Alpha bank bonus

pluss

Member
Μηνύματα
63
Likes
89
Θα μπορώ να εξαργυρώνω τους πόντους μου μέσω του Προγράμματος Membership Rewards;
Όσο οι υφιστάμενες κάρτες παραμένουν ενεργές, το Πρόγραμμα Επιβραβεύσεως Membership Rewards ισχύει κανονικά. Θα καταργηθεί την 30.6.2019. Επισημαίνεται ότι η δυνατότητα μεταφοράς πόντων στα προγράμματα τακτικών επιβατών και επισκεπτών που συνεργάζονται με το Πρόγραμμα Επιβραβεύσεως Membership Rewards έχει καταργηθεί από την 1.1.2019.

Καταλαβαίνει κανείς τι θέλει να πει το ποιητή; Δεν μπορούν πια οι πόντοι να γίνουν μίλλια;
Αυτό ισχύει αποκλειστικά για το -υπό κατάργηση- πρόγραμμα ανταμοιβής "Membership Rewards", στο οποίο συμμετείχαν ορισμένες μόνο AMEX (Χρυσή & Πράσινη).
Ως εκ τούτου, αυτές οι αλλαγές δεν αφορούν καθόλου την Aegean Visa, διότι συμμετέχει σε διαφορετικά προγράμματα ανταμοιβής (Alpha Bank Bonus & Aegean Miles+Bonus), τα οποία ουδεμία σχέση έχουν με το Membership Rewards.
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Αυτό ισχύει αποκλειστικά για το -υπό κατάργηση- πρόγραμμα ανταμοιβής "Membership Rewards", στο οποίο συμμετείχαν ορισμένες μόνο AMEX (Χρυσή & Πράσινη).
Ως εκ τούτου, αυτές οι αλλαγές δεν αφορούν καθόλου την Aegean Visa, διότι συμμετέχει σε διαφορετικά προγράμματα ανταμοιβής (Alpha Bank Bonus & Aegean Miles+Bonus), τα οποία ουδεμία σχέση έχουν με το Membership Rewards.
Ουδεμία σχέση; Εδώ γελάμε δυνατά.

Οι κάτοχοι καρτών που μετείχαν στο Membership Rewards (MR στο εξής) είχαν δεκαετίες τώρα τη δυνατότητα μετατροπής των πόντων τους σε προγράμματα τακτικών επιβατών κάποιων εταιριών (Air France, Delta, Emirates, παλιότερα και BA - έχω αρκετά avios στη British Airways που μαζεύτηκαν έτσι). Κάποια στιγμή πριν λίγα χρόνια, το MR έγινε πρόσθετο πρόγραμμα του Bonus, δηλαδή οι MR πόντοι ήταν και Bonus πόντοι και τούμπαλιν, και οι κάτοχοι καρτών που μετείχαν στο MR συνέλεγαν bonus πόντους και μπορούσαν να αξιοποιήσουν το σύνολο των πόντων στο MyBonus λογαριασμό τους σε MR εξαργυρώσεις, κατά τον ίδιο τρόπο που μπορούν να μετατρέπουν σε μίλια Aegean όλους τους πόντους τους από όλες τις κάρτες οι κάτοχοι της Aegean Bonus Visa.

Εν πάσει περιπτώσει, τα rates ανταλλαγής πόντων του Membership Rewards είχαν αλλάξει κι αυτά και ήταν τόσο τραγικά χάλια, που δεν υπάρχει λόγος να το συζητάμε (του στύλ 5 πόντοι για 1 μίλι Air France). Εδώ και χρόνια ήταν μακράν πιο συμφέρον να μαζεύεις πόντους MR με την Amex και να τους κάνεις μετά μίλια Α3 με την Aegean Bonus Visa.
 

pluss

Member
Μηνύματα
63
Likes
89
Το γεγονός ότι η Alpha Bank είχε δώσει τη δυνατότητα αποκλειστικά στους κατόχους των Πράσινων & Χρυσών AMEX να έχουν πρόσβαση σε δύο προγράμματα ανταμοιβής ταυτόχρονα, δεν σημαίνει ότι και τα δύο ήταν ακριβώς το ίδιο πράγμα με άλλο απλώς όνομα. Ουσιαστικά έμοιαζαν σε πάρα πολλά σημεία και έχεις δίκιο σε κάποιες επισημάνσεις σου, αλλά τυπικά ήταν δύο διακριτά προγράμματα ανταμοιβής, επειδή ορισμένα χαρακτηριστικά και προνόμιά τους ήταν διαφορετικά. Συνεπώς, οι όποιες εξελίξεις και εν προκειμένω η επικείμενη κατάργηση του ενός (Membership Rewards) δεν πρόκειται να επηρεάσει επ' ουδενί το άλλο (Bonus), αφού τυπικά δεν ήταν ένα και το αυτό. Αυτή ήταν η ουσία του παραπάνω μηνύματός μου και εν τέλει το μόνο που αξίζει να κρατήσουμε στην όλη ιστορία είναι ότι δεν θα αλλάξει κάτι όσον αφορά τα πλεονεκτήματα της Aegean Bonus Visa - γεγονός που αφορά και "ανακουφίζει" την συντριπτική πλειοψηφία των ταξιδιωτών. Όσον αφορά τα ταξιδιωτικά προνόμια που παρείχε αποκλειστικά το Membership Rewards και καταργούνται, μικρό το κακό, αφού απευθύνονταν έτσι κι αλλιώς σε πολύ ειδικό κοινό.
 
Last edited:

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Αυτό ισχύει αποκλειστικά για το -υπό κατάργηση- πρόγραμμα ανταμοιβής "Membership Rewards", στο οποίο συμμετείχαν ορισμένες μόνο AMEX (Χρυσή & Πράσινη).
Ως εκ τούτου, αυτές οι αλλαγές δεν αφορούν καθόλου την Aegean Visa, διότι συμμετέχει σε διαφορετικά προγράμματα ανταμοιβής (Alpha Bank Bonus & Aegean Miles+Bonus), τα οποία ουδεμία σχέση έχουν με το Membership Rewards.
Ευχαριστώ για την απάντηση. Το κατάλαβα αμέσως μετά που ποσταρα την ερώτηση και την έσβησα αλλά ή κάτι δεν πήγε καλά με το σβήσιμο ή πρόλαβες κι απάντησες πριν την σβήσω! :)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Το γεγονός ότι η Alpha Bank είχε δώσει τη δυνατότητα αποκλειστικά στους κατόχους των Πράσινων & Χρυσών AMEX να έχουν πρόσβαση σε δύο προγράμματα ανταμοιβής ταυτόχρονα, δεν σημαίνει ότι και τα δύο ήταν ακριβώς το ίδιο πράγμα με άλλο απλώς όνομα. Ουσιαστικά έμοιαζαν σε πάρα πολλά σημεία και έχεις δίκιο σε κάποιες επισημάνσεις σου, αλλά τυπικά ήταν δύο διακριτά προγράμματα ανταμοιβής, επειδή ορισμένα χαρακτηριστικά και προνόμιά τους ήταν διαφορετικά. Συνεπώς, οι όποιες εξελίξεις και εν προκειμένω η επικείμενη κατάργηση του ενός (Membership Rewards) δεν πρόκειται να επηρεάσει επ' ουδενί το άλλο (Bonus), αφού τυπικά δεν ήταν ένα και το αυτό. Αυτή ήταν η ουσία του παραπάνω μηνύματός μου και εν τέλει το μόνο που αξίζει να κρατήσουμε στην όλη ιστορία είναι ότι δεν θα αλλάξει κάτι όσον αφορά τα πλεονεκτήματα της Aegean Bonus Visa - γεγονός που αφορά και "ανακουφίζει" την συντριπτική πλειοψηφία των ταξιδιωτών.
Ανακριβές. Αυτό πλησιάζει μεν στο επίσημο "story" που λέει η Alpha Bank, αλλά η πραγματικότητα τον τελευταίο καιρό ήταν ότι το MR διέφερε από το "Bonus Exclusive" μόνο στις ακριβείς δυνατότητες εξαργύρωσης που παρείχε.

Όσον αφορά τα ταξιδιωτικά προνόμια που παρείχε αποκλειστικά το Membership Rewards και καταργούνται, μικρό το κακό, αφού απευθύνονταν έτσι κι αλλιώς σε πολύ ειδικό κοινό.
Έχετε καταλάβει σε τι είδους forum βρίσκεστε;
 

pluss

Member
Μηνύματα
63
Likes
89
Ανακριβές. Αυτό πλησιάζει μεν στο επίσημο "story" που λέει η Alpha Bank, αλλά η πραγματικότητα τον τελευταίο καιρό ήταν ότι το MR διέφερε από το "Bonus Exclusive" μόνο στις ακριβείς δυνατότητες εξαργύρωσης που παρείχε.

Έχετε καταλάβει σε τι είδους forum βρίσκεστε;
Δεν αναφέρθηκα πουθενά για το Bonus Exclusive, αλλά για το σκέτο Bonus, στο οποίο συμμετέχει η Aegean Bonus Visa.

Δηλαδή ήταν πολλοί από εδώ μέσα που βασίζονταν στην πρόσβαση που έδινε το Membership Rewards στα προγράμματα ανταμοιβής άλλων αεροπορικών εταιριών;
Γιατί εγώ βλέπω ότι σχεδόν όλοι με την Aegean Bonus Visa ασχολούνται και τις AMEX τις είχαν απλά για τους διπλάσιους Bonus πόντους για να τους μετατρέψουν στη συνέχεια σε μίλια μέσω της Aegean. Και είναι ένα προνόμιο που δεν πρόκειται να χαθεί, αφού υπάρχουν πλέον άλλες κάρτες που δίνουν διπλάσιους Bonus πόντους. Άρα, πού είναι το τόσο μεγάλο πρόβλημα με την κατάργηση του Membership Rewards;
 
Last edited:
Μηνύματα
620
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Έχει λάβει κανείς αντικατάσταση σε Amex?
 
Μηνύματα
620
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Ναι την αντικατάσταση των Amex σε κάτι άλλο εννοούσα!
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.672
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Έχει λάβει κανείς αντικατάσταση σε Amex?
Σήμερα που ρώτησα στην τράπεζα μου είπαν πως θα αντικατασταθούν σταδιακά όλες οι Amex με Mastercard μέχρι τις αρχές καλοκαιριού.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σήμερα που ρώτησα στην τράπεζα μου είπαν πως θα αντικατασταθούν σταδιακά όλες οι Amex με Mastercard μέχρι τις αρχές καλοκαιριού.
Σε συγγενικό μου πρόσωπο πάντως ήρθε ειδοποίηση πως θα πάρει diner's .
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Έχει λάβει κανείς αντικατάσταση σε Amex?
Ναι μου την αντικατέστησαν με Mastercard. Πάνω που είχα αρχίσει να χάνω την υπομονή μου με την Amex, την οποία πολλές φορές δεν τη δέχονταν ούτε τα ίδια POS της Alpha!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.725
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom