Alitalia Alitalia και χαμένες αποσκευές

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
παιδια μολισ γυρισα.. στο τσαφ τη γλυτωσα παλι απο την αλιταλια..
επιστρεφοντας απο ιταλια για θεσνικη και κανοντας τσεκιν 2 και ωρες πριν μου ειπαν πως δεν εχει θεση για μενα και ειναι γεματο το αεροπλανο και θα πεταξω αυριο.. και θα μου δωσουν αποζημιωση..
επαθα. δηλωσα οτι αυριο δουλευω ειπα το επαγγελμα μου , επεσα και σε φιλοτιμη αεροσυνοδο και καθησα μπροστα της και δεν κουνιομουν...
αρχικα μου πε να περιμενω να κανουν ολοι τσε κιν μηπως και δεν ερθει κανεις.. τελικα μετα απο 10 λεπτα μου παν οτι μου βρηκαν και πεταξα...
και να σκεφτεις οτι το εισητηριο το ειχα βγαλει πριν 3 μηνες... μεσο ιντερνετ...σε προσφορα... δεν ξερω αν εφταιγε αυτο...
παντως δεν καταλαβα γιατι δεν ειχε θεση για μενα.. μαλλον κατι γινοταν με τις ανταποκρισεις...
τελος καλο ολα καλα
λεπτομερειες για την αποδραση στην ιταλια....και το θαυμα που εζησα προσεχως....
Έχω ακούσει από εργαζόμενο στην Υ.Π.Α. ότι οι Αερ. Εταιρείες έχουν δικαίωμα (επίσημα από την ΙΑΤΑ) να εκδίδουν κάποιο % επιπλέον εισιτηρίων, διότι έχει παρατηρηθεί στατιστικά, μη προσέλευση στην πτήση, του συγκεκριμένου % επιβατών (αυτός έλεγε για 5%, αλλά πολύ μου φάνηκε). Έτσι με συμβούλευε να προσέρχομαι όσο νωρίτερα για τσεκ-ιν....κλπ.
Εδώ βέβαια ο φίλος ΦΑΜΕΚ λέει ότι πήγε 2+ ώρες άρα ...ούτε αυτό ισχύει.
Παρακαλώ τους ειδικούς (πχ Τραβελερ κ.α.) να μην είναι αυστηροί μαζί μου, για την ..."φήμη" που καταθέτω και να μας πουν ...τι ισχύει τελικά. Ευχαριστώ.
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.290
Εχω και γω αναλογη εμπειρια αλλα με Lufthansa να εχουν overbooking και να ζητανε εθελοντες να αφησουν τη θεση τους δινοντας τους ενα χρηματικο ποσο ή εισητηριο και βεβαια η μεταβαση στο προορισμο θα γινοταν 2 ωρες μετα αλλα αντι για 1 θα επαρνες 2 αεροπλανα! Μου εχει τυχει 2 φορες απο Φρανκφουρτη για Μπιλμπαο,τη μια απο τις 2 το εκμεταλευτηκα και πηρα το εισητηριο εφτασα 4 ωρες μετα στον προορισμο μου μεσω Βαρκελωνης αντι απευθειας.

Οταν λεω εισητηριο,εννοω δωρεαν εισητηριο για οποιο προορισμο θελω εντος 2 χρονων,αξιας 350ευρω.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Ισχύει αυτό που γράφεις GKCAPO...τώρα για το ότι πήγε 2 ώρες πριν, τι να πω! Ίσως να είχαν κάνει ηλεκτρονικό τσεκ ιν οι υπόλοιποι που προσήθλαν μετά από εσένα και να είχαν καλυφθεί ήδη οι θέσεις!

Έχει τύχει σε αρκετούς γνωστούς μου κατά διαστήματα και τους αποζημίωσαν κανονικότατα και με ξενοδοχείο και με έξτρα μετρητά.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.725
Likes
50.764
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εδώ βέβαια ο φίλος ΦΑΜΕΚ λέει ότι πήγε 2+ ώρες άρα ...ούτε αυτό ισχύει.

Συγγνώμη αλλά 2 ώρες πριν δεν είναι και κανένας φοβερός χρόνος. Ειδικά όταν πρόκειται για εταιρείες/διαδρομές που το overbooking είναι σύστημα. Η COPA για παράδειγμα είναι μια εταιρεία που το ξεσκίζει το over, πράγμα το οποίο γνωρίζουν όλοι και πάνε τουλάχιστον ένα τρίωρο πιο πριν. Όταν λέω όλοι, εννοώ όλοι. Την τελευταία φορά που με άφησαν απέξω πήγα 3,5 ώρες πριν την πτήση και ήμουν τελευταίος. Τα ίδια ισχύουν για πολλές υπερατλαντικές, άμα πας 2 ώρες πριν...την πάτησες.

Τώρα, μερικές έχουν την ευγένεια και την ευφυΐα να ψάχνουν και να επιβραβεύουν εθελοντές, άλλες δεν το κάνουν και βαράνε στην ψύχρα. Σε αυτές που δε ρωτάνε...καλό είναι να προσφερθεί κανείς από μόνος του, πληρώνουν αρκετά καλά. Πέρυσι έκανα τον εθελοντή overbooker 4 συνεχόμενες μέρες στο Αβάνα-Παρίσι και μου δώσανε οκτώ κατοσταρικάκια...
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Ισχύει αυτό που γράφεις GKCAPO...τώρα για το ότι πήγε 2 ώρες πριν, τι να πω! Ίσως να είχαν κάνει ηλεκτρονικό τσεκ ιν οι υπόλοιποι που προσήθλαν μετά από εσένα και να είχαν καλυφθεί ήδη οι θέσεις!

Έχει τύχει σε αρκετούς γνωστούς μου κατά διαστήματα και τους αποζημίωσαν κανονικότατα και με ξενοδοχείο και με έξτρα μετρητά.
Μου λες απλά ...ισχύει. Αν το ξέρεις, σε παρακαλώ, δώσε μας λεπτομέρειες, πρόκειται για σοβαρό ζήτημα που μπορεί να τινάξει στον αέρα ...ένα ολόκληρο ...ταξίδι, όνειρο κλπ.
(στα ... 40 χρόνια που ταξιδεύω, μια φορά δεν με δέχθηκε η Ο.Α. στην ΑΘ-ΡΟΔΟ και μία η ΑΖ στην ΡΩΜ-ΜΙΛ, όπου μάλιστα, φοιτητάκος τότε, είχα ήδη ανέβει στο λεωφορείο μέσα στην πίστα και με κατέβασαν!!!)
(Μα τέλος πάντων...που είναι ο "ειδικός"???)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.725
Likes
50.764
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν έχω καταλάβει...το ερώτημα είναι αν ισχύει τι; Το ότι οι αεροπορικές έχουν δικαίωμα να κάνουν over; Φυσικά και το έχουν και είναι νομικά κατοχυρωμένες, αρκεί να ανταποκριθούν στις υποχρεώσεις τους. Στο αεροδρόμιο της Αβάνας έχουμε overbooking ΚΑΘΕ βράδυ σχεδόν όλο το χρόνο από τουλάχιστον 4 εταιρείες.

Η αεροπορική δε χάνει και τίποτα διπλοπουλώντας τα εισιτήρια. Το πολύ-πολύ, αν εμφανιστούν όλοι οι επιβάτες να τους πληρώσει ένα ξενοδοχειάκι, ταξί, δυο γεύματα και να τους βάλει στην πτήση της επόμενης συν ίσως ένα χαρτζιλίκι, κόστος πολύ χαμηλό σε σχέση με το ναύλο τον οποίο διπλοεισέπραξε (στα υπερατλαντικά πολλές φορές η αξία του σε ευρώ είναι τετραψήφια). Το πώς επιλέγει η κάθε αεροπορική το σε ποιον θα κάνει το over είναι ενδιαφέρον θέμα. Ορισμένες απλά εξαιρούν τους frequent flier, άλλες ψάχνουν εθελοντές, άλλες το πάνε με το τι ώρα πήγες στο αεροδρόμιο, άλλες ψάχνουν επακριβή αριθμό επιβατών (π.χ αν έχουν 3 θέσεις over και είσαι σε τριμελή παρέα, την πάτησες), άλλες λαμβάνουν υπόψη το rerouting που μπορούν να σου κάνουν για να σε στείλουν μέσω άλλου προορισμού και άλλες ακολουθούν όλα τα παραπάνω κατά περίσταση.

Το ότι έχεις κάνεις ηλεκτρονικό check-in είναι μεγάλη προστασία απέναντι στο overbooking, αλλά όχι 100% αποκλειστική. Έχω δει κόσμο με το boarding pass στο χέρι να μένουν μπουκάλα, ακόμη κια φού περάσουν το gate, αλλά είναι πολύ σπάνιο.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Με κάλυψε απόλυτα ο Yorgos! ;)

Τι δεν έχεις καταλάβει δηλαδή; Σου λέει η εταιρεία ότι, εκεί που θα ταξιδεύω με κενές θέσεις από ακυρώσεις της τελευταίας στιγμής, μου είναι προτιμότερο να πληρώσω μια αποζημίωση και να μείνουμε και οι δύο ικανοποιημένοι!
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.785
Likes
1.115
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
αυτό που έχω απορία (και μου φαίνεται απίθανο) είναι πως 2+ ώρες πριν είχαν γεμίσει το αεροπλάνο... και μιλάμε για την αλιτάλια που λογικά μετα την Σοφία τουλάχιστον άλλοι 20-30 πρέπει να πήγαν για τσεκ-ιν
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.290
Πέρυσι έκανα τον εθελοντή overbooker 4 συνεχόμενες μέρες στο Αβάνα-Παρίσι και μου δώσανε οκτώ κατοσταρικάκια...

Την ημερα ή στο συνολο πηρες 8 κατοσταρικα; Γιατι αν ειναι στο συνολο σε ριξανε! Εγω μια φορα και για 2 ωρες πιο μετα να πεταξω πηρα 350 ευρω με lufthansa! Αρα πιστευω ειναι καλυτερα να εισαι εθελοντης overbooker με τη Lufthansa! :haha:
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.785
Likes
1.115
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Την ημερα ή στο συνολο πηρες 8 κατοσταρικα; Γιατι αν ειναι στο συνολο σε ριξανε! Εγω μια φορα και για 2 ωρες πιο μετα να πεταξω πηρα 350 ευρω με lufthansa! Αρα πιστευω ειναι καλυτερα να εισαι εθελοντης overbooker με τη Lufthansa! :haha:
αβάνα-μπιλμπάο 0-1 :haha: ή μήπως 2-0???
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.290
αβάνα-μπιλμπάο 0-1 :haha: ή μήπως 2-0???

Εδω παιζουν μπαλα οι αεροπορικες εταιρειες και οχι οι τοποθεσειες! Ημουνα Φρανκφουρτη και γυριζα Μπιλμπαο. Αν υποθεσουμε λοιπον οτι ο Yorgos ταξιδευε με Air France ,αφου πηγαινε Παρισι , τοτε Air France-Lufthansa : 0-1 !!!! :haha:
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Μιλάμε για ένα πράγμα που μπορεί να μην συμβαίνει κάθε μέρα αλλά δεν είναι και πρωτάκουστο... το overbooking όπως σοφά είπε ο Γιώργος δίνει και παίρνει συνήθως στις υπερατλαντικές... σε τέτοιες περιπτώσεις αμα είσαι frequent είσαι άρχοντας... είσαι πρώτος επιλαχόντας για bussines... αν τα πράγματα στενέψουν για την εταιρία και γεμίσει και την bussines θα ζητήσει εθελοντές... εκεί θα σε κοιμήσουν και θα σε ταίσουν και θα πάρεις και ένα χαρτζηλικάκι 200-250?... αν δεν υπάρχουν εθελοντές τότε τα πράγματα σκουραίνουν... την πατάνε συνήθως οι τελευταίοι... εκεί κάνεις ένα χοντρό καυγά και παζαρεύεις... παζαρεύεις μεγαλύτερο χαρτζιλίκι, bussines στην αυριανή πτήση κ.α... αυτά βέβαια συνήθως συμβαίνουν στις μεγάλες πτήσεις... στις μικρές θα σε στείλουν ή με την επόμενη και θα σε ταίσουν ή με άλλη εταιρία με connection...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.269
Μηνύματα
885.788
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
GThan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom