Alpha bank bonus

Marinetta

Member
Μηνύματα
334
Likes
2.318
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Εκανες πληρωμή αμέσως στο σαϊτ της αιγαίου, η πλήρωσες κατά την παραλαβή το οχήματος στη χώρα που πήγες; Έχεις στάτους στην αιγαίου για να δούμε αν πήρες έξτρα πόντους και έκπτωση στην ενοικίαση με την χερτζ;
Πλήρωσα κάνοντας την κράτηση και χρησιμοποιώντας τον miles&bonus αριθμό μου και τον αριθμό κράτησης της πτήσης.
Νομίζω λέει ότι θα πάρω 1500 μίλια μετά την ολοκλήρωση της ενοικίασης . Το θέμα είναι γιατί να μην πάρω *4 το ποσό πληρωμής και τι με νοιάζει εμένα αν μου βγάζει ότι η Hertz Dublin τράβηξε τα χρήματα, που σημειωτέο στη Τυνησία νοίκιασα. Τέλος πάντων απλά άλλο περίμενα.
 
Last edited:

tatooine

Member
Μηνύματα
1.674
Likes
5.944
Πλήρωσα κάνοντας την κράτηση και χρησιμοποιώντας τον miles&bonus αριθμό μου και τον αριθμό κράτησης της πτήσης.
Νομίζω λέει ότι θα πάρω 1500 μίλια μετά την ολοκλήρωση της ενοικίασης . Το θέμα είναι γιατί να μην πάρω *4 το ποσό πληρωμής και τι με νοιάζει εμένα αν μου βγάζει ότι η Hertz Dublin τράβηξε τα χρήματα, που σημειωτέο στη Τυνησία νοίκιασα. Τέλος πάντων απλά άλλο περίμενα.
Ευχαριστώ.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.097
Likes
1.669
Πλήρωσα κάνοντας την κράτηση και χρησιμοποιώντας τον miles&bonus αριθμό μου και τον αριθμό κράτησης της πτήσης.
Νομίζω λέει ότι θα πάρω 1500 μίλια μετά την ολοκλήρωση της ενοικίασης . Το θέμα είναι γιατί να μην πάρω *4 το ποσό πληρωμής και τι με νοιάζει εμένα αν μου βγάζει ότι η Hertz Dublin τράβηξε τα χρήματα, που σημειωτέο στη Τυνησία νοίκιασα. Τέλος πάντων απλά άλλο περίμενα.
Μα νομίζω σου είχα απαντήσει για τη Hertz, ότι x4 πόντους θα πάρεις μόνο από την Autohellas (hertz.gr) ή τα γραφεία της για τους προορισμούς που δραστηριοποιείται στο εξωτερικό, εφόσον προπληρώσεις.
Γενικά, σε κανέναν συνεργάτη του προγράμματος δεν παίρνεις πόντους αν δεν κλείσεις από τον ίδιο, π.χ. αν κλείσεις εισιτήρια με την Aegean από ένα διαδικτυακό πρακτορείο, δεν θα πάρεις τους πόντους της Aegean. Άσε που η μητρική Hertz δεν είναι συνεργάτης του προγράμματος Bonus, το πρόγραμμα αφορά επιχειρήσεις στην Ελλάδα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.388
Likes
42.641
Τους έχω ξεπεράσει κιόλας γιατί είναι και 2.000 που κατέβασα το app , τέλος πάντων μάλλον για Ikea τους βλέπω αυτούς τους 5.000 που δεν θα γίνουν μίλια.
Αυτην την Τεταρτη εξαργυρωνουμε με τους μισους ποντους στο Ikea.
Ψηνομαι κι εγω γιατι εχω περισσευμα μιλιων.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
752
Likes
2.060
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Θελει να φας 50 φορες στο e table σε 2 χρονια για να γινουν 10.000. Περιμενε λιγο. Μπορει να βρεις κοσμο να βαλεις στο app, εγω εβαλα καμια 10ρια φιλους σε λιγους μηνες και πηρα 1000 απο τον καθενα.
Που βρίσκουμε τον κωδικό σύστασης το δικό μας. Για να τον δώσουμε σε άλλους που μπαίνουν στο app, εννοώ
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.308
Likes
21.081
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
1. Αν αγοράσω με τιμολόγιο κι άρα αφαιρείται ο ΦΠΑ, το τελικό ποσό που πληρώνω είναι κάτω από τα 499. Ωστόσο, αααααν θυμάμαι καλά από την προηγούμενη φορά, παίρνω τους πόντους επειδή το προϊόν είναι στην κατηγορία 499+ (κι ας αφαιρέθηκε το ποσό του ΦΠΑ). Μπορεί να το επιβεβαιώσει κανείς;
Αν έχω καταλάβει σωστά θέλεις να κόψεις τιμολόγιο σε αλλοδαπή εταιρεία οπότε αν ένας υπολογιστής πχ έχει 599€ λιανική θα εκδοθεί τιμολόγιο 483,06€. Σε σχετική ερώτηση που έκανα σήμερα στο κατάστημα της Τσιμισκή, μου είπαν οτι για τους έξτρα μπόνους της προσφοράς μετράει το ποσό της τελικής αγοράς, δλδ το ποσό που θα χρεωθείς στην κάρτα μπονους που έχεις. Άρα για ένα υ/η που έχει κόστος λιανικής 599€ θα πάρεις 10,000 μπόνους με τιμολόγιο που περιγράφω παραπάνω και όχι 30.000. Άλλωστε και η προσφορά το λέει "για αγορά αξίας 499€ και πάνω κτλ κτλ".
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.308
Likes
21.081
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ναι υπάρχει και συνοδεύεται απο την έκδοση του σχετικού απαλλακτικού μετέπειτα απο τη πλευρά του αγοραστή. Και πάλι όμως έχει σημασία το ποσό της τελικής αγοράς γιατί μου είπαν οτι για τους έξτρα μπόνους μετράει το ποσό που θα περαστεί στη κάρτα, δλδ το ποσό της τελικής αγοράς που θα έιναι απαλλαγμένο απο ΦΠΑ
 

x7777

Member
Μηνύματα
880
Likes
3.419
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Απο οσο ξέρω δε μπορεί να πληρωθεί ποσό τιμολογίου με πιστωτική κάρτα Aegean που είναι για ιδιωτική χρήση. Το τιμόλογιο κανονικά πρέπει να πληρωθεί είτε με την επαγγελματική χρεωστική κάρτα (αν είναι ατομική επιχείρηση) ειτε με μεταφορά ποσού απο τον επαγγελματικό λογαριασμό ειτε με μετρητά αν ειναι κάτω απο 500 ευρώ. Δηλαδή δε μπορει να παει κάποιος να κόψει τιμολόγιο με αφαίρεση ΦΠΑ σε μια εταιρεία Α και να πληρώσει το ποσό με κάρτα που ανήκει στον ίδιο.
 
Last edited:

tatooine

Member
Μηνύματα
1.674
Likes
5.944
Ισχύει μόνο για ελληνικές επιχειρήσεις καθώς οι ξένες δεν μπορούν να έχουν πρόσβαση στο τάξιςνετ ώστε να κάνουν τη διαδικασία που χρειάζεται για τη συγκεκριμένη υπηρεσία.
https://www.aade.gr/epiheiriseis/forologikes-ypiresies/fpa/yperesia-arthroy-39a
Το ότι δεν πληρώνουμε τον ΦΠΑ σαν επαγγελματίες στον πωλητή δεν πάει να πει ότι μας χαρίζετε το ποσό. Το τιμολόγιο μπαίνει στα έξοδα της εταιρίας και προσμετράτε στο τέλος της χρόνιας.
Και τέλος νομίζω ότι ο κωτσο θα δώσει στην άλφα το προϊόν μαζί με το ΦΠΑ άσχετα αν ο πελάτης δεν το πλήρωσε σε αυτόν. Αλλά δεν είμαι σίγουρος.
Δεν θα άκουγα πάντως ένα υπάλληλο. καλύτερα επικοινωνία με τα κεντρικά και την εξυπηρέτηση, έχουν ειδικό τμήμα γη αυτή τη δουλειά.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.674
Likes
5.944
Απο οσο ξέρω δε μπορεί να πληρωθεί ποσό τιμολογίου με πιστωτική κάρτα Aegean που είναι για ιδιωτική χρήση. Το τιμόλογιο κανονικά πρέπει να πληρωθεί είτε με την επαγγελματική χρεωστική κάρτα (αν είναι ατομική επιχείρηση) ειτε με μεταφορά ποσού απο τον επαγγελματικό λογαριασμό ειτε με μετρητά αν ειναι κάτω απο 500 ευρώ. Δηλαδή δε μπορει να παει κάποιος να κόψει τιμολόγιο με αφαίρεση ΦΠΑ σε μια εταιρεία Α και να πληρώσει το ποσό με κάρτα που ανήκει στον ίδιο.
Μπορεί να πληρωθεί. Ο ιδιοκτήτης είναι ο ίδιος και η επιχείρηση ατομική. Είναι νόμιμο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.444
Μηνύματα
892.735
Μέλη
39.088
Νεότερο μέλος
MotherofDragons

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom