Alpha bank bonus

x7777

Member
Μηνύματα
880
Likes
3.419
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Μπορεί να πληρωθεί. Ο ιδιοκτήτης είναι ο ίδιος και η επιχείρηση ατομική. Είναι νόμιμο.
Το γράφω ακριβώς πιο πάνω ότι μόνο έτσι και μόνο με την επαγγελματική κάρτα. Όχι με την πιστωτική που τη χρησιμοποιεί για ιδιωτική και όχι επαγγελματική χρήση
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.308
Likes
21.081
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ότι τιμολόγιο και να κόψει ο άνθρωπος (και δεν μας πέφτει λόγος τι εταιρεία έχει και πως θα το κόψει το τιμολόγιο) ρωτάει αν θα πάρει τα μπόνους που αντιστοιχούν στη τιμή λιανικής ενώ θα έχει την μείωση του ΦΠΑ. Εμένα μου είπαν οτι μετράει το ποσό που θα περαστεί στη πιστωτική. Τώρα αν ο υπάλληλος ήταν άσχετος ή όχι δεν το ξέρω.
 

x7777

Member
Μηνύματα
880
Likes
3.419
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Ότι τιμολόγιο και να κόψει ο άνθρωπος (και δεν μας πέφτει λόγος τι εταιρεία έχει και πως θα το κόψει το τιμολόγιο) ρωτάει αν θα πάρει τα μπόνους που αντιστοιχούν στη τιμή λιανικής ενώ θα έχει την μείωση του ΦΠΑ. Εμένα μου είπαν οτι μετράει το ποσό που θα περαστεί στη πιστωτική. Τώρα αν ο υπάλληλος ήταν άσχετος ή όχι δεν το ξέρω.
Δε μπορεί να πάρει καν τους πόντους . Κανονικά δε μπορεί να πληρώσει με πιστωτική κάρτα ποσό τιμολογίου. Ατομική επιχείρηση έχω. Στην κάρτα της Aegean δεν περνάω έξοδα της επιχείρησης.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.674
Likes
5.944
Το γράφω ακριβώς πιο πάνω ότι μόνο έτσι και μόνο με την επαγγελματική κάρτα. Όχι με την πιστωτική που τη χρησιμοποιεί για ιδιωτική και όχι επαγγελματική χρήση
Εχω πληρώσει με προσωπική πιστωτική κάρτα αγορά προϊόντος με απαλλαγή ΦΠΑ. Δεν τίθεται θέμα.
 

x7777

Member
Μηνύματα
880
Likes
3.419
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Εχω πληρώσει με προσωπική πιστωτική κάρτα αγορά προϊόντος με απαλλαγή ΦΠΑ. Δεν τίθεται θέμα.
Είναι παράνομο 100%.Το ότι πλήρωσες δε σημαίνει ότι είναι νόμιμο (ειδικά αν η επιχείρηση είναι σε άλλο όνομα, εκεί μιλάμε οτι περνάς παράνομα έξοδα σε μια επιχείρηση που δεν είναι δικιά σου). Επίσης δε σημαίνει ότι θα σε ελέγξουν και θα έχεις πρόβλημα. Ρωτήστε λογιστή πριν κάνετε τέτοιες ενέργειες.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.308
Likes
21.081
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Δε μπορεί να πάρει καν τους πόντους . Κανονικά δε μπορεί να πληρώσει με πιστωτική κάρτα ποσό τιμολογίου. Ατομική επιχείρηση έχω. Στην κάρτα της Aegean δεν περνάω έξοδα της επιχείρησης.
Εχω πληρώσει με προσωπική πιστωτική κάρτα αγορά προϊόντος με απαλλαγή ΦΠΑ. Δεν τίθεται θέμα.
Το αρχικό ερώτημα του Γιώργου δεν ήταν αν μπορεί να κόψει τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ. Οπότε δεν χρειάζεται να το αναλύουμε και πολύ. Ο ίδιος ξέρει τι είδους τιμολόγιο θα κόψει και πως. 'Αλλωστε στο αρχικό ερώτημα είπε οτι έχει υπάρξει προηγούμενη φορά που το έχει κάνει.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.674
Likes
5.944
Είναι παράνομο 100%.Το ότι πλήρωσες δε σημαίνει ότι είναι νόμιμο. Επίσης δε σημαίνει ότι θα σε ελέγξουν και θα έχεις πρόβλημα. Ρωτήστε λογιστή πριν κάνετε τέτοιες ενέργειες.
Τον έχω ρωτήσει. Οι κινήσεις φαίνονται και είναι νόμιμο. Από τον επαγγελματικό πληρώνω της πιστωτική μου. Υπάρχει διαύγεια. Είναι ατομική επιχείρηση. Πληρώνω και όλους τους λογαριασμούς επαγγελματικούς και μη.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.308
Likes
21.081
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Εγώ θέλω να δω τη φάτσα του Γιώργου όταν θα διαβάσει όλα αυτά τα μηνύματα :haha: :haha: :haha:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.388
Likes
42.641
Είναι παράνομο 100%.Το ότι πλήρωσες δε σημαίνει ότι είναι νόμιμο (ειδικά αν η επιχείρηση είναι σε άλλο όνομα, εκεί μιλάμε οτι περνάς παράνομα έξοδα σε μια επιχείρηση που δεν είναι δικιά σου). Επίσης δε σημαίνει ότι θα σε ελέγξουν και θα έχεις πρόβλημα. Ρωτήστε λογιστή πριν κάνετε τέτοιες ενέργειες.
Οταν φιλος μου προτεινε να περασω αγορα υπολογιστη στην εταιρεια του για να γλιτωσω ΦΠΑ, η προσωπικη μου καρτα δεν εγινε δεκτη. Μονο cash.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.674
Likes
5.944
Υπάρχουν επαγγελματικές πιστωτικές κάρτες και για ατομικές επιχειρήσεις.Η κάρτα της Aegean δεν είναι επαγγελματική.
Είναι φυσικό πρόσωπο με ατομική επιχείρηση τα πάντα ανήκουν σε ένα πρόσωπο. Αν ήταν παράνομο ο κότσο δεν θα δεχόταν κάρτες.
Ρωτήστε και κάνα λογιστή. Δεν τα βγάζω από το μυαλό μου. Έκτος Και αν ο λογιστής μου και φίλος μου που είναι λογιστής μου λένε αρλούμπες.
Δεν υπάρχουν πιστωτικές κάρτες για ατομική επιχείρηση από όσο γνωρίζω, μονό χρεωστικές.
αύριο ξαναρωτήστε τον λογιστή σας και επανερχόμαστε.
 
Last edited:

tatooine

Member
Μηνύματα
1.674
Likes
5.944
Οταν φιλος μου προτεινε να περασω αγορα υπολογιστη στην εταιρεια του για να γλιτωσω ΦΠΑ, η προσωπικη μου καρτα δεν εγινε δεκτη. Μονο cash.
Φυσικά και δεν έγινε δέκτη, η κάρτα σου με τα στοιχειά της εταιρείας δεν συμβαδίζαν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.444
Μηνύματα
892.735
Μέλη
39.088
Νεότερο μέλος
MotherofDragons

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom