες ποσό που υποχρεούται από το νόμο όταν με δική της πρωτοβουλία σε αφήνει ξεκρέμαστο γι' αυτό και σε πληρώνει λιγότερο. Σωστή η υπόθεση;
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Το ερώτημα είναι αν αυτή την αποζημίωση τη δικαιούσαι ως εθελοντής. Από την ώρα που εθελοντικά αποφασίζεις να διευκολύνεις την εταιρεία να μην πετάξεις φαντάζομαι (δεν το ξέρω) πως δεν είναι υποχρεωμένη να σου καταβάλλει το πλήρες ποσό που υποχρεούται από το νόμο όταν με δική της πρωτοβουλία σε αφήνει ξεκρέμαστο γι' αυτό και σε πληρώνει λιγότερο. Σωστή η υπόθεση;
...για φαντάσου...!!! και εθελοντής ....και ...κερασφόρος....τύχη βουνό!!!
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Το ερώτημα είναι αν αυτή την αποζημίωση τη δικαιούσαι ως εθελοντής. Από την ώρα που εθελοντικά αποφασίζεις να διευκολύνεις την εταιρεία να μην πετάξεις φαντάζομαι (δεν το ξέρω) πως δεν είναι υποχρεωμένη να σου καταβάλλει το πλήρες ποσό που υποχρεούται από το νόμο όταν με δική της πρωτοβουλία σε αφήνει ξεκρέμαστο γι' αυτό και σε πληρώνει λιγότερο. Σωστή η υπόθεση;
Εγώ πάντως δεν ήμουν εθελοντής. Μου το ανακοίνωσαν και τέλειωσε. Και να σου πω, πως δεν περίμενα από την IBERIA τόσο καλή μεταχείριση. Φέτος η Αλιτάλια για το Μπουένος Άιρες που είχα παρόμοια εμπειρία overbooking, δεν έδωσε ούτε ένα ευρώ. Σου λέει, τρέχα στα δικαστήρια και τότε θα στα δώσουμε. Που να τρέχεις και πόσο θα σου κοστίσει για να πάρεις 600 ευρώ... Δεν μπήκα καν στον κόπο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.041
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom